Šestnáct a osm

Světový pohár v ázerbájdžánském Baku začíná finišovat. Ženy už hrají čtvrtfinále, mužů bylo na začátku víc, takže jich je ve hře ještě šestnáct. Po včerejších partiích a dnešních odvetách se však čísla s největší pravděpodobností změní ještě dnes.

 

Osm hráček, čtyři partie, dvě remízy, dvě výhry bílých.
Ve čtvrtfinále turnaje žen se tentokrát žádné velké překvapení nezrodilo. Otázkou je, zda se tady ještě vůbec o nějakém překvapení dá mluvit, protože ve hře jsou hráčky, z nichž kterákoli může turnaj vyhrát.
Žádná není vysloveně favoritkou.

Anna Muzyčuk vyřadila svou sestru a v první čtvrtfinálové partii narazila na Elisabeth Paehtz. V Sicilské obraně měla bílá (Muzyčuk) v zahájení minimální převahu díky „opozdilci“ na d7, ale když začaly hromadné výměny figur, začínalo být jasné, že z tohoto mráčku pršet nebude. Partie skončila smírem v rovné věžové koncovce.

Remízou skončila i partie Aleksandry Gorjačkiny s Harikou Dronavalli. Indická hráčka si na 1. d4 vybrala Tarraschovu obranu dámského gambitu, v níž „klasicky“ vyřešila problém izolovaného pěšce tím, že jej odevzdala za aktivitu svých figur.
Šachové motory „tvrdí“, že pozice byla v rovnováze a mají pravdu. Bílá udržela pěšce navíc až do konce, ale černé figury paralyzovaly bílou pozici, takže hráčkám nezbylo než opakovat tahy.

Zhongyi Tan měla bílé figury a vzhledem k vyššímu ratingu i „povinnost“ vyhrát s Bellou Khotenashvili. To se jí nakonec podařilo, ale ve složité pozici mohla Bella před časovou kontrolou udržet rovnováhu. Nenašla správné řešení (33. … h5!) a dnes bude muset hrát na výhru.

 

 

Polina Šuvalova prohrála černými figurami s Nurgyul Salimovou. Polina stála skoro celou partii hůře, ale v koncovce mohla vyrovnat. Zřejmě však stále věřila tomu, že je její pozice horší, odevzdala pěšce a celý bod.

 

 


 

V turnaji mužů by se favorité najít jistě dali. Carlsen, Praggnanandhaa, Caruana, Nepomňašči, Duda… To jsou hráči, které bych mohl označit za favority. To ale neznamená, že mají jistý postup  :usmev: .

Magnus Carlsen narazil na Vasyla Ivančuka. „Starý pes“ Ivančuk hraje v turnaji velmi dobře a ani v partii s Carlsenem nezklamal.
Ale Carlsen je Carlsen  :usmev: . Z rovné pozice se pozvolna stávala lepší pozice a nakonec vyhraná.
Je úžasné, jak dokáže Carlsen z ničeho vytvořit „něco“ . Stačí malá chyba (22. … Sxf3) a dostanete se do pozice, v níž se sice můžete držet, ale s Carlsenem se neudržíte  :usmev: .

 

 

Nijat Abasov stál od začátku lépe se Salemem Salehem. Pak však v časové tísni soupeře (Abasov měl kolem dvaceti minut) zahrál zbrklý tah 37. g3?? a hra se srovnala. Saleh však „pospával“ i ve zbytku partie a brzy se opět ocitl v časové tísni. V těžké koncovce s nedostatkem času se chyby (48. … Sf3)  „nacházejí“ snadno  :usmev: .

 

 

Dominguez „přepočítal“ Saranu.
Při tahu 21. … b5 není hned vidět, že černý přijde o materiál, ale když hrajete v podobné pozici takový tah, máte většinou nepříjemný pocit, že něco není v pořádku, protože cítíte, že postavení vašich figur je trochu „divné“.
Bylo a Dominguez to cítil lépe než Sarana.

 

 

Nils Grandelius se „rozhodl“ prohrát s Arjunem Erigaisim. V rovné koncovce vymýšlel a vymýšlel, jak by mohl svou pozici vylepšit, až ji zhoršil. Zhoršil je slabé slovo, které by se dalo použít ještě po tahu 42. Kb2, ale pak už je na místě místo „zhoršil“ použít slovo „zpackal“ .

 

 

Hao Wang nechal pěšce Arjuna Erigaisiho dokráčet až na pole c3. Pěšec nedaleko pole proměny by byl nebezpečný, kdyby měl černý aktivní lehké figury, jenže ani střelec, ani jezdce nestáli zrovna ideálně a bílý tak nemusel mít důvod k obavám. Wang se však rozhodl „vyřešit“ pěšce c3 ihned a pokusil se vyměnit věže. Opravdu šlo jen o pokus, protože černý se výměně vyhnul a rozehrál své figury. Jakmile se rozehrály, byl konec.

 

 

Partie Berkes – Praggnanandhaa, Caruana – Duda a Vidit – Nepomňašči skončily remízami. První dvě výše uvedené dvojice remizovaly velmi korektně, ale Vidit měl s Nepomňaščim určité šance, protože Nepovi se nepodařilo v Ruské hře postavit své figury ideálně.
Těžko odhadovat, jak by se partie vyvíjela, kdyby Vidit místo 20. Sb2 zahrál 20. a4. Ani pak by se nedalo mluvit o nějaké extra výhodě, ale pozice bílého by vypadala nadějně.

 

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com


 

 

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x