Sucho
Máme za sebou „jubilejní“ desátou partii zápasu o titul mistra světa. Vlastně my ne, mají ji za sebou Ting Li-žen a Dommaraju Gukesh 🙂 .
V desáté partii měl bílé figury Ting Li-žen a většina fanoušků byla zvědavá, jak s touto pomyslnou výhodou naloží.
Naložil s ní jako obvykle v tomto zápase, „vysušil“ remízu . Doslova vysušil, protože Ting se o nic nepokusil.
Může být spokojen, má „vysušeno“ .
Je-li to jeho zápasová taktika, tak prosím, možná mu vyjde sázka na tiebreak. Moc tomu však nevěřím. Už minule jsem psal, že nehledě na rating obou hráčů nepovažuji Gukeshe za horšího hráče ve zkráceném tempu. Stačí mi vidět, jak jsou hráči připraveni v zahájení, jehož význam v rapidu nebo bleskových partiích roste.
Ting Li-žen si na tiebreak asi věří, neberu mu to, ale může se mu to vymstít.
Desátou partii zahájil Ting tahem 1. d4 a za chvíli stála na šachovnici pozice Londýnského systému. To muselo Gukeshe potěšit, protože v tomto systému jsou celkem dobře zmapované cesty k vyrovnání hry. Z dosud sehraných partií se nezdá, že by to byl Gukesh, kdo je v zahájení hůře připraven. Ukázalo se to i v desáté hře.
Poprvé se Gukesh na delší dobu zamyslel až při tahu 10. … Jh5. Nepředpokládám, že by o tomto tahu pochyboval , spíše hledal cesty, jak posílit své šance na možné komplikování pozice (v případě nepřesné hry bílého) nebo jak se dostat k aktivní hře, protože po 10. … Dxd1 11. Vxd1 by sice byla pozice v rovnováze, ale je to bílý, kdo má mírnou iniciativu.
Černý měl pozici bez slabin a řešil jen jeden „pseudoproblém“ , černý střelec na c8 byl chvíli pasivní figurou, ale nebylo to nic, co by černý nemohl vyřešit.
Když ve třináctém tahu Ting vyměnil jezdce na f6 (13. Jxf6), pomalu jsem se smiřoval s tím, že partie směřuje k remíze. Brát na f6 se dalo i střelcem, nebylo to o nic horší, ale měnit se dalo i jinak. Bílý mohl zkusit 13. Dc2 nebo 13. Db1. I po těchto tazích by se vyměnila „hromada“ figur a pozice by byla vyrovnaná, přece jen by však stál bílý o málo aktivněji.
Vyměnili se jezdci, dámy, pak i střelci a po 16. Vfd1 se mohly vyměnit i věže, ale černý se rozhodl nejdříve dokončit vývin dámského křídla tahem 16. … Sd7, takže na výměnu jednoho páru věží došlo o něco později. Bylo jasné, že se hráči nemají čeho chytit (kromě stolu nebo židlí ), a vlastně se jen čekalo na to, jakým způsobem partii remizují.
Remizovali opakování pozice.
Jistě se najdou znalci Londýnského systému, kteří se budou spokojeně nimrat v tom, zda bylo lepší v této partii nejprve vyvinout jezdce na f3 nebo střelce na f4, ale pokud by někdo tvrdil, že tato partie nebyla nudná, budu se o to klidně přít .
Byla nudná.
Hrdiny desáté partie jsou pro mě Laura Unuk a Felix Blohberger, kteří při komentování na Youtube kanálu serveru lichess.org dokázali skoro tři hodiny plkat o ničem.
Pozor, nemyslím to ironicky. Formát komentování, který lichess zvolil, totiž dlouhodobě považuji za pravděpodobně nejzajímavější pro laickou šachovou veřejnost. Dva mladí pohlední lidé, kteří sice nejsou v šachu absolutní špičky, ale přece jen jsou na dostatečně vysoké úrovni, dokáží zaujmout i laiky.
Laura nadhazuje slabší, ale ne úplně špatné tahy (dalo by se říci „laické“ ) a Felix vysvětluje proč „ano“ , nebo proč „ne“ . Na včerejší desáté partii je vidět, že to funguje i v případě, že se na šachovnici skoro nic neděje .
Odkazy:
Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Fotogalerie
Vypadá to, že Ding už trénuje na rapid, možná potrénuje i na blitz 🙂
Gukeshe jsem podcenil, už je jasný, že se nechce vzdát bez boje 🙂
„Stačí mi vidět, jak jsou hráči připraveni v zahájení, jehož význam v rapidu nebo bleskových partiích roste.“
Podle mne význam přípravy v rapid šachu a tím spíše v bleskovkách oproti klasice naopak klesá, jelikož chyb tam je více a rozhoduje ta poslední. Samozřejmě je důležité soupeři nespadnout přímo do přípravy, ale v rychlejších tempech je větší šance, že si tam něco poplete, případně že potom ve výhodné pozici udělá chybu.
Magnus občas v bleskových turnajích hraje neteoretické nesmysly typu 1.g4/1…g5, případně 1.a4, 2.Va3, respektive 1…a5, 2…Va6. A je s tím poměrně úspěšný. Samozřejmě proto, že je vynikajícím hráčem, ale připadá mi to jako pádný argument na podporu toho, co tvrdím výše.
Dovolím si tak trochu nesouhlasit .Ting je nejen dle ratingu lepším hráčem zrychleného šachu, ale právě proto si myslím, že tady příprava zahájení hraje velkou roli. Může „vymazat“ ratingový rozdíl.
No a po dnešní partii jsou to možná už jen akademické debaty .
Po dnešnej partii to „akademické“ debaty nie sú.
Ty remízy bílými bez boje se Dingovi můžou vymstít. Na druhou na začátku byl velkým favoritem Gukesh a čím déle je vyrovnaný stav zápasu tím víc se šance na titul vyrovnávají. Ding a jeho tým nejspíš usoudili, že Gukesh je lepším hráčem ve vážných partiích, Ding jak víme poslední 2 roky má problémy a není moc schopný vyhrávat vážné partie se špičkovými soupeři a naopak Gukesh se už v 18 letech dostal velmi blízko k hranici 2800 což je v tak mladém věku obdivuhodné. Těžko říct kdo by vyhrál případný tiebreak. Ding když byl ve formě tak hrál kratší tempa skvěle a tie breaky mu šly výborně např. v Sinquild cupu 2019 porazil v tie breaku Carlsena 3:1. Gukesh naopak zatím v krátkých tempech nikdy nezářil tak jako ve vážných partiích, ale je mladý a i v rapidech a blickách se určitě zlepšuje, k tomu má asi větší teoretické znalosti zahájení. Zápas je tím pádem otevřený a podle mě případný tiebreak by neměl výrazného favorita a já osobně bych viděl šance v tiebreaku naprosto vyrovnané, což je pro Dinga větší šance než ve vážných partiích kde byl favoritem určitě Gukesh. Roli teď budou hrát i nervy, každá chyba už teď může zápas rozhodnout.