Zavlaženo
Jedenáctá partie zápasu o titul mistra světa mezi obhájcem Tingem Li-ženem a vyzývatelem Dommaraju Gukeshem znamená zvrat. Po sérii remíz jsme viděli jiný výsledek než dvě půlky (obrázek „půlek“ sem z výchovných důvodů raději nevkládám 🙂 ).
Gukesh měl v jedenácté partii bílé figury a rozehrál zahájení, které se mi v poslední době jeví jako nejnebezpečnější černému. Možná trochu přeháním, ale když jsem se díval na partie zahájené tahem 1. Jf3 (a možná jsem to tady už i psal), viděl jsem dost her, v nichž černý neudělal větší (=viditelnou) chybu a v podstatě bez odporu prohrál.
Tahle partie byla trochu jiná. Vymykala se i dosavadnímu průběhu zápasu. Ač si mnozí myslí, že po 1. Jf3 se hra celkem „táhne“ a žádnou taktiku nelze čekat, opak je pravdou. Ukázalo se to i ve včerejší partii. Ting Li-žen zvolil ostrou variantu, a protože na některé tahy ztrácel dost času, řekl bych, že do ní „vlezl“ omylem . Už na tah 4. … Jf6 ztratil zhruba dvacet minut, dalších dvacet minut ztratil na 5. … Sg4.
Není nic zvláštního, když hráč dlouho přemýšlí nad nějakým tahem v zahájení, ale Tingovo přemýšlení zvláštní je. Přemýšlel-li dvacet minut nad tahem 4. … Jf6 a pak dalších dvacet nad 5. … Sg4, tak nad čím vlastně dumal při 4. … Jf6?
Ting Li-žen to asi ví, já ne.
Gukesh naopak tahal rychle. Hodně rychle. Na tah 8. d3 spotřeboval cca šest minut, ale kdyby se důkladněji zamyslel, asi by přišel na to, že po 8. c5 má výhodu. Možná mu to došlo o pár tahů později, protože když černý „donutil“ bílého postoupit b-pěšcem kupředu, najednou měl bílý problém s dotěrnými černými jezdci. Pole c5 a e5 přímo řvala“ Skoč na mě!“ .
Skoro hodinu hledal Gukesh tah 11. g3, což je asi jediný tah v pozici, který drží přibližnou rovnováhu. Po 11. g3 bylo srovnáno (skoro) nejen na šachovnici, ale i na hodinách.
Černí jezdci na c5 a e5 byli hodně nepříjemní, zle dotírali na pěšce d3 a nebylo vidět, jak by se jich mohl bílý zbavit. Bílý měl naštěstí taktické možnosti, jak se vyrovnat s případnou ztrátou pěšce na d3. Mohl pěšce odevzdat a hrát na lepší vývin figur a nejisté (po braní na d3) postavení černých jezdců. Gukesh se však rozhodl pěšce pokrýt tahem 15. Vd1 .
Nedobré rozhodnutí s dobrým koncem .
Černý potřeboval dokončit vývin figur, nabízely se možnosti 15. … e6 a 15. … g6. Li-žen zvolil g6 s vývinem střelce na královské křídlo. Špatně, po 15. e6 s dalším Sd6 by měl bílý problémy nejen s pěšcem d3, ale i s dámou „pod rentgenem“ . K tomu přidal Li-žen špatné rozhodnutí ve 21. tahu. Pokryl sice pěšce na b7 (21. … Vd7?!), ale rozhodně bylo lepší dokončit vývin figur (21. … 0-0).
Kromě problémů na šachovnici tady byl i jiný problém-hodiny. Hraje se tempem 120 minut na čtyřicet tahů, ale bonusových třicet sekund za provedený tah se přidává až po časové kontrole (od 41. tahu) a oba hráči měli po čtyřiadvaceti tazích na hodinách zhruba čtvrthodinu. Patnáct minut na 16 tahů, je to moc, či málo?
Jak kdy. V komplikované pozici, kterou Gukesh s Li-ženem vytvořili a v níž nebylo přímo u šachovnice zřejmé, kdo vlastně stojí lépe, je to málo času. Hráči v této fázi partie nedělali nejlepší tahy, ale není se čemu divit. Doma u počítače s podporou šachového programu se vše zdá být celkem jasné, u šachovnice to tak jednoduché není. Klíčovým tahem v partii byl zřejmě tah 26. … e6. Stockfish vidí jako lepší aktivní 26. … Vd6 s plánem postavit věž před pěšce e7, ale upřímně…kdo z nás by takový tah zahrál?
Možná, že kdyby Li-žen viděl taktickou možnost bílého ve 28. tahu (28. Jxb7!), tah 26. … e6 by nehrál. Braní na b7 však neviděl ani Gukesh a zahrál „slabší“ 28. Vdb1. Tento slabší tah však bílému rychle vyhrál partii, protože Li-žen bleskově, a bez přemýšlení, odpověděl 28. … Dc8. Odpověď bílého 29. Dxc6 najde každý i mírně pokročilý začátečník .
Černý je minimálně bez figury a partii hned vzdal. Hezká partie s nehezkým koncem pro černého.
Sucho po deseti partiích vystřídal déšť. Pořádný „slejvák“ a zdá se, že zatímco Gukesh má dobře zavlaženo, sušiči Li-ženovi by mohla uschnout jeho úroda .
Tři partie před koncem vede vyzývatel Gukesh 6 – 5.
Dnes bude mít bílé figury opět Ting Li-žen a uvidíme, zda jeho snaha neprohrávat partie byla zápasovou taktikou nebo jen určitým druhem „zoufalství“ . Byla-li to taktika, tak v posledních třech partiích, kdy bude mít ještě dvakrát bílé, může ukázat svoji sílu. Pokud to bylo zoufalství, tak je zápas prakticky rozhodnut (kromě případu, že by se Gukesh „zbláznil“ ).
Odkazy:
Web MS
Partie na lichess.org
Partie na chess.com
Fotogalerie
Konečně dostane zápas nový náboj. Jako ve fotbale (fin MS, ME, ligy mistrů) 1:1 na začátku slibuje drama, ale pak opatrnost, čekání na 120.minutu, penalty (Někdy dokonce 0:0 se čeká, nechce se udělat chyba). Když dá někdo pak gól a vede v 65. minutě, tak nový náboj.
Říkal jsem si, že Ding to hraje jak kdysi Italové, přežili ve finále 2 penalty, vyloučení, přežili 120 minut a vyhráli. Tak ne…musí bojovat o gól, tedy o výhru v partii.