Otec gazel a jiné „věci“

Před dvěma dny skončil Světový pohár, který sledovala spousta šachových fandů. Ale nehrál se jen Světový pohár. Hrálo se a hraje se i na jiných místech.

 

Český reprezentant Thai Dai Van Nguyen vypadl na Světovém poháru ve druhém kole. Po krátkém odpočinku (kdo ví, zda vůbec odpočíval  :usmev: ) vyrazil znovu na asijský kontinent, aby si zahrál silně obsazený open turnaj ve Sjednocených arabských emirátech (SAR).

Otec gazel (někdy i Otec antilopy), to je dle Wikipedie překlad jména druhého největšího města SAR. Otec gazel asi nikomu nic neřekne, ale při vyslovení jména Abú Dhabí (nebo po „starému“ Abú Zabí) se už leckomu rozsvítí  :smich: .

Van byl se svým ratingem 2637 nasazený jako „třináctka“ . Pro pověrčivé je to nešťastné číslo, ale znám mnoho lidí, kteří nedají na „třináctku“ dopustit.
Nevím, zda je Van pověrčivý, ale po turnaji Abu Dhabi International Chess Festival – Masters, který se hrál ve dnech 16. až 24. 8. 2023, bych se nedivil, kdyby na nešťastnou třináctku věřit začal.
Turnaj se mu totiž moc nepovedl.
Hranicí pro účast v turnaji byl rating 2300 a více, Van nehrál se žádným soupeřem nad 2500 a čistě teoreticky  :usmev: , protože víme, že rating je jen číslo, neuhrál Van ani půlbod s hráči 2400+ (samozřejmě, teoreticky, protože mezi hráčem s ratingem 2397 a 2400 prakticky není žádný výkonnostní rozdíl).

Nakonec Van uhrál alespoň padesát procent, tedy 4.5 bodu z 9 partií a obsadil 69. místo ze 145 hráčů. Na ratingu odepsal 28 bodů, což je sice nepříjemné, ale mnohem nepříjemnější bylo sledovat, jak jej soupeři normálně přehrávali.
Doufejme, že to pro Vana byl jen takový tréninkový turnájek, kde si mohl odzkoušet, co je ještě hratelné a co už ne.

 

 

Vítězem turnaje se stal Vladimir Fedosejev (Slovinsko), který měl lepší vedlejší hodnocení než druhý sedmibodový hráč, kterým byl Xiangyu Xi z Číny.

 

 

 

 

 

Výsledky na chess-results.

 


 

Kvalitní šachy se však hrají i na evropském kontinentu a to dokonce u našich sousedů.

Do slovenské Skalice se na Skalický šachový festival sjelo přes sto hráčů. V hlavním turnaji CHESS SLOVAK OPEN hraje 102 hráčů, z nichž je nejvýše nasazeným ukrajinský GM Anton Korobov.

Kromě jiných hraje v turnaji řada českých hráčů a hráček, z nichž si nejlépe vede Štěpán Hrbek.
Po osmém kole má na svém kontě šest bodů a v celkovém pořadí je na druhém místě za Jergušem Pecháčem (6.5 bodů).
Štěpán si na turnaji zřejmě (bez záruky  :usmev: ) uhrál normu na udělení titulu IM.
Na GM normu asi nedosáhne, protože (opět bez záruky  :usmev: ) pokud správně chápu pravidla pro udělování titulů, minimální rating soupeřů pro GM normu by měl být 2200+ a Štěpán měl v prvních třech kolech hráče a hráčku s ratingem pod 2200.

 

 

Zajímavý turnajový los má Václav Finěk, který je před posledním kolem s pěti body na 26. místě. Z devíti soupeřů hrál Vašek čtyřikrát s ženami. Zatím je „skóre zápasu“ Finěk vs. ženy 2-1, v posledním kole Vaška čeká ukrajinská WIM Rachmangulova.

Poslední kolo začíná dnes v 10:00. Partie můžete sledovat online na lichess.org .

Výsledky na chess-results.

 


 

Hraje se na východ od našich hranic, ale také u západních sousedů.
Düsseldorf je hlavním městem spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Právě do tohoto města se sjela řada špičkových hráčů a hráček za účelem účasti na Mistrovství světa družstev v rapid šachu.

Dvanáctikolového turnaje hraného švýcarským systémem od 25. do 29. srpna se účastní 36 týmů.
Přihlásit se mohl jakýkoli tým, i naprostí amatéři  :usmev: a na startovní listině takové „skoroamatérské“ týmy najdete. Hrají však i družstva, která bych neváhal nazvat hvězdná.

Asi nejhvězdnějším je tým WR Chess, za nějž nastupují So, Abdusattorov, Nepomňašči, Duda, Praggnanandhaa, Keymer, Hou Jifan, Alexandra Kostenjuk a Rosenstein. Pokud vám poslední jméno nic neříká, není divu. V pravidlech soutěže stojí, že hrají šestičlenné týmy a v každém zápase musí nastoupit žena a „amatér“, kterým se v tomto případě myslí hráč s ratingem pod 2000, či neregistrovaný.
Když už ty byla zmíněna pravidla, tak je dobré zmínit i hrací tempo. Hraje se tempem 15 minut na partii s přídavkem 10 sekund od prvního tahu.

Po čtyřech kolech je v čele soutěže tým WR Chess s plným počtem bodů. Na záda mu dýchá většinově indický Team MGD1 (Harikrishna, Nihal, Erigaisi…Dronavalli atd.) a třetí je zatím družstvo Freedom (Anand, Dubov. Vidit, Rapport atd.).

Škoda, že v soutěži nehraje žádný český hráč nebo tým. Poláci třeba svůj tým poskládali. Za Columbus Energy KingsOfChess Kraków hrají Poláci a Polky, pouze na první desku postavili Gruzínce Jobavu.

Cenový fond turnaje:

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky
Online na chess24.com
Online na lichess.org

 

 

 

 

Loading

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
9 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rostislav Huňa

Dobrý den, co se týče Štěpána, norma IM je uhrána. Na normu GM potřebuje vyhrát v posledním kole, mít 7 bodů. Rating soupeřů je 2421, což je více než 2380 a tedy dostatečný.

Chodící Wikipedie

Že se prvních x hráčů pod 2200 zaokrouhlí pro účely výpočtu performance na 2200.

Rostislav Huňa

Navýší se na 2200 (u IM 2050) jeden hráč s Elem nižším, než je tato hodnota a to ten s Elem úplně nejnižším.

Rostislav Huňa

Ne, pouze jeden a to ten s nejnižším ratingem. Když se podíváte na můj předchozí komentář, průměrný rating soupeřů s tím počítá.

Chodící Wikipedie

Jen upřesním, že x = 1 a seznam hráčů je řazený podle ela od nejnižšího po nejvyšší ?

David Navara

Jeden klub mi (neformálně) nabídl účast, ale po dvou náročných turnajích jsem si potřeboval trochu odpočinout na dovolené.

9
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x