V hlavní roli věže

Třetími koly pokračovaly oba turnaje Světového poháru v ázerbájdžánském Baku. Z výsledků, především v turnaji mužů, je vidět, že už na sebe narážejí „těžké váhy“ . Spousta remíz, ale ne vždy to byly jasné remízy.
V turnaji žen také přituhuje a naprostá většina favoritek buď své partie vyhrála, nebo alespoň remizovala. Jen jedna „outsiderka“ to „mydlí“ i ve třetím kole 🙂 .

 

Česká republika má v soutěži už pouze jednoho zástupce. Po vyřazení Petera Michalíka a Vana Nguyena postoupil do třetího kola jen David Navara.

Už včera jsem informoval, že se utká „Prodigy“ a „Former Prodigy“  :usmev: a pravdou je, že moc těžších soupeřů, než je Rameshbabu Praggnanandhaa v soutěži David nepotká.
Hrát se dá s každým, dokonce i vyhrát, ale Praggnanandhaa není zrovna jednoduchý soupeř, zvlášť když máte černé figury.

Na šachovnici se objevila Italská hra, varianta Giuocco Pianissimo, což by se dalo přeložit jako „Velmi klidná hra“  :usmev: , ale skutečnost je zcela jiná, protože tahle varianta je něco podobného jako „Španělské mučení“ (=Španělská hra).
Není to o fyzickém, ale o psychickém utrpení, protože podobně jako ve „španělce“ i tady je černý prakticky po celou partii blízko vyrovnání, ale když to bílý umí, černý nikdy nevyrovná. Taková fata morgána (optický klam).

Praggnanandha zahrál v devátém tahu 9. h3, klidný a nicneříkající tah  :usmev: , ale do pojetí této varianty se hodí. David reagoval logicky tahem 9. … Se6, což je tah, který snad ani není třeba vysvětlovat, protože jiné normální pole černý střelec nemá k dispozici. Tedy nějaká pole by se našla, ale pak by měl černý problém s nepříjemným střelcem na c4.
Problém je v tom, že po výměně na e6 vznikne skoro zrcadlová pozice. Rozdíl je „jen“ v postavení jezdců a pěšce na a4. Zdánlivě malý rozdíl není zas tak malý  :smich: , protože bílý má k dispozici tah c3 s dalším nástupem v centru. Proto často černý převádí jezdce z c6 a proto také černý jen málokdy plně vyrovná hru. Přece jen, bílý zahajuje partii a je o tah napřed.

První kritická pozice v partii přišla po 14. exd5.
Čím dobrat na d5? Dámou nebo pěšcem?
Stockfish 16 preferuje 14. … exd5, David dal přednost tahu 14. … Dxd5. Myslím, že v síle obou tahů moc velký rozdíl není, je to o preferencích.
Černý si může vybrat, zda nechá bílého tlačit na pěšce d5 a e5 (po dobrání exd5), nebo nechá bílého tlačit na dvojpěšce e6 a e5 (po dobrání Dxd5). David si zvolil druhou možnost, která vedla k výměně dam, což teoreticky zbavuje černého možných nepříjemností s vazbami po diagonále a2-g8. Dvojpěšec sice není nic moc, ale je pravděpodobné, že bílý dříve, či později stejně bude muset zahrát d3-d4 a černý bude mít o problém méně, ale díky slabému pěšci na e6 se problému tak docela nezbaví.

Po výměně dam se nesla partie v pozičním duchu. Bílý stále napadal slabé centrální pěšce a postupně získával prostor na královském křídle. Černý mohl několikrát plány bílému zkomplikovat tahem g7-g5. Ruku do ohně bych za to nedal, ale zdá se mi, že výměny na královském křídle by prospěly spíše černému.

Ke zlomu v partii došlo ve čtyřicátém tahu, kdy měl David na hodinách padesát jedna vteřin. Tah 40. … Jg5 se Davidovi nepovedl a řekl bych, že něco přehlédl v propočtu. Stockfish „tvrdí“, že lepší bylo pasivně potahovat věží po osmé řadě (40. … Va8), a i když má možná pravdu, tady bych byl raději opatrný. Je docela dobře možné, že stroj má pravdu  :usmev: , ale nezdá se mi, že by takové pasivní „čekání na smrt“ bylo v dané pozici řešením. Je však pravda, že varianty, které „vyplivuje“ motor, vypadají celkem věrohodně. Otázka je, jak by motor měnil hodnocení v dalším průběhu.

V každém případě po tahu 40. … Jg5 ztrácí černý pěšce a věžová koncovka je špatná. David se ještě pokusil kalit vodu, ale tohle na Praggnanandhau neplatilo.

 

 

David sehrál velmi dobrou partii, ale soupeř byl lepší. V dnešní odvetě bude mít náš hráč bílé kameny a pokud bude hrát stejně dobře jako včera, bude mít solidní šanci na vyrovnání.

 

Naprostá většina partií v turnaji mužů včera skončila remízou, ale někteří si vybudovali dobrou pozici pro odvety už včera.

Magnus Carlsen přehrál Aryana Tariho, stejně tak Peter Svidler nedal moc šancí (žádnou  :usmev: ) Van Forrestovi. Kromě těchto dvou partií byla „jasná výhra“ ještě v utkání Salem-Daneshvar, kde arabský hráč postupně Inda přehrál.
Další výhry byly dílem „náhody“  :usmev: .

Žertuji, protože v šachu se na náhody nehraje. Na chyby však ano a těch nebylo ve třetím kole málo.

Mez tragédy třetího kola se jistě zapíše Singapurec Jingyao Tin, který ve druhém kole vyřadil Mameďarova. Ve třetím kole přehrál Němce Rasmuse Svaneho, pak ale přišel jeden obyčejný šach 32. … De1+ a automatický ústup krále 33. Kh3, po kterém se poziční výhoda bílého rozplynula. Nic strašného se však bílému nedělo a to dokonce ani po 33. … Vb3. Tin tento tah zřejmě nečekal a zpanikařil. Zjistil, že má problém s pěšcem na e4 a ze zbývajících dvanácti minut do časové kontroly „vyplácal“ celých deset na hledání řešení. Nenašel tah 35. Vd1, nebo spíše neviděl, jak pokračovat po 35. … Sf5+, po čemž mohl efektně představit dámu na g4.
Místo toho Tin odevzdal kvalitu a partii prohrál.

 

 

Guseinov v průběhu partie s Dominguezem  obětoval figuru. Nebo ztratil. Všichni to známe, když vyhrajeme, byla to geniální oběť (i kdyby byla nekorektní, protože alespoň narušila psychiku soupeře), když prohrajeme, bylo to hloupé přehlédnutí  :usmev: .
Za figuru měl černý hromadu pěšců, ale bílému se podařilo uplést matovou síť. Ona to tedy nebyla tak úplně matová síť, ale „skoromatová“  :usmev: . Černý měl postačující obranu. Jenže na hodinách už mu zbývaly jen dvě minuty a v takových chvílích člověk snadno šlápne vedle. Jen Guseinov by mohl říct, zda viděl hrozící mat, ale neviděl obranu, nebo zda vůbec ani nezaregistroval matovou hrozbu. Vzhledem k tomu, že tah 40. … Vf1 zahrál až v posledních vteřinách, tipuji, že hrozbu viděl, ale nedokázal najít správné řešení.

 

 

Maghsoodloo stál v partii s Donchenkem skoro už od zahájení hůře. Pak však černý nepokračoval přesně a bílý vyrovnal hru. To, že bílý v časovce neviděl skok černého jezdce na g5, se dá pochopit, ale neviděl to ani Donchenko, který měl relativně dost času a aby toho nebylo málo, Donchenko se nakonec do časové tísně dostal také a přehlédl(?) kvalitu.
Partie končí po 39. f4, ale nejsem si jistý, jestli Donchenko vzdal nebo překročil čas. To je však celkem jedno, protože tak jako tak by to bylo 1-0.

 

 

Prezident FIDE Rus Arkadij Dvorkovič si může mnout ruce.
Není tajemstvím, že setkání ruských hráčů a hráček s těmi ukrajinskými bude s ohledem na invazi Ruska do Ukrajiny dost nepříjemné. Na začátku to vypadalo, že setkání Rusů s Ukrajinci (u šachovnice) je nevyhnutelné, ale jestli to takto půjde dál, nemusejí se u šachovnice vůbec potkat, protože jedna, či druhá strana vyletí dřív, než k tomu dojde  :usmev: .
Daniil Dubov byl v partii s Italem Vocaturem favoritem a k tomu měl bílé figury. Vocaturo se však držel a po hrubce Dubova je blíže k postupu Ital. Dubov „obětoval“, a tentokrát bych řekl, že byl donucen okolnostmi  :usmev: , celou věž. Bylo to korektní a je otázkou, zda Dubov neviděl cestu k remíze, nebo je takový „tvrďák“ , že se v časové tísni rozhodl hrát na výhru i bez věže.

 

 

Vincent Keymer měl černé s Aminem Tabatabaeiem. Podle motoru dosáhl vyhrané věžové koncovky, ale věžovky jsou „prevíti“  :usmev: . Navíc si nejsem zcela jistý, a nemám čas nad tím sedět, zda je Keymerův tah 53. … Vg1 opravdu horší, než Stockfishem doporučované 53. … Kf3. Jedno ale vím jistě, 55. Kh5 je prohrávající tah, protože po 55. … Kh3 by bílý vyhnal černou věž z výhodné pozice a partii by udržel.

 

 

Ivan Schitco se musel narodit pod šťastnou hvězdou a nejen proto, že se dostal až do třetího kola. V partii s Radkem Wojtaszkem měl prohranou věžovou koncovku. To, že ji Wojtaszek nevyhrál, není žádná ostuda, protože tyhle koncovky nebývají snadné.
Tragické je ale to, že ji Wojtaszek nakonec ještě prohrál.
Je pravda, že tah 62. Kf6 není tahem, který zahrajete automaticky, ale za tři minuty, které bílému zbývaly do konce partie, se najít dal.
Klidně bych se vsadil, že Schitco postoupí. Nikoli proto, že by snad byl lepším hráčem, ale po takové partii bude mít Wojtaszek hodně těžkou noc. Schitco dnes bude mít bílé a pokud se „nezblázní“ a rozehraje nějakou normální variantu, tak Wojtaszek může balit kufry.
A kdo ví, možná už má sbaleno  :usmev: .

 

 

 

 

 

 

Spokojený nebude Vidit, který nevyhrál koncovku s pěšcem více proti Bluebaumovi. Koncovka byla asi vyhraná, ale nebylo to nic triviálního. Zatím se však Viditovi nic strašného neděje, dnes má bílé figury a solidní šanci napravit včerejší chybu.

Tragédií, nikoli však antickou, by se dala nazvat remíza Caruany s Yilmazem. Turek se šesti minutami na hodinách udělal hrubou chybu (30. … Se4??) a Caruana, který měl na hodinách skoro třicet minut si „zapomněl sednout na ruce“  :usmev: a po kratičkém zamyšlení zahrál 32. a6.
Najít a spočítat tah 32. Vxc6 nezabralo ani salátovi mého formátu více než tři minuty a to bylo ještě silnější 32. f3.

 

 


 

V turnaji žen se tolik překvapení neurodilo.

Nepočítám remízu mistryně světa Wenjun Ju černými figurami proti Fatalijevové, protože za těch pár dnů už jsem si tak nějak zvykl, že Ju se nechce moc namáhat a dává přednost zrychlenému tempu  :usmev: .

Přestalo se dařit indické hráčce Mary Ann Gomes. Vyřadila sice Katerynu Lagno, ale ve třetím kole celkem hladce prohrála s Bulharkou Nurgyul Salimovovou.

Divya Desmukh měla v prvních dvou kolech relativně lehký los. Ve třetím kole však narazila na Aleksandru Gorjačkinu, která si s indickým překvapením bez problémů poradila.

Dobře se drží Estonka Mai Narva. S exmistryní světa Zhongyi Tan remizovala černými a bílými figurami dnes nebude bez šance.

Eline Roebers si poradila s Klaudií Kulon, ale v jedné chvíli mladá Nizozemka partii pokazila. Klaudia však nezahrála dobře a Roebers si dokráčela pro bod.

Překvapivě snadno si poradila Maria Muzyčuk s Vaishali Rameshbabu, která si už teď v létě zahrála na Mikuláše a rozdávala na počkání dárečky v podobě pěšců.

A máme tady další zpackanou věžovku.
Ve třetím kole se potkaly dvě ukrajinské Anny. Anna Ušenina sice neměla moc času, když zahrála 48. Ke1, a netvrdím, že za minutu, kterou měla na hodinách, měla spočítat 48. g5!, ale přece zas tak těžké to nebylo. Ono se ale nic tak strašného nestalo, protože ani Anna Muzyčuk nebyla na výši a velkoryse soupeřce znovu nabídla vyhranou pozici.
Když už se zdálo, že výhře bílé nestojí nic v cestě, přišel poslední blundr 52. h7.
Za tohle bych bílou až tak moc „nekáral“, protože najít s minutou na hodinách jediný vyhrávající tah (52. Vh5!!) není nic snadného a leckdo (třeba já) by jej nenašel ani s hodinou na hodinách  :smich: .

 

 

Úspěšné byly Gruzínky. Nino Batsiashvili porazila černými Číňanku Xue Zhao a v souboji dvou Gruzínek, Belly Khotenashvili a Meri Arabidze byla úspěšnější Bella.

Ostatní partie měly celkem normální průběh, ale za zmínku stojí výhra indonéské hráčky Mediny Wardy Aulie s Ruskou Aline Bivol.
Ruská hráčka v zahájení trochu „přestřelila“ (14. g4; 16. h4) a Aulia tak dnes bude mít velkou šanci postoupit ještě dál.

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com

 

 

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Jílek

I když to nedopadlo, chci Davidovi poděkovat za pěkné a napínavé chvíle z Baku  :usmev:   :potlesk: 

chess

David sehrál tu partii velmi kvalitně, problém tahu Jg5 je exponovaný král, proto profilaktické Ke7. Ale klobouk dolů také před Pragg… celá partie odehrana mimořádně a po Jg5 to celkem hravě realizoval. Díky za zajímavé postřehy a zajímavé momentky z mnoha partii, Davidovi moc fandím, má na to šachově, aby ten velmi krátký zápas prodloužil a poté ve zkráceném tempu vyhrál. Ale když se to nepovede, svět se nezboří, je to jen sport a v podání Davida krásný sport.

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x