Čtvrtfinále a semifinále
Na Světovém poháru v Baku „přihořívá“ .
Po včerejším tiebreacích známe čtvrtfinálové dvojice v turnaji mužů a semifinálové dvojičky v soutěži žen.
Tentokrát je jednodušší začít soutěží mužů, protože tam se do rozstřelu dostala jen jedna dvojice.
O postup bojovali Ind Vidit Santosh Gujrathi a Rus Jan Nepomňašči (hrající pod neutrální vlajkou FIDE).
Dvojnásobný vyzývatel v zápase o titul mistra světa Jan Nepomňašči byl mírným favoritem nikoli jen kvůli jeho účasti v zápasech o titul, ale také díky mírně vyššímu ratingu. Být favoritem je jedna věc, dokazovat to za šachovnicí je věc druhá.
Z mého úhlu pohledu šlo o vyrovnanou dvojici už třeba jen proto, že v dosavadním průběhu turnaje oba hráči vyhráli jen jednu partii „klasickým“ tempem a většinou postupovali přes tiebreaky.
Čekal jsem vyrovnaný souboj a ten skutečně vyrovnaný byl, ale jen v prvních dvou pětadvacetiminutových partiích, které skončily korektními remízami. Po zkrácení tempa na 10+10 se změnil průběh zápasu.
V první „desetiminutovce“ měl Nepo bílé figury a partii pokazil. Nebylo mu nic platné, že ani Vidit nehrál „nejskvělejší“ tahy. Po 25. Dg4 mohl černý využít špatně postavené bílé dámy, ale nestalo se a Vidit musel čekat na další příležitost. Nepo neměl svůj den a když zahrál zbrkle 37. Jxd6, Viditovy šance rapidně vzrostly, i když měl na hodinách necelou minutu oproti pěti minutám soupeře.
Nakonec Vidit svou převahu uplatnil a ujal se vedení.
Ve druhé „desetiminutovce“ měl bílé figury Vidit a Nepo musel vyhrát, pokud se chtěl udržet ve hře. Vsadil vše na jednu kartu a na Viditovo 1. d4 si vybral Holandskou obranu a k tomu ještě dost ostrou (a podle mě i dost pochybnou ) variantu, která se relativně často objevovala hlavně v minulém desetiletí.
Nezřídka se hraje bez rošády, ale „měkčí povahy“ občas rošují „na dlouho“ .
Prostě tak trochu divočina, trochu „kavárna“ a trochu gambling, v němž má bílý v ruce „lepší karty“ , ale když jde o všechno, může být taková hra bílému dost nepříjemná.
Vidit však měl pro strach uděláno, všechny Nepovy pokusy chladnokrevně odrazil a postoupil do čtvrtfinále, kde narazí na domácího Nijata Abasova.
Čtvrtfinálové dvojice:
Gukesh – Carlsen
Vidit – Abasov
Dominguez – Caruana
Praggnanandhaa – Erigaisi
V soutěži žen byla před včerejšími rozstřely známa jen jedna semifinalistka. Zhongyi Tan postoupila v „normální“ hrací době .
A Zhongyi Tan už zná svoji soupeřku. Bude jí Aleksandra Gorjačkina, která po úporném boji vyřadila Hariku Dronavalli.
Gorjačkina i Dronavalli bodovaly především černými figurami a o hrubé chyby nebyla nouze. Hned v první rapid partii udělala Harika blundr, za který by se nemusel stydět žádný „šachanista“ .
Ani druhá partie nebyla bez chyb, ale tady to tak moc nebilo do očí. Ve třetí a čtvrté partii hráčky remizovaly, ale v obou to byly o něco lepší remízy pro vůdkyni černých figur. Na řadu přišly bleskové partie. V první blicce získala Gorjačkina pěšce a koncovka těžkých figur byla pro bílou dost obtížná. Když k tomu připočteme nedostatek času, asi nikoho nepřekvapí, že bílá odevzdala ještě jednoho pěšce a partii prohrála. V poslední blicce, která skončila remízou, měla bílými figurami hrající Gorjačkina velkou převahu, ale spokojila se s remízou, která jí zaručovala postup.
Také v dalším zápase rozhodovaly hrubé chyby. Polina Šuvalova a Nurgyul Salimova však sehrály jen dvě partie a byl konec.
V první rapid partii dosáhla Šuvalova černými prakticky vyhrané pozice a čas měla také lepší (bílá cca 15 sekund, černá cca 50 vteřin). Pozice sice byla za černou vyhraná, ale v časové tísni je snadné chybovat, zvlášť když si obě strany hodlají postavit novou dámu. Polina našla správný plán, ale špatně jej realizovala. Místo okamžitého postupu si vložila nejdříve šach věží na c1 (51. … Vc1+) a kromě ztráty tempa tím vyhnala bílého krále do bezpečí. Rozdíl je vidět ve variantách s postupy pěšců „e“ a „g“ k polím proměny.
Salimova vyhrála i druhou partii a to černými figurami. V nejasné pozici, kde Stockfish preferuje spíše černou, bílá bezelstně vyvinula figuru (18. Sd2) a to byl vlastně konec, protože následoval úder za úderem. Napadení dámy, napadení věže, šach bílému králi a otevření linií k útoku.
2-0 pro Salimovou a postup do semifinále.
Elisabeth Paehtz sehrála s Annou Muzyčuk vyrovnaný zápas. Vyrovnaný v „klasice“ i v tiebreaku. Paradoxně v tiebreaku byl zápas vyrovnaný především na chyby . Ve všech rapid partiích (25+10 i 10+10) vyhrály černé figury. Většinou po chybách, které nebyly zrovna „superblundry“ (kromě poslední „desetiminutovky“), ale bohatě stačily k porážce.
Pak přišly na řadu blicky a Anna hned v první z nich zvítězila, ale jak jinak, opět po hrubce . Bílá stála velmi špatně a zdálo se, že je bez šance. Byla, ale jen do doby, než černá přehlédla figuru (24. … Dc6??).
Druhá blesková partie nebyla na jednu branku. V zahájení získala Paehtz převahu, ale v blickách to není nic nenormálního. Brzy se hra vyrovnala a iniciativu začala získávat černá, která se pak, ač měla velmi dobré šance hrát na výhru, zaměřila na remízu, která jí zaručovala postup do semifinále.
Dnešní semifinálové dvojice:
Anna Muzyčuk – Nurgyul Salimova
Zhongyi Tan – Aleksandra Gorjačkina
Odkazy:
Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com