Osmnáct

Třetí „rapidový“ den v New Yorku skončil díky časovému posunu dnes v noci 🙂 . Na Mistrovství světa v rapid šachu se hrála poslední čtyři kola v sekci „open“, ženy hrály poslední tři kola.

 

Po vyřazení Carlsena z losování devátého kola a jeho následném odstoupení byla před posledním hracím dnem v čele mužského turnaje čtveřice hráčů. Murzin, Erigaisi, Duda a Griščuk měli sedm bodů. Za nimi se vytvořila početná skupina pronásledovatelů s 6.5 body, v níž nechyběla známá jména (například Nepomňašči, Abdusattorov, Jesipenko, Lazavik). Ti všichni měli v poslední části turnaje solidní šanci na medaili a los desátého kola dával tušit, že uvidíme tuhé boje.

Na první šachovnici se podařilo zvítězit Murzinovi nad Dudou. V rovné věžové koncovce zřejmě Duda viděl „duchy“ a jen on ví, zda to byly přízraky nakloněné černému nebo bílému  :usmev: . Tah 58. … Kf6 vypadá spíše na to, že Duda chtěl zvítězit, ale to jen spekuluji. V každém případě po této chybě je partie za černého prohraná a Murzin neměl problém to dokázat za šachovnicí. Věžovku zvládl na jedničku i s postavením „mostu“  :usmev: .

 

 

 

Volodar Murzin proti Dudovi. Zdroj:  fotogalerie turnaje, autor: Lennart Ootes

 

Zvítězil také Griščuk, který stál po většinu partie s Erigaisim značně lépe, ale v jednom okamžiku mohl mladý Ind držet rovnou hru. Nestalo se a Griščuk se společně s Murzinem ujal vedení.
Následující jedenácté kolo bylo „udržovací“, většina partií na předních deskách končila smírem, ale samozřejmě se našli snaživci, kteří se výhrou dotahovali na špici turnaje  :usmev: . Vedoucí tandem Murzin-Griščuk si však stále udržoval půlbodový náskok.

Rozhodující pro rozdělení medailí bylo předposlední kolo. Griščuk v poklidu remizoval s Nepomňaščim a vypadalo to, že má dobře našlápnuto k zisku zlaté medaile, protože jeho konkurent Murzin nezvládl gambitovou variantu Italské hry v partii s Praggnanandhou a dostal se do seriózních problémů. Pěšec méně a zavřený střelce, to byly celkem závažné defekty ve strategii černého. Jenže Murzin vymyslel zajímavý plán, vydal se do útoku králem  :usmev: .
Objektivně je pochod krále po trase f6-f5-e4-f3-e2 za černého prohrávající, ale bílý se nedokázal vyrovnat s uvězněním svého monarchy. Praggnanandhaa se až moc soustředil na chytání černého střelce a k výhře přitom stačilo málo: odlákat z g-sloupce jednu z černých věží postupem f-pěšce. Místo toho bílý sbíral cenné sekundy zbytečným šachováním černého krále. Šach na b2 (34. V1b2+) se mu stal osudným, protože zahnal černého krále tam, kde by jej nechtěl mít ani v nejděsivějším snu  :usmev: . Vstupem krále na pole f1 černý uzavřel matovou matovou síť a bílému nezbylo nic jiného než odevzdat kvalitu, aby zabránil matu. Matu zabránil, porážce ne.

 

 

Před posledním kolem tak byl Murzin v samostatném vedení a měl i relativně příznivý los. Jeho soupeř Grigorjan měl sice drtivý závěr a nedal se podceňovat, ale teoreticky mohlo být i hůř. Murzin s Grigorjanem remizoval a černými remizoval i Griščuk s Dominguezem, což znamenalo, že Murzin získal zlatou medaili a stal se mistrem světa v rapidu.

Po osmnáctiletém mistru světa Gukeshovi je Volodar Murzin dalším osmnáctiletým mistrem světa. Zdá se, že osmnáct let je ideálním věkem pro zisk titulu  :smich: .

 

Zatímco v turnaji mužů se v závěrečných kolech špička stále zužovala, v turnaji žen to bylo přesně naopak. Před posledním hracím dnem, tedy po osmém kole, byla v čele trojice Wenjun Ju, Harika Dronavalli a Humpy Koneru.

Po devátém kole k nim „přiskočila“ Kateryna Lagno. V desátém kole spolu vedoucí hráčky remizovaly a ve vedení přibyly další hráčky. Výhrami se do čela dotáhly Irine Kharisma Sukandar, Zhongyi Tan a mladá (ročník 2009) uzbecká hráčka Afruza Khamdamova.
Los je svedl všechny dohromady, jen Wenjun Ju dostala sedmibodovou Bibisaru Assaubayevovou. V posledním kole se na předních neriskovalo a skoro všechny partie skončily korektními remízami. Na remízu vypadalo i střetnutí Iriny Sukandar s Humpy Koneru a zdálo se, že si hráčky zahrají o titul v tiebreaku, jenže indonéská hráčka v relativně jednoduché věžovce, v níž sice měla černá pěšce více, ale všichni pěšci byli na jednom křídle, udělala strašný blundr (48. Kf4). Místo výměny pěšců si nechala vytvořit pěšcové slabiny a k tomu měla černá skoro ideálně postavené figury. Výhra černé rozhodla o titulu mistryně světa.
Humpy Koneru má v konečné tabulce o půl bodu víc než její konkurentky a pro rok 2024 se stává mistryní světa v rapid šachu.

 

 

 

Humpy Koneru. Zdroj: fotogalerie turnaje, autor: Michal Walusza

 

 

Náhledové foto: pohled do sálu. Zdroj: fotogalerie turnaje, autor: Michal Walusza

 

 

Odkazy:

Web MS
Online na lichess.org
Výsledky na chess-results
Fotogalerie

 

 

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Filipec

Pokud jde o věk mistrů světa, GM Nodirbek Abdusattorov se stal mistrem světa 2021 v rapidu v sedmnácti letech.
GM Humpy Koneru letos získala druhý titul, první má z roku 2019.

Tomáš Filipec

Murzin v několika posledních letech prokazoval, že je kvalitním hráčem, zisk titulu je skutečná senzace, na live žebříčku veleskok 146. → 66., +49,5 Elo bodů. Velmistři z čela žebříčku si jakoby vzali „oddechový čas“ :-). Odměny zde: https://handbook.fide.com/files/handbook/wrbc_regulations_2024_open.pdf (vítěz 90.000 $).

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x