Carlsen vítězí
Druhým kolem bleskového turnaje pokračovalo klání SuperUnited Rapid & Blitz Croatia.
Čtvrtou partií pokračoval zápas o titul mistryně světa mezi Wenjun Ju a Tingjie Lei.
Po rapidu a prvním kole „blicturnaje“ měl Carlsen před svými pronásledovateli tříbodový náskok. Carlsenovi tak stačilo jen kontrolovat svůj náskok před Nepomňaščim, Caruanou a případnými dalšími protivníky.
To se mu bez větších problémů dařilo. V prvních dvou nedělních kolech remizoval s Caruanou a Dudou, v dalších kolech ztráceli body i jeho pronásledovatelé. Když Magnus v šestém kole porazil černými ve dvacetitahové miniaturce Nepomňaščiho a Caruana prohrál s Dudou, bylo jasné, že Carlsena už nikdo nemůže dohonit, takže si dovolil závěr tak trochu vypustit .
V sedmém kole prohrál s Firúzdžou, v osmém s Rapportem a v devátém dostal „otloukánka“ turnaje Lupulesca, kterého porazil.
Zatímco na jedné straně tabulky kraloval Carlsen, opačný konec tabulky měl pevně v rukách Lupulescu . Přiznám se, že druhé kolo bleskového turnaje jsem sledoval hlavně kvůli tomuto rumunskému velmistrovi.
Zajímalo mě, zda se mu podaří alespoň jednou vyhrát a kdo bude jeho obětí.
Obvykle, zvlášť v turnajích hraných zrychleným tempem, se i tomu poslednímu hráči podaří někoho obrat o body, ale Lupulescovi se to nepodařilo.
Ze dvaceti sedmi partií (devět v rapidu, osmnáct v „blesku“) uhrál jen 4.5 bodu a na předposledního Šariće ztrácel 7.5 bodu.
Za dvě remízy v rapid turnaji (s Firúzdžou a Šarićem) si Lupulescu připsal dva body (v rapidu byly dva body za vítězství v partii, bod za remízu), v osmnácti bleskových partiích odpůlil dvakrát Šariće i Ananda a jednu remízu uhrál s Dudou v prvním kole blicáku.
Ve druhém kole bleskového turnaje si jej však Duda řádně vychutnal. Šestnáct tahů a Lupulescu se vzdal.
Lupulescovi to prostě vůbec nešlo. Nastavoval figury, přehlížel, prohrával na čas. Snad nejblíže k výhře byl v partii nedělního bleskového turnaje proti Šarićovi.
Šarić se dostal do prohrané pozice, přičemž měl po tahu 24. … f4 na hodinách jen devatenáct vteřin. Lupulescu disponoval luxusní jednou minutou a dvaceti sedmi vteřinami . Bílá věž svazovala oba střelce na osmé řadě, stačilo se zamyslet a bílý by jistě našel buď 25. Kf2 nebo 25. Je6.
Ale když se nedaří, tak se nedaří.
Přišlo 25. Jd7, což také není špatný tah, protože bílému zůstali do koncovky dva pěšci navíc. V takových partiích se slabší straně tak špatná koncovka hraje celkem dobře i s minimem času na hodinách, hráč nemá co ztratit, ovšem protistrana musí hledat, jak uplatnit svou převahu. V životě ani v šachu není nic zadarmo . Takové hledání stojí čas a s ubývajícím časem přibývá chyb.
Dobře blicající Šarić si nakonec „vyblical“ remízu a Lupulescu opět „ostrouhal“.
Celkovým vítězem celého klání se stal Magnus Carlsen, druhý skončil Nepomňašči, třetí Firúzdža a až čtvrtý Caruana. Vishwanathan Anand hrál dobře v rapidu, ale blicky jej „poslaly“ do spodní poloviny tabulky.
Cenový fond turnaje:
Konečná tabulka dvoukolového bleskového turnaje (screenshot z webu https://theweekinchess.com):
Konečná tabulka turnaje SuperUnited Rapid & Blitz Croatia (screenshot z webu https://chess24.com):
Odkazy:
Čtyři partie odehrály Wenjun Ju a Tingjie Lei v zápase o titul mistryně světa. Stav je stále vyrovnaný 2-2 a dnes mají hráčky a jejich týmy další volný den.
Volný den je možná nepřesný výraz, protože obě dámy se jistě budou i se svými sekundanty připravovat na další partii.
Rovných deset ELO bodů ve prospěch obhájkyně titulu (Wenjun Ju) činí ratingový rozdíl mezi hráčkami, což znamená, že jsou zhruba vyrovnané. Tomu odpovídá i dosavadní průběh zápasu, rozdíly mezi oběma protagonistkami se však najdou nejen na šachovnici, ale i mimo ni. Rozdíl se projevuje hlavně v přípravě na partii.
Tingjie Lei, které údajně sekunduje Tejmur Radžabov, je v zápase aktivnější. Je to ona, kdo se vyhýbá opakování variant v zahájení. Čtyři partie, čtyři různé varianty a Wenjun Ju by se spolu se sekundantem Pentalou Harikrishnou měla zamyslet.
Ve čtvrté partii zahájila Ju opět tahem 1. d4, ale Lei se tentokrát vyhnula „Tarraschovi“ a zvolila si Vídeňskou variantu odmítnutého dámského gambitu.
V klidu , to nemám ze své hlavy, ale pečlivě jsem naslouchal, jak se ve studiu komentátoři Jovanka Houska a Daniel Naroditsky o této teorií kdysi zavrhované variantě baví. Když to shrnu, myšlenka spočívá v tom, že černý(-á) si nechá „rozšmelcovat“ pěšcové postavení na dámském křídle výměnou za silný opěrný bod d5, přičemž mají obě strany k dispozici množství taktických obratů .
Wenjun Ju možná byla trochu překvapena a až do patnáctého tahu sice hrála podle teorie, ale na rozdíl od soupeřky ztrácela nad jednotlivými tahy o něco více času. Tingjie Lei to „švihala“ jako z otevřené knihy.
Při patnáctém tahu se Ju zamyslela a zahrála 15. Je4, nabízeného pěšce na a7 si zatím nevzala. Mimochodem, v partii Babula-Haring vzal český velmistr v roce 2022 nabízeného pěšce na a7 ihned (15. Vxa7) a partie skončila remízou ve 41. tahu.
Ju si vzala pěšce na a7 až o tah později (16. Vxa7). Závazné rozhodnutí, ale správné. Ani černá si však nemohla stěžovat. Za pěšce měla „své“ pole d5, dobrou souhru figur a tlak po b-sloupci. Až teprve po tahu 20. Sc1 se Lei na zhruba deset minut zamyslela. Zřejmě jen proto, aby ve své „mozkové databázi“ nalistovala správnou stránku . Do této chvíle černá hrála prakticky bleskově. Ju měla na hodinách 44 minut, Lei měla více času než na začátku partie (hodinu a třicet tři minut).
Ve složité pozici s nerovným materiálem však časem začala „natikávat“ i černá a když se záhy po časové kontrole podařilo bílé zlikvidovat černou dvojici střelců a k tomu se rozeběhl k poli proměny e-pěšec, začala černá ztrácet více a více času. Na šachovnici byli sice nestejní střelci, což bývá silný remízový faktor, ale přítomnost věží a špatné postavení černého krále hrály do karet spíš vůdkyni bílých figur.
Po přechodu do koncovky ukázala Wenjun Ju svoji sílu, ale i Tingjie Lei byla na výši.
Po 59. Ve8 našla černá s necelými dvěma minutami na hodinách jediný tah, který držel remízu, 59. … Sd6.
Ne, že by to bylo těžké najít , černý střelec je napaden a propočet tahů 59. … Sf8 nebo 59. … Sc5 nedá moc zabrat, ale v časové tísni se občas stávají i horší chyby.
Partie skončila remízou opakováním tahů (=pozice).
Odkazy:
Web MS
Online na chess24.com
Online na lichess.org
Pozor na vedra!!!