V Petrovaci dohráno

Skončilo Mistrovství Evropy jednotlivců, jehož se zúčastnili i tři čeští hráči. Bohužel, v tomto případě je slovo „zúčastnili“ skoro na místě 🙂 . Ale nepřehánějme, nebylo to tak hrozné, jak to vypadá z konečné tabulky.

 

David Navara se po porážce v předposledním kole ocitl v nezáviděníhodné situaci. Na medaili už pomýšlet nemohl, stále však ještě mohl doufat v umístění v první dvacítce. Prvních dvacet hráčů totiž automaticky postupuje na Světový pohár. K postupu by však David potřeboval, aby mu v posledním kole vše hrálo do karet. Vlastně ani nevím, zda se alespoň teoreticky mohl dostat mezi dvacítku nejlepších  :usmev: .

 

 

David Navara ve třetím kole turnaje. Zdroj: web pořadatele, autor Mark Livshitz

 

David je bojovník a turnaje zásadně dohrává i v případě, že se mu zrovna moc nedaří. V jedenáctém kole hrál s gruzínským makedonským velmistrem, jehož jméno nezní moc gruzínsky. Jevgenij Romanov měl bílé figury a moc se mu nepovedl Katalánský systém. Brzy po zahájení získal černý malou výhodu, když se mu ve výhodné relaci podařilo udržet bílým obětovaného pěšce. Na tom by nebylo nic neobvyklého, v Katalánské variantě hraje bílý bez pěšce dost často, ale tady po tahu 12. e5 bílý „přestřelil“ . Pole d5 obsadil černý jezdec a jak se později ukázalo, černé figury mohly z tohoto pole úspěšně krýt černé pěšce na dámském křídle. Stockfish „tvrdí“, že se černému moc nepovedl tah 19. … Jd5. Je to možné, ale ani ve Stockfishem doporučované variantě 19. … Jd5 20. bxc4 bxc4 21. Dc2 Vb4 by bílý neměl lehký život, ač motor tvrdí, že je to „rovina“ .
Černý na c4 nevyměnil a místo toho zahrál 20. Vfb1. Tah, po němž má černý stále pěšce navíc, ale při správné hře by jej asi jen stěží prosadil. Bílý však o pár tahů později Davidovi přispěchal na „pomoc“  :usmev: .  Ústup střelcem z dlouhé diagonály a8-h1 (29. Sf1) jsem moc nepochopil. To už bylo lepší vyměnit na d5 střelce za jezdce  :usmev: a pokusit se udržet koncovku těžkých figur. Snad měl bílý v úmyslu útočit na pěšce na a6, ale o toho se černý nemusel bát, protože jezdec na d5, b-sloupec ovládaný těžkými figurami černého a pěšec na c3, to by byly velmi silné „argumenty“ proti plánu bílého. Černý by byl v závodě k poli proměny rychlejší.
Pěšec c3 byl v partii takovou hrozbou, že za něj bílý odevzdal kvalitu, ale i kdyby se snažil udržet materiální rovnováhu, převaha černých sil na dámském křídle by rozhodla.

 

 

Na online šachovnice se v posledním kole podíval i Martin Hollan. Také on měl soupeře, jehož jméno nekoresponduje s federací, za níž hraje. Mezinárodní mistr Jung Min Seo má korejsky znějící jméno, hraje však za švédskou federaci. Martin Hollan měl černé figury a v partii, v níž už prakticky o nic nešlo (snad jen o rating), se velmi rychle vyměnila většina figur. Na šachovnici zůstaly jen věže a po jednom střelci. Soupeři se v rovné pozici rychle dohodli na remíze.

 

 

Marek Kawulok hrál o jednu šachovnici za „onlinem“  :usmev: . Jeho teprve jedenáctiletý turecký soupeř Ali Gur měl nižší rating, ale bílé figury. Partie nebyla online, takže jen suchý výsledek:
Ali Gur – Marek Kawulok 1-0 .

 

Vystoupení našich hráčů se dá hodnotit různě. David Navara prohrál pouhou jednu partii, ale jeho výsledek mu pokazila spíše první polovina (=skoro polovina  :usmev: ) turnaje.
Martin Hollan a Marek Kawulok si přijeli zahrát a možná získat i nějakou normu nebo body do ratingu. Oni sami jistě vědí, jak se jim povedlo uskutečnit jejich „turnajové plány  :usmev: .

 

 

Mistrem Evropy se stal Srb Aleksandar Indjić, druhý skončil Belgičan Daniel Dardha a třetí byl na vedlejší hodnocení Frederik Svane z Německa.

 

 

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Propozice
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org

 

Náhledové foto: zdroj: web pořadatele, autor Mark Livshitz

 

 

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
19 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Filipec

Až dnes jsem zjistil, že jsem neuvedl výsledek GM Davida Navary na ME v roce 2021 (obsadil 9. místo). Poměrně dost mě zklamalo to, že celkový cenový fond v roce ’24 (100.000 € vč. speciálních odměn) byl stejný jako v r. ’21. To by v tenisu „neprošlo“.

Tomáš Filipec

GM David Navara určitě nezklamal, první dvacítka konečného pořadí mu unikla o pověstný vlásek. Výsledek je mnohem lepší než loni i předloni! Konkurence je čím dál větší, skvělé šachy hraje mnoho hráčů. Např. Turků startovalo více než 40, několik z nich ve věku 13-16 let. Nedařilo se i velkým celebritám – Jorden van Foreest skončil 42., Maxim Rodshtein 92. 
Konečná umístění GM Davida Navary v posledních deseti letech: 2.(2015), 4.(2016), 8.(2017), 14.(2018), neúčast(2019), 2020 se ME nekonalo, 60.(2022), 55.(2023, Nguyen Thai Dai Van skončil šestý).

David Navara

Jinak Jevgenij Romanov reprezentuje (Severní) Makedonii, ne Gruzii. Překvapilo mne to, protože vím, že předtím dlouho působil v Norsku jako trenér.

Remcik z Banika

Naše fotbalová reprezentace hrála zrovna s Gruzií, tak možná to je vysvětlení.   :usmev: 

David Navara

V oficiálním hotelu byly blokovány domény sachy.cz i nss.cz, nepodařilo se mi se k nim v průběhu soutěže připojit. (U té druhé jsem to ani tolik nezkoušel.) Místní cenzory nebo vlastní firewall mohu pochválit alespoň za snahu o vyváženost.

Knoplik

Dobrý den, mohu se zeptat, jak jste vnímal první polovinu turnaje? Měl jste nějaký zdravotní problém nebo to byl nedostatek formy nebo prostě soupeři hráli tak dobře? Děkuji za odpověď.

David Navara

Především proti mně soupeři v první polovině soutěže hráli dobře, třeba na úrovni 2600. Opravdu se mi nepovedla partie třetího kola, ale jinak jsem hrál jako normálně, jen těch chyb z druhé strany bylo méně než jindy. Ve druhé polovině jsem naopak v tomto ohledu někdy měl štěstí, ale na postup to nestačilo.
Strojově počítaná přesnost hry v pojetí největších serverů je poněkud matoucí a zavádějící ukazatel, ale když se podíváte na mé partie, tak mi na stránkách Lichessu vycházela odchylka od nejlepších tahů v setinách pěšců po kolech 9, 11, 10, 4, 8, 2, ve druhé polovině pak 9, 12, 15, 31 a 13. V žádném případě to nepovažuji za objektivní ukazatel, vím, že třetí partie byla velmi krátká, čtvrtá i šestá velmi klidné, osmá a devátá naopak velmi ostré a pozice v desátém kole dlouho mimořádně nepříjemná, ale nejpodstatnější podle mne je to, že když soupeř danou partii odehraje na úrovni 2600 či vyšší, nehraje vůbec žádnou roli to, že má rating 2450. Jinak v pátém kole mi soupeř nabízel remízu postupně po 16., 27. a 42. druhém tahu (dvakrát v mírně horší pozici, mezi tím jednou v jasně horší), což možná není zakázané, ale určitě to není v pořádku. (A nebylo to jediné, co mi tam vadilo.)
Takže s tou nepovedenou první polovinou a povedenou druhou je to spíše optický klam. Má úroveň hry v průběhu turnaje byla stabilní a přiměřeně vysoká, ale partii hrají dva a pokud hrajete dobře, ještě to samo o sobě mnoho nezaručuje. Když hrajete mimořádně dobře, je to něco jiného, ale to je z definice méně častý jev.

Knoplik

Moc děkuji za odpověď! Velice oceňuji, že věnujete energii odpovědím na dotazy obyčejných fanoušků šachu, člověk se takto dozví stokrát víc než z jakéhokoliv článku.

chess

Taky jsem si to takto vyhodnotil, ty remízy v první polovině byly z největší míry způsobeny tim,ze soupeři hráli pozice, kterým rozuměli výrazně nad své elo, prostě se buď výborně připravili nebo jim typově ty pozice seděly.

Vojta Plát

Tak někteří šli Davida bílými odpůlit „jak psa“ a s tím se těžko něco dělá. Samozřejmě jde uhnout v zahájení, hrát něco méněcenného, stát hůře a doufat v chyby protivníka. To bývala (nejen) moje taktika, ale není popravdě dost dobrá poslední dobou. A když dneska hrajete seriózní zahájení, které je pevné, ale pro soupeře nijak náročné, tak se holt partie dovede do remízy. David hraje více solid, je ho teď o dost těžší porazit, ale taky mu na to konto přibývá o dost víc remíz. Tak to prostě je, šachy a doba se mění.

David Navara

Souhlasím. Ještě bych dodal, že v osmém kole soupeř bílými hrál ostře na výhru, protože potřeboval 1,5/2 na velmistrovskou normu. (Aspoň si tak jeho motivaci vykládám, ale byla tam i konkrétní příprava na danou variantu.) V desátém kole jsem potřeboval vyhrát já, při remíze bych dostal černé, dost možná s někým velmi solidním, komu možná stačí remíza. (Vycházeli tam odhadem Constantin Lupulescu a Eltadž Safarli, stačí se podívat na jejich závěrečné partie. Eltadž rychle zremizoval, ačkoliv se tím vyřadil z boje o postup, Constantin po boji porazil Jordena van Foreesta, který bojoval černými.) V jedenáctém kole pro změnu potřeboval vyhrát soupeř, zatímco já už jsem neměl reálnou šanci na postup, takže jsem mohl hrát v klidu a podle pozice. Rozdíl mezi průběhem mých partií v první a druhé polovině soutěže to do značné míry vysvětluje.

Vojta Plát

Vzpominám na ligu v Norsku, když jsem míval ještě elo 2550+ a hráli jsme v pátek proti Offerspillu, za který hraje Magnus. Měl jsem bílé a Magnus nedorazil, přišel hrát až v sobotu. Ptal jsem se ho, proč nepřišel a on že hrát černými na výhru s takovými velmistry jako já není pro něj nic snadného. Za odměnu pak v sobotu bílými nevyhrál jasně vyhranou pozici s hráčem IM s elem asi 2450 🙂

Knoplik

Vojto, založte nějaký blog nebo cokoli, tohle jsou informace, které ocení každý šachový fanoušek. K běžným lidem ze šachového prostředí se pravidelně dostává asi tak tisícina toho, co se opravdu děje. Nikdo z nás nemá reálnou cestu, jak se dostat průběžně k názorům velmistrů, proč se tohle povedlo, tohle ne, tady to byla otázka zdraví, peněz, podpory svazu, psychické pohody…. Člověk zvenku vidí akorát výsledek, který vůbec nemusí být vypovídající.

Vojta Plát

Nehodlam delat konkurenci tak “skvelym” serverum jako zdejsi server nebo bulvar vedle. Kdo by je pak cetl? 🙂

Rubinus

Pane Navaro, ty nabídky remízy nejsou sice úplně v pořádku z hlediska etiky, ale jsou asi v pořádku z hlediska pravidel – až 5x. Asi není úplně dobré předpokládat, že soupeři na tom budou se sportovní etikou stejně a pak se zlobit, že nejsou.

David Navara

Děkuji za upozornění.
Jinak když se někdo https://www.chess.com/member/agartha01 po více než dvouleté pauze vrátí na chess.com, uhraje tam v turnaji Titled Tuesday 8,5/11, za tři týdny v dalším turnaji vyhraje první partii a poté účet nadlouho (nadobro?) opustí, může to mít různé důvody. Může se to stát i slušným hráčům, kteří jsou po úspěšném turnaji požádáni o zapnutí kamery v příští soutěži, ale zapomenou na to. Ale slušní hráči většinou nenabízejí remízy takovýmto způsobem.
Nevím, co se na serveru chess.com stalo, ale nepříjemný pocit jsem měl už během přípravy a soupeřovy nevhodné nabídky remízy mou náladu rozhodně nezlepšily.

David Navara

Jen ještě dodám, že soupeřovy partie vypadaly (až na některé nabídky remízy) normálně. Ten účet na serveru chess.com jsem zmínil především proto, abych zdůvodnil, proč jsem se během partie cítil tak nepříjemně. Chápu, že proti zlepšujícím se mladým talentům někdy ztratím nějaké body ratingu, to se stává kdekomu. Netěší mne to, ale beru to sportovně. Nicméně raději bych o těch pár bodů přišel aspoň s někým jiným z dané generace.

19
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x