Od Pardubic po New York

V Pardubicích skončily další doprovodné turnaje a v pátek začal hlavní turnaj. V Bielu pokračuje velmistrovský triatlon a v New Yorku slaví sto let od konání slavného turnaje New York 1924.

Na festivalu Czech Open v Pardubicích skončily další doprovodné turnaje, rapidy G1 a G2. Skončil také bleskový maratón a turnaj ve Fischerově šachu. Turnaj ve Fischerově šachu a rapid G1 byly zároveň i Mistrovstvím ČR.

Festival Czech Open je bezesporu největší šachovou akcí v ČR. Organizátoři odvádějí už dlouhá léta skvělou práci, ale přesto si dovolím kritickou poznámku. Možná by se měli organizátoři zamyslet nad festivalovým webem, který pochází snad ještě z minulého století.
Ne, není špatný, nejde mi o vzhled a stále platí heslo: pokud něco funguje, nesahej na to!  :usmev: . Pro přímé účastníky festivalu je webové prostředí (skoro) ideální.

Divákovi (myslím mě  :smich: , ostatní jsou možná spokojeni) chybí jednoduchý přehled turnajových akcí.
Ano, najdu harmonogram, vím tedy, kdy se co hraje. Ano, pod položkou Festivalové turnaje najdu propozice šachové části festivalu, které se dají stáhnout (i otevřít  :usmev: ) a kde jsou turnaje přehledně vypsané, tedy nejen např. G1-rapid, ale jsou tam i základní informace o systému, tempu hry a také tam jsou celé názvy turnajů, včetně informace, že se jedná o MČR.

Proč se to nedá udělat přehledně i na webu třeba ještě před turnajem?
Czech Open má vynikající pověst, ale nelze stále spoléhat na  „tichou poštu“, tedy že si to hráči a diváci řeknou mezi sebou.

Kritizovat umí každý a když už člověk něco kritizuje, měl by také navrhnout řešení, říká se tomu „konstruktivní kritika“  :usmev: .
Jste-li líní stejně jako já a nebaví vás na festivalovém webu rozklikávat jednotlivé turnaje, klidně použijte seznam turnajů, který najdete na konci článku, jak jsem jej vykopíroval z propozic. Nejpracnější bylo doplnit odkazy na jednotlivé turnaje na webu Czechopen.net.

Možná si na něco podobného v následujícím ročníku udělají pár minut času (mně to zabralo sedm minut-stažení, kopírování, formátování, odkazy) i pořadatelé a možná je napadne i to, že po rozkliknutí turnaje (např.klik na G1-Rapid šach) uvidí návštěvník webu nejen propozice turnaje, ale i odkaz na výsledky (a to už se mi nechce dělat  :smich: ) ….

Vezmu to ve zkratce.
Mistrem ČR ve Fischerově šachu se stal David Navara, který v sedmikolovém turnaji za účasti 34 hráčů nasbíral 6.5 bodů. Druhé místo obsadil Jiří Bauma, třetí byl Bogdan Lalić z Chorvatska. Lalić se pochopitelně nepočítá do MČR, takže bronzovou příčku na MČR ve Fischerově šachu obsadil Karel Kratochvíl.

Výsledky Otevřeného MČR ve Fischerově šachu (turnaj M) na chess-results.

Další mistrovský titul si na své konto připsal David Navara v rapid šachu. V turnaji G1 sice skončil „na vedlejší hodnocení“ až na druhém místě za prvním Sergejem Movsesjanem (oba 7.5 bodů), ale Sergej reprezentuje Arménii. Třetí místo v turnaji získal Liviu Dieter Nisipeanu reprezentující (opět) Rumunsko. Bronzovou medaili na MČR v rapidu tak získal Piotr Piesik, který skončil na celkovém osmém místě.

V turnaji jsem viděl dost zajímavých partií, zaujala mě partie polské reprezentantky Klaudie Kulon s bronzovým Rumunem. Polka hrála v turnaji velmi dobře a se šesti body skončila na devátém místě. Mohla skončit  ještě výše, ale partii s Nisipeanu v závěru nezvládla.

Včera byl zahájen hlavní turnaj festivalu, v němž je jako jednička nasazen Liviu Dieter Nisipeanu. Konkurovat by mu měli především čeští hráči. Jiří Štoček je turnajovou dvojkou, Tomáš Polák je nasazen jako číslo tři.
V prvním kole by daly najít některé mírně překvapivé výsledky, ale nešlo o nic zásadního.

Odkazy:

Web festivalu Czech Open
Časový harmonogram jednotlivých turnajů
Výsledky a los turnajů
Online partie na lichess.org

Ve švýcarském Bielu pokračuje Biel Chess Festival 2024 turnajem v klasickém šachu.

Už minule jsem tu psal, že asi dost dobře nechápu systém hry. Triatlon je jasný, hraje se rapid, klasické tempo a blic, ale počkám si, co bude po dnešním posledním kole v klasickém šachu. Po základní kvalifikační části se má hrát ještě finále, o němž nevím skoro vůbec nic  :usmev: .

V každém případě známe pořadí po čtyřech kolech turnajů Masters a Challengers.
V turnaji Masters se překvapivě nedaří Praggnanandhovi, který je zatím na předposledním místě.
Naopak jeho sestra Vaishali „válí“ v turnaji Challengers. Porazila Bjerreho, Donchenka a Samunenkova, až ve čtvrtém kole ji přibrzdil Maurizzi.

V turnaji hraném klasickým tempem se za výhru udělují čtyři body, za remízu 1.5 bodu.

Odkazy:

Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org

Před sto léty, v roce 1924, se v New Yorku konal uzavřený turnaj jedenácti špičkových mistrů. V turnaji slavně zvítězil Emanuel Lasker, který měl v konečné tabulce o bod a půl víc než mistr světa Capablanca. Senzací turnaje byla Capablancova porážka s československým mistrem Richardem Rétim.

Partiový záznam partie Réti-Capablanca, zdroj: Wikipedie

Po sto letech se pořadatelé z Marshallova šachového klubu (Marshall Chess Club) rozhodli turnaj připomenout švýcarským turnajem New York 1924 Centennial.
Devítikolový turnaj hraje 72 hráčů a je odehráno už pět kol, protože i když se začalo hrát až 17. 7. , hrají se většinou dvojkola.
Turnajovou jedničkou je Američan Aleksandr Lenderman (rating 2517) a v turnaji hraje i Vojtěch Plát, který byl na startovní listině na sedmém místě.
Stejná příčka mu patří i po pátém kole. Dvě výhry, tři remízy, ale zatím nenarazil na výše nasazené hráče.

-hráči nar. 1994 a starší, zápočet na ELO FIDE a LOK ČR

E) 11.–14. 7. Otevřené mistrovství ČR čtyřčlenných družstev – Memoriál Ing. Svatoslava

-bez omezení, zápočet na „rapid“ ELO FIDE a „rapid“ LOK ČR
-„rapid“ ELO FIDE < 2000 (resp. ELO FIDE < 2000 pro ty, kteří „rapid“ ELO FIDE nemají) nebo bez ELO FIDE

H) 15.–16. 7. Otevřené mistrovství ČR v bleskovém maratónu – Memoriál Otty Gutdeutsche
-bez omezení
-každý s každým (max. 24 hodin) + event. finále podle počtu účastníků, 2x 5 min

I) 22. 7. Otevřený bleskový KO turnaj
-bez omezení, zápočet na „blesk“ ELO FIDE (s výjimkou KO)
-švýc. systém na 11 kol + KO, 2x 3 min + 2 s/tah

L) 20. 7. Otevřené mistrovství ČR v Bughouse
-mezinárodní forma holanďanů
-dvojice bez omezení
-systém podle počtu účastníků, 2x 2 min + 2 s/tah (tzv. systém Bronštejn)

M) 16. 7. Otevřené mistrovství ČR ve Fischerových šachách – Memoriál Vladimíra Nováka
-švýc. systém na 7 kol, 2x 20 min + 10 s/tah