Mohl Van vyhrát?
Na Světovém poháru byl včera volný den. Dnes začne prvními partiemi čtvrté kolo a zatímco muže čeká „šestnáctifinále“, ženy, kterých hrálo o polovinu méně, už jsou v osmifinále.
Volný den se dá využít různě. Odpočinkem, tréninkem nebo analýzou již odehraných partií.
Výrazy jako „osmifinále“ , „čtvrtfinále“ , „semifinále“ a „finále“ jsou dobře známy a kromě osmifinále i často užívány. Nejsem si jistý, do jaké míry je správný výraz „šestnáctifinále“ . Logiku to má, protože se ve čtvrtém kole utká šestnáct dvojic, ale za správnost výrazu neručím.
Asi je zbytečné vypisovat tady dvojice čtvrtého kola, protože snad každý rozumí grafickému ztvárnění pavouka na webu pořadatelů. Stejně tak zbytečné je spekulovat o tom, kdo přes koho může, či nemůže postoupit . V mužském turnaji hraje ještě stále 32 hráčů a vyhrát může kterýkoli z nich.
V turnaji žen by už se spekulovat dalo, protože zůstalo posledních šestnáct „bojovnic“ , ale vzhledem k tomu, kolik favoritek už turnaj opustilo, by i tady šlo jen o „mlácení prázdné slámy“ při tipování vítězky.
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com
Využijme včerejšího volného dne k malému zastavení nad jednou z partií zápasu Tari – Nguyen.
Náš hráč v první partii prohrál bílými figurami a v odvetě se měl pokusit o téměř nemožné, o výhru černými.
Všichni víme, jak partie dopadla. Van Nguyen sice černými figurami získal určitou iniciativu, ale Aryan Tari se velmi dobře bránil a partie skončila remízou.
Je však možné, že remízou skončit nemusela .
Pánové Jaroslav Polášek (časopis Československý šach) a Emil Vlasák se zamysleli nad jednou pozicí ze zmiňované partie. Nevím, kdo z nich a jakou měrou se podílel na následující krátké, ale obsažné a zajímavé analýze, ale mám svolení ji zde publikovat.
Předem podotknu, že objektivně byla partie i tak remízová, ale je otázkou, jak by oba hráči hráli, kdyby se ve čtyřiačtyřicátém tahu hrálo jinak., protože k remíze, ale i k případné výhře, by vedly jen uzoučké cestičky plné nebezpečí .
A všichni víme, že bránící se strana má k chybě vždy o něco blíže a jak uvidíte v rozboru níže, dosáhnout remízy by pro bílého nebylo tak snadné.
V partii Aryan Tari – Thai Dai Van Nguyen oba hráči prošli bez povšimnutí(?) kolem jedné varianty, která sice je remízová, ale pro černého to byla přinejmenším velmi dobrá praktická šance, jak hrát na výhru. Varianty ve formátu pgn najdete na konci článku.
Takže….
Slovo má Jára Polášek:
V partii Tari – Nguyen mohl hrát černý ve 44. tahu místo 44. … Je3 jiný tah: 44. … Jxc3!? .
Van si nejspíš nevšiml, že po 45.Jxc3 Vxc3 46.Vd7 má černý 46…Kf6! a teď nejde 47.Vxb7 pro 47…Vc1! 48.Kg3 (48.Vb8 Ke7!) 48. … Vf1 49.Vc7 50.Vc2 Ke5 a přestože mají obě strany stejně pěšců, černý vyhraje.
Pěšec e3 je příliš silný.
K remíze vedlo jen 47.Kg1! e3 48.Kf1! Vc2 49.Vxb7 (nebo hned 49.b5 s přehozením tahů) 49…Vf2+ 50.Ke1! Vxg2
a teď 51.b5! axb5 52.Vxb5 Va2 53.Kf1! a bílý překvapivě tuto věžovku udrží, např. 53…Ke6 54.Vb3! Vxa5 55.Vxe3.
Těžko říct, zda by se bílý dokázal propracovat až k takovému remízovému konci partie.
Varianty v pgn.
Tolik stručně, ale výstižně Jaroslav Polášek a já k tomu dodám jen jednu věc.
Šachové motory nám při analýze ukazují většinou ty nejlepší varianty, ale to neznamená, že v pozici nemůže být varianta, která je pro motor stejně dobrá jako všechny ostatní, takže ji ani neuvádí, ale pro člověka to může být nejnepříjemnější (nebo nejlepší ) pokračování.
Je dobré nespoléhat se jen na varianty motoru a zapojit i vlastní hlavu.
Ale nakonec, to všichni dobře vědí, takže jen takové připomenutí a Járovi Poláškovi a Emilu Vlasákovi děkujeme za zajímavou analýzu.
zajímavá možnost, kdyby se přerušovalo… asi by to Van zkusil… ?