Konec v Malibu, začátek v Astaně
Dnes začíná prvním kolem Mistrovství světa družstev v rapid šachu v kazašské Astaně, dohrálo se v Malibu, kde si „internetové krásky“ rozdělily medaile 🙂 .
Podívejme se (virtuálně ) nejdříve do Malibu, kde skončil uzavřený turnaj šachových streamerek Botez Chess Camp.
Nepřekvapivě v něm zvítězila Yennifer Yu, jednoznačná favoritka nikoli pode vzhledu, ale podle šachové síly. Yu dovolila soupeřkám jen dvě remízy a konečných šest bodů jí stačilo na samostatné první místo a na účtu jí „přistálo“ 10 000 dolarů.
Rozdíl ve hře vítězky a účastnic byl zjevný. V předposledním kole třeba úplně rozbila poslední hráčku startovního pole Andreu Botez v šestnáctitahové miniaturce.
Z šestnácti tahů sehrála černá osm tahů podle teorie a pak už přišel rychlý závěr.
Alespoň část sponzorských darů (nebo rodinných?) zachránila Alexandra Botez, která si výborným výkonem vybojovala druhé místo. Pět tisíc dolarů je zhruba průměrná měsíční mzda v USA, takže si Alexandra a její tým mohou říct „Well done! “ .
O třetí a čtvrté místo se podělily Anna Cramling Bellon a Dina Belenkaya. Obě uhrály 4.5 bodů, ve vzájemné partii remizovaly a obě měly naprosto stejné výsledky. Pokud se nehrál nějaký rozstřel a pokud nebylo nutné (asi nebylo ) určit konečné pořadí na třetím a čtvrtém místě, tak si asi hráčky rozdělily třetí cenu ve výši 2 500 dolarů.
Teď mě napadlo, že v takovém turnaji by mohlo být speciální vedlejší hodnocení . Třeba promenáda v plavkách nebo vyšší počet sledujících na síti, popř. hlasování fanoušků.
Normálně bych tomu nevěnoval pozornost, ale když už se sešla taková parta pohledných a úspěšných streamerek a „hvězd“ , nelze přehlédnout jejich vzhled a styl oblékání .
Nejsem sice žádný „módní guru“, ale mám dojem, že vyčuhující spodní prádlo je stejným prohřeškem jako „české“ ponožky v sandálech nebo v české kotlině stále ještě oblíbená „ledvinka“ kolem pasu .
Konečná tabulka:
Odkazy:
Informace o turnaji, partie atp. na chess.com
Do kazašské Astany se už včera sjela družstva z celého světa, aby bojovala o tituly mistrů světa v rapid šachu a bleskovém šachu družstev.
Spousta známých jmen (např.: Carlsen, Nepomňašči, Ting Li-žen, Vidit, Svidler, Erigaisi a mnoho dalších), spousta silných hráčů mezi nimiž chybí zástupci ČR. Hrají šestičlenná družstva, povinná je ženská šachovnice a jako „úlitba Bohům“ i šachovnice „amatérská“ , zřejmě aby si zahráli i případní sponzoři či jejich „koně“ .
Turnaj v rapid šachu se hraje od 2. 8. do 4. 8. švýcarským systémem na dvanáct kol tempem 15+10, 5. srpna se pak rozehraje bleskový turnaj (tempo 3+2), jehož se zúčastní 40 týmů, které budou bojovat v základní skupině o postup do vyřazovací části, v níž se utkají týmy na dva minizápasy.
Postoupí šestnáct nejlepších družstev, ještě tentýž den se odehraje čtvrtfinále, pak se utkají nejlepší čtyři týmy o postup do finále, které se bude hrát téhož dne.
Naprostá většina týmů je poskládána účelově, tedy bez jakýchkoli vazeb (kromě těch osobních) na státní nebo klubovou příslušnost. Píši-li „účelově“, tak to má svůj důvod , cenový fond je celkem lákavý…
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org