To by šlo
Už osmá partie zápasu o titul mistra světa se hrála včera. Skončila remízou, ale nebyla to nudná remíza. Šance měly obě strany. Proti takovým bojovným remízám nelze nic namítat, to by šlo 🙂 .
V osmé partii zápasu o titul mezi Tingem Li-ženem a Dommaraju Gukeshem měl bílé figury Ting Li-žen a zahájil tahem 1. c4 .
Hrála se Anglická hra a trochu mě překvapilo vyjádření Gukeshe po partii, když poděkoval svým sekundantům, že mu připravili „novinku“ 7. … f6. Nepřekvapilo mě poděkování, ale slovo „novinka“ . Tah 7. … f6 žádnou novinkou není, ale pravda je, že Li-žena asi překvapil, protože ztratil dobrou čtvrthodinu na odpověď.
Myšlenka sedmého tahu černého je zřejmá. Zabezpečí pěšce e5 a připraví postup d5. Oslabení pole f7 se nemusí bát, protože bílý střelec je vyvinut na g2 a dámě stojí v cestě na královské křídlo centrální bílí pěšci.
Ting Li-žen hrál celou variantu vynalézavě. Ve třináctém tahu zahrál 13. f4 a bylo zřejmé, že na f4 nehodlá dobrat pěšcem. Dobral věží, která se tak ocitla před vlastními pěšci. To nebývá vždy ideální a zajímalo mě, jak to Ting bude řešit. Vyřešil to elegantně pomocí malé taktiky a věž vyměnil.
Další jeho postup už tak elegantní nebyl.
Nástup černých pěšců na dámském křídle buď podcenil, nebo nedocenil. Najednou měl bílý problém, jak zastavit dva volné černé pěšce na dámském křídle. Ting může děkovat Bohu a Gukeshovi , že černý šel v šestadvacátém tahu na pole c5 špatným jezdcem. Špatným podle Stockfishe, protože mě se tah 26. … Jac5 nezdá až tak zlý. Spíš až následující tah 27. … Sb3 mi nepřijde ideální. Pokud bych měl něco označit jako chybu, byl by to právě tento tah, protože černý zbytečně tratí tempa na to, aby vyhnal bílou dámu na lepší pole. K tomu přidal Gukesh ještě další chybu, když zahrál 28. … Se6. Po partii se vyjádřil, že při tahu 27. … Sb3 neviděl jednoduchý ústup 28. De1 a počítal jen s 28. Dd2, po čemž by měl černý nespornou výhodu. Po 28. De1 má totiž bílý k dispozici převod dámy na pole f2, což zastaví (=omezí) postup černých pěšců na dámském křídle.
Převod dámy se uskutečnil i po Gukeshově 28. … Se6. I když měl černý dva volné pěšce na dámském křídle, dvojice bílých střelců a vazba jezdce na poli c5 byly silným protiargumentem. Náhle stál bílý lépe a je otázkou, jak by partie dopadla, kdyby bílý zahrál v jednatřicátém tahu místo 31. Jd4 Stockfishem doporučovaný tah 31. Je1. Po skoku jezdcem na d4 totiž bílý dává černému možnost vyřešit problém svázaného jezdce. Gukesh obětoval kvalitu, za níž měl kompenzaci v podobě dvou volných pěšců, ale bylo jasné, že při přesné hře obou stran bude těžké se nějak prosadit (za bílé i černé ).
Těžké, nikoliv nemožné .
Bílý stál lépe, ale svou šanci vypustil těsně po časové kontrole. Přesnější by bylo napsat v „časové tísni“ , protože 41. tah byl jen pokračováním „plánu“ bílého s výměnou dam. Dámy se nakonec opravdu vyměnily, ale černý b-pěšec byl dost silný, takže bílý vrátil materiál a hra se úplně srovnala.
Osmá partie skončila smírem, ale nebyla to nuda . Oba hráči měli šance, oba chybovali. Uvidíme, jak se bude hrát dnes, kdy je na pořadu devátá partie, po níž následuje další volný den.
Nemohu si pomoci , když vidím „dětský“ úsměv Tinga Li-žena, vkrádá se mi do hlavy píseň Bobbyho McFerrina „Don’t Worry, Be Happy“ .
Odkazy:
Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Fotogalerie
Zatím je to strašidelnost a ne šachový boj. Oba jsou tak připos…, že to bude 7:7 po dalších remízách. Právě proto jsem přál v turnaji kandidátů Nepovi, to by byl jiný fičák. 😀
9 partií, z toho dvakrát někdo vyhrál, v dalších dvou partiích to měl jeden z nich vyhraný, respektive v té jedné z nich to měli dokonce vyhraný postupně oba. Pak ještě minimálně partie č. 6 byla zajímavá. Myslím, že to na takhle významnej zápas není málo. Není to tak dávno, co Carlsen s Caruanou remizovali všechny svoje partie a v té poslední Carlsen prakticky odmítl hrát, protože věděl, že v tajbrejku bude velkej favorit. Anand vs Gelfand, prvních 6 partií, každej se na těch 6 remíz může podívat. Za těch 6 partií udělali dohromady 176 tahů, takže v průměru ani ne 30 tahů na partii. Nevím no. Co kdo tady čeká?
Souhlasím, letošní zápas je (opět) velmi zajímavý. Kdo nevidí bojovnost, tak nevím, co ještě čeká. Dvojí odmítnutí opakování pozice v objektivně lehce horším postavení, hledání neprošlapaných cest v zahájení (i černými), kompikované zápletky ve střední hře, časové tísně apod. A remízy jsou holt přirozenou součástí vrcholového šachu – cesta k výhře je často velmi úzká a hráči se dnes brání sakra dobře.
Svatá pravda, přesto si dovolím upozornit, že bojovný je především Gukesh. Ten klidně soupeře zkouší i v horším postavení.
Nezatracuji ani Li-žena, kterému v tomto zápase fandím, jen jsem nějak nepochopil jeho zápasovou taktiku , protože si myslím, že pokud se hráči proremizují až k tiebreaku, šance Gukeshe stoupnou. Ale mohu se i plést.
Chápu však i fanoušky, kterým se zápas nelíbí. Nejde tu o bojovnost, spíše o styl hry obou hráčů.
Na druhou stranu, pokoušet se rozbít „velkou čínskou zeď“ Tinga Li-žena nějakou hazardní hrou, by mohlo být totéž jako zkusit rozbít opravdovou čínskou zeď hlavou . Prostě se čeká na chybu soupeře.
Gukeš je na MS v bleskovkách 50. nasazený. Takže já třeba Dingovu snahu přežít do tiebreaku celkem chápu.
Já ne . Nasazovací ratingy jsou hezká věc a ve „vyšších patrech“ možná i celkem dobře fungují. Když se však dívám na to, co hrají oba hráči v zahájení (a hlavně kolik na to ztrácejí času), tak v tiebreaku favorizuji Gukeshe. Bez ohledu na jeho nasazovací rating.
Vy jste to řekl přesně! Jako fanoušek radši uvidím pokus o rozbití čínské zdi hlavou než nudnou remízu. Každý to máme jinak, beru, rozumim. Mě nefascinuje hra na 99% se strojem, já mám rád styl pěšec sem, pěšec tam…
Nu ano, pokus o rozbití čínské zdi hlavou by byl asi hodně populární . Jelikož však podobným „stylem“ (dá-li se to tak nazvat ) hraji, vím přesně, co vydrží jakákoli zeď (nejen ta velká čínská) a co hlava .
Věřte, nebo nevěřte, v 99,99999 % vydrží zeď více . Jen v 0.00001 % narazí hlava na mezeru mezi kameny a vydrží. Bohužel i pak zeď stále stojí…
No já nevím, pořád jsem přesvědčen, že kdyby Nepo tu legendární partii vyhrál, jakože se to několikrát nabízelo, tak by Magnuse porazil. Za mě to byl nejlepší výkon, co jsem kdy od vyzyvatele viděl. V současném souboji mi to prostě chybí, to bylo jediné, co jsem tím chtěl říct…
Nepo s jedinou správně bojovnou hrou a množstvím šancí má na jistého vítěze těch selhání nějak hodně…
Přiznám se, že jsem tu větu vůbec nepochopil.
Nemyslím si, že Gukeshovy šance stoupnou v tiebreaku. Ding má rapid elo 2776, Gukesh 2654, to už rozdíl je. Možná Ding hraje právě na to, že ve zrychleném tempu Gukeshe zdolá.
Já to vidím takto: Oba dva soupeři nepochybně si hru svého soupeře ve své přípravě pečlivě nastudovali a po poradě se svými sekundanty, které nepochybně mají, se rozhodli, jak a co budou v které partii hrát a do jakého rizika budou ochotni jít. Připadá mi víceméně komické, když osoby, jejichž šachová síla více než sporná ve srovnání s těmito soupeři, by chtěly radit těmto supervelmistrům, co a jak mají hrát…
Já jim vůbec nechci radit. Ale je mi stokrát bližší Nepův styl, kdy do toho jde po hlavě skoro za každou cenu. Jak o něm řekl Magnus, Nepo, to je pěšec sem, pěšec tam… Chtěl bych jako fanoušek vidět něco jako partii Nepo s Magnusem, kdy odtahali těch cca 136 tahů nebo poslední tiebreak Nepa s Dingem, kdy jasnou remízu ztratil jednou chybou. To mě baví a na to čekám.
Občas si říkám, jestli některé vůbec doopravdy zajímají šachy, co se v těch partiích děje, anebo jenom hltají konečné výsledky v tabulce. Koutného web, pokud se pamatuji, je takových plný.