Rozstřely

Po včerejších odvetách na Světovém poháru známe první postupující. Kdo čekal nějaké senzační výsledky, bude asi trochu zklamán 🙂 , ale přece jen by se některé zápasové výsledky daly označit alespoň jako pozoruhodné.

 

Začnu turnajem žen a pokud teď někoho napadlo, že jsem snad gentleman, tak možná, ale dělám to především z toho důvodu, že u žen se hrálo méně partií a je to jednodušší  :usmev: .

Překvapení se zrodilo v odvetné partii mezi Elisabeth Paehtz a Wenjun Ju. Mistryně světa měla černé figury a partie skončila remízou v patnáctém tahu.
Překvapivé?
Výsledek nikoli, ale cesta, jakou k němu hráčky dokráčely, překvapivá je.
Nečekal jsem, že i v tak prestižní soutěži se objeví známá „španělská odrhovačka“ . Kdybyste náhodou onu variantu neznali nebo nevěděli, jak obejít Sofijské pravidlo, tak ji pro jistotu znovu uvádím (na tomto webu už asi podvanácté  :usmev: ).

 

 

Kdyby se taková remíza udála v souboji sester Muzyčukových, nedivil bych se. Přece jen jsou to sestry a „musí“ spolu bojovat, přičemž jedna z nich vypadne. Maria měla bílé figury, Anna černé. Partie skončila ve 31. tahu remízou ve věžové koncovce.
Pozor, někdo by si mohl myslet, že jejich remízy mohly být předem domluvené. Mohly, ale to by jim nijak nepomohlo, protože jedna z nich skončí. Hrát proti sourozenci však nemusí být jednoduché z jiného důvodu. Obě hráčky se dobře znají a jen těžko jedna druhou něčím překvapí.
V tiebreaku už to asi bude vypadat jinak, ale byla by celkem legrace, kdyby remizovaly ve všech zkrácených tempech a pak v blickách 3+2 remizovaly… a remizovaly…a remizovaly… a až by už byli všichni hráči a hráčky doma, jedna ze sester by prohrála  :smich: .

Překvapivě dobře si vede Medina Warda Aulia z Indonésie. Šestadvacetiletá hráčka je v Evropě prakticky neznámá, ale šachy evidentně umí. Její soupeřka Nurgyul Salimova měla sice po zahájení mírnou převahu, ale Indonésanka vše „vychytala“ a dnes se hráčky opět uvidí při rozstřelu.

 

Medina Warda Aulia, zdroj: https://www.flickr.com/photos/karpidis/7779836102 . Autor: Andreas Kontokanis

 

Tahem 1. d4 zahájila Bella Khotenashvili proti Hupmy Koneru. Nehrál se však ani dámský gambit, ani žádné indické hry. Humpy Koneru odpověděla 1. … e6 a když si bílá dala 2. e4, byla z toho Francouzská obrana. Na chvíli, protože černá zahrála 2. … b6, což je sice ještě stále Francouzská, ale do stejné pozice se dostanete i z Owenovy obrany (1. e4 b6)  :usmev: .
Bella v první partii vyhrála černými figurami a k postupu jí stačila remíza, leč nepovedlo se, protože už ve 24. tahu měla na hodinách jen něco málo přes čtyři minuty.
Málo času na hodinách, složitá pozice na šachovnici.
Překvapí někoho, že bílá prohrála?
Bílá se „uchrtila“ na pěšce, ale chyběl jí vývin figur. Možná by to bylo i hratelné, ale Bella hrála vlastně bez dámy, kterou „zazdila“ na poli h6. Dáma tam stála až do konce partie, která skončila matem.

 

 

Dost drsně se bojovalo mezi Číňankami Zhongyi Tan a Jiner Zhu. Zhu měla černé figury a trvalo ji zhruba třináct minut, než „našla“ prohrávající 33. … Ke8. Tan však správný postup také neviděla a od 34. tahu to už byla oboustranná blicka, v níž udělala poslední chybu Jiner Zhu.
Zřejmě znala staré české: „Šach si dáti, dobře hráti!“
Na čtyřicátý tah měla už jen 33 sekund, takže spěchala, ale jak víme, spěch je, stejně jako zloba, špatný rádce. Tahem 40. … Dg4+ se Zhu sama porazila a jede domů.

 

 

Eline Roebers je vycházející (nebo už „vyšlá“ ?) hvězda ženského šachu. Kdyby v první partii s Harikou Dronavalli vyhrála vyhranou pěšcovou koncovku, měla by vystaráno. Nevyhrála, ale druhou partii zahrála velmi dobře a indickou hráčku udržela černými figurami „na uzdě“. Za stavu 1-1 tak dnes v prodloužení začne zápas od nuly.

„Nesahej na f-pěšce! Upadne ti ruka a ještě prohraješ partii,“ straším občas děti při tréninku a minule se mi dostalo odpovědi:
„Táhl jsem f-pěšcem a vyhrál partii  :smich: !“
„Dobře, tak si jdi alespoň umýt ruce.“

Tahat f-pěšcem se samozřejmě dá, ale v zahájení to nebývá dobré  :usmev: .
Kdo ví, zda má po partii s Polinou Šuvalovou Teodora Injać ještě celé obě ruce? Možná ano, ale partii prohrála velmi rychle a balí se domů.

 

 

Aleksandra Gorjačkina vypoklonkovala Ninu Batsiashvili a to přitom Nino žádnou velkou chybu neudělala. Stačilo ale pár nepřesností a Gorjačkina postupuje.


 

V turnaji mužů je asi největším překvapením vyřazení Wesleyho Soa. Překvapení, pokud se týče výsledku, ale nikoli podle průběhu. Alexej Sarana v první partii vyhrál černými figurami a ve druhé, v níž měl bílé, mu stačilo neprohrát. Neprohrál a postupuje.

Postupuje i Caruana, který zdolal svého krajana Raye Robsona ve „skorominiaturce“. Robson nehrál tak špatně, ale v 19. tahu mu zbývaly na hodinách necelé čtyři minuty a to se proti hráči, jakým je Caruana, opravdu hrát nedá.

 

 

Nils Grandelius první partii zápasu se Santosem Latasou vyhrál, k postupu mu stačila remíza. Santos Latasa rozehrál celkem bezzubý Londýnský systém a Grandelius s remízou a postupem neměl žádný problém.

Arjun Erigaisi ukázal, že mu není cizí ani technická hra. V těžké věžové koncovce porazil Javochira Sindarova a jde do pátého kola.

Vidit první partii s Bacrotem vyhrál a mohl vyhrát i ve druhé. Dostal se ale do časovky a remíza mu k postupu stačila.
Nač riskovat?

 

 

Ferenc Berkes v první partii porazil Ruslana Ponomarjova. Ve druhé se bílými hrající Ponomarjov k ničemu nedostal a Berkes zaslouženě postupuje.

Ostatní zápasy skončily remízou 1-1. Za zmínku stojí dva z nich.
Jesipenko dokázal udržet mnohem horší koncovku s Gukeshem, Carlsen se dokázal postavit nepřízni osudu a výhrou s Keymerem si vynutil prodloužení.
Těžko říct, co znamenal Carlsenův tah 16. a3.
Uvědomoval si snad, že po jiných tazích bude na šachovnici rovnováha a nevyhraje (=skončí v turnaji)?
Nebo přehlédl něco ve svém propočtu?
Nevím, ale jisté je, že Carlsen je famózní hráč (i šachista  :usmev: ).
Kdyby Keymer reagoval správně (17. … Jxe4) měl by černý výhodu, otázkou je, zda by partii vyhrál. V každém případě by se špatně „vyhrávala“ bílému, protože v koncovce bez pěšce by asi těžko mohl hrát na výhru. Remizovat by to šlo, ale to Carlsen určitě nechtěl  :usmev: .
Carlsen pak předvedl excelentní technický výkon (a hlavně touhu po vítězství), když dokázal zvítězit v koncovce věží a nestejných střelců při rovném materiálu.

 

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com


 

Pojďme dnes na ty rozstřely!!!

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x