Zaměřeno na Navaru, Davida Navaru…
David Navara hraje turnaj v Polanici-Zdrój, to asi každý ví 🙂 .
V prvním kole remizoval bílými s Fedosejevem, ve druhém kole si zapsal další remízu, tentokrát však měl černé figury s Volokitinem.
Dohodl jsem se s Martinou Kořenovou, že zkusíme každý zvlášť a bez pomoci stroje Davidovu partii okomentovat a až pak doplníme i „motorové“ varianty.
Ještě než se dostaneme ke včerejší Davidově partii, vrátím se k jeho partii z prvního kola.
Včera jsem tu napsal, že mi závěr Davidovy partie z prvního kola připomněl jinou partii, partii, kterou jsem docela nedávno „někde“ viděl.
Chvíli mi to trvalo, ale partii jsem nakonec našel. Zjistil jsem však, že ta shoda byla asi jen v mé hlavě . I když… Nějaké podobnosti s partií Konečný-Stonawski by se našly.
Bavím se konkrétně o pozici z partie Navara-Fedosejev před tahem 45. Vf4.
Co mi připomnělo jinou partii?
Věž na druhé řadě, případná slabina na a2 a možnost přechodu bílého krále na dámské křídlo. Věřím tomu, že to vše David kalkuloval při partii a snadno zjistil, že přechod krále k soupeřovým pěšcům na dámském křídle černému vykompenzuje slabost g-pěšce a možnost postupu a7-a5-a4 s roztržením pěšcového řetězu.
Sami se můžete přesvědčit, že bílý ničeho nedosáhne.
V každém případě, podobné plány byly možné i v partii II.Ligy „F“ , která se hrála v zápase Karviné s Českým Těšínem. Tam však byla situace jiná. Bílý měl g-pěšce víc a na dámském křídle proti sobě stáli „tři proti třem“ , což zcela mění situaci.
K této pozici partie dospěla poté, co se bílý trochu nesmyslně zbavil svého skvělého střelce za soupeřova „mrzáka“, který se poprvé rozeběhl po šachovnici až ve 30. tahu.:
Nyní bylo nejlepším pokračováním za černého vyměnit pěšce na f3. Po braní pěšcem (32. … gxf3 33. gxf3) černý snadno remizuje po šachu věží na druhé řadě, po braní králem se pak bílému právě kvůli slabosti pěšce a2 a možnosti postupu a7-a5-a4 asi nepodaří uplatnit pěšce v koncovce.
Černý ale pokračoval jinak, pěšce na a2 napadl hned tahem 32. … Va1, čímž „donutil“ bílého k výhodnému postavení věže na druhé řadě, a partii měl černý prohrát.
Bílému stačilo kombinovat dva plány: postup g-pěšce a přechod krále na dámské křídlo.
Bohužel, bílý usoudil, že stačí dojít králem na dámské křídlo, pokrýt pěšce na a2 a pak už se to „nějak vyhraje“ (35. Ke3) . Nestačilo to, ale ke vší „smůle“ ani černý nehrál zrovna nejlépe a bílý měl ještě několik šancí uvědomit si, že samotný přesun krále na dámské křídlo nemůže stačit k výhře (stačil by, ale to by se král musel vydat do tábora černého „oklikou“ ).
Byla to poslední partie zápasu a její závěr byl takový, jak ho mnozí známe z různých soutěží družstev.
Uděláte tah a když domačkáváte hodiny, členové obou týmů se na sebe významně podívají a všichni kvapí kamsi za dveře, odkud se pak ozývá přiškrcený smích. Soupeř přemýšlí, diváci (a kibicové) se vracejí. Soupeř dělá tah a situace se opakuje. Opět se na sebe všichni významně podívají, znovu urychleně opouštějí hrací místnost a zase se ozývá tlumený smích . To se pak ještě několikrát opakuje, dokud jeden z hráčů nenajde správné řešení .
Zkrátím to.
Náš hráč uvyklý končit partie hrané klasickým tempem s konečným časem výrazně převyšujícím počáteční stav na hodinách (obvykle mu v závěru „svítí“ na hodinách něco jako 1:50 plus nějaké sekundy) se dostal do „časové tísně“ a když mu na hodinách zbývalo už „jen“ nějakých čtyřicet minut, udělal hrubku (59. g3??) a přišel o věž.
Dostáváme se ke včerejší Davidově partii, kterou jsme s Martinou okomentovali společně, ale každý zvlášť . Určitě to není bezchybný rozbor, protože počítačové varianty jsme do partie doplnili až na úplný závěr. K tomu máme každý „svůj styl“ .
Martina komentuje „poloprofesionálně“, já „polopaticky“ , což bylo dáno zřejmě tím, že jsem partii skoro celou komentoval už v jejím průběhu (a pak jsem své komentáře upravil). Něco jako „psané online komentování“ .
Moje komentáře nejsou nijak označeny, Martina má před svým komentářem nebo variantou jméno „Kořenka“ .
Výsledky a los dalšího kola:
Tabulka po 2. kole:
Odkazy:
Web turnaje
Online na lichess.org
ALREH na chess-results
Výsledky festivalových turnajů na chessmanager
Jen doplním, že 17…h4 jsem hrál především proto, aby mi po 18.Jf4 Vhd8 nevisel pěšec na h5.
Ten komentář mi připomíná knihu Kaňovský/Valenčík: Proč David poráží Goliáše. (Tady ho teda neporazil.) Totiž snahu nějak se zorientovat z pozice běžného hráče ve velmistrovských partiích; všechno postihnout nedokážeme, ale aspoň něco. Takhle nějak bychom to asi měli dělat běžně, jen nemáme čas (tj. že se nám nechce).
Původně jsem to chtěla komentovat on-line, ale v Ř. nastal prudký déšť, který jsem sledovala víc 🙂 Auta plavala apod. Oproti tomu byla partie pěknou! podívanou.
Rozebirate vseobecne znamy Berlin jak kdybyste ho videli poprve v zivote a vasi ctenari asi taky 🙂
Však jo . Pro mě je to „skoronovinka“ a Martina to nerozebírá. Normálně to nehraji, takže to fakt „znám“ jen po 5. … Jd6 (a pak znám ještě tu remízovou variantu s poskakováním dam).
A mimochodem, ne všichni naši čtenáři jsou šachisté, jsou mezi nimi i šachanisté , kteří neznají nic jiného než „Pircku“ , kam spadají všechna zahájení, v nichž má černý zahrán tah g6 .
Takze 1.h4 g6 neni KrajiNovina?
Bez g6 je to KrajiNovina 🙂 , s g6 je to Pircka 😀 . Dovzdělej se 😀 , my známe Gruenfeldovu pircku, dračí pircku, indickou pircku…a ještě různé další pircky 😀 😀 😀
1.Jc3 g6 2.h4 je věnována celá kniha, párkrát jsem na ni viděl reklamu.
Doufám, že sis ji koupil 😀
Už jsem to tu možná psal, jak to vzniklo 🙂 . Hrál se nějaký turnaj a jeden náš hráč hrál v prvním kole: 1. e4 g6 d4 d6. Když jsem chtěl vidět jeho partii z dalšího kola, zdráhal se:
„Co bys tam chtěl vidět? Normální pircka, kterou jsem pokazil…“
Nakonec ustoupil a předváděl: 1. d4 g6 2. c4 …
Zastavil jsem ho: „Počkej, to přece není pircka, to bude Královská indická nebo Gruenfeldova…“
„Cože?! Mně je jedno, co hraje soupeř, já hraju PIRCKU!!!“ 🙂
Mimochodem jsem zahral v New Yorku na hustlery 1.e4 Jf6 2.e5 Jg8 a vsichni shodne prohlasili, ze to je Brooklynska varianta Alechinky 🙂 vse znaji, kluci cerni usati 🙂
Někdy kolem roku 84 to v několika číslech (!?) rozebíral i tehdejší ČS Šach. Pamatuji si z toho jedinou větu – zdaleka ne každý kvalifikovaný vůdce bílých by byl potěšen, kdyby zahajoval partii s počátečním postavením pěšce e na e5 – nebo tak nějak to tam tehdy bylo.
Ano, však jsem to několikrát Jirkovi Hurtovi říkal, že s tím s Alešem přišli o nějaké to století později 😀
https://youtu.be/cyV5lr7B-PY?si=yEvvtRR7gqyYoMfP