V Petrovaci dohráno

Skončilo Mistrovství Evropy jednotlivců, jehož se zúčastnili i tři čeští hráči. Bohužel, v tomto případě je slovo „zúčastnili“ skoro na místě 🙂 . Ale nepřehánějme, nebylo to tak hrozné, jak to vypadá z konečné tabulky.

 

David Navara se po porážce v předposledním kole ocitl v nezáviděníhodné situaci. Na medaili už pomýšlet nemohl, stále však ještě mohl doufat v umístění v první dvacítce. Prvních dvacet hráčů totiž automaticky postupuje na Světový pohár. K postupu by však David potřeboval, aby mu v posledním kole vše hrálo do karet. Vlastně ani nevím, zda se alespoň teoreticky mohl dostat mezi dvacítku nejlepších  :usmev: .

 

 

David Navara ve třetím kole turnaje. Zdroj: web pořadatele, autor Mark Livshitz

 

David je bojovník a turnaje zásadně dohrává i v případě, že se mu zrovna moc nedaří. V jedenáctém kole hrál s gruzínským velmistrem, jehož jméno nezní moc gruzínsky. Jevgenij Romanov měl bílé figury a moc se mu nepovedl Katalánský systém. Brzy po zahájení získal černý malou výhodu, když se mu ve výhodné relaci podařilo udržet bílým obětovaného pěšce. Na tom by nebylo nic neobvyklého, v Katalánské variantě hraje bílý bez pěšce dost často, ale tady po tahu 12. e5 bílý „přestřelil“ . Pole d5 obsadil černý jezdec a jak se později ukázalo, černé figury mohly z tohoto pole úspěšně krýt černé pěšce na dámském křídle. Stockfish „tvrdí“, že se černému moc nepovedl tah 19. … Jd5. Je to možné, ale ani ve Stockfishem doporučované variantě 19. … Jd5 20. bxc4 bxc4 21. Dc2 Vb4 by bílý neměl lehký život, ač motor tvrdí, že je to „rovina“ .
Černý na c4 nevyměnil a místo toho zahrál 20. Vfb1. Tah, po němž má černý stále pěšce navíc, ale při správné hře by jej asi jen stěží prosadil. Bílý však o pár tahů později Davidovi přispěchal na „pomoc“  :usmev: .  Ústup střelcem z dlouhé diagonály a8-h1 (29. Sf1) jsem moc nepochopil. To už bylo lepší vyměnit na d5 střelce za jezdce  :usmev: a pokusit se udržet koncovku těžkých figur. Snad měl bílý v úmyslu útočit na pěšce na a6, ale o toho se černý nemusel bát, protože jezdec na d5, b-sloupec ovládaný těžkými figurami černého a pěšec na c3, to by byly velmi silné „argumenty“ proti plánu bílého. Černý by byl v závodě k poli proměny rychlejší.
Pěšec c3 byl v partii takovou hrozbou, že za něj bílý odevzdal kvalitu, ale i kdyby se snažil udržet materiální rovnováhu, převaha černých sil na dámském křídle by rozhodla.

 

 

Na online šachovnice se v posledním kole podíval i Martin Hollan. Také on měl soupeře, jehož jméno nekoresponduje s federací, za níž hraje. Mezinárodní mistr Jung Min Seo má korejsky znějící jméno, hraje však za švédskou federaci. Martin Hollan měl černé figury a v partii, v níž už prakticky o nic nešlo (snad jen o rating), se velmi rychle vyměnila většina figur. Na šachovnici zůstaly jen věže a po jednom střelci. Soupeři se v rovné pozici rychle dohodli na remíze.

 

 

Marek Kawulok hrál o jednu šachovnici za „onlinem“  :usmev: . Jeho teprve jedenáctiletý turecký soupeř Ali Gur měl nižší rating, ale bílé figury. Partie nebyla online, takže jen suchý výsledek:
Ali Gur – Marek Kawulok 1-0 .

 

Vystoupení našich hráčů se dá hodnotit různě. David Navara prohrál pouhou jednu partii, ale jeho výsledek mu pokazila spíše první polovina (=skoro polovina  :usmev: ) turnaje.
Martin Hollan a Marek Kawulok si přijeli zahrát a možná získat i nějakou normu nebo body do ratingu. Oni sami jistě vědí, jak se jim povedlo uskutečnit jejich „turnajové plány  :usmev: .

 

 

Mistrem Evropy se stal Srb Aleksandar Indjić, druhý skončil Belgičan Daniel Dardha a třetí byl na vedlejší hodnocení Frederik Svane z Německa.

 

 

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Propozice
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org

 

Náhledové foto: zdroj: web pořadatele, autor Mark Livshitz

 

 

 

 

Loading

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x