Bloud je lama
- S mistrovstvími světa jako by se roztrhl pytel 🙂 . V letošním roce jsme byli svědky dvou zápasů o titul mistra/mistryně světa, v neděli skončilo v sicilském Palermu mistrovství světa seniorů a další mistrovství světa právě probíhá.
- Včerejší ukázka pokažené koncovky V+J : V nezůstala bez odezvy, reagovali na ni někteří čtenáři a přidám vlastní pokaženou koncovku 🙂 .
- Kdysi se 7. listopad slavil jako den, kdy odstartovala Velká říjnová socialistická revoluce (VŘSR), dnes už se to u nás neslaví, ale narozeniny má jedna významná osobnost.
- Bloud je LAMA 🙂
Po mistrovství světa seniorů tu máme další mistrovství, tentokrát ještě jižněji, či spíše jihovýchodněji.
Maskat, anglicky Muscat a arabsky Masqat je hlavní město Sultanátu Omán (arabsky Saltanat Umán). Nevíte-li, kde Omán (zkráceně) hledat, najdete jej v jihovýchodní části Arabského poloostrova.
Zcela jistě si jeho polohu našli účastníci Mistrovství světa amatérů , které se koná v Maskatu.
Hraje se ve třech katgoriích. První je pro hráče s ratingem <= 2300 , druhá pro hráče s <= 2000 ELO bodů a třetí je pro ty „ostatní, tedy <= 1700.
Kromě té nejsilnější skupiny (<= 2300) nesmí hrát žádní titulovaní hráči. V kategorii do 2300 mohou hrát maximálně mistři FIDE (FM).
Cenový fond není vůbec špatný. V nejvyšší kategorii je první cena 2000 Eur, v prostřední 1500 Eur a v té nejslabší ještě stále ucházejících 1000 Eur .
Ostatní ceny vyčtete z webu organizátorů.
Českou republiku reprezentují v Ománu dva hráči, dva Petrové .
Známější je zřejmě FM Petr Buchníček, hráč, ale i mezinárodní rozhodčí, hraje v kategorii <= 2300 . Po vlažném startu (dvě remízy s ratingově mnohem slabšími hráči) se „rozjel“ a sérií tří výher se dostal na špici turnaje. Nikoli na první místo, ale „jen“ na špici .
Ve včerejším šestém kole však utrpěl první porážku. FM Shuaau Muhammed z Malediv sice nemá nijak vysoký rating, ale se soupeřovou pomocí se dá vyhrát kdeco .
V 53. tahu Petr našel snad jediný, nepočítám-li různé „oběti“ pěšců, tah, který prohrává partii (53. … Jg8). Soupeř však nereagoval správně a až teprve po opakované chybě černého se bílý odhodlal k průlomu (55. c5). Ani to však nemuselo stačit. Oběma hráčům ubýval čas a pozice nebyla tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Po několika dalších chybičkách a nepřesnostech se nakonec bílému podařilo zvítězit.
Porážka je jistě nepříjemná, ale do konce devítikolového turnaje zbývají ještě tři kola. Možná Petr nevyhraje turnaj, ale šance na dobré umístění tu stále ještě je.
Petr Hřebíček hraje v kategorii <= 2000 a nevede si špatně. Jako 49. nasazený hráč je po šestém kole na 52. místě, což sice na vítězství v turnaji asi stačit nebude , ale Petr hraje s ratingově silnějšími hráči. Za své tři uhrané body si ke svému ratingu (1760) připisuje zatím 28 ELO bodů.
Snad ještě nějaké body přidá…
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Známého šachového spisovatele a historika Jana Kalendovského nenechala chladným pokažená koncovka Martiny Folkové z posledního kola MS seniorů.
Vzpomněl si na svou partii…
Jan Kalendovský:
Koncovka Martiny Folkové mi připomíná moji koncovku se stejným materiálem. Tehdy šlo o to, kdo postoupí do KP I. třídy. Všichni Bystrčáci odešli v domnění, že to zremizuji a postoupíme.
Já to však prohrál – na čas!
A postoupila Loko a z Bystrce se mnou nikdo asi rok nepromluvil.
—
Někdy má člověk u partie podivné myšlení . Právě uplynulou neděli jsem pokazil podobně jednoduchou koncovku v zápase II. ligy „F“ mezi ŠK Karviná a BŠŠ F-M „C“ . Byla to sice věžová koncovka, ale zajímavější než samotná hra byl můj „tok myšlenek“ při partii a po partii. Věděl jsem, že mám jako bílý s Lukášem Weissmannem lehce vyhranou pozici.
Sám sebe jsem přesvědčil, že postup a-pěšce je v dané pozici asi nejsilnější, takže jsem nastoupil pěšcem a v 33. tahu (s dostatkem času na hodinách) jsem zbrkle zahrál 33. axb6. Ihned po zahrání mě napadlo, že lepší bylo nejdříve odšachnout černého krále 33. Vb5+ . Opravdu to bylo lepší a trochu mě mrzelo, že jsem si mírně zkomplikoval situaci, ale jakožto věčný optimista si říkám: „No tak to je snad jedno, i tak je to pořád vyhrané.“
Ani tentokrát jsem se nespletl , stále to bylo vyhrané, ale výhru jsem vypustil hned v následujícím tahu.
Po 34. Ke2?? už je pozice remízová a opět jsem chyboval v propočtu, protože jsem neviděl jednoduchý tah černého ve variantě 48. Kg6 Vf5.
Stává se to, ale nejhorší na tom všem je, že po šachu černého (33. … f4+) má bílý k dispozici jen dva ústupy: na e2 a d2 , jenže ústup na d2 mě ani nenapadl a vůbec jsem jej nepočítal.
Jako bych pole d2 na šachovnici ani neviděl . Dokonce ani těsně po partii mi nedošlo, že se dalo (a mělo) ustoupit na pole d2, takže jsem se zprvu domníval, že jsem asi přecenil můj plán s postupem a-pěšce.
Nepřecenil, plán byl správný, myšlení špatné.
Velmi málo chodím na sociální sítě, nebaví mě sledovat nesmyslné politické debaty nebo nahlížení do talířů mých známých.
Včera mi však pan Kalendovský poslal onu partii (viz výše) a juklo na mě také jedno upozornění. Od tohoto dne už si budu pamatovat, že 7. listopadu se nejen přihodila jedna tragédie zvaná „VŘSR“, ale narodil se i jeden výjimečný člověk.
Šachový, a nejen šachový, fotograf
Vladimír Jagr
včera slavil narozeniny.
Za naši redakci mu přeji dlouhá léta života a dobré světlo!
Ať se Ti Vláďo daří a díky, že nás „zásobuješ“ vynikajícími fotografiemi .
Po zpackané nedělní koncovce se mi špatně usínalo . První věc, která mě napadla, byla:
„Jsi naivní a zbrklý bloud.“
Špatná myšlenka, protože hned poté mi v hlavě „naskočila“ další otázka:
„Co je to vlastně ‚bloud‘? Jak vypadá???“
Druhý den jsem si slovo „bloud“ nechal vyhledat na internetu.
V původní staroslovanštině prý základ tohoto slova znamenal „žvanit“ nebo „smilnit“ , až později se význam změnil na „sejít z cesty“ (blouditi).
V dnešní době „bloud“ znamená pošetilce nebo bláhovce (další taková divná slova).
Trochu matoucí je podoba se slovem „velbloud“. Slovo velbloud je opravdu zajímavé a těžko se hledá jeho původ. Naši slovanští „bratři“ Slováci mají třeba pro velblouda úplně jiné pojmenování: „ťava““ , což s českým(?) velbloudem nemá už vůbec nic společného.
Velbloud údajně pochází ze staroslovanského „velьbludъ “ (velblud), což je prý zase z gótského „ulbandus“, které je převzato z latinského elephantus, což se do latiny dostalo z řeckého ελέφας (eléfas = slon).
Prostě velblouda, ani slona staří Slované nikdy neviděli, takže je pojmenovávali stejně. Byl to pro ně jen „velký blud (=žvást)“. I taková Godzilla nebo King Kong by u nich byli asi také „velbludi“ .
Tolik „oficiální“ původ slov „bloud“ a „velbloud“ .
Ovšem my šachisté víme, jak se věci mají .
Máme přece mistry a VELmistry, takže stejně to musí být i s bloudy a VELbloudy .
VELbloud je více než bloud, takže bloud je vlastně LAMA.
Na počest LAM jeden ujetý klip a ještě „ujetější“ text (Lama v obýváku….).
O víkendu se těch koncovek pokazilo vícero, smůlu si proti mě vybral Jarda Čempel, když prohrál remízovou koncovku: https://view.livechesscloud.com/#26ee51ac-c739-4e8f-b6b4-89fb9c2575de (sjeďte pár partií níže na 5. desku).
Ahoj, Luboši. Mimochodem jsem na Tebe použil figurku velblouda, jestli sis všiml ?
Ahoj 🙂 , tak to vysvětluje ty moje myšlenkové pochody po partii 😀 . Figurku – talisman jsem zaregistroval, ale nebyl to dromedár? 😉
Ano, má jenom jeden hrb?
Já to věděl !!! 😀 (Sviňa jedna hrbatá….Připravil mě o výhru 😀 ).