22. Mistrovství EU mládeže 2024 ukončeno

V úterý 13. srpna 2024 vyvrcholily v Hotelu Energetic v Rožnově pod Radhoštěm boje o vítězství na Mistrovství Evropské unie mládeže do 14 let. Domácí reprezentace získala jednu zlatou medaili, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

V kategorii dívek do 14 let získala pro Českou republiku zlatou medaili Zuzana Stará. Veronika Vančáková si veze domů stříbro z kategorie dívek do 12 let. Vojtěch Vrátný v kategorii chlapců do 8 let a Daniel Bělocký v kategorii chlapců do 14 let vybojovali bronzovou medaili.

Poslední kola byla plná bojů a napětí. V kategorii chlapců do 8 let zvítězil Han Nam Pham (FRA), který uhrál 100% bodů. Druhé místo obsadil Aaron-Mathias Dragoi (ROU) a bronzovou medaili získal Vojtěch Vrátný (CZE).
V kategorii dívek D8 zvítězila Amanda Skytte (DEN), stříbrná medaile patří Cassandre Itier (FRA) a třetí příčku obsadila Isis Bocquenet-Drouode (FRA).

Mistrem EU v kategorii chlapců do 10 let se stal Konstantin Mueller (GER), stříbrnou medaili získal Victor Chalampuente (FRA) a třetí místo obsadil Daniil Den Gusev (GER).
V kategorii D10 zvítězila Niya Malcheva (BUL), druhé místo obsadila Hermione Glon Tombi Ambassa (FRA) a bronzovou medaili získala Hanna Janaszak (POL).
V kategorii U12 vyhrál Vlad Petroff (ROU), druhé místo obsadil Leo Corral Nehama (FRA) a bronz vybojoval Matvii Bilochenko (POL).
V kategorii dívek do 12 let zvítězila Cyrielle Duchatel (FRA), druhé místo obsadila Veronika Vančáková (CZE) a třetí místo si domů odváží Stefania Theodora Sabou (ROU).

Titul Mistra Evropské unie mládeže do 14 let získal Alexandru Ioan Constantinoiu (ROU), stříbro získal Hugo Bocquenet-Drouode (FRA) a třetí místo obsadil Daniel Bělocký (CZE).
V kategorii dívek do 14 let získala titul Mistryně EU Zuzana Stará (CZE), druhé místo obsadila Lena Michalska (POL) a třetí skončila Emma Kincses (HUN).

První tři z každé kategorie získali pohár, medaili a diplom. Všichni mistři EU v jednotlivých kategoriích si z Rožnova pod Radhoštěm odvezli notebook! I na dalších pět hráčů a hráček v každé kategorii čekaly hodnotné ceny, mimo jiné šachové digitální hodiny DGT 3000 a velké dřevěné šachové figurky. Každý hráč si ze šampionátu odvezl také dres s logem Mistrovství EU, pamětní medaili Mistrovství EU a pamětní diplom Mistrovství EU. Ceny předal ředitel Mistrovství EU Zdeněk Fiala společně s turnajovým ředitelem ECU Petrem Piskem.

Mistrovství EU mládeže 2024 uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 83 hráčů a hráček z 13 šachových federací. Všechny partie byly přenášeny on-line.
Potěšením pro mládež bylo každodenní vyhlašování nejlepších partií kola. Ocenění za nejlepší partie v posledních kolech získali Amanda Skytte (DEN), Adam Kopečný (SVK), Alex Moravčík (SVK), Hana Bártová (CZE), Ana Zegrea (ROU), Thomas Lobina (FRA), Robert Skytte (DEN), Hugo Bocquenet-Drouode (FRA), Richard Hutta (SVK), David Barteček (CZE), Leo Corral Nehama (FRA) a Sofia Myronova (CZE).
Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili šachový i nešachový doprovodný program (simultánku s IM Petrem Piskem, bleskový turnaj, výlety).

Účastníci turnaje měli v hotelu k dispozici řadu možností k aktivnímu odpočinku – bazén, wellness, saunu, dětské hřiště, atd. Na webu mistrovství najdete bohatou fotogalerii z průběhu mistrovství i všechny partie.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům a trenérům za spolupráci, rozhodčím za řízení turnajů a všem spolupracovníkům za jejich práci. Velké díky patří i hotelům za výborné služby a vstřícnost.

Chtěl bych také poděkovat kolegům ze Slovenského šachového svazu za jejich pomoc při zajištění akce. Věříme, že si všichni účastníci mistrovství užili a budeme se těšit na příští ročník Mistrovství EU mládeže, který se uskuteční v srpnu 2025.