Z jara do léta

V posledních letech(?) s námi příroda tak trochu laškuje. Po zimě, která se mnohdy ani nedá nazvat zimou, přijde několik tzv.jarních dnů a hned tu máme horké léto. Po druhých kolech kandidátských turnajů se zdá, že podobně s námi laškují i jejich účastníci a účastnice. Po „jarním“ začátku“ rovnou do „žhavých“ bojů 🙂 .

 

Druhé kolo bylo bojovné v obou turnajích.

V turnaji mužů dokonce neskončila ani jedna partie remízou a to se opravdu stává málokdy. Řežba, jak má být.

Nejsem zrovna velkým znalcem zahájení, takže váhám jak nazvat to, co jsem viděl v partii Praggnanandaa – Gukesh. Byl to dámský gambit, ale dál? Katalánská varianta? Přijatý dámský gambit? Odmítnutý dámský gambit?
Nevím, jak se to správně jmenuje, ale vím, že po zahájení měl černý pěšce víc (na c4), za kterého bílý neměl plnou kompenzaci, a mně pozice připomínala přijatý dámský gambit. V ostré pozici však nebylo jednoduché se vyznat, zvlášť poté, co bílý odevzdal figuru za likvidaci pěšcové převahy černého a tlak na královském křídle (23. Sxd5). Korektní oběť, kterou se zdráhám nazvat obětí, protože vše bylo prakticky vynuceno, pokud bílý nechtěl dopustit „zavalení“ své pozice  lavinou černých pěšců na dámském křídle.
Dokonce mohl ještě o nějaký tah dříve obětovat v centru celou věž a i tak by mu silný pěšec na e6 zaručoval rovnováhu.
Praggnanandhaa ale nehledal rovnováhu, chtěl vyhrát. Tahem 25. Dg4 však přepjal strunu a Gukesh nezaváhal.

 

 

Už v zahájení se dostal do problémů Hikaru Nakamura, který zřejmě spadl do přípravy Viditovi. Hrála se „antiberlínská“ varianta Španělské hry a když zahrál v jedenáctém tahu černý 11. … Sxh3!? měl bílý na hodinách o čtyřicet minut méně než na začátku partie. Černý spotřeboval jen pět minut svého času.
Nakamura nezareagoval správně (12. Jc4) a najednou měl problém nejen s rozbitým královským křídlem, ale především s nevyvinutým dámským křídlem. Tragické bylo, že i kdyby měl čas své figury vyvinout, nebylo vidět, kam by je měl postavit.
Vynikající výkon Vidita a zasloužený bod.

 

 

Stejné zahájení se hrálo i v partii Nepomňašči-Firouzja. Nepo neváhal obětovat pěšce (a později dalšího)  a nechal si rozbít postavení před svým králem, jen aby se se dostal k útoku na černého krále. Na první pohled ale nebylo jasné, kdo na královském křídle útočí, protože černý nechal rozeběhnout své pěšce kupředu.
Odvážný plán by možná mohl slavit úspěch, ale tah 29. … Dg6 byl předčasný. Tah Dg6 sice do pozice patřil, ale chtělo to nejdříve rozbít pěšcový kryt před bílým králem.
Útočící strana by měla přečíslit soupeřovy síly, ale černý útočil vlastně bez figury, protože v zahájení se mu zatoulal jezdec na a5. Pravda, ani bílý střelec na b2 nehrál zrovna ideálně, ale zatímco bílý mohl střelce rozehrát, černému se jezdce do hry dostat nepodařilo. Nepo si dobře spočítal, že král v centru bude díky blokádovému jezdci na e4 v bezpečí, útok černého skončí a bílý získá materiál.

 

 

Fabiano Caruana si v partii s Nijatem Abasovem udržoval převahu už od zahájení. Pak získal pěšce, ale jeho uplatnění nemuselo být jednoduché, Abasov však našel „zkratku“ k ukončení partie. Po tahu 33. … Sxc4 se bílý „dorve“ k bílému králi.

 

Caruana-Abasov. Zdroj: fotogalerie turnaje, autor: Michal Walusza.

 

 

 

 

Vypadá to, že na turnaj žen si výbornou formu přivezla Zhongyi Tan. V prvním kole porazila svou krajanku Lei, ve druhém kole si relativně snadno poradila s Vaishali Rameshbabu. V Londýnském systému získala Tan lepší pozici a od černé se čekala trpělivá a přesná obrana.
Místo trpělivé obrany však přišlo sebevražedné 30. … f5?? a konec byl velmi rychlý.

 

 

Kateryna Lagno s Humpy Koneru rozehrály zavřenou variantu Španělské hry. Bílá sice měla „tradiční“ mírnou převahu, ale černá se dobře bránila a partie skončila zaslouženou remízou.

Přijatý dámský gambit se hrál v partii Nurgyul Salimova – Tingjie Lei. Po výměně dam dokončily obě hráčky vývin figur zřejmě jen proto, aby se vyměnily další figury  :usmev: . Hra přešla do absolutně rovné věžové koncovky, která skončila remízou.

V turnaji sice po dvou kolech vede Číňanka Tan, ale velký dojem na mě udělala hra Aleksandry Gorjačkiny. V partii s Annou Muzyčuk jí k výhře stačily drobné chybičky soupeřky ve skoro rovné pozici. Jediný problém černé spočíval právě v onom slovíčku „skoro“ . Bílá by prostě stála o něco lépe i při nejpřesnější hře černé a hra Anny nejpřesnější nebyla.
Přece jen, do Niemanna má daleko  :usmev: .

 

A.Gorjačkina (Goryachkina)

 

 

 

 

 

Úvodní foto: Nepomňašči-Firouzja. Zdroj: fotogalerie turnaje, autor: Maria Emelianova.

 

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Stream na YT kanálu lichess.org

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x