Emoce

Na nedávno skončeném Mistrovství světa v rapidu a bleskovém šachu se hrála spousta partií různé kvality. Hrály se však i partie, které byly hodně emotivní.

 

Prakticky ihned po skončení jedenáctého kola bleskového turnaje (mám na mysli „švýcar“) oběhla svět fotografie zdrceného Vasyla Ivančuka. Téměř současně se objevilo i video závěru jeho partie s Danielem Naroditskym z USA.
Nevěnoval jsem tomu pozornost a upřímně přiznám, že jsem se nejdříve domníval, že šlo o Ivančukovu reakci na partii posledního kola s Makarianem. Až teprve když včera v komentáři Honza Jílek vyjádřil svou lítost nad Vasylem, našel jsem si nejen video, ale i Ivančukovu partii s Naroditskym.

Legendární Vasyl Ivančuk je znám svým prožíváním partií a silné emoce jsou na něm vidět i po prohře s Naroditskym. Když jsem se podíval na jejich partii, nedivím se. Takový průběh by srazil do kolen i jiné hráče.

Ivančukovi se moc nepovedlo zahájení. Po nešťastném třináctém tahu věží na d1 (13. Vd1) našel Naroditsky způsob, jak dosáhnout výhody. Obětoval pěšce a následně i celou figuru (18. … Jxf3) za udržení bílého krále v centru.

 

 

Oběti byly korektní a bílý se dostal do seriózních problémů. Problémy byly nejen na šachovnici, oběma soupeřům docházel čas, což je v komplikované pozici faktor, který většinou výrazně ovlivňuje hru.
Ivančuk na svůj tah 20. Kd2 spotřeboval polovinu času na přemýšlení. Z osmačtyřiceti vteřin na hodinách se mu čas scvrkl na dvacet čtyři vteřin. A pozice se rozhodně nijak nezjednodušila  :usmev: .
Ve složité pozici chyboval i Naroditsky. Tah 20. … Sd4 vypadá na první pohled dobře a útočně, jenže černý přehlédl jednoduchou odpověď bílého. Po 21. Va1 si černý může vybrat, zda bude po ústupu dámy hrát beznadějnou pozici bez věže, nebo raději odevzdá dámu za věž a pokusí se něco „vydolovat“ z nejistého postavení bílého krále. Naroditsky si celkem logicky vybral druhou možnost.
Koneckonců, je to blicka a s několika vteřinami na hodinách (bílý měl kolem jedenácti vteřin, černý těsně pod dvacet) se může stát cokoli.

 

 

Šach věží na f4 Ivančuka evidentně „vyděsil“, protože bílý král se ocitl v matové síti. Ivančuk ale ve zlomku vteřiny našel jednu ze správných odpovědí. Bylo by zajímavé vědět, zda jeho odpověď 29. Dxf4 byla jen automatickou reakcí na nečekaný šach (ruka rychlejší než hlava  :usmev: ) , nebo zda ve velmi krátkém čase správně odhadl, že koncovka je za bílého vyhraná. Viděl i druhou možnost 29. Je4?

 

Úlek? Zdroj: screenshot z online vysílání YT kanálu Chessbasse India

 

… a zklidnění. Zdroj: screenshot z online vysílání YT kanálu Chessbasse India

 

 

Černý má na hodinách méně času, ale je celkem klidný. Tuší, že jeho pozice je prohraná. Bílý s devíti sekundami na hodinách řeší dilema: kam postavit svou věž?
Po 38. Vf1 má černý nepříjemné dva volné pěšce, po 38. Ve4 také není v krátkém časovém úseku jednoduché spočítat a odhadnout, jak bude vypadat koncovka, když se na šachovnici objeví dámy. Ivančuk hraje na první pohled bezpečné 38. Vg1. Je to však prohrávající tah, protože v té rychlosti nevidí, že černý po 38. … g3 39. hxg3 černý nevezme na g3 (39. … hxg3??), ale vloží tah 39. … f2!! , po kterém stojí bílý téměř na prohru (píši téměř, protože v pozici, která by pak mohla vzniknout, jsou možná za bílého nějaké šance na postavení pevnosti, ale to teď nezkoumám  :usmev: ).

Tuto možnost však nevidí ani černý, který se čtyřmi vteřinami na hodinách hraje automaticky 38. … f2. Bílý jistě vidí, že si oba postaví dámy a správně odhaduje, že jeho pozice by měla být lepší. Ovšem jen odhaduje, spočítat se to za pár vteřin dá jen stěží. Zřejmě to je důvodem, proč se rozhodne svou převahu ještě pojistit dobráním pěšce h4 (40. Vxh4+). Jenže černý má na tento šach jednoduchou odpověď, po 40. … Kg6 a po šachu nebo postavení dam napadne černý král bílou věž s vyhranou pozicí. Na šachovnici se ještě objevuje 41. Vg4+ , avšak na hodinách bílého už jsou jen samé nuly.
Bílý prohrává na čas, ale jeho pozice byla i tak prohraná.

 

 

Může se někdo divit, že po takovém průběhu se bílý hroutí? Někdo by byl vzteklý na soupeře, jiný sám na sebe. Ivančuk dává průchod jiným emocím.

Video z Youtube kanálu Chessbase India jsem našel na několika fórech. Někde vyjadřovali diskutující lítost, občas někdo napsal, že je to zábavné.
Podle mě je to však instruktivní video pro nešachisty. Kdo hraje šachy, tak takové situace zná, ale nešachisté si při zhlédnutí videa mohou uvědomit, jak velkou energii hráči do partií vkládají a kolik je to stojí psychických i fyzických sil.
Taková videa pomáhají laikům alespoň částečně pochopit šachový svět. Buďme rádi, že Chessbase India dokáže zachytit podobné okamžiky, a buďme rádi, že „máme“ Ivančuka, který svou hrou a emotivními reakcemi dělá pro propagaci šachu možná víc než mnozí jiní.

 

 

Odkazy:

Youtube kanál Chessbase India

 

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
chess

jeden z komentářů na YT, se kterým souhlasím, Čaky by to asi po jedné partii neudělal, ale čeho je moc, toho….
 
@Rio_arc: „Just to add context… A few rounds before he lost to Fabi on time and then lost a game vs Nepo also on time…. And then this…
Really a heartbreaking feeling where you are still so bloody good but the body just can’t catch up
Yet he still continued to play rest of the rounds…
 
True legend… Pure passion and love for the game… Ivanchuk“

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x