Zlomené kravaty
Třetí srpnový den se v Baku odehrála další část Světového poháru. Na programu byly odvety druhého kola, po nichž se někteří hráči balí a jedou domů, jiní dnes absolvují tiebreaky.
Dámy mají přednost, takže se nejprve podíváme na turnaj žen .
Mistryně světa Wenjun Ju hrála, jak jsem předpokládal. S Evou Repkovou se nikam nehnala a i druhá partie skončila poměrně klidnou remízou. Rozhodovat se tedy bude v tiebreaku a jak už jsem psal, dá se čekat „stopka“ pro Evu. Ale možná překvapí .
V turnaji žen se sešly některé zajímavé dvojice. V zápase Moniky Socko (2401) s Azerkou Ulvijí Fataljevovou (2381) šlo o vyrovnaný zápas, v němž nakonec byla úspěšnější o generaci mladší Azerka.
Trochu překvapivě skončil remízou i zápas Assaubajeva (2469)-Gong (2223). Bibisaru asi není třeba představovat, ale Qianyun Gong u nás není známa. Je to singapurská WGM čínského původu a zdá se, že nehraje tak špatně. Tahle hráčka by mohla překvapit i v rapidu, bez šance rozhodně není.
Bez problémů postupují sestry Muzyčuk a s nimi i jejich krajanka Anna Ušenina. Vaishali Rameshbabu si tentokrát pohlídala Francouzku Pauline Guichard a remízou ve druhé partii postoupila do třetího kola.
Kromě Wenjun Ju patří k horkým favoritkám turnaje i Alexandra Kosteniuk (2532). I ona, stejně jako mistryně světa, dnes nastoupí k rozstřelu, protože i když vyhrála v první partii, ve včerejší odvetě ji Číňanka Tianqi Yan (2277) doslova „smázla“ a vyrovnala na 1-1.
Srbka Teodora Injać (2420) si postup vybojovala, ale jiná favoritka, Američanka Irina Krush (2447), podlehla Kanaďance Maili-Jade Quelet (2195!) a o postup bude bojovat v tiebreaku. Pozor, nízký rating Kanaďanky klame, protože tato jednadvacetiletá hráčka „ratingově lítá“ od 2200 po 2300.
Rusky Polina Šuvalova a Alina Bivol prošly do třetího kola. Bivol to sice neměla jednoduché, protože její soupeřka Gunay Mammadzada se snažila napravit svůj kiks z první partie, ale Alina udržela remízu a postup.
Turnaj opouští jedna z hvězd, Sara Khadem. Její soupeřka Medina Warda Aulia (2355) jí nedala šanci ani ve druhé partii a v koncovce těžkých figur se s pěšcem navíc spokojila s remízou, která jí zaručovala postup.
Postupují Bulharka Nurgyul Salimova, Humpy Koneru, Bella Khotenashvili i Jiner Zhu, ale u těch se to čekalo.
V souboji ruských hráček pod vlajkou FIDE byla úspěšnější Olga Badelka (2379), která vyřadila Leyu Garifullinu (2411). Jiná Ruska, a jedna z favoritek turnaje, Kateryna Lagno (2552), nedokázala vyhrát ani jednu partii s Indkou Mary Ann Gomes (2330) a vůbec bych se nedivil, kdybychom se v jejich dnešním tiebreaku dočkali dalšího překvapení.
Do rozstřelu půjde i vyrovnaná dvojice Meri Arabidze a Deysi Cori a stejně tak i Irina Bulmaga, která napravila svou chybu z první partie vítězstvím ve druhé hře a s Estonkou Narvou se uvidí i dnes odpoledne.
Dobře se drží Klaudia Kulon, která remizovala i ve druhé partii s Nanou Dzagnidze. Uvidíme, jak si Polka povede v tiebreaku.
Poslední dvojicí, kterou v dnešním rozstřelu uvidíme je dvojka Carissa Yip (USA, 2364) a Xue Zhao (Čína, 2457). Mladá Američanka po prohře bílými figurami v první partii dokázala ve druhé partii vyhrát černými a vybojovala si prodloužení.
Do třetího kola si dále vybojovaly postup favorizované hráčky Julia Osmak, Zhongyi Tan, Eline Roebers, Lela Javakhshvili, Harika Dronavalli, Nino Batsiashvili, Desmukh Divya a Aleksandra Gorjačkina.
V turnaji mužů máme dva naše zástupce.
Tedy po včerejšku je správné použít minulý čas. Měli jsme dva zástupce
Thai Dai Van Nguyen se po blundru v první partii pokoušel o „nemožné“. Měl černými porazit Aryana Tariho.
Snaha byla, ale Tari se rozhodně nechystal udělat žádnou chybu. Hráči rozehráli Sicilskou obranu a i když na několika webech vidím, že to měla být Najdorfova varianta, a možná i byla, já vidím „draka“ .
Je úplně jedno, jak tuto variantu nazveme, podstatné je, že Van si vybudoval dobrou pozici. Tari hrál hodně „při zdi“, proto trochu překvapil závazný tah 25. b4. Pokryl tím sice pěšce a5 a vyhnal černou věž, ale „oslabil“ pěšce na c2.
Pěšec na c2 samozřejmě není žádnou slabinou, ale vzhledem k tomu, že má černý těžké figury na c-sloupci a c-pěšec se po tahu b4 stává základnou pěšcového řetězu, dá se říct, že tah b4 není nejlepším řešením. Černý dostal cíl útoku, nebo spíše tlaku, a tak se chopil příležitosti.
jedna slabina však obvykle k dosažení větší výhody nestačí a to dobře věděli oba hráči.
Van tlačil, Aryan držel.
Pokud Van mohl hrát někde lépe, tak možná ve 28. tahu. Tah 28. … De7 se mi zdá být příliš „měkký“ . Po výměně střelců 28. … Sxd3 by dostal černý o něco lepší pozici, ale je otázkou, zda by to stačilo k zisku nějaké větší výhody.
Střelci se sice i tak vyměnili, ale s nimi se vyměnil i jeden pár věží a Tari si mohl oddychnout, protože bylo jasné, že černý už nemá jak efektivně zvyšovat tlak na pěšce c3.
Remízou si Tari zajistil postup do třetího kola, v němž nastoupí proti Carlsenovi. Thai Dai Van Nguyen ze soutěže vypadává .
David Navara měl v odvetě s Niclasem Huschenbethem černé figury a už volbou zahájení dal najevo, že nehodlá nic riskovat. Hrála se Berlínská varianta Španělské obrany, což není zahájení, kterým by chtěl černý „zmastit“ bílého . Na druhou stranu je to zahájení, které má remízovou pověst, protože i když bílý obvykle dosáhne určité minimální převahy, černý nemá problém vše vykrýt.
V podobném duchu se nesla celá partie. Huschenbeth měl iniciativu, ale David se velmi dobře bránil a čekal, zda se náhodou jeho soupeř někde neunáhlí. Nestalo se a partie po 42 tazích skončila remízou.
O postupujícím se tak rozhodne v dnešním tiebreaku a věřím, že David je ve zkráceném tempu lepší hráč.
Favorizuji Davida Navaru, to ale neznamená, že by byl Niclas Huschenbeth bez šance.
Spolu s Vanem balí kufry i jiní hráči. Nodirbek Abdusattorov byl jistě favoritem v utkání s Vahapem Sanalem. Je zajímavé, že tito dva hráči spolu sehráli asi deset partií a pokud se dobře dívám, jen jedna z nich skončila remízou. Ta včerejší skončila Turkovou výhrou a Sanal postupuje.
Postupuje i většina favoritů, mimo jiné Carlsen, Praggnanandhaa, Keymer, Duda, Svidler, Gukesh, Dubov, Yu, Nepomňašči, Nihal, Van Forrest či Caruana.
Jiní favorité se však budou dnes odpoledne „trápit“ v tiebreacích.
Hikaru Nakamura ani ve druhé partii neporazil dobře hrajícího Inda Karthika Venkataramana a bude věřit ve své blicařské schopnosti .
Do rozstřelu půjde i jeho krajan Wesley So, jeho druhá partie s Turkem Emrem Canem skončila stejně jako ta první remízou.
O postup budou odpoledne bojovat i Maxime Vachier-Lagrave s Rakušanem Dragnevem, či Fedosejev s Pecháčem nebo Erigaisi s Azarovem.
Griščuk se bude trápit s mladým Íráncem Daneshvarem a i když má Griščuk o dost vyšší rating, vsadil bych na Íránce .
Překvapením je vyřazení Mameďarova. Vyřadil jej Singapurec Tin, ale partie, kterou včera sehráli, stojí za ukázku .
Mameďarov se s tím moc nepáral a hned v zahájení nastoupil g-pěšcem. Soupeř mu brzy na to oplatil stejnou mincí a také posunul g-pěšce dopředu. Problém byl v tom, že oba hráči (ne)schovali své krále na královském křídle a za chvíli byla na šachovnici pozice, kterou byste jen těžko spočítali i s třiceti minutami na hodinách. Mameďarov ještě přilil olej do ohně svým tahem 31. Vxf6. Co na tom, že to Stockfish hodnotí jako chybu?
Vyznat se v té pozici přímo za šachovnicí není vůbec jednoduché. Dokonce nelze ani s jistotou říct, kdo vlastně útočí . Je útočníkem bílý, nebo černý?
V časové tísni zahrál Tin na jistotu 35. … Vxg4 a hra se srovnala. tedy, srovnala se v mikročipech počítače, protože na šachovnici byl stál děsný binec. Mameďarov partii prohrál tahem 38. Jg3, ale upřímně, kdo z nás by s třemi minutami na hodinách v takové pozici našel jediný dobrý tah bílého 38. Dh6?
Partie jako břitva.
Kufry už balí i Sam Shankland, který si po hrubce v první partii nalezl do matu a ve včerejší partii už nenašel sílu porazit Moldavce Schitca.
Vypadá to, že dnes odpoledne bude v Baku pořádně horko . Mnohé dvojice budou vyrovnané a rozhodnout mohou nejen šachové dovednosti, ale i nešachové věci. Ve zrychleném tempu není nic nikdy jasné.
Pojďme na ty „zlomené kravaty“ (tie=kravata, break=přerušit, zlomit)!
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com
V první partii rapidu jsem pracně vyrovnal a následně začal hledat více, ale 40…Je6?? se mi opravdu nepovedlo. Příliš pozdě jsem si všiml, že po 41.Je5+ Ke8 může bílý dobrat na f6 s výhrou. A pěkný motiv 39…Dh3+! 40.Kg1 Dh1+! 41.Kxh1 Jxf2+ asi unikl nám oběma, pozice vypadala velmi klidně a taktiku jsem hledal spíše na diagonále h1-a8.
V závěrečné partii jsem použil variantu z partie Kraus – Navara z MČR. (Svou roli sehrálo i to, že soupeř musel hrát na výhru černými.)
Gratulace, Davide!!!
Jinak právě se dívám na všechny partie a dvojice, které se zítra utkají.
Je to trochu paradox, ale tah 39. … Dh3+ jsem viděl a viděl by ho asi každý „salát-blicař“ 😀 , který hraje jen na špeky a nehledal by nějaké lepší pole pro jezdce 😉 .
Já se právě díval, kam míří ten černý jezdec po 39. … Jc5 a zrovna jsem si říkal: „A jo, nedal Dh3+, ale na e6 bude stát kůň taky dobře…“ a přišlo 41. Je5+ 😀 😀 😀 .
Gratulace, perfektní zážitek,… ten druhý rapid jsem se už bál, že tam toho moc není, ale bylo to odehráno ala MC, z ničeho bič. Ta výměna dám byla hrána asi z dálky nebo z přípravy… jen tak dál, přeji psychickou i fyzickou odolnost a nám další kvalitní partie Davida Navary.