Sbohem a šáteček
Na závěr šachové olympiády jsem si vypůjčil název básně Vítězslava Nezvala, celkem vystihující mé pocity z Olympiády…
Tisková konference s vítěznými týmy z Indie. Ještě před ní „přemluvím“ svoji kartu, ať nepláče a zakoupil jsem si nádhernou šachovou fotoknihu za 30 000 forintů (téměř 2000 Kč). Po tiskovce běžím k hráčům a hráčkám Indie, kteří se mi ochotně do knihy podepisují.
Poté se přemisťujeme do hrací místnosti, kde začíná závěrečný ceremoniál. Já s kytkou růží pro naše holky, Naivně jsme si s Alešem mysleli že s visačkou Press nás prostě pustí.
Ani náhodou, jsme vykázáni na ochozy, kde bez dalekohledu nevidíte nic.
Zuříme.
Pak ale, my zkušení reportéři, dostáváme nápad. Aleš má číslo na Bolka, který jej naštěstí vezme a domlouváme se, že přijde před vchod a alespoň kytky pro holky převezme… A hle, u vchodu není ani noha, žádná „gorila“, tož v naprosté pohodě vcházíme dovnitř!
Bingo!!!
Zdravíme se u českého stolu s celou naší výpravou, rozdávám holkám z naší ženské repre růže (vypadá to, že mají radost) a bloumáme po hale, nikým nevyhazováni.
Vyhlášení vítězů je velká show. Po proslovech a kulturních vložkách program pokračuje oceněním vítězů v poněkud pro mě nepochopitelných kategorií (je to nějak rozděleno do skupin A-E), ale je fakt, že na pódium se tak dostávají i slabší družstva, mající velkou radost z toho, že mají medaili z olympiády (byť např. v rámci skupiny E). Jako dobrý. Mezi tím dále běží doprovodný taneční a hudební program. Kromě lidových tanců v moderním provedení několikrát zpívá zpěvačka Juga známá svými písněmi s šachovou tématikou.
Pokud ji neznáte mrkněte např. na stránky www.juga-musica.com. Je to opravdu dobré. Pěkným zpestřením je také vyhlášení vítězů v kategorii týmových dresů (oficiálních společenských i sportovních) jak u mužů tak u žen.
Pochopitelně ožíváme, když na pódium nastupuje Van, který suverénně vyhrál na druhé šachovnici. To nemá chybu!
Jsem pak ovšem zklamán, že Carlsen si na pódium nepřišel pro bronz na první šachovnici a já nezískal jeho podpis do knih. Dalo se to čekat, jelikož už v posledním kole za Norsko nenastoupil. A asi ho nějaké třetí místo nezajímalo. Ale tím si to u mě rozlil! Tak ho lehce osolím. Jako, pozoroval jsem ho při hře z bezprostřední blízkosti po dva dny.
A – jak to říci. Moje skvělá kamarádka se s manželem rozvedla, byť neměla s třemi dětmi vlastně ani bydlet. Proč? Víš, byl to narcis, neměla jsem jinou volbu…
A to byl přesně můj dojem z Carlsena. Možná mylný, ale já to tak cítil …
Na druhé straně je zase pěkné, že když předchozí den na souběžně pořádaném kongresu FIDE přebíral cenu za nejúspěšnějšího hráče století, řekl, že by si ji více zasloužil Garri Kasparov a že jej také podporuje v boji proti bezpráví a za pokračování vyloučení Ruska a Běloruska z FIDE.
Tento závěrečný ceremoniál začal ve 21 hod. a trval pravděpodobně do půlnoci. No ale my už bohužel musíme jít, jede nám totiž poslední metro s přesunem na nádraží Nugati Pu. Takže se v rychlosti loučíme a vyrážíme. Já nahodím svůj bágl „sedmdesátilitrák“ nacpaný k prasknutí, a k tomu ještě příruční bágl. Proč jsem neposlal velký bágl autem do Ostravy, jak to udělal Aleš, je mi vlastně záhadou…
Nastává „křížová cesta“ domů. Na nádru obsadíme lavičku (je cca půlnoc) s tím, že musíme vydržet do odjezdu vlaku, tedy do 05:30. Když už jakž takž usínáme (přes protivný nádražní rozhlas to není žádá sranda), tak s námi cloumají nějací lidé a budí nás. Jako, prý že se uklízí, tak ať vypadneme.
Skvělé.
Rozhodujeme se, že venkovní lavičky, vzhledem k venkovní teplotě 9 stupňů, nejsou nic moc, takže co zbývá? Najít hospodu non stop. Myslíme si, že v Budapešti s asi 1,7 mil. obyvatel by to neměl být problém, ale je! Jdeme nekonečnou ulicí (já s tím svým báglem sám sebe proklínám), ale přece jen jakýsi pub nacházíme. Ale ne zásluhou Maďarů, ti jsou v navigaci marní. Tak u jednoho piva sedíme asi 2 hodiny. Moc nám to nejede, ve 03:00 vyrážíme zpět na nádraží. Nakonec už v 5:00 nastupujeme do vlaku a snažíme se spát.
No… vlaky v Maďarsku či Slovensku nejsou o nic lepší než u nás (co se týče rychlosti a výluk). Do Břeclavi, kde jsme teoreticky měli hezký přípoj na expres do Ostravy, samo přijedeme s nějakým 30minutovým zpožděním. Tak potom další trasa na Ostravu (já na Havířov), je skutečně výživná. Jedeme samými osobáky, které stojí v každé vesnici. Konečně Přerov. Přestup na osobáček na Lipník a jelikož je na Hranice na Moravě výluka, tak náhradní autobusovou dopravu do Hranic. Nemá to chybu. Pak už se konečně dovlečeme do Ostravy-Svinova. Aleš je skoro doma!
Ale pro mě začíná další odyssea.
Lístek, který jsem si koupil přes aplikaci RJ mohu vyhodit, jelikož vlak byl zrušen, resp. do Svinova nedojel. Nakonec vyjel alespoň osobák na Český Těšín.
Takže doma?
Klasika, ještě v Šenově jsem bdělý, zbývá jen jedna zastávka a budu v nejhezčím městě na světě . Ale budím se v Českém Těšíně, prostě jsem zaspal! No co už, když už jsem tady, tak dokončím misi Visegrád a kouknu se do Polska , stejně spoj do Hávru mi jede za hodinu. Pak konečně polomrtvý shazuji doma bágly a i když jsem si myslel, že Lubošovi pošlu do večera repo, tak ani náhodou!
Jak domů? Autor: Jiří Hurta
Lehké zhodnocení cele mise, její organizace a doprovodného programu určitě přidají později ještě moji spolucestovatelé, tak jen několik málo slov.
Jde zejména o to, že pokud by nepřišel Aleš s geniální myšlenkou, že se budeme akreditovat (a za pomoci redakce webu sachy.cz se to podařilo – moc děkujeme!), tak by to pro mě a Aleše bylo v podstatě šachově o ničem.
Očekávali jsme, že fanouškovská zóna bude větší, pružnější, a hlavně s nějakým programem pro fandy šachu, kterým pořadatelé přiblíží aktuální dění na olympiádě (živé záznamy z partií – copak je to při dnešní technice nemožné?, zasvěcené komentáře apod.).
Ale bohužel nic. Hodně jsem v té souvislosti vzpomínal na Lukyho Klímu a jeho komentování na Ostravském koníku, které nemělo chybu! Škoda, určitě by s námi jel (a byla by ještě větší sranda!) a třebas by se i ujal komentářů.
Bez akreditace a možnosti alespoň necelou hodinku denně si vychutnat atmosféru v hracím sále to v podstatě ale nemělo význam. Potkal jsem dva kluky, kteří přijeli z Karlových Varů, hodili jsme řeč, pro ně velké zklamání, ale alespoň si koupili šachy.
Jinak za mně obrovský zážitek z olympiády, skvělá parta, nádherná Budapešť s jejími památkami – budu na to moc rád vzpomínat!
Jirka
Děkujeme za skvělé reportáže i fotografie, trolla blažinu bych ignoroval (kam čert nemůže, alespoň zasmrdí), co se týká ženské reprezentace, tam jsem umístění okolo 40.místa očekával, důvody uvedl pan Zimniok, ono i u mužů je hodně obtížné se živit výlučně šachem, jen si povzdechnu, že v „něžné“ kategorii už dlouho nemáme výrazný talent, což by našemu ženskému šachu mohlo alespoň trochu pomoci.
Talenty možná máme, ale není jisté, zda u šachů vydrží….
Děkuji panu Hurtovi a Krajinovi za skvělé reporty z Budapešti, vždy se to četlo skvěle
Díky za články plné pěkných fotografií
Děkujeme za krásné růže, opravdu potěšily!
Za tu bídu bych vám natrhal tak maximálně pampelišky a Polákovi vylil na hlavu kýbl plný hoven!
„super“ komentář 😀 . Nejste tak trochu misogynní ? Nespletl jste si „kolbiště“ ?
Že naše ženy nebudou bojovat o nejvyšší posty, se vědělo (mají většinou svou práci a šachy jen jako koníček), u mužů se čekalo, jakou kdo má formu. U několika hráčů nebyla.
No a co jako?
Všichni bojovali….
Alespoň i sám vidí, že tady se svým názorem zůstává sám jak kůl v plotě. Na rozdíl od ……. kde má s podobným názorem několik vran co vráně sedají.
No jo, když jsem jednou na „jednom“ serveru u nějakého z prvních článků napsal, že naše ženy mají ELO tak popadané, že hůře než nasazené dopadnout nemohou, tak to bohužel vypadá, že mohou. Průměrné ELO týmu 2149, týmová performance 2083,86. Snad to bude příště lepší a klidně bych i tu růži, nebo třeba čokoládu koupil…
A mimochodem, ty ženy by si tu růži zasloužily, i kdyby každá měla nula bodů 🙂 . Už jen za to, že jsou.
Když si do googlu zadáte „nejlepší šachový web na světě“, tak jako jeden z prvních odkazů vám google předloží odkaz na web, který se sice v názvu tváří jako Nejvyšší správní soud České republiky, ale zdání klame, občas tam opravdu narazíte i na šachová témata. Zcela jistě tam se svým rázným, ale upřímným a kultivovaným projevem zapadnete. Dokonce tam mají článek, který je světovým unikátem, protože žádným článkem není, přesto má statisíce přečtení, no a hlavně jedinci jako vy se tam dočkají jistého uznání.
K těm odkazům…
Ono není těžké „přesvědčit“ google o své „pravdě 😀 .
Sledovací systém googlu je skoro stejně dokonalý jako systémy sociálních sítí… Odpoví vám podobně jako zrcadlo ve Sněhurce: Ty jsi nejkrásnější, královno! 😀
Jednoduše řečeno… Pokud si někdo x-krát zadá do vyhledávače nss, sachy.cz nebo chess.cz, pak mu google na jakoukoli otázku „vykouzlí“ odpověď, která se zhruba rovná počtu zadaných vyhledávání (sorry, na prvním místě vyjedou placené reklamy 🙂 ).
Tj. to, co zadáváte nejvíc krát, má přednost, ať položíte jakkoli hloupou otázku 🙂
Zadáte-li „nejhorší web“ , je nss na druhém místě 😀 za nějakým mně neznámým webem (viz screenshot).
A pozor! takhle to vyjde u mě, jinde to vyjde na 99.9999% jinak 🙂
Takže různé takové ty kecy jako: nejsledovanější, nejčtenější atp. , beru s rezervou, která je podobná vzdálenosti Luny od Země 🙂
Bohatě by stačilo, kdybych denně „přidal“ ke každému článku 1000-5000 zhlédnutí (to není problém 🙂 ) a jsme rázem NEJ 😀 .
Ale proč bych to dělal?
Nejsme malé děti, které jsou mnohdy až naivně soutěživé (zkuste najít skupinu děti a dejte jim za úkol nasbírat co nejvíce prachu na zemi v nějaké místnosti. Za chvíli máte uklizeno 😀 ), protože se všichni budou předhánět, kdo nasbírá nejvíc.
(P.S.: Já takové soutěže jako děcko prohrával, protože se mi nechtělo plazit se pod lavicemi a „sbírat“ prach. Neviděl jsem v tom žádný smysl 🙂 ).
Všichni v Ostravě vědí,kdo je to “ Blažina“, což je mimochodem krycí jmeno..Možná si myslí jak je“vtipný“,je to,byť vysokoškolák, duševní chudák..Holky a Tomáši, neberte to vážně .
Myslel jsem, že se pleteš, ale kupodivu ne. Trefa do černého.
ach jo, chtěl jsem dát mínus a ukliknul jsem se…
Nezasloužím si ani ty pampelišky 🙂 , ale Tomáše Poláka se vždy zastanu. Větší profesionalitu si neumím představit.
Ale zasloužíte… Jen to volno po tom začátku jako by vás nějak rozhodilo. A to druhé ještě víc.
Rozhodil mě ten úspěšný začátek asi nejvíc mě samotnou. Čím se mi dařilo víc, tím družstvu míň, čím hůř, tím družstvu líp.
To mi něco připomíná. Loni jsem na ME ztratil pět bodů ratingu, ale skončili jsme pátí! Když jsem v roce 2012 na olympiádě získal zlatou medaili, skončili jsme snad čtyřicátí třetí.
Pěkné fotografie, skvělé popisky!