Zajímavé kolo
Máme za sebou odvety pátého kola. Řeč je samozřejmě o Světovém poháru 🙂 , ze kterého vypadlo dalších několik lidí.
Je úsměvné, že z osmi žen, které se probojovaly do pátého kola jich dnes šest znovu zasedne k šachovnicím, aby ve zkráceném tempu bojovaly o postup.
Jen jedna partie v turnaji žen včera neskončila remízou, ale nemusela to být pravda. Ze čtyř partií byly tři remízy a ze tří remíz byla jen jedna zcela korektní.
Harika Dronavalli remizovala s Aleksandrou Gorjačkinou v rovné věžovce, zbylé dvě remízy remízami být nemusely.
Anna Muzyčuk s Elisabeth Paehtz dotahaly partii do remízové střelcové koncovky. Čtyřicátý první tah a hrubá chyba Elisabeth (41. Kh5??), po níž je partie za bílou prohraná. Je to však chyba, která je celkem pochopitelná, protože vidět cestu k výhře černé není jen tak.
To ale neznamená, že by to bylo až tak těžké. Hráčka světového kalibru by to vidět měla a věřím tomu, že kdybyste takovou pozici Anně Muzyčuk postavili na šachovnici někde v kavárně a řekli „Černá vyhraje“ , netrvalo by jí najít řešení déle než pár minut.
A to je ten problém.
Když víte, že máte něco hledat, hledáte (a většinou i najdete), když to nevíte, nemůžete nic najít, protože ani nehledáte. Myslím, že Anna viděla možnost průlomu b4-b3, ale nejspíš jí nedošlo, že bílý král stojí hodně špatně (důsledek 41. tahu) a že černá bílou vytempuje.
Škoda, téměř studiová výhra by znamenala postup a ještě by potěšila oko šachistovo .
Na chess24 komentovali partie IM Jovanka Houska a GM Simon Williams. Williams sice viděl motiv zavřeného bílého krále a nedůvěřivou Jovanku přesvědčoval, že po 43. … b4 černá vyhraje, ale nedařilo se mu to dokázat .
Nevím, zda se nakonec dobral ke správnému pořadí tahů, protože jsem to „přepnul“ na online vysílání na webu organizátorů a zůstal jsem sedět s otevřenou pusou. Nějaký „strejda“, předpokládám, že až takový obyčejný „strejda“ to nebyl, komentoval všechny partie bez zvuku . Tedy alespoň já slyšel jen šumění (a moře to nebylo).
To musí být pocit, když několik hodin poctivě komentujete partie a pak přijdete domů a zjistíte, to byla zbytečná námaha .
Bella Khotenashvili první partii s Zhongyi Tan prohrála. Chtěla-li pokračovat v turnaji, potřebovala vyhrát. Měla bílé figury a po časové kontrole i mnohem lepší pozici díky pasivně postavené černé věži a pěšcovým slabinám černé. Nebylo by snadné uplatnit poziční výhody, ale nebylo to ani nemožné.
Bella neměla svůj den, partii jen remizovala a v turnaji končí.
Polina Šuvalova porazila Nurgyul Salimovou, čímž se srovnalo skóre zápasu na 1-1. Nebyla to však ledajaká remíza!
Salimova překvapila už v zahájení (3. … c6!?) a dokonce brzy „získala“ figuru. Pravda, nebyl to „zisk“, ale oběť a nebyla to „čistá“ figura, protože bílá za ni měla hromadu pěšců .
Další průběh byl „trochu“ šílený.
Naprosto nejasná pozice, ve které ztrácela černá více času. Obě hráčky několikrát chybovaly, ale není se čemu divit. Černá měla figuru navíc a nebezpečného pěšce na a2, nehrála jí však jedna věž a bílí pěšci na dámském křídle byli připraveni rychle vyrazit po prázdné dálnici až k poli proměny.
Salimova vypustila výhru ve 33. tahu (33. … Ke7??), kdy měla na hodinách zhruba dvě minuty. Při sledování partie jsem viděl variantu s výměnou věží a bojem jezdce proti pěšcům, ale pokládal jsem ji za cestu k rovné hře.
Nepodařilo se mi najít ve variantě 33. … hxg4 34. hxg4 a1=D+ 35. Vxa1 Vxa1 36. Kxa1 krásný tah 36. … Jh5!! , po kterém už je výhra černé celkem snadná.
Stockfish to však „vidí“ .
Obvykle si šachový motor pouštím až poté, co si partii přehraji, ale tady jsem udělal výjimku a rezignoval jsem na vlastní „myšlení“ už po 33. … Ke7.
Tahle partie byla tak divoká, že kdybych se ji pokoušel důkladně „projít“ nejdříve sám, bylo by po Světovém poháru .
Pokochejte se sami, stojí za to projít si alespoň některé varianty téhle bojovné partie.
V turnaji mužů dnes uvidíme v tiebreaku jen jednu dvojici. Nepomňašči remizoval s Viditem i ve druhé partii a odpoledne si to rozdají ve zkráceném tempu.
Carlsen v první partii s Ivančukem vyhrál, ve druhé mu stačilo remizovat černými figurami. Ivančuk tahal tak rychle, že jsem nabyl dojmu, že už má sbalený kufr.
Po časové kontrole bylo jasné, že Carlsen neprohraje a postoupí. Když k tomu bílý po tahu 41. Kd3 ještě přišel o pěšce, nebylo už o co hrát.
Do výhry černého bylo ještě daleko, ale Ivančuk usoudil, že nemá cenu ztrácet čas a partii vzdal.
Praggnanandhaa v první partii s Berkesem remizoval černými. Bílými figurami to bylo o něčem jiném a Berkes si moc nezahrál. Ve Francouzské obětoval bílý pěšce a kvalitu, korektně a dobře. Když si přehrajete partii mezi těmito hráči, budete mít pocit, že černý měl minimálně o 200 ELO bodů nižší rating.
Po remíze v první partii jsem čekal, že Duda bílými figurami Caruanu pořádně potrápí. Opak byl pravdou. Dudovi partie vůbec nevyšla. Neudělal žádnou velkou chybu, ale spousta drobných nepřesností a malých chybiček zhoršovala bílou pozici. Caruana postupně střádal malé výhody, až z nich byla jedna velká a Caruanův postup.
Abasovovi stačila ve druhé partii k postupu remíza, protože první partii se Salemem vyhrál. Salem postavil nadějnou pozici a zdálo se, že by se mu mohlo podařit vykřesat jiskřičku naděje z útoku na černého krále. Pro Abasova přišel asi nejtěžší moment v partii, protože po 24. … h6 mohl bílý zajímavě obětovat na h6 figuru (25.Jxh6!?).
Nebylo sice nijak těžké spočítat důsledky takového „hurá“ útoku, ale přece jen, když vám jde o hodně, člověk se může snadno zmýlit .
To však nebyl případ Abasova, protože Salem zvolil jiné pokračování, po němž se černému už vůbec nic nedělo a k tomu měl nebezpečného pěšce na a-sloupci, který rozhodl o postupu Abasova.
Bezproblémový postup si zajistili všichni hráči, kteří po prvních partiích pátého kola vedli 1-0. O Carlsenovi a Abasovovi už byla „řeč“, snadno remizoval Gukesh s Wangem, který se ani moc nepokoušel o výhru. Černými si na 1. e4 vybral Francouzskou hru a partie skončila remízou už v 31. tahu. Remíza posunula do dalšího kola Gukeshe, který v úterý narazí na Carlsena.
Postupuje i další indický mladík Arjun Erigaisi. Nils Grandelius se sice snažil více než Wang, ale Erigaisi jej k ničemu nepustil a klidně obětoval pěšce, jen aby se vyměnily věže a hra přešla do remízové koncovky nestejných střelců.
Snad největší šanci, čistě teoretickou , na vyrovnání mohl mít Alexej Sarana, který měl bílé figury s Leinierem Dominguezem. Ten však hrál velmi pozorně, v Anglické hře bez problémů vyrovnal hru a když obsadil volný e-sloupec a k tomu dostal do své moci pole e4, bylo jasné, že jediný, kdo by to mohl zkoušet hrát na výhru, by byl černý. Ale k tomu neměl Dominguez důvod, protože remíza jej posunula dál.
Náhledové foto je screenshot z online vysílání na webu https://worldcup2023.fide.com
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com
Pragg sehrál tu druhou partii proti Berkesovi technicky famózně. Začíná se ukazovat, že David Navara, přestože hrál skvěle, měl asi smůlu na los. Pragg je možná budoucí mistr světa a už dnes by asi s jakýmkoliv hráčem v zápase o mistra světa byl více než důstojným soupeřem. Navara totiž formu měl a možná, že Pragg nakonec řekne, že byl jeho nejtěžším soupeřem … Nechápu, když někdo někde píše, že David Navara má v Česku důstojnou konkurenci, prostě jednoznačně nemá a ještě minimálně deset let mít nebude, pokud bude hrát své šachy a bude fit.