Znovu Londýn a „boty“
V Londýně se na turnaji Tech Mahindra Global Chess League (TechM GCL) konečně dohrálo třetí kolo 🙂 . Kromě toho se v neděli hrálo i kolo páté, v němž se potvrdila „Navarova teorie bílých barev“. K vidění byla opět spousta „bot“ 🙂 .
V dohrávce třetího kola se utkaly týmy Alpine Sg Pipers a American Gambits.
Bílé figury měli „Alpští píštci“ a plně se potvrdila zápasová strategie Davida Navary .
Carlsen měl s Nakamurou mírně lepší pozici, ale pak trochu šlápl vedle . Ani Naka však nebyl zcela na výši a hráči se nakonec rozešli smírně.
Duda měl černé s Praggnanandhou a chvíli to vypadalo, že by z t pozice mohl vydolovat něco víc. Nakonec získal figuru, ale soupeř za ni měl dostatečnou kompenzaci.
Dlouho se nehrálo v partii Rapporta s Yuem. Když se hráči dohodli na remíze, měli oba kolem deseti minut.
V dámském souboji uspěla Yifan Hou, která měla v koncovce nestejných střelců pár pěšců navíc. Pozice se za černou dala držet, ale chtělo to přesnou hru a k tomu člověk potřebuje více času.
Překvapivě si poradila Elisabeth Paehtz s Katerynou Lgno a na juniorské šachovnici vyhrál Dardha s Bjerrem . V konečném součtu tak zvítězili bílí „Pipers“ 9-7.
V pátém kole se opět hrálo „na čas“. Alespoň v zápasu American Gambits – Ganges Grandmasters tomu tak bylo na první šachovnici, kde Nakamura „shodil“ Ánanda. Rovná pozice, nerovný čas.
Zápas se hrál přesně ve stylu Davidova doporučení. Bílí drželi lepší pozice a místy mohli i plně bodovat, ale neměli kam spěchat. Bohatě jim stačilo, že k Nakamurově výhře se přidala Elisabeth Paehtz. I když to tentokrát nebylo na čas, hrál v tom velkou roli. %Cerná stála hůř a nebylo jí nic platné, že objektivně mohla udržet remízu. S několika vteřinami na hodinách se taková pozice nedá držet.
V zápase Alpine Sg Pipers – PBG Alaskan Knights to vypadalo s aljašskými jezdci zpočátku nedobře, protože Giri rychle prohrál s Carlsenem.
Jenže Abdusattorov měl lepší věžovku s Praggnanandhou a dokázal ji dotáhnout k výhře.
A pak už se hrálo podle „Davidovy strategie“ . Bílí stáli vesměs lépe a s pomocí soupeře (či soupeřky) přidávali další body. Zhongyi Tan (Knights) porazila Yifan Hou, která si nakonec nalezla do matu
Nakonec se zrodil pro mě překvapivý výsledek, když Giriho „Jezdci“ těsně zvítězili.
V posledním zápase pátého kola zvítězili „bílí“ , ale mohlo to dopadnout i jinak. Firouzja (Kings) stál s MVL špatně, řekly bych na prohru, přesto je výsledek opačný . Stačila chvilková nepozornost a z rovné pozice se stala prohraná.
V těžké pozici se snadno dělají chyby, zvlášť když máte málo času. To byl případ Vidita, který by možná pozici udržel, ale s několika desítkami vteřin to bylo téměř nemožné.
Na dalších deskách to měli ve svých rukách bílí (Kings). Harika Dronavalli nemusela prohrát, ale Valentina Gunina prostě hrála lépe. Bodoval (opět ) i Radžabov a „Králové“ tak dostali tři body za vítězství v zápase s „Mistry“.
Pořadí po pátém kole (screenshot z webu chess.com):
Odkazy:
Web turnaje
Online na chess.com
Online na lichess.org
Je to drsná řežba. O to zajímavější 🙂