Zajímavé kolo

Máme za sebou odvety pátého kola. Řeč je samozřejmě o Světovém poháru 🙂 , ze kterého vypadlo dalších několik lidí.

 

Je úsměvné, že z osmi žen, které se probojovaly do pátého kola jich dnes šest znovu zasedne k šachovnicím, aby ve zkráceném tempu bojovaly o postup.

Jen jedna partie v turnaji žen včera neskončila remízou, ale nemusela to být pravda. Ze čtyř partií byly tři remízy a ze tří remíz byla jen jedna zcela korektní.
Harika Dronavalli remizovala s Aleksandrou Gorjačkinou v rovné věžovce, zbylé dvě remízy remízami být nemusely.

Anna Muzyčuk s Elisabeth Paehtz dotahaly partii do remízové střelcové koncovky. Čtyřicátý první tah a hrubá chyba Elisabeth (41. Kh5??), po níž je partie za bílou prohraná. Je to však chyba, která je celkem pochopitelná, protože vidět cestu k výhře černé není jen tak.
To ale neznamená, že by to bylo až tak těžké. Hráčka světového kalibru by to vidět měla a věřím tomu, že kdybyste takovou pozici Anně Muzyčuk postavili na šachovnici někde v kavárně a řekli „Černá vyhraje“ , netrvalo by jí najít řešení déle než pár minut.

A to je ten problém.
Když víte, že máte něco hledat, hledáte (a většinou i najdete), když to nevíte, nemůžete nic najít, protože ani nehledáte. Myslím, že Anna viděla možnost průlomu b4-b3, ale nejspíš jí nedošlo, že bílý král stojí hodně špatně (důsledek 41. tahu) a že černá bílou vytempuje.
Škoda, téměř studiová výhra by znamenala postup a ještě by potěšila oko šachistovo  :usmev: .

Na chess24 komentovali partie IM Jovanka Houska a GM Simon Williams. Williams sice viděl motiv zavřeného bílého krále a nedůvěřivou Jovanku přesvědčoval, že po 43. … b4 černá vyhraje, ale nedařilo se mu to dokázat  :usmev: .
Nevím, zda se nakonec dobral ke správnému pořadí tahů, protože jsem to „přepnul“ na online vysílání na webu organizátorů a zůstal jsem sedět s otevřenou pusou. Nějaký „strejda“, předpokládám, že až takový obyčejný „strejda“ to nebyl, komentoval všechny partie bez zvuku  :usmev: . Tedy alespoň já slyšel jen šumění (a moře to nebylo).
To musí být pocit, když několik hodin poctivě komentujete partie a pak přijdete domů a zjistíte, to byla zbytečná námaha  :smich: .

 

 

Paehtz-Muzyčuk A. . Zdroj: online vysílání na webu https://chess24.com/

 

Bella Khotenashvili první partii s Zhongyi Tan prohrála. Chtěla-li pokračovat v turnaji, potřebovala vyhrát. Měla bílé figury a po časové kontrole i mnohem lepší pozici díky pasivně postavené černé věži a pěšcovým slabinám černé. Nebylo by snadné uplatnit poziční výhody, ale nebylo to ani nemožné.
Bella neměla svůj den, partii jen remizovala a v turnaji končí.

 

 

Polina Šuvalova porazila Nurgyul Salimovou, čímž se srovnalo skóre zápasu na 1-1. Nebyla to však ledajaká remíza!
Salimova překvapila už v zahájení (3. … c6!?) a dokonce brzy „získala“ figuru. Pravda, nebyl to „zisk“, ale oběť a nebyla to „čistá“ figura, protože bílá za ni měla hromadu pěšců  :usmev: .
Další průběh byl „trochu“ šílený.
Naprosto nejasná pozice, ve které ztrácela černá více času. Obě hráčky několikrát chybovaly, ale není se čemu divit. Černá měla figuru navíc a nebezpečného pěšce na a2, nehrála jí však jedna věž a bílí pěšci na dámském křídle byli připraveni rychle vyrazit po prázdné dálnici až k poli proměny.
Salimova vypustila výhru ve 33. tahu (33. … Ke7??), kdy měla na hodinách zhruba dvě minuty. Při sledování partie jsem viděl variantu s výměnou věží a bojem jezdce proti pěšcům, ale pokládal jsem ji za cestu k rovné hře.
Nepodařilo se mi najít ve variantě 33. … hxg4 34. hxg4 a1=D+ 35. Vxa1 Vxa1 36. Kxa1 krásný tah 36. … Jh5!! , po kterém už je výhra černé celkem snadná.
Stockfish to však „vidí“  :usmev: .
Obvykle si šachový motor pouštím až poté, co si partii přehraji, ale tady jsem udělal výjimku a rezignoval jsem na vlastní „myšlení“ už po 33. … Ke7.
Tahle partie byla tak divoká, že kdybych se ji pokoušel důkladně „projít“ nejdříve sám, bylo by po Světovém poháru  :usmev: .
Pokochejte se sami, stojí za to projít si alespoň některé varianty téhle bojovné partie.

 

 


 

V turnaji mužů dnes uvidíme v tiebreaku jen jednu dvojici. Nepomňašči remizoval s Viditem i ve druhé partii a odpoledne si to rozdají ve zkráceném tempu.

Carlsen v první partii s Ivančukem vyhrál, ve druhé mu stačilo remizovat černými figurami. Ivančuk tahal tak rychle, že jsem nabyl dojmu, že už má sbalený kufr.
Po časové kontrole bylo jasné, že Carlsen neprohraje a postoupí. Když k tomu bílý po tahu 41. Kd3 ještě přišel o pěšce, nebylo už o co hrát.
Do výhry černého bylo ještě daleko, ale Ivančuk usoudil, že nemá cenu ztrácet čas a partii vzdal.

 

 

Ivančuk-Carlsen. Zdroj: online vysílání na webu https://chess24.com/

 

Praggnanandhaa v první partii s Berkesem remizoval černými. Bílými figurami to bylo o něčem jiném a Berkes si moc nezahrál. Ve Francouzské obětoval bílý pěšce a kvalitu, korektně a dobře. Když si přehrajete partii mezi těmito hráči, budete mít pocit, že černý měl minimálně o 200 ELO bodů nižší rating.

 

 

 

Praggnanandhaa-Berkes. Zdroj: online vysílání na webu https://worldcup2023.fide.com/

 

 

Po remíze v první partii jsem čekal, že Duda bílými figurami Caruanu pořádně potrápí. Opak byl pravdou. Dudovi partie vůbec nevyšla. Neudělal žádnou velkou chybu, ale spousta drobných nepřesností a malých chybiček zhoršovala bílou pozici. Caruana postupně střádal malé výhody, až z nich byla jedna velká a Caruanův postup.

 

 

Abasovovi stačila ve druhé partii k postupu remíza, protože první partii se Salemem vyhrál. Salem postavil nadějnou pozici a zdálo se, že by se mu mohlo podařit vykřesat jiskřičku naděje z útoku na černého krále. Pro Abasova přišel asi nejtěžší moment v partii, protože po 24. … h6 mohl bílý zajímavě obětovat na h6 figuru (25.Jxh6!?).
Nebylo sice nijak těžké spočítat důsledky takového „hurá“ útoku, ale přece jen, když vám jde o hodně, člověk se může snadno zmýlit  :usmev: .
To však nebyl případ Abasova, protože Salem zvolil jiné pokračování, po němž se černému už vůbec nic nedělo a k tomu měl nebezpečného pěšce na a-sloupci, který rozhodl o postupu Abasova.

 

 

Bezproblémový postup si zajistili všichni hráči, kteří po prvních partiích pátého kola vedli 1-0. O Carlsenovi a Abasovovi už byla „řeč“, snadno remizoval Gukesh s Wangem, který se ani moc nepokoušel o výhru. Černými si na 1. e4 vybral Francouzskou hru a partie skončila remízou už v 31. tahu. Remíza posunula do dalšího kola Gukeshe, který v úterý narazí na Carlsena.

Postupuje i další indický mladík Arjun Erigaisi. Nils Grandelius se sice snažil více než Wang, ale Erigaisi jej k ničemu nepustil a klidně obětoval pěšce, jen aby se vyměnily věže a hra přešla do remízové koncovky nestejných střelců.

 

 

Snad největší šanci, čistě teoretickou  :usmev: , na vyrovnání mohl mít Alexej Sarana, který měl bílé figury s Leinierem Dominguezem. Ten však hrál velmi pozorně, v Anglické hře bez problémů vyrovnal hru a když obsadil volný e-sloupec a k tomu dostal do své moci pole e4, bylo jasné, že jediný, kdo by to mohl zkoušet hrát na výhru, by byl černý. Ale k tomu neměl Dominguez důvod, protože remíza jej posunula dál.

 

Náhledové foto je screenshot z online vysílání na webu https://worldcup2023.fide.com

 

Odkazy:

Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
chess

Pragg sehrál tu druhou partii proti Berkesovi technicky famózně. Začíná se ukazovat, že David Navara, přestože hrál skvěle, měl asi smůlu na los. Pragg je možná budoucí mistr světa a už dnes by asi s jakýmkoliv hráčem v zápase o mistra světa byl více než důstojným soupeřem. Navara totiž formu měl a možná, že Pragg nakonec řekne, že byl jeho nejtěžším soupeřem … Nechápu, když někdo někde píše, že David Navara má v Česku důstojnou konkurenci, prostě jednoznačně nemá a ještě minimálně deset let mít nebude, pokud bude hrát své šachy a bude fit.

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x