Nevzdávejte se

Někdy se člověku (=šachistovi 🙂 ) stává, že postaví na šachovnici pozici, která je tak špatná, že by ji nejraději zahodil i s rukama 😀 . Stalo se mi kdysi, že jsem s jedním korespondenčním hráčem získal v klasické partii za šachovnicí pěšce a on se okamžitě vzdal. Nebylo to nic jasného, ale v korespondenčním šachu (a za pomocí stroje 🙂 ) by to jasné bylo.

 

Jenže v praxi to vypadá často jinak. Ani pěšec navíc nemusí rozhodnout partii.
V prvním kole Krajského přeboru MKŠS jsme s týmem Karviné bez čtyř hráčů základní sestavy hráli v Ostravě. I kdybychom hráli v plné sestavě, soupeři by byli favorité, ale nesložili jsme zbraně a zápas jsme nakonec prohráli jen „těsně“  :usmev: 5.5-2.5 , když jsme vyhráli na poslední šachovnici a odremizovali mezinárodní mistry na prvních dvou deskách.

Hrál jsem na druhé šachovnici se Standou Jasným a podařilo se mi postavit pozici, kterou jsem zmiňoval v úvodu.

 

 

Otřesná pozice, kde hraje jen černý.

 

 

Mohl jsem jít zpět dámou na d1 a čekat, až si soupeř vylepší postavení svých figur natolik, aby mohl v klidu konzumovat plody mé špatné práce  :usmev: . Mohl jsem vzít jezdcem na d4 a po dobrání cxd4 ustoupit jezdcem na b1 nebo a2, což prý bylo podle Stockfishe nejlepší řešení, ale jak bych kryl slabinu na c2 a kam bych rozehrál figury z dámského křídla, to už vám Stockfish neporadí. Prostě velmi, velmi špatná pozice.
Našel jsem možnost, jak pokrýt slabinu na c2. Odevzdám pěšce. Ano, pozice je i pak špatná (prohraná?), ale na cestě k výhře se dá klopýtnout  :usmev: .

 

 

 

 

Bílý je bez pěšce a jediné, čeho dosáhl, je to, že se (zatím  :usmev: ) nemusí bát o pěšce na c2, kterého teď kryje černý pěšec na c3. Stále však má problém s vývinem figur. Když jsem o několik dní později ukazoval pozici u nás na tréninku, FM Sobek hned viděl nejlepší plán za černého, který spočíval v postupu pěšců na dámském křídle, po němž by nakonec padl i pěšec na c2. Pravda, v praxi by to také nebylo až tak přímočaře jednoduché, ale bylo to lepší (=rychlejší, jasnější), než tah 17. … Sd4. Logický tah a dobrý tah, černý vylepšil postavení svého střelce. Jeho jedinou vadou je, že partii nikam neposouvá-prostě černý jen postavil střelce do centra.

 

 

 

 

V této pozici přišlo klopýtnutí soupeře. Bílý potahováním dámy vytvořil dojem (bylo to neúmyslně  :usmev: ), že ji nechce vyměnit. Ve skutečnosti bílý jen čeká na to, co vymyslí černý. V pozici po 21. g4 je správný plán za černého prosadit tah f5 a klidně nechat bílou dámu na šachovnici, bílé figury stojí tak špatně, že by se černý nemusel ničeho obávat. Místo toho přišla výměna dam. Má to svou logiku, máte o pěšce víc, dobrou pozici, takže proč nevyměnit soupeři jeho jedinou aktivní figuru?
V podstatě je to správné rozhodnutí, ale s ubývajícím počtem figur dostává i bílý nějaké šance (samozřejmě nikoliv na výhru  :smich: ).

 

 

 

 

Vznikla kritická pozice. Černý může být spokojen. Bílé figury stojí stále špatně a bílý nemá jak zabránit postupu pěšců na dámském křídle. Jediná věc, na kterou musí černý dávat (trochu) pozor, je, aby náhodou někde nepřišel o pěšce na c3.
Po správném 27. … a6 s dalším b5 je bílý prohraný. Přišlo však okamžité 27. … b5 a najednou to není tak jasné, protože se ukazuje, že bílý bude při dobývání pěšce na c3 dostatečně rychlý a i když se mu nepodaří pěšce dobýt, postaví svého druhu pevnost  :usmev: .

 

 

 

 

Pozice na diagramu výše je remízová, ale bílý si nesmí dovolit nepřesnosti. Po okamžitém braní pěšce (43. Vxc3) by bílý dosáhl svého. Bílý však chtěl na c3 dobrat králem (bůhví proč  :smich: ), což se mu nakonec podařilo a černý vypustil poslední možnost, jak hrát na výhru.
Stačilo zahrát 44. … Ve6 a bílý partii zřejmě neudrží, protože se mu nepodaří držet pěšce na e4 a zároveň nepustit krále na dámské křídlo.  Po 44. … Kc5? je partie remis.

 

 

V dnešní počítačové době často zapomínáme, že u šachovnice nesedí stroje, ale lidé. Někdy je dobré na to pamatovat a i když víme, že nám po partii Stockfish naši hru úplně strhá  :usmev: .

 

 

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x