Šest kousků

Světový pohár pokračuje a celkem rychle se blíží ke svému konci.
Ženy už hrají semifinále. Pro ty, co nevědí, co si pod tím slovem představit, přidávám vysvětlení, že „semi“ je předpona latinského původu a znamená „polo“ nebo „poloviční“. Takže ženy vlastně hrají polofinále 🙂 .
Muži hrají „teprve“ čtvrtfinále (klidně si to odvoďte od čtyř dvojic nebo raději od poloviny poloviny 😀 ).

 

Dvě partie v turnaji žen, čtyři partie v turnaji mužů, celkem šest kousků.

Začněme ženami.
Ukrajinka Anna Muzyčuk narazila v semifinále na Bulharku Nurgyul Salimovou. Je zajímavé, jak mohutně se před turnajem řešily možné partie mezi ukrajinskými hráči a hráčkami s  hráči a hráčkami hrajícími pod vlajkou FIDE.
Dosud se ani v ženském, ani v mužském turnaji nepotkali zástupci Ukrajiny se zástupci Ruska nebo Běloruska (u Běloruska si nejsem stoprocentně jistý a nechce se mi to kontrolovat  :usmev: ) .
V mužském turnaji už se jistě Ukrajinci nepotkají ani s Rusy, ani s Bělorusy, protože zástupci těchto tří zemí už v turnaji skončili.

V turnaji žen je situace jiná. Tady je možné ukrajinsko-ruské finále, pokud postoupí Muzyčuk a Gorjačkina.

Nepředbíhejme, ještě nikdo do finále nepostoupil  :usmev: .
Anna Muzyčuk by jistě do finále chtěla, ale v cestě jí stojí právě Nurgyul Salimova a jejich první střetnutí (na tomto turnaji) skončilo smírem.
Muzyčuk měla bílé a rozehrála partii tahem 1. e4 a když Salimova odpověděla 1. … c6, odtahaly hráčky hromadu tahů z teoretických knih a partie skončila brzkou remízou v přibližně rovné koncovce.
Mimochodem, Anna Muzyčuk měla po svém 18. tahu na hodinách ještě skoro všechen čas (1:26).

 

 

Zhongyi Tan sehrála s Aleksandrou Gorjačkinou mizernou partii. Kromě prvních tahů v zahájení jí nevyšlo prakticky nic.
Nejsem znalcem výměnné varianty dámského gambitu, ale občas se s ní „potkám“ jako černý. Tah 11. 0-0 je možná lepší než 11. g4!? , ale osobně je mi nástup bílých pěšců nepříjemnější.
Plán bílé s tlakem na pěšce na c6 asi nebyl nejlepší, ale není co kritizovat, asi bych to hrál podobně  :usmev: (takže je co kritizovat  :smich: ). Na to však bílá neprohrála. Prohrála na slabou druhou řadu, kam nechala vniknout černou věž. Samotná věž sice jen těžko mohla bílému ublížit, ale na poli a2 stál nekrytý (a nekrytelný) bílý pěšec a to byl problém.
Gorjačkina hrála dobře, ale otázkou je, jak si povede, až Tan předvede, co umí.

 

 


 

V turnaji mužů se hrály čtyři partie a hned na začátku musím složit hold Carlsenovi.
To, co v turnaji předvádí, je vrchol šachového umění.

V partii s Gukeshem měl Carlsen černé figury a dlouho se na šachovnici zdánlivě nic nedělo. Ono se tedy dělo, ale vše zůstávalo skryto, protože Gukesh také umí hrát dobré šachy  :usmev: .
Gukesh umí dobré, Carlsen ještě lepší šachy. Asi jen málokdo by předpokládal, že hráč z „klubu 2700+“ může prohrát rovnou věžovou koncovku se silně omezeným materiálem. Už jen proto, že platí pravidlo „všechny věžovky jsou remis“.
Ale ne, nejsou.
Gukesh postupně měnil figury a partie přešla do rovné čtyřvěžovky. Pak přišla první nepřesnost bílého. Po tahu 27. Kc2 se bílému stále nic neděje, ale černý má objekt k útoku, pěšce na g2.
První pravidlo pro hru proti Carlsenovi: buďte „pokrývači“.
Lepší než 27. Kc2 bylo pokrýt preventivně pěšce na g2 tahem 27. Vg7.
Z podobného soudku je další nepřesnost bílého. Hned v následujícím tahu hrál Gukesh 28. b4.
Opět normální tah, ale jen proti normálnímu smrtelníkovi  :smich: .
Tah 28. b4 dokonce vypadá dobře, protože bílý hrozí vytvořením volného pěšce na dámském křídle, jenže pěšci bílého se do konce partie nikam nehnou. Černý je rychlejší.
Pravidlo číslo dvě pro hru proti Carlsenovi: počítáte-li variantu, počítejte s tím, že Carlsen to spočítá dál  :usmev: .
Tahy 34. Va2 a 35. Va7 jsou jen pokračováním plánu, který bílý začal tahem 28. b4. Místo tahu 34. Va2 se mohl bílý pokusit (a zřejmě úspěšně) zachránit obětí pěšce 34. c4. Tah 35. Va7 je jen ztrátou tempa a navíc aktivizuje černého krále.
Pravidlo číslo tři pro hru s Carlsenem: nehrajte s ním šachy  :smich: .

Žertuji, i s Carlsenem se samozřejmě šachy hrát dají a dokonce i na výhru. Ale v takových zdánlivě jednoduchých pozicích je Carlsen nesmírně silný a možná to byl důvod, proč vznikla aféra „Niemann“ .
I tehdy v St.Louis hrál Carlsen silné tahy (není pravda, že hrál slabě, ale jistě, ve srovnání s tahy navrhovanými motorem by se chyby v jeho hře našly) , ale Niemann hrál ještě lépe a to se obvykle lidem, kteří nejsou až tak skvělí v koncovkách, běžně nestává.

Tím chci říct jen tolik, že Carlsen v podobných koncovkách a pozicích vidí (nebo má cit?) mnohem dál než jeho soupeři. Hrajete normální variantu a dokonce si můžete myslet, že stojíte o chloupek lépe, ale pak v určité pozici zjistíte, že jste byli jen vláčeni za „otráveným pamlskem“ do Carlsenovy pasti.
Něco podobného se včera stalo Gukeshovi.

 

 

Praggnanandhaa Rameshbabu dokáže hrát velmi solidně. I on se však může dostat do problémů. Naposledy řešil trable v partii s Davidem Navarou a pak až včera v partii se svým krajanem Arjunem Erigaisim.
Partie byla dlouho vyrovnaná, ale s ubývajícím časem se začala projevovat agresivní taktika Erigaisiho.
Praggův tah 31. Se5 není žádnou chybou, ale bílý se jím dostává do nepříjemné pozice. Po výměně střelců stojí na e5 bílý pěšec, který ideálně „chrání“ černého krále  :usmev: a navíc se uvolnila cesta pro postup d-pěšce k poli proměny.
Nebylo by to nic strašného, kdyby černý neobětoval (a korektně) figuru. Tah 35. … Jxg3 je jako rána kladivem do hlavy.
Co má černý za obětovanou figuru?
Na první pohled nic, na ten druhý už to vypadá jinak. Bílý král je najednou slabý, d-pěšec má před sebou prázdnou „dálnici“ a černá věž na druhé řadě je „assasin“  :usmev: . Hrozí nějaké Dg5 nebo Db6+ s tím, že se černá dáma připojí k černé věži, aby dostaly bílého krále.
V této pozici (po 35. … Jxg3) měl Pragg na hodinách jen 57 sekund. Dokázali byste v tak krátkém čase najít správné řešení?
Já tedy ne 🙂 (ledaže bych se „trefil“ ).
Po 36. … d3 má bílý jediný tah, která vede k remíze. Po 37. Kh1!! se totiž bílý zbavuje největší hrozby černého, šachu na b6 s dalším Df2 a matovým útokem, protože bez tempa (šach!) musí černá dáma hlídat osmou řadu, kde by i černému mohly hrozit maty.
Ovšem i kdyby bílý našel 37. Kh1, musel by ještě najít a spočítat Vc1-c8+, což je možná ještě těžší úkol, než najít Kh1.
Erigaisi vede 1-0 a dnes má bílé figury!

 

 

Husarský kousek se povedl Caruanovi. Jeho soupeř a krajan Leinier Dominguez měl vyhranou pozici. Vyhranou podle šachového motoru  :usmev: , ale přímo u šachovnice to nebylo tak jednoduché.
Fabiano Caruana se před časovou kontrolou zřejmě nechtěl spokojit s remízou a vsadil vše na jednu kartu, na postup b-pěšce. Jenže se asi někde přepočítal, protože pěšec se ještě nehnul ani o píď a bílý měl dva pěšce navíc. Pak přece jen b-pěšec o kousíček popolezl, ale bílý jezdec vše kryl.
Bílému zbývalo vyřešit jediný problém: jak rozhýbat své centrální pěšce?
Nebyl to neřešitelný úkol, jen to chtělo transformovat výhodu, odevzdat pěšce na královském křídle za posun v centru. Dominguez s tím však otálel tak dlouho, až „přeotálel“. Caruana si vylepšil postavení krále a najednou se ukázalo, že všechno stíhá pokrýt.
Fabi partii udržel, dnes má bílé figury a solidní šanci na úspěch.

 

 

Vidit stál po většinu partie s Abasovem lépe. Černý měl horší pěšcovou strukturu a Vidit si toho zřejmě byl dobře vědom, protože dlouho zkoušel hrát o chloupek lepší koncovku na výhru.
Marně, Abasov byl velmi pozorný a partie skončila ve sto devátém tahu remízou.

 

 

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Pavouk
Online muži-chess24.com
Online ženy-chess24.com


 

Loading

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Koncovka v partii Gukesh – Carlsen je rovna jen v tom smyslu, ze by ji enginy udrzely. Ale pro bileho je velmi neprijemna a cerny ma slusnou sanci ji vyhrat.. Leko s Howellem rikali, ze by ji za bile nechteli hrat proti nikomu a uz vubec ne proti Carlsenovi.

Remcik z Banika

Je to stejně neuvěřitelné a obdivuhodné, co Magnus dokáže všechno vyhrát, on má snad cit, na to, jak a kde mají figury stát, od boha a to jsem ateista 🙂 Přesto ho měl Vincent na lopatě jak baba Jaga Ivánka. Ale Vincent to Jxe4 vůbec neviděl, tam ho zradila psychika, myslím.
 
 

Remcik z Banika

Šest kousků jsem měl myslím v pátek   :usmev:  Volňásek šachový je ovšem vynikající   :smich:  A že bude Abasov v semifinále, čekal asi málokdo. Ale asi využil skvěle taky domácí prostředí, dívám se, 28 let, max. ELO parádních 2670, už teď skvělý výkon!

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x