Podle předpokladů

Všechno nakonec dopadne tak, jak jsme předpokládali 🙂 . To by mohl říct leckterý optimista. Tentokrát tak ale opravdu vše dopadlo. V Šymkentu se poslední kolo „dohrávalo“ už vlastně jen z povinnosti, v Petrovaci naši hráči hráli podle papírových předpokladů.

 

Poslední kolo turnaje žen v Šymkentu bylo kolem remízovým.
Nurgyul Salimova nezískala bílými ani stín výhody s Alexandrou Gorjačkinou, Bibisara Assaubayeva chviličku stála s Batkhuyag Munguntuul možná i mírně hůř, ale obě partie skončily remízou.
Humpy Koneru s Katerynou Lagno předvedly bezchybnou partii s remízovým koncem a snad jen Divya Desmukh, která hrála černými proti Elisabeth Paehtz, mohla něco vytěžit z dobré pozice, kterou si vybudovala po zahájení. Snažila se, obětovala pěšce za aktivitu figur, ale nestačilo to.

Jedinou partií, která neskončila smírem, bylo střetnutí mezi Stavroulou Tsolakidou a Zhongyi Tan. Řecké hráčce se partie vůbec nepovedla. V zahájení postavila pozici, se kterou si moc nevěděla rady. Převod jezdce přes e1, c2 až na d4 mi přijde až bizarní. Kdyby bílá jezdce nechala na f3, také by se mohl dostat na d4  :usmev: . Ztráta několika temp, slabiny v táboře bílé a svázané bílé figury, bílá stála hodně špatně. Když pak ještě tahy 21. h3 a 22. Kh2 ignorovala hrozby černé spojené s vazbou střelce, partie skončila.

 

 

Zhongyi Tan sice v posledním kole snížila náskok Alexandry Gorjačkiny, ale to na vítězství v turnaji nestačilo. Zvítězila Gorjačkina, Tan byla druhá, ale za „vítězky“ se mohou považovat i Assaubayeva a Tsolakidou. Obě zahrály dobře na prvním turnaji v Tbilisi a obě připisují body do GP i v Šymkentu.

 

 

 

Pořadí GP po druhém turnaji (screenshot z webu pořadatele):

 

Odkazy:

Web WGP
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Fotogalerie


 

 

Také na Mistrovství Evropy jednotlivců hráli naši hráči podle předpokladů. U Davida Navary můžeme říct: bohudík, u Martina Hollana a Marka Kawuloka: bohužel.

David Navara „vyfasoval“ v prvním kole norského hráče s „nenorským“ jménem  :usmev: . John Paul Wallace hraje pod norskou vlajkou, ale původem je Australan. Dokonce dvakrát reprezentoval Austrálii na šachových olympiádách. Aby toho nebylo málo, tak Wallace je Australan, který reprezentuje Norsko, ale žije v Londýně  :usmev: .
V partii s Davidem Navarou měl bílé figury a dlouho se držel celkem dobře. David černými nijak netlačil na pilu, ale kdyby se udělovaly body za aktivitu, byla by převaha na straně černého. David manévroval, snažil se vytvořit nějaké slabiny v táboře bílého a trpělivě čekal na chybu soupeře. Nakonec se černému podařilo dosáhnout určité výhody. Stockfish sice vidí pozici jako přibližně vyrovnanou (a objektivně tomu tak možná skutečně je), ale já bych to tak „optimisticky“ neviděl  :usmev: . Po 33. tahu musí bílý dávat pozor na pěšce g3, ale více problémů má s pěšcem c4 a celým dámským křídlem. Není jednoduché nalézat přesné tahy, které nedovolí černému přeskupit své síly k tlaku na pc4. Stroj by to asi dokázal, ale pro člověka to není snadná úloha. Ukázalo se to i v partii. Bílý na okamžik zaváhal a černý toho ihned využil k vylepšení postavení svých figur a zisku výhody. Odevzdání kvality za bílého ve čtyřicátém tahu jen urychlilo jeho konec.

 

 

Hodně těžkého soupeře měl Martin Hollan. Hrál černými proti známému Ivanu Čeparinovovi z Bulharska. Téměř tři sta bodový ratingový rozdíl byl znát. Čeparinov dostal bílými v Rossolimově variantě Sicilské hry lepší pozici. Martin se houževnatě bránil a po časové kontrole to vypadalo, že je jeho pozice v pořádku. Pak však přišel „manévr“ 42. … Jd7  , 43. … Jf6, který jsem nepochopil  :usmev: , a už úřadoval jen bílý. Je možné, že černému něco uniklo při propočtu tahu 42. … Jxe4, po němž by měl dobré šance partii udržet.

 

 

Ani Marek Kawulok neměl lehkého soupeře. Ivan Ivanišević je známý srbský velmistr s aktuálním ratingem 2544. Ještě v roce 2016 však atakoval hranici 2700.
Marek měl bílé figury a až do 24. tahu vše vypadalo v pořádku. Pak však přišel „blikanec“ 24. c5. Hrubá chyba, po které bílý přišel o dva pěšce. Taková převaha by stačila k výhře i mnohem slabšímu hráči než je Ivanišević  :usmev: .

 

 

 

Dnes mají naši hráči „příjemnější“ soupeře. Tedy David má zhruba stejně silného soupeře jako včera, ale dnes má bílé figury.

 

Odkazy:

Web turnaje
Propozice
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org

 


 

Ze šachového slovníku.

Špatný střelec.

 

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x