Tichá pošta
V Šymkentu pokračoval druhý turnaj WGP třetím kolem, devátým kolem začala česká nejvyšší soutěž 🙂 , šachová Extraliga. Ta oficiálně začíná až dnes, ale už včera se hrála jedna předehrávka.
Tabulka turnaje žen v Šymkentu je po třetím kole rozdělena na přesné dvě části. První pětici tvoří hráčky, které ještě neprohrály ani jednu partii, spodní polovina patří těm, které na svém kontě minimálně jednu prohru už mají.
Ve třetím kole se hrály převážně vyrovnané partie, o jejichž osudu se rozhodovalo většinou až v závěru. Relativně klidnými remízami skončily partie Salimova – Paehtz a Assaubayava – Tsolakidou. V té první měla mírně navrch Salimova, ale nenašla způsob, jak svou pozici zesílit (pokud nějaký vůbec byl ) a partie skončila opakováním pozice. Ve druhé zmiňované remízové partii Assaubayeva ubránila koncovku s pěšcem méně, do které hra přešla po celkem ostré šarvátce ve střední hře. Silně redukovaný stav pěšců však dával tušit, jak tato koncovka dopadne-remis.
Celkem dlouho byla na šachovnici přibližná rovnováha v partii Divye Desmukh a Alexandry Gorjačkiny. Na straně bílé však začal ubývat čas a ve složité pozici začala dělat zbytečné tahy dámou. Černá ovládala e-sloupec a když pak ještě naskákala jezdcem do děr v pozici bílé, bylo rozhodnuto. Hezký výkon Alexandry.
Zhongyi Tan vyhrála svůj boj s Katerynou Lagnou prakticky už v zahájení. Stačily malé nepřesnosti černé a bílá dostala velmi silnou pozici, která se černé jen těžce bránila. Po hrubé chybě 22. … b6 Tan ani na okamžik nezaváhala a obětovala figuru na e6. Měla za ní tři pěšce a „hračku“ v podobě „fackovacího panáka“ na místě černého krále. Jednoznačná záležitost.
Partie třetího kola se nevyvedla mongolské hráčce Bakthuyag Munguntuul. Proti Humpy Koneru nerozehrála Španělskou hru nejlépe, ale až do tahu 17. f4 se nic strašného nedělo. Vlastně se nic nemuselo dít ani po 17. f4 , ale bílá tím oslabila diagonálu a7-g1 a začala mít problémy, které mohla vyřešit jen přesnou hrou. Nepřesnost a hned prohrávající chyba přišla brzy. V devatenáctém tahu šla bílá 19. De2, což umožnilo černé s tempem vyvinout střelce na g4 (20. … Sg4) a najednou měla bílá velké problémy. Silná černá dvojice střelců a pěšec navíc, to černé bohatě stačilo k rychlému zakončení partie.
Odkazy:
Web WGP
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Fotogalerie
Dnes začíná oficiálně prvním kolem nejvyšší šachová soutěž družstev v ČR, Extraliga. Neoficiálně začala už včera předehrávkou jednoho zápasu devátého kola.
Los 1. kola (sobota):
Los 2.kola(neděle):
O zahájení Extraligy informuje článek na webu ŠSČR, tamtéž najdete i krátkou zprávu, že ŠSČR chystá aplikaci, v níž budeme moci sledovat nejen výsledky zápasů(?), ale i novinky z webu ŠSČR.
To jsou dobré zprávy, ale mám tak trochu obavy, aby vše fungovalo tak, jak má . V současné době lépe funguje „tichá pošta“ .
Včera se hrál v Pardubicích zápas mezi dvěma pardubickými týmy. Předehrávka devátého kola. GASCO Pardubice prohrály s týmem Sigil Fund Pardubice 2.5 – 5.5.
Na webu Extraligy, ani na chess-results o tomto zápasu není ani zmínka, natož aby se tam objevil výsledek (sobota dopoledne, deset hodin). K čemu pak bude připravovaná šachová aplikace ?
A dovolím si ještě jednu kritickou připomínku. V článku o startu Extraligy se hned v úvodu píše:
„…Po vyřazení Šachy Hošťálková a DP Praha v minulé sezóně, postoupily do letošního ročníku OAZA ložnice.cz a GASCO Pardubice. …“
Z I.Ligy Západ opravdu loni postoupil tým OAZA ložnice.cz, ale odkud postoupilo družstvo GASCO Pardubice?
I.Ligu Východ v loňském ročníku vyhrálo frýdecko-místecké béčko (BŠŠ Frýdek-Místek „B“), na druhém místě skončilo družstvo 2222 ŠK Polabiny „C“ .
Jasně, inteligentní čtenář se domyslí, popřípadě se doptá , že Frýdek-Místek odmítl postoupit a že Polabiny jsou pardubickým týmem (ne, to opravdu neví každý). Takže místo F-M postoupily pardubické Polabiny, které se přejmenovaly na GASCO Pardubice.
Jak prosté!
Takové „neinformování“ o změnách v soutěžích družstev se táhne odshora skoro až dolů.
Neinformování nikoli čtenářů, ale členů svazu. Není to jen tento případ a není to jen o tomto ročníku. Častokrát se to stává i v nižších soutěžích řízených kraji nebo okresy. Někdo postoupí, někdo spadne. To vše se dá dohledat v závěrečných zpravodajích (není to ideální způsob, ale budiž). Ale pak začne nová sezóna, rozešlou se úvodní zpravodaje a ejhle!, odkud se tu vzaly tyhle týmy???
Když už nic jiného, možná by bylo vhodné alespoň v těch úvodních zpravodajích uvést u jednotlivých „nových“ (nebo přejmenovaných) týmů, jakým způsobem se v soutěžích ocitly. A ještě lepší by možná bylo před zahájením sezóny na webu svazu shrnout postupující a sestupující z jednotlivých soutěží, popř. i změny názvů některých týmů.
Ale je to vůbec nutné?
Co si budeme povídat , jsou i jiné metody přenosu informací. Třeba tichá pošta…nebo kouřové signály .
A pak…Vždyť šachy žádnou propagaci nepotřebují . Zainteresovaní vědí a ostatní to nemusí zajímat, že?
Odkazy:
Web Extraligy
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Online na chess.com
Připomenu i to, že po víkendu může dojít alespoň na live-ratingu ke změně na pozici naší jedničky, pokud se podíváte na výsledek Nového Boru s Porubou, kde Nguyen vyhrál a David Navara remizoval, je rozdíl minimální a Davidův náskok čtyř bodů (2674 – 2670) už byl pravděpodobně smazán…
Na Live ratingu snad, ale v reálu je v listopadové listině pořád rozdíl čtyř bodů.
Ten mínus jsem nepochopil, live-ratingy jsou k tomu, aby vyjadřovaly aktuální stav, Nguyen má 2672.8, David 2672.1, to je skutečnost, na níž mínusování nemůže nic změnit. Můžeme jistě diskutovat, zda má přednost žebříček k 1.listopadu nebo ten „živý“, já jsem pro druhou možnost, rozhodně však nechci, aby za tím snad někdo viděl radost, že po dlouhých letech David Navara (jehož si vážím nejen pro jeho úspěchy, ale i příkladné vystupování a fair play) není naši jedničkou…