Dohráno-nedohráno

Čas letí strašně rychle, než se nadějeme, budou Vánoce 🙂 , ale mezitím se uskuteční ještě několik šachových, a celkem významných, akcí. Hraje se však i nyní. V Šymkentu se dohrává druhý turnaj série Grand Prix žen, v Brazílii se stále ještě hraje Mistrovství světa mládeže, ale skončilo nám Mistrovství Evropy seniorů a také Mistrovství Evropy amatérů na řeckém ostrově Rhodos.

 

Podívejme se nejdříve na turnaje, které už jsou historií.

V italském letovisku Lignano Sabbiadoro skončilo Mistrovství Evropy seniorů.
Česká republika měla jediného zástupce v kategorii 65+ . Jaroslav Mojžíš si po celý turnaj vedl velmi dobře a v konečném součtu nasbíral šest bodů z devíti, což mu stačilo na umístění „těsně“ za první desítkou. Dvanácté místo v silné konkurenci rozhodně není neúspěchem a k tomu náš hráč neprohrál ani jednu partii.

Vítězem kategorie 65+ se stal gruzínský velmistr Zurab Sturua. Stříbrnou medaili si odveze Lubomír Ftáčník na Slovensko a třetí místo obsadil Rainer Knaak z Německa (a kdysi z NDR  :usmev: ).

Naši slovenští přátelé byli úspěšní i v kategorii 50+ , kde naše republika neměla žádné zastoupení. Zlato z této kategorie putuje díky GM Mikheili Kekelidzemu opět do Gruzie. Druhou příčku obsadil nizozemský IM Edwin Van Haastert a třetí místo vybojoval GM Martin Mrva ze Slovenska. Přesnější by však bylo napsat, že mu třetí místo bylo „přisouzeno“  :usmev: , protože všichni tři hráči měli sedm bodů a o konečném pořadí rozhodovalo vedlejší hodnocení.

 

Odkazy:

Oficiální web turnaje
Výsledky kat.50+
Výsledky kat. 65+
Výsledky turnaje žen
Online partie 50+
Online partie 65+
Propozice turnaje


 

Po špatném startu se „vzpamatovali“ naši hráči Ondřej Matras a Petr Hřebíček na Mistrovství světa amatérů, které se konalo na řeckém Rhodosu.
Po čtvrtém kole to pro oba naše hráče vypadalo „na ručník“ . Pak však přišel zlom a nakonec je z toho dobrý výsledek.

Petr Hřebíček hrál turnaj pro hráče s ratingem pod 2000. Nasazen byl jako padesátý čtvrtý, skončil na padesátém druhém místě. Z ratingu se mu sice odečtou dva body, ale po velmi špatném začátku je jeho výsledek přinejmenším uspokojivý.

Ondřej Matras v turnaji u2300 také neodstartoval nejlépe. Od pátého kola se ale jeho výkon zlepšil a s šesti body z devíti partií obsadil v konečném pořadí hezké deváté místo. K tomu připsal dvaadvacet bodů do ratingu.

 

 

Odkazy:

Web organizátorů
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org


 

Je to sice daleko  :usmev: , ale jedním okem sleduji i naše mladé hráčky a hráče na Mistrovství světa mládeže v brazilském Florianopolisu. A někteří si nevedou špatně!

Připomeňme si, že se hraje v kategoriích Open 14, Open 16 a Open 18, dívky hrají v Girls 14, Girls 16 a Girls 18. V každé kategorii má Česká republika jednoho zástupce.
V jedenáctikolovém turnaji je odehráno sedm kol a nejlépe z našich jsou na tom dvě dívky. Emma Dobsa je v kategorii Girls 16 se 4.5 body na průběžném jedenáctém místě. Ještě lépe je na tom v kategorii Girls 18 Lucie Fizerová. I ona má stejně jako Emma 4.5 bodů, ale v tabulce je na osmém místě.
Ostatním se tolik nedaří, ale není to žádný propadák.
Turnaj opravdu sleduji jen „trochu“, protože vysílány jsou vždy jen čtyři partie z každé kategorie, ale pořadatelé se snaží, a tak alespoň na chess-results nahrávají partie z jednotlivých kol  :usmev: .

Do oka mi padla partie Štěpána Hrbka z pátého kola. Jeho řecký soupeř buď vůbec neznal variantu, která se na šachovnici objevila, nebo chtěl zkusit něco „nového“  :usmev: . Pravděpodobnější je, že to neznal. Dvě figury za věž nejsou špatným výměnným obchodem, ale když k tomu má soupeř o tři pěšce navíc, je to „nejedlé“ .

 

 

 

 

Odkazy:

Web pořadatele
Výsledky na chess-results
„Online“ na lichess.org
Článek na webu ŠSČR


 

Druhý turnaj série Women’s Grand Prix se blíží ke konci. Po volném pondělí hráčky odehrály další dvě kola a stejný počet kol jim chybí k zakončení turnaje.

Šesté kolo bylo ve znamení některých „humorných“ chyb  :usmev: . Z pohledu nezaujatého pozorovatele se hrubky, které se vyskytly v partiích, mohou jevit jako úsměvné, ale pro samotné protagonistky asi tak humorné nebudou.

V šestém kole se dlouhou dobu dobře bránila černými figurami Elisabeth Paehtz. Alexandra Gorjačkina sice měla pěšce navíc, ale na šachovnici byli i nestejní střelci. Většinou to bývá dostatečný „argument“ pro dosažení remízy za slabší stranu. Nejinak tomu bylo ve zmiňované partii, v níž hráčky měly dostatek času na přemýšlení.
Černá měla na hodinách necelých dvacet minut a po tříminutovém přemýšlení zahrála nepochopitelný tah 48. … e3. Možná to nějaký smysl má, ale v tom případě mi zřejmě něco uniká  :usmev: . To, že černá nešla do varianty 48. … Kb7 dokáži pochopit. Je to sice stále remíza, ale není to tak očividné jako po 48. … Sf5. Proč si černá nepokryla pěšce? Nevím.

 

 

Moc vysmátá asi nebyla po partii šestého kola ani Batkhuyag Munguntuul, ale tady ji to moc mrzet nemusí. V těžké pozici měla na hodinách necelých pět minut do konce, když nenašla ani 55. … Jc3 s malou nevýhodou, ani velmi silný tah 55. … Ve1! , po kterém musí hledat cestu k remíze bílá. Po 55. … Ve1 je totiž nečekaně chycený bílý střelec  :usmev: .

 

 

Sedmé kolo už tak vtipné nebylo  :usmev: . Alexandra Gorjačkina upevnila své vedení výhrou černými s Munguntuul, ale zatím se jí úplně nepodařilo „setřást“ Zhongyi Tan. která se nenechala zahanbit a v sedmém kole porazila Salimovou. A také černými  :usmev: .
Ostatní tři partie sedmého kola skončily remízou. Snad jen Bibisara Assaubayeva může remízy litovat. V dobré pozici pochybila, když zřejmě počítala s tím, že si černá (Divya Desmukh) po 34. f6 bezelstně vezme pěšce na f6  :usmev: . Nevzala.

 

 

 

 

 

 

Odkazy:

Web WGP
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Fotogalerie


 

 

 

 

 

 

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Navara

Pěkný vtip!
Já jsem někdy na Lichessu s rovným skóre odehrál pár partií se Psykem: https://lichess.org/@/TheSzef
A na serveru chess.com jsem nedávno prohrál s nějakým Vachem, který tam porazil i Etienna Bacrota. „Vache“ francouzsky znamená „kráva“.

Pavel Chrz

Davide, Etienna Bacrota před 3 týdny porazil v Rakouské nejvyšší soutěži Honza Mikeš, který stále trpělivě o IM bojuje, ale stále mu uniká poslední norma (už jí mohl mít na úplném začátku covidu, stačilo prohrát v lize v Rakousku, jenže 2 dny předtím uzavírka a chyběla 1 partie, i prohraná) .
Byl jsem také s ním na MS mládeže. Tenkrát v H12 2008 Vietnamu. On je však moc skromný, proto o té partii (skoro) nikdo neví.
 
Etienn Bacrot: Vrstevník Davida Navary, kterému dali ve Francii 5 milionů franků na 5 let, aby dosáhl titulu mistra světa. Díky těm penězům byl průběžně (od začátku dodnes) cca vždy jen o kousek za naším reprezentantem, gratulujeme 🙂
 
 

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x