Devadesát šest

Světový pohár v Baku pokračoval druhými koly. Pokud jste neměli čas sledovat klání přímo online (nebo v místě konání 😀 ), o nic jste nepřišli.
„Proletěli“ jsme všech devadesát šest partií (64 v open sekci, 32 v turnaji žen) druhého kola za vás a vybrali to nejpodstatnější.

 

O překvapení nebyla nouze, ale zatím se nic neděje, protože dnes jsou na programu odvety.
Někteří hráči si však dost „zavařili“.

Ruku do ohně bych za to nedal, ale mám dojem, že jako první skončila partie v ženském turnaji.
Začnu tedy ženským turnajem.

První ukončená partie a hned na první šachovnici, kde hrála úřadující mistryně světa Wenjun Ju se slovenskou velmistryní Evou Repkovou.

 

Wenjun Ju při partii. Screenshot z online vysílání na chess24.com.

 

Celá partie měla jen šestnáct tahů, po kterých skončila remízou opakováním pozice.
Možná se někdo pozastaví nad tím, že Wenjun Ju (mimochodem, dnes jsem pozorně poslouchal, jak se vyslovuje její jméno a přepsal bych to jako Wendźiun Dźiu, kde „ź“ je polské měkké „ž“  :usmev: ) měla bílé figury s hráčkou, která má o 256 ELO bodů nižší rating, a přesto neváhala opakovat tahy v pozici, která se dala klidně hrát.

 

 

Dovolím si trochu spekulovat  :usmev: .
Ve stejné pozici hrála jiná čínská hráčka, Xue Zhao, v roce 2014 s Antoanetou Stefanovovou a vyhrála. Problém je v tom, že její výhra vedla přes prohranou pozici a nebýt hrubky bulharské hráčky, byl by výsledek přesně opačný.
I kdyby Wenjun Ju onu partii neznala, o čemž pochybuji, jistě si dokázala správně vyhodnotit pozici, která je rovná, a chladnokrevně se rozhodla nic neriskovat.
Spoléhá snad Ju na to, že vyhraje v odvetě černými figurami?
Pochybuji. Včera Ju ukázala, že se nenechá okolnostmi jako je rating, málo odehraných tahů atp. zviklat k nějakým nepředloženostem. Troufám si tvrdit, že ani ve druhé partii nebude riskovat a bude čekat, zda Eva neudělá chybu.
Wenjun Ju totiž může spoléhat na zrychlené tempo. V rapidu má Ju rating 2592, Repková 2358, rozdíl je tedy ještě menší než v klasickém šachu, jenže to má háček.
Rating 2358 (nebo podobný) získala Repková při zavedení rapidového a bleskového ratingu. Eva má poslední, a jedinou, změnu v rapid ratingu v roce 2014, v bleskové hře v roce 2018, což znamená, že šachy zrychleným tempem v reálu prakticky nehraje a to je velká nevýhoda.
Jistě, dá se předpokládat, že před turnajem trénovala i rapidy a blicky, ale to se nevyrovná hře v turnajích.
Pokud dnes Eva nevyhraje, pak její cesta turnajem pravděpodobně skončí v tiebreaku. Pravděpodobně, ve sportu není nic předem jasné  :usmev: .
Budeme jí držet palce.  :svk:

 

Eva Repková, Screenshot z online vysíláni na worldcup2023.fide.com

Ve druhém kole jsme se dočkali několika překvapivých výsledků. Za překvapivé nepovažuji remízy „slabších“ hráček bílými figurami, ale prohry favoritek nebo promarněné příležitosti.

Nana Dzagnidze byla favoritkou v partii s Klaudií Kulon a v partii dosáhla lepší, čí spíš vyhrané, věžové koncovky. Jenže do časové kontroly chybělo hráčkám ještě sedm tahů a Nana měla na hodinách už jen minutu. Spotřebovala skoro všechen svůj čas, ale cestu k výhře nenašla. Klaudia se tak zachránila.

Medina Warda Aulia (2355) u nás není známou hráčkou. Její soupeřka Sara Khadem (celým jménem Sarasadat Khadem al-sharieh, 2488) je naopak velmi známá už jen kvůli jejímu „přestupu“ z Íránu pod španělskou federaci. Sara měla bílé figury, partie se jí vůbec nepovedla a málo známá indonéská hráčka ji smetla ze šachovnice.

 

 

Turkmunkh Munkhzul (2226) vyřadila v prvním kole Natálii Buksu, na Elisabeth Paehtz (2471) však nestačila. Ale pozor! V jedné chvíli byla lehce vyhraná a Beth navíc měla na hodinách už jen minutu času. Možná proto si bílá rychle „blicla“ 35. Vg1? místo efektní oběti věže (35. Vxg6!!).

 

 

Alina Bivol (2366) stála s Gunay Mammadzadou (2448) po celou partii lépe. V rozhodující chvíli ale udělala chybu (38.Ka2??) a Gunay se mohla zachránit. Mohla, ale nezachránila, protože na 38. tah spotřebovala skoro všechen svůj čas a až se sedmi vteřinami na hodinách zahrála 38. … d3??, po čemž následoval hezký „skoromatový“ závěr  :usmev: s obětí dámy.

 

 

Tragickou partii sehrála Francouzka Pauline Guichard (2374). Černými figurami přehrála favorizovanou Vaisali Rameshbabu (2452), pak dokonce získala čistou věž a její pěšec stál před polem proměny. Jenže obě hráčky byly v časové tísni a Francouzka, byť měla o něco lepší čas, začala na šachovnici „páchat zločiny proti šachovosti“.
Nejdříve nepřesnost (56. … c1=D), pak hrubá chyba, po které přišlo vyrovnání (57. … Vxc1??=). Tahle chyba se však dala pochopit, protože pozice se už začala komplikovat a nebylo času nazbyt. A nakonec, když měla věž a figuru navíc a hrála v už rovné pozici zřejmě na výhru, neviděla hezký matový závěr bílé (59. … Db6??).
Dáma a jezdec proti dámě, jezdci, střelci a věži…
Vítězství ducha nad hmotou  :usmev: .

 

 

Poslední překvapení druhého kola ženského turnaje si připravila Rumunka Irina Bulmaga (2423), která má zřejmě zafixováno, že nestejní střelce znamenají vždycky remízu  :usmev: .
Vždycky ne, to jí dnes ukázala Estonka Mai Narva (2389).
Hráčky měly odehráno teprve 27 tahů a na hodinách už oběma zůstávala pouhá minuta, když se Irina odhodlala (přehlédla?) obětovat pěšce (28. f3?). I s pěšcem méně asi měla šanci partii udržet (37. Df2) místo toho však šla pěšcem „do dámy“ a „na porážku“ (37. a6??), protože „do dámy“ šla i černá a na rozdíl od bílé jejímu pěšci nestály na trati žádné překážky.

 

 


 

V soutěži mužů začneme samozřejmě našimi hráči  :usmev: . Oba měli bílé figury.

David Navara (2695) s Niclasem Huschenbethem (2603) rozehráli Italskou hru. Bílý získal o něco lepší pozici, ale černý se zatraceně dobře bránil.
Přiznám se, že při proklikávání všech 96 partií jsem „uvěřil“ hodnocení motoru na webu chess24.com a u Davidovy partie jsem se spokojil s tím, že prostě stojí lépe a bude stát ještě lépe…a ještě lépe, až vyhraje  :usmev: .
David opravdu stál dobře, první kritický okamžik přišel po 29. … c6.
David vzal 30. dxc6, ale v pozici byla i jiná možnost. Tah 30. Jxc4 také nevypadal špatně a Stockfish jej dokonce preferuje. Líbil se i mně, ale na rovinu-ten tah nebyl zrovna bezpečný.
Bílý by mohl získat kvalitu, ale pak by se lavina černých pěšců valila na bílého krále. Stockfish by hrál asi lépe než já (můj tah 33. Sxf4, Stockfish vidí 33. b5), ale ani v jeho variantě se nedá mluvit o tom, že „to je jasné“  :usmev: .
I po Davidově 30. dxc6 však bylo na šachovnici dost možností na to, aby se hráči spletli. Nepřekvapuje, že se oba protagonisté dostali do časové tísně, v níž měl David v posledních tazích před časovou kontrolou na hodinách už jen vteřiny. Dost času ztratil propočtem dění na šachovnici po 34. Sxf4. V úvahu totiž přicházelo ještě i braní na d5 (34. exd5!?), což také nevypadalo špatně.
Tah 36. fxe4 vede k remízové pozici, mohlo se však stát „počítačové“ 36. Jd7!?, po čemž by měl bílý lepší šance. David však měl málo času a stejně si nejsem jistý, zda by on, či kdokoli jiný, šel do takové mírně bizarní pozice. Pokud se mezi vámi najde někdo, kdo by si dobrovolně postavil jezdce do vazby, tak smekám.
David hrál včera dobře, ale nestačilo to.
Dnes bude mít černé figury a  pokud neprohraje, pak věřím v jeho postup.

 

 

Druhý český reprezentant, Thai Dai Van Nguyen (2637), měl bílé figury s Aryanem Tarim (2629).
Van je velmi solidní hráč, což zmínil ve svém komentáři i Anand, ale občas i on udělá chybu
(Van, ne Anand  :usmev: ).
Van postavil velmi pevnou pozici a po celou partii stál mírně lépe. V rovné koncovce však přišlo ze strany černého napadení pěšce c3 (47. … Vc7) a Van automaticky pokryl pěšce věží (48. Vd3).
Za čtyř možných krytí a jednoho „odloženého“ krytí tohoto pěšce (48. f4+) tento jediný tah prohrává partii. Skoro na chlup přesně tři minuty trvalo Tarimu, než našel a spočítal 48. … Se4!!
Van našel jediný špatný tah, Aryan jediný dobrý.
Černý obětuje figuru za „vyžrání“ většiny bílých pěšců. Ještě se chvíli hrálo, ale pro bílého to bylo bez šance.

 

 

V dnešní odvetě bude mít Van těžký úkol. Hrát černými na výhru proti hráči, kterému stačí k postupu remíza, není jednoduchá záležitost a Tari navíc není žádný „nazdárek“ .
Ale nevzdávejme to a věřme, že se Van vypne k velkému výkonu.  :cze:

Když už jsem tu zmínil Ananda a jeho komentovaný přenos, tak na chvíli odbočím. Na webu chess24.com komentují Tania Sachdev a Peter Léko a jsou velmi dobří.
Člověk si rychle oblíbí frenetické komentáře Tanii i Peterovu maďarsky roztomilou výslovnost angličtiny  :usmev: .

 

 

Tania Sachdev a Peter Léko. Screenshot z online vysílání na chess24.com.

 

Na turnajovém webu https://worldcup2023.fide.com komentují  Irene Kharisma Sukandar a Vishwanathan Anand.
Je to jiné komentování, ale také skvělé. Anand působí spíše jako mentor („Když přijde tohle, co bys na to hrála?“) a u Irene platí latinské rčení „Nomen omen“. Tahle dáma má opravdu charisma a k tomu příjemný hlas a angličtinu, která se mi dobře poslouchá  :usmev:

 

 

Irene Kharisma Sukandar a Vishwanathan Anand. Screenshot z webu worldcup2023.fide.com

 

 

Podobně jako v turnaji žen i v turnaji mužů někteří favorité zaváhali.
Druhý hráč ratingového žebříčku Hikaru Nakamura (2787) vypadal po remíze s Indem Karthikem Venkataramanem (2562) hodně rozladěně.
Pravda, Hikaru stál po celou partii lépe, ale Ind se geniálně bránil. Často nacházel jediné tahy a vůbec se Nakamurově znechucení nedivím  :usmev: .

Bílými nevyhrál ani Nakamurův krajan Wesley So (2769), kterého bez problémů odremizoval Turek Emre Can (2582).

Výborný výkon podal Singapurec Jingyao Tin (2573), který remizoval bílými s Mameďarovem (2747). Jejich partie, která skončila patem, by se dala nazvat kvapíkem. Po 53. tahu bílého měli oba na hodinách ještě přes hodinu času.

 

 

Vachier-Lagrave (2739) neporazil Rakušana Dragneva (2576) a Griščuk (2736) si neporadil s Íráncem Daneshvarem (2570), i to se dá považovat za malá překvapení.
Nevyhrál ani Vidit (2723) s Dimitriosem Mastrovasilisem (2587) a zaváhal i David Antón Guijarro (2693) s Gadimbaylim (2483!).
Mezi favority, kteří promarnili výhodu bílých figur, bych zařadil i Alexeje Saranu (Srbsko, 2685). Ten určitě od partie s Číňanem Renjie Huangem (2487) čekal víc než remízu. Ani Vladimir Fedosejev (Slovinsko, 2676) asi nebude spokojený s remízou s Jergušem Pecháčem (2580). Jerguš však hrál velmi dobře a remízu si plně zasloužil. Posledních zhruba patnáct tahů v koncovce nestejných střelců, kterou by zremizoval i hráč I. výkonnostní třídy už si mohl Fedosejev odpustit.

 

 

Na závěr dva „tragédi“ .
Velimir Ivić (2570) stál na výhru s Franciscem Vallejo Ponsem (2706). Jenže oba hráči se dostali do časovky, kterou Ivić, jenž je jinak celkem dobrým taktikem, nezvládl. Těžko říct, co mu uniklo při propočtu tahu 36. Sxg7+ .

 

 

Tragédem kola je však společně s naším Vanem Sam Shankland (2708). Jeho soupeř GM Ivan Schitco (Moldavsko, 2511) stál sice po celou partii hůře, ale koncovku těžkých figur sehrál na jedničku. Shanklad měl na hodinách přes šest minut do konce, Schitco asi minutu a půl. Možná i to byl důvod, proč se Shankland nechtěl smířit s remízou a bezelstně si vzal pěšce na c4 (57. Kxc4??). Schitco ani nemusel přemýšlet, protože si zřejmě už o nějaký tah dříve spočítal, že pěšec na c4 se nedá brát. Proto přišlo bleskově 57. … Vc8+ a bílý dostane mat druhým tahem.

 

 

 

Pro úplnost snad dodám ještě informaci o partii Magnuse Carlsena (2835). Levan Pantsulaia (2564) se držel zhruba prvních dvacet tahů. Pak začal Carlsen svou pozici vylepšovat až k výhře.

Dnes se hrají odvety a dá se čekat několik rychlých remíz  :usmev: . Hráči, kteří včera prohráli, však budou muset tvrdě bojovat o setrvání v turnaji. Mezi nimi je i Van, věřme, že si vynutí prodloužení.
Samozřejmě fandíme i Davidovi!  :cze:  :cze:  :cze:

 

Odkazy:

Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com

 

 

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Max

komentáře Tanii? To je strašné, jak to komentuje ona, tak to vypínám. Hrozně ječí, jde vidět, že je slabá v propočtech a v podstatě jediné a opakované její výstupy jsou po tom co pozici rozeberou kolegové, písklavým hlasem a mácháním rukou propiští „Co teď bude dělat? jak bude pokračovat??“ Na facku, zlatá Jovanka Houska.
ps. díky za hezké rozbory

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x