Přezouvání a (ne)převlékání
V New Yorku pokračovalo Mistrovství světa v rapid šachu dalšími čtyřmi koly. Zprávou dne však je vystoupení Magnuse Carlsena z turnaje, jak o něm už informoval David Navara v dnešním ranním komentáři ke včerejšímu článku.
Co se vlastně stalo?
Carlsen byl po sedmém kole pokutován (200 dolarů) a požádán, aby si šel převléct kalhoty. Porušil totiž předepsaný dress code tím, že si kromě saka a košile oblékl džíny, které jsou údajně podle nějaké (sportovní?) komise striktně zakázány. Carlsen uznal pochybení a byl ochoten přijít na třetí hrací den ve vyhovujícím oblečení. Hlavní rozhodčí však trval na okamžité nápravě. To Magnus odmítl a pořadatelé jej vyřadili z párování devátého kola.
Carlsen reagoval po svém a z rapid turnaje vystoupil. Odhlásil se i z bleskového turnaje.
Zcela jistě bude tento „incident“ hodnocen různě . Jedni budou tvrdit, že je Carlsen „nafoukaná hvězda“ a budou schvalovat postup pořadatelů, jiní se možná pozastaví nad přísností rozhodčího. Pravdu budou mít obě strany.
Pořadatelé nepokutovali jen Magnuse. Už o nějaké to kolo dříve napomenuli i Nepomňaščiho za neodpovídající obuv (sportovní boty) a poté, co jej požádali, stejně jako později Carlsena, o nápravu, Nepo se šel neprodleně přezout. Takže dvě hvězdy, dva různé přístupy. To nahrává těm, kteří Carlsena za jeho postup budou (rádi ) kritizovat.
Na druhou stranu, Carlsen hrál v džínách šesté kolo, v sedmém kole za to dostal pokutu a odehrál i osmé kolo, to vše před zraky mnoha diváků i rozhodčích (a fotografů, kameramanů atp.) na „své“ fixované šachovnici. Do konce hracího dne zbývalo odehrát jedno jediné kolo. Byl by to až takový problém nechat jej hrát v džínách i deváté kolo, které bylo posledním kolem druhého dne mistrovství? Vždyť jej tři kola, která se včera hrála, všichni v těch džínách viděli, tak co by se změnilo jeho převlečením? Nic.
Pravdou je, že pravidla a předpisy platí pro každého, i pro Carlsena nebo Nepomňaščiho. Ale vyřazení hráče z losování posledního kola hracího dne mi přijde, zvlášť poté, co před zraky všech přítomných, tedy i rozhodčích, odehrál tři kola, jako zbytečná ukázka „síly“ .
Prostě: „Neposloucháš? Budeš vyřazen.“
Přitom stačilo málo a i rozhodčí si mohl zachovat autoritu, aniž by Carlsenovi ustoupil . Stačilo „protáhnout“ řešení „kalhotového sporu“ přes start devátého kola. Carlsen by další den přišel normálně oblečený, rozhodčí by dosáhli svého. Jistě, vím, že to není principiální, ale řešení by to bylo.
Nezastávám se Carlsena, kdo ví, proč si vlastně džíny oblékl. Možná tak učinil s ohledem na své postavení v tabulce po prvním dnu (83. místo), možná počítal s tím, že bude okamžitě „odstaven“ , ale to je čirá spekulace.
Carlsen odehrál tři kola v džínách, všichni to viděli. Byl za to oprávněně pokutován. K poslednímu kolu druhého hracího dne jej již takto ustrojeného nepustili.
Myslím si, že jeho převlečením na deváté kolo by se nic nezměnilo, snad jen, že by rozhodčí (FIDE?) ukázali, že si umí došlápnout i na hvězdy. To dokázali i tak, když Carlsena vyřadili z losu devátého kola.
Carlsenovi se ve včerejších třech kolech, která stihl v džínách odehrát , celkem dařilo. uhrál dva a půl bodu, remizoval jen s Dardhou. V tabulce se posunul na 41. místo a pravděpodobně by byl schopen uhrát solidní celkový výsledek, na medaili však asi pomýšlet nemohl. Nedohrál a vyjádřil se v tom smyslu, že to byla zřejmě jeho poslední účast na akci pořádané FIDE.
Carlsen sice druhý den před svým odstoupením bodoval, ale v sedmém kole byl v partii s Dardhou úplně prohraný . Z důvodu nedostatku času však bílý raději vynutil remízu opakováním tahů.
Velmi dobře si v turnaji vede americký velmistr Daniel Naroditsky. Po sedmém kole se dokonce ocitl v samostatném vedení turnaje. Do jisté doby si vedl dobře i v osmém kole, kdy čelil černými figurami Dudovi. Koncovka těžkých figur sice byla pro černého horší, ale držet se to asi dalo. Nikoli však po hrubce 35. … Dxb3. Bílý upletl matovou síť.
Nakamura má rychlou ruku. V turnaji startoval vlažně, ale ke konci druhého dne už se dotáhl na širší špičku. V devátém kole však měl rychlejší ruku mladý Murzin. V šílené blicce udělal méně chyb.
Murzin je spolu s Dudou, Erigaisim a Griščukem po devátém kole v čele turnaje.
Turnaj žen měla dobře rozehraný mladá Alice Lee z USA. Po prvním dnu měla sto procent a byla v samostatném vedení. Druhý den jí však vůbec nevyšel. V pátém kole nezvládla v oboustranné časové tísní těžkou koncovku těžkých figur proti Ju Wenjun.
V šestém kole Lee remizovala s Gruzínkou Ninou Batsiashvili, v sedmém prohrála se svou krajankou Carissou Yip. V kole osmém si Alice opět zablicala a opět neúspěšně. Černými figurami hrající Irine Kharisma Sukandar chybovala a bílá měla vyhrát, ale s půlminutou na hodinách zahrála Lee automaticky 54. Ka5, čímž si nalezla do matové sítě.
Po úvodním perfektním výkonu mladé Američanky, tak přišlo kruté vystřízlivění.
Náhledové foto: pohled do sálu. Zdroj: fotogalerie turnaje, autor: Michal Walusza
Odkazy:
Web MS
Online na lichess.org
Výsledky na chess-results
Fotogalerie
Mě by zajímalo, jestli na začátku hracího dne byla nějaká bezpečnostní kontrola. Pokud ano, to nemohli kontrolovat i ostatní podmínky včetně dress code? Za mě by hráč, který nesplňuje podmínky pořadatele, neměl být vůbec vpuštěn do sálu. A je jedno, jestli je to Magnus, Nakamura nebo Nepo. V hokeji taky neřeknete po první třetině, pane Jágře, ta vaše papírová přilba je trochu nevhodná, mohl byste to mít za pokutičku nebo bychom vás dokonce nemuseli na třetí třetinu pustit na led…
Ano, na tohle „narážím“ fotkou v článku. Carlsen nastupuje k šestému kolu (první kolo druhého hracího dne) v džínách (viz foto). Beru, že těsně před kolem jej nikdo nechtěl rušit. V sedmém kole dostal pokutu, v pořádku. Ale když už jej nechali hrát i osmé kolo, tak proč ne i deváté? 🙂
Prostě, opravdu pravidla platí pro každého? Vlezl do sálu „nevhodně“ oblečen, mělo se to řešit hned, stejně tak i další hráče.
dress code by se u šachu neměl řešit, jasně neměli by ti hráči smrdět (dosti běžné), tedy čisté oblečení, jako maximum bych třeba odmítl kraťasy. Hrát v kvádru by mě nebavilo, nesnáším tesil a jiné skrabave materiály…, když si někdo dá sako a džíny a tenisky, pak nechápu, kde je problém
Problém vzniká tím, že se hráč hlásí na turnaj, který má předepsaný určitý dress code a který hráč nechce dodržovat – to nedává smysl. Nevyhovuje mi dress code = do takového turnaje se nehlásím.
A teda dost mi vadí možný dvojí metr, pokud např. Nakamurovi prošlo co Carlsenovi ne, pak je to hodně špatně.
No alespoň se zase šachy dostaly do TV!(smajlík). Novináři mají rádi takovéto skandály, mají splněno (smajlík!).
No, pamatuji si, jak jsem v 88 pracoval v jedné organizaci, v džínách (zalátaných, tenkrát se ještě díry v džínách jako dnes nenosily!)!), a ředitel mě zastavil se slovy- pane inženýre, takhle nemůžete reprezentovat naší organizaci!-A vytáhl peníze s tím , ať si koupím pořádné kalhoty ! Odpověděl jsem mu, že ani náhodou! No jo, bylo mi 28 a byl jsem „anarchista“. No nic se nestalo, přece mě jen potřeboval..
K Carlsenovi. Prosím, tohle je můj názor a nekamenujte mě za to .Byl jsem na šachové olympiádě v Budapešti a byl svědkem třebas jeho prohrané partie. Jo – to se může stát. OK.
Ale to že nepřišel na závěrečné vyhlášení, kde na první šachovnici „byl až třetí“, to mě docela naštval. To bylo tak trochu plivnutí do tváře pořadatelů a vůbec všem hráčům olympiády. Už když jsem ho pozoroval u partie (té prohrané) tak …No myslím si, že je to typický Narcis, který prostě neunese porážky. A tady cítil, že mu to nejde a zřejmě nebude první. Takže mu to vyhovovalo, že byl vyloučen. Navíc se z něho stal „mučedník“…
Mučedník? Možná. Myslím, že tady nejde o to, jestli to byl Carlsen nebo někdo jiný. Tedy mně ne. Psal bych totéž, i kdyby šlo o Niemanna, kterého moc nemusím .
Mně přijde blbé, že celý den hrál v džínách (a všichni to museli vidět) a na poslední kolo jej nenalosovali. Jasně, zkoušeli to po dobrém 🙂 , ale proč už ho nemohli nechat odehrát to deváté kolo?
Stejně to pravidlo porušoval celý den 🙂 …
Problém business dress kódu je, že spousta lidí tohle jednoduše nenosí a pak na tyhle akce tahají nějakou stoletou maškaru, do které se sotva vlezou. Já se musel loni smát, když jsem zjistil, že nic z toho, co nosím na extraligu, do divadla, na svatby, prostě na akce, kde člověk nechce vypadat jak vagabund, pro ně v Uzbekistánu nebude dost dobrý 😀 Tak jsem šel na půdu do krabice od banánů vzít rozpadající se oblek a boty ještě ze střední, ometl jsem z toho myší hovínka a jel jsem na MS. Nevím, co čekají. Už mi to přijde v dnešní době trochu zastaralé vidění světa vynucovat si až tak specifické oblečení a svým způsobem docela kontraproduktivní (když kvůli tomu vyrazí Magnuse nebo jim tam pak chodí desítky pupkáčů s ustřeleným knoflíkem a rozjetým zipem v nějaké velikosti z výrazně mladších let). Nevím, kdo má k této akci až takový respekt, aby si jen kvůli ní koupil hadry za 15k a pak je někde hodil do kotelny vedle gumáků po dědovi. Zdaleka ne všichni pro takové oblečení najdou využití a hlavně ani k němu nechovají žádný obdiv, aby se dalo předpokládat, že ho doma každý má. Ale tak Magnus to udělal jako vědomé rozhodnutí. Možná politické, možná chtěl jet domů, ale určitě věděl, do čeho jde 🙂 A když Vám řeknou, sežeňte si za dvacet minut náhradu, tak to už je úplně směšné. Chápu, že hodně lidí má tohle oblečení rádo a cítí se v něm dobře a na úrovni, ale někdy mám pocit, že se v něm někteří cítí možná až moc nadřazeně. Myslím, že úplně stačí, když akce vypadá jak MČR v blesku, slušně a bez buzerace. Když uděláte pravidla, která spousta hráčů nepovažuje za respektování hodná, vznikají konflikty a podle mě docela zbytečně.
Žiadne extrémne požiadavky na týchto majstrovstvách sveta v rapide nie sú.
Ako nohavice skoro hocijaké dlhé nohavice okrem džínsov.
Stačilo by, keby hral v tom, v čom hral deň predtým.
To nemohl. Den předtím si oblékl „smolné“ kalhoty, tak to chtěl změnit 😀 a oblékl si „vyhrávací“ džíny. Někteří šachisté to dobře znají. Když v jedněch ponožkách v neděli vyhraješ, ulož je na čestné místo do šuplíku. Pozor! Neprat, nečistit! Štěstí by se „vypařilo“ 😀 .
A další neděli je člověk vytáhne ze šuplíku, nazuje a jde si pro BOD!!!
YES!!!
Carlsen to evidentně má podobně 🙂 😉
Na celém incidentu s Magnusovými džínami mě zaráží, že pokud jsem dobře na videu viděl, Nakamura měl na sobě úplně stejné džíny jako Magnus, ale jeho rozhodčí neřešili. A to je Nakamura rovněž velmi sledovaná celebrita. Navíc hráčů oblečených v džínách údajně hrálo víc. Co si tedy potom myslet o takovémto podivném dvojím metru rozhodčích, byli snad v případě všech ostatních hráčů zázračně slepí a náhodou si za celý den všimli pouze smolařů Magnuse a Nepomňaščiho? To mě vede k závěru, že skutečná příčina incidentu asi bude v něčem jiném než džínách.
Přesně. Navíc, jak píši, pokuta je v pořádku, ale vyřazení z nasazování 9. kola mi přijde „mimo mísu“.
To je v kompetenci rozhodčího dle pravidel FIDE. Ale jinak si také myslím, že byl aktivní až moc, i když možná na popud organizátora…
Jo, ale mně nejde ani tak o Carlsema. Mně prostě vadí, že jej tři kola nechali hrát v džínách (jo, snažili se ho přesvědčit…) a na poslední koło dne ho vyřadili z nasazení.
To mi přijde ujeté.
12.9 Rozhodčí má volbu uložit tyto tresty:
12.9.1 napomenutí;
12.9.2 přidání času hráči, jehož soupeř se provinil;
12.9.3 odebrání času hráči, který se provinil;
12.9.4 zvýšení bodového zisku soupeři hráče, který se provinil, na maximálně možný v dané partii;
12.9.5 snížení bodového zisku v dané partii hráči, který se provinil;
12.9.6 prohlášení partie za prohranou hráči, který se provinil (rozhodčí rovněž rozhodne o bodovém zisku soupeře);
12.9.7 předem stanovená pokuta;
12.9.8 vyloučení z jednoho nebo více kol;
12.9.9 vyloučení ze soutěže.
Záleží na rozhodnutí rozhodčího, jak ty tresty bude udělovat. Napomenutí i pokuta tam zdá se byly a tak jako další možnost to vychází. Z hlediska pravidel nelze rozhodčímu nic vytknout. To spíš tomu, kdo si tam ty propozice vymyslel,
Ono na tak vrcholných akcích to tak úplně není, ty kompetence jsou rozdělenější. On to moc hlavní rozhodčí nemůže ani ovlivnit – podobně jako při mobilu rozhodne Fair play officer o prohře a hlavní rozhodčí následně rozhodnutí potvrdí a vykoná zapsáním do výsledkových listin, tady rozhodne Athletes commision FIDE s technickým delegátem FIDE a hlavní rozhodčí to jen potvrdí. FIDE chtěla, aby si hráči nestěžovali, že „zlá FIDE“ jim diktuje jak se mají chovat, tak sestavila tzv. komisi sportovců, kde jsou „zkušení a slušní hráči“, kterým FIDE věří a kteří by měli jít ostatním příkladem a tyhle pravidla sestavovat – předsedou je GM Ahmed Adly. úvodní prezentace, k turnaji od Athletes commision je k dispozici zde, kde jsou zároveň i přesné podmínky za co pokuta a za co nepřipuštění ke hře.
https://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=https://worldrapidandblitz2024.fide.com/wp-content/uploads/2024/12/FIDE-World-Rapid-and-Blitz-Championships-Dress-Code-A4.pptx&wdOrigin=BROWSELINK
Když to čtu, tak jsem rád, že jsem tu hráčskou komisi (Athletes commission) opustil včas. V minulém období měla částečně dekorativní roli a pouze nepřímý vliv, sama mnoho podniknout nemohla. Ale role hromosvodu není lepší.
No ale vraj ho upozornili už na začiatku hracieho dňa, že by sa mal prezliecť a netrvali na „okamžitom“ prezlečení.
To bude asi aj prípad tých ďalšich hráčov, ktorí asi počas dňa postupne vyhoveli požiadavkám rozhodcov.
Magnus požiadavku zjavne ignoroval.
„Vraj“ a „asi“ …. Nebyli jsme tam, takže nevíme. Jestli nechám hrát hráče šesté kolo, protože už není čas na převlékání, dobře. Když ho nechám hrát další kolo a dám mu pokutu 200 dolarů, to už tak dobré není. Měli trvat na okamžitém převlečení nebo vyloučení z turnaje. No a pak se hrálo ještě osmé kolo…a až do devátého kola nebyl MC nasazen.
To není úplně normální přístup, i kdyby byl MC 100x vinen.
Taky v tom nevidím problém si mezi dvěma rapidy odskočit přes půl Manhattanu na hotel.
Nakamura se dle záběrů nepřevlékl.