Nevýhra jako výhra
Po dni volna se hrála sedmá partie zápasu o titul mistra světa mezi obhájcem titulu Tingem Li-ženem a vyzývatelem Dommaraju Gukeshem. Výsledek partie a aktuální stav zápasu jsou v době vydání tohoto příspěvku již dávno známy, zbývá jen podívat se, jak se vše v sedmé partii „semlelo“ 🙂 .
Bílými figurami hrající Gukesh si odpustil „francouzské riziko“ a v prvním tahu raději místo 1. e4 zahájil opět (podruhé) tahem 1. Jf3. Po několika tazích však na šachovnici nebyla ani Rétiho hra, ani Larsenovo zahájení, o nichž jsem se nedávno zmiňoval.
Hra přešla do Moderní Gruenfeldovy obrany, ve které si bílý vybral v sedmém tahu málo hraný (na nejvyšší úrovni) tah 7. Ve1. V podstatě normální vývinový tah, jehož účelem je podpořit bílé centrum, je nenáročný. Má to však jeden háček, či spíše velký hák . Černý si musí dobře promyslet, jak rozestaví svoje figury. Plány obou stran v této variantě Gruenfeldovy indické jsou velmi podobné jiným variantám tohoto zahájení. Bílý se snaží vybudovat a udržet pěšcové centrum, černý je napadá figurami a pěšci. V tomto duchu se neslo několik úvodních tahů. Po výměnách centrálních pěšců a lehkých figur se v pozici bílého vyjímal izolovaný d-pěšec, za nějž měl bílý krásně hrající figury a dvojici střelců, černý pěšcovou převahu na dámském křídle a „blokádové“ jezdce.
O těchto typech pozic (izolovaný pěšec) bylo napsáno mnoho knih a statí. Ve všech najdete „správná doporučení“ a velmi pravděpodobně tam najdete i to, že jsou to doporučení obecná a vždy záleží na konkrétním postavení figur.
V sedmé partii se podařilo bílému rozbít pěšcový střed, pak se ve hře s izolovaným pěšcem ukázalo, jak silná je bílá dvojice střelců. Černý si ale vytvořil krytého volného c-pěšce, který by v některých koncovkách mohl být nebezpečný.
To jsou malé (či větší) plusy za obě strany.
A mínusy?
Izolovaný bílý volný d-pěšec si vyžaduje krytí od svých figur, nezapomínejme však, že už překročil demarkační linii a pole proměny je dost blízko, v koncovce se může stát slabinou. Krytý černý c-pěšec může být naopak do koncovky výhodou, aktivní bílé figury však mohou útočit na základnu pěšcového řetězu a znepříjemňují černému život. Navíc černí jezdci nemají kam skákat.
Celkově vzato je díky velmi silné dvojici střelců (a dalším aktivním figurám) pozice výhodnější pro bílého.
Klíčové chvíle přišly po dvacátém tahu. Bílý přechodně obětoval bezvýznamného pěšce na a2. je otázkou, zda jej černý měl, či neměl brát. Kdyby jej nevzal, stál by i tak hůře. Je-li braní pěšce sporné (22. … Dxa2), pak tah 23. … Db3 je určitě chybný. Černý bez povšimnutí minul zajímavou možnost (23. … c3!?), jak dostat zpět do hry dámu, která po braní na a2 uvízla v táboře bílého.
Jen o pár tahů později přišel v partii další zajímavý moment. Černý se tahem 29. … Dd3 pokusil „zajatou“ dámu vyměnit, bílý se výměně vyhnul (30. Df4). Pohnutky obou hráčů jsou pochopitelné, ale ani jeden z nich si neuvědomil, že černá dáma, byť zajatá, je prakticky jedinou černou figurou, která „něco hraje“ . Po výměně dam by oproti pasivním černým figurám ještě více vynikla síla bílé dvojice střelců.
Nic strašného se však nedělo, pozice bílého byla stále výrazně lepší. Až v třiatřicátém tahu Gukesh Tingovi pomohl.
Výměna 33. Sxg7 šla na ruku černému. Další zjednodušení a k tomu se bílý zbavil svého trumfu, dvojice střelců. Zdálo se, že černý je z nejhoršího venku. U šachovnice však stojí také šachové hodiny a Li-ženovi zůstaly na provedení kontrolního čtyřicátého tahu už jen(?) tři minuty.
Ve třech minutách se dá někdy hodně získat, ale také ledacos ztratit. Ting ztratil . Po tahu 40. … Ke5 sice černý konečně zlikvidoval otravného bílého d-pěšce, ale bílý si vytvořil volného pěšce na h-sloupci. Po lepším 40. … Jc8 není vidět, jak by bílý mohl svou pozici zesilovat. Černý by postavil jezdce na d6 a zřejmě by se mu dařilo vše držet.
Gukesh však svou šanci nevyužil. Čtyřicátý čtvrtý tah 44. Ke1 není chybou, jak se nám snaží „namluvit“ Stockfish , je to jen drobná nepřesnost. která snižuje šance bílého na vítězství. Chybný je až šestačtyřicátý tah bílého (46. Sd1). Po něm se černému daří vše udržet. Černý má čas rozbít bílý pěšcový řetěz tahem f5-f4 a jezdec s věží dobře spolupracují při blokádě bílých pěšců.
Ting Li-žen už pak vše zvládl, když využil silně redukovaného materiálu na šachovnici.
Ting Li-žen udržel hodně těžkou a možná i prohranou pozici. Nevyhrál, ale tuhle remízu za výhru klidně může považovat .
Jak se to projeví v dalších partiích? Těžko říct. Teoreticky by to mohlo Li-žena povzbudit a Gukeshe mrzet, ale také to klidně může být i jinak: Li-žen se možná bude dále snažit držet své „neprůstřelné“ strategie a Gukeshe by to mohlo „nakopnout“ .
Uvidíme, jak dnes založí partii Li-žen bílými.
Odkazy:
Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Fotogalerie
Myslím, že ty popisky u fotek máte přehozený. Vzhledem k figurkám se ale určitě nejedná o přivítání před partií xd
https://archiv-nuv.npi.cz/p/centrum-fiktivnich-firem/etiketa-podani-ruky-kdo-prvni.html
Při podání ruky se díváme protistraně do očí, tváříme se přívětivě a podáváme ruku pravou ve svislé poloze, až když jsme v dostatečné vzájemné blízkosti (ideální vzdálenost 60-70 cm).
Ruka se nepodává v sedě (výjimkou jsou dámy a staří lidé), nepodává se přes stůl ani přes nějakého dalšího člověka.
Dík za upozornění, smazal jsem začátek věty. Nepřehodil jsem popisky, ale zaměnil pořadí fotek.
Myslím, že v prípade šachistov sa pri podávaní ruky v sede a cez stôl neporušuje spoločenská etiketa.
Nejde o spoločenské predstavovanie, ale o športové zahajovacie gesto, ako keď si boxery podajú ruky v ringu.
Práve podanie rúk v sede a cez stôl so šachovnicou je typické šachové začatie a iné podanie rúk by nebolo tak „typicky šachové“.
Rovnako sa neberie ohľad na to, kto má podať ruku ako prvý, takže aj žiak môže takto „šachovo“ podať ruku dôchodcovi.
To je z etikety ve firmě. Myšleno jako vtip. Já třeba ruku nepodávám nikomu a když mně tu svou někdo nabízí, odmítám ji. Za mě je to přímo odporný zvyk, nechutný.