Konec v Budapešti
Skončila 45. šachová olympiáda. Fanoušci českých týmů to letos měli „za humny“ a není divu, že mnoho z nich vyrazilo podpořit naše hráčky a hráče.
Čekal-li někdo (třeba kapitán týmu mužů, který snad chtěl zabojovat o TOP TEN 🙂 ), že Česká republika udělá „díru do světa“, nedočkal se. Ale o tom to není, naše reprezentace rozhodně ostudu neudělala.
V posledním kole oba naše týmy vyhrály. Muži porazili Faerské ostrovy, ženy vyhrály s Monakem.
Partii zápasu Faerské ostrovy – Česká republika na první šachovnici nebudu moc komentovat (hrála se teoretická varianta Berlínské varianty Španělské hry, která je dokonale proanalyzovaná ).
Potkali se dva hráči, kteří se trochu znají a s remízovým výsledkem mohou být oba spokojeni. Faerský „Žižka“ (Helgi Dam Ziska) bude spokojen s remízou se špičkovým hráčem, David Navara bude spokojen s tím, že remízou přispěl k výhře našeho týmu a také s tím, že na první šachovnici ani jednou neokusil hořkost porážky.
Na druhé desce podal svůj (nad)standardní výkon Thai Dai Van Nguyen. Stačila k tomu chyba soupeře (29. … b5), po které získal Van pěšce. Pěšec navíc nemusí stačit k výhře, ale když proti vám sedí Van, moc šancí na záchranu nemáte (a pokud máte, musíte hrát opravdu, ale opravdu dobře).
Parádně vyšlo poslední kolo Štěpánu Žilkovi. Slovem „parádně“ myslím především to, že stejně jako v jiných partiích i v posledním kole hrál dobře, ale tentokrát nic nepřehlédl . Po soupeřově 21. Jb4 zahrál Štěpán bleskově dobré 21. … Ved2, ale možná stálo za zamyšlení vyměnit věže. Není to z mé hlavy a když se zpětně dívám na Stockfishovu variantu, nevím, jestli to bylo lepší. Šachu na d5 by se černý ani po výměně věží bát nemusel, ale ani Štěpánovo řešení není špatné a moc velký rozdíl mezi oběma variantami nevidím (Stockfish ano )
Honza Vykouk hrál celý turnaj dobře, ale poslední partii zahrál slušně řečeno „pod psa“ . Vlastně ne, po chybě v zahájení 23. h5 už si ani moc nezahrál, protože postupem pěšce silně omezil své útočné možnosti na královském křídle, ale hlavně ztratil tempo, které je při rošádách na opačné strany hodně důležité. Soupeř toho beze zbytku využil.
Ženy porazily Monako vysoko 4-0 a mám-li být upřímný, pak musím napsat, že výkonnostní rozdíly byly v partiích jasně viditelné.
Julia Movsesian nikam nespěchala a čekala na chybu soupeřky. Ta přišla ve 26. tahu (26. … Se6), kdy soupeřka trochu prostoduše zřejmě čekala, že bílá se „uchrtí“ na zisk figury . Julia však získala dvě figury za věž a i při redukovaném materiálu dokázala tuto výhodu uplatnit.
Natálie Kaňáková rozehrála trochu divně (6. … e6?!) zavřenou variantu Sicilské obrany. Proti jiné soupeřce by jí to možná neprošlo, ale v této partii se záhy ukázalo, že na podobné drobné chybky se tady nehraje . Černá se rozhodla pro hru na otevřeném h-sloupci a bílá se tomu přizpůsobila. Upřímně… Kdyby si bílá uvědomila, že po tomto sloupci jí moc nehrozí, mohla bez problémů bojovat o zisk výhody.
Také partie Terezy Rodshtein byla až moc přímočará . Bílá se rozhodla útočit proti postavení černého krále za každou cenu. Chcete-li úspěšně útočit, měly by pro to být podmínky. Na šachovnici objektivně takové podmínky nebyly, za šachovnicí snad …
Partii nerozhodla „dobrá“ hra naší hráčky, ale hrubé chyby soupeřky. Po nich se bílá konečně dočkala kýženého útoku na černého monarchu.
Kristýna Novosadová šachy umí, někdy jí to však v hlavě „přepne“ a pak její hra nemá daleko k „šachanismu“ (=pekelně špatným šachům) . V posledním kole hrála solidní šachy, držela si mírně lepší pozici a trpělivě čekala na chybu soupeřky. Dočkala se poměrně brzy, a ne jedné chyby .
Výborný výkon české hráčky.
Oba české týmy nakonec skončily zhruba kolem svého nasazení. Muži byli nasazení devatenáctí, v konečné tabulce obsadili osmnáctou příčku. Ženy nasazené na 41. místě skončily čtyřicáté třetí.
Thai Dai Van Nguyen byl nejlepším hráčem na druhé šachovnici!
Je umístění našich týmů úspěch, či neúspěch?
Mohl bych použít vyjádření současného předsedy české vlády po „výprasku“ jeho strany a jeho koalice v krajských a senátních volbách:
„Výsledek nemohu označit za úspěch ani neúspěch…“
Já si dovolím napsat jasnější vyjádření (ale také „politické“ ): Není to neúspěch.
Naše týmy skončily zhruba „na svém“, ale čekal se (=já jsem čekal ), především u mužů, lepší výsledek.
Snad každý fanoušek by chtěl vidět „vlát“ na závěrečném ceremoniálu českou vlajku. Ale ne vždy se to podaří. I naši „nej“ jsou jen lidé, kteří mají své problémy, starosti a radosti.
Samozřejmě, jen optimista (nebo předseda vlády) by konečný výsledek označil za úspěch , ale opravdu bych nepsal o neúspěchu. Naši muži i ženy hráli to, na co v dané chvíli měli. Nejsou to stroje určené k „vyhrávání“ , mějme to prosím na paměti.
Vítězem olympiády se stala Indie. A ani nemusím psát, zda v open sekci nebo v turnaji žen 🙂 . V open sekci vyhráli Indové s velkým náskokem, v ženské sekci se Indie prodrala na první místo v posledním kole.
K olympiádě se v nejbližší budoucnosti ještě vrátíme. Třeba už jen proto, abychom „zjistili“ , zda naši „zuřiví reportéři“ přežili noc v budapešťských parcích a také proto, že mám od Aleše Krajiny v zásobě ještě několik fotografií (díky!).
Odkazy:
Web olympiády
Výsledky na chess results
Online na lichess.org
Online na chess.com
Fotogalerie
Online komentované partie na YT kanálu ŠSČR
Četl jste někdo zhodnocení Olympiády od T.Poláka na stránkách svazu? Celou dobu nuda, ale ten závěr je velice pikantní a zajímavý!
Tak působí to na mě dojmem, jakým v práci občas píši hlášení – méně je bezpečnější. 🙂
Vyhrál jsem si trochu z Excelem a spočítal celkové performance prvních 50 týmů. Není na tu tabulku pěkný pohled, dle tohoto kritéria jsme 34. ..
tabulka
možná to dopočítám komplet a pak ženské také.
Tak jsem se dokopal k tomu, abych to dokončil celé… Jak dole přibývá kontumací a soupeřů bez ratingu, je s tím víc práce, protože pak jsem musel vložená data upravovat ručně, což je ostatně v jinak skvělém Excelu vždy prostor pro nějaké chyby…Hráči bez ratingu 1000, kontumace vyházeny. Čím níže, tím nepřesnější kvůli nepřesným datům, ale tak do 50. místa by se to dalo považovat za celkem objektivní nástroj k posouzení výkonu. A Indie s perfo 2835 a náskokem 112 před USA je úžasná.
Jak jsem napsal, že jsme mohli být klidně 35., tak to podle týmové performance vyšlo naprosto přesně. Snad se dokopu ke stejnému rozboru i u ženských, jsem zvědav, zda by třeba vítězné Indky neměly vyšší výkon.
tabulka (je třeba tam kliknout na zoom, abyste něco viděli, protože jinak je to jen dlouhá nudle, kde nic nepřečtete)
A když změníme kritéria a budou se počítat zápasové body, tak dělíme 3. místo
To je už značne nezmyselné počítanie, lebo ak by sa hral turnaj na zápasové body (celkové skóre), tak by bolo aj iné párovanie kôl.
3.místo? Kdo? Aha. Pletete zápasové body, které se počítaly, s olympijskými. Skutečně, dělené 3. místo, na vedlejší hodnocení patrně 5. To už jsem koukal u ženského turnaje, tam mám ale zatím spočítaných jen prvních 50, je to zatím jen „vedle“, jsme 39. za Slovenkami a dá se očekávat, že po započtení dalších týmů ještě trochu klesneme.
Honza Vykouk hrál celý turnaj dobře, ale poslední partii zahrál slušně řečeno „pod psa“ .
Ta věta by si zasloužila karikaturu. Představuji si, jak fotbalový útočník kopne míč pod stokilovou bestii s vyceněnými zuby a nikomu se tam nechce. Šachová verze mne nenapadá.
Jinak Honzův soupeř s podhodnoceným ratingem partii sehrál výborně a splnil normu IM, takže bych nebyl tak kritický. Jen ten 13. tah bílého si zasloužil trochu delší zamyšlení, pak černý nabízenou šanci chytil za pačesy. (To by se kreslilo těžko.)
Mě napadá fotbalista, který se chytne za hlavu na polovině hřiště, přičemž okolo něho pět metrů nikdo není a dožaduje se penalty…