Novoroční Kraków
Kraków, česky Krakov, je starobylé město v Malopolském vojvodství, které se nachází na jihu Polska. A nedaleko českých hranic. Kdysi královské město, v němž se odehrávaly korunovace polských králů, má bohatou tradici. Nejen historickou, ale i šachovou.
Letos se konal již 35. ročník mezinárodního šachového festivalu Cracovia 2024. Stejně jako v letech minulých byly součástí festivalu mnohé turnaje. Vzhledem k poloze města a jeho malebnosti asi nikoho nepřekvapí, že turnaj je se těší velké oblibě hráčů různých kategorií.
Kdybychom zašli až do krajností, dalo by se říct, že festival Cracovia je obdobou našeho pardubického festivalu.
Součástí festivalu je devět hlavních turnajů dle ratingových kategorií i věku, ale také doprovodné turnaje (blic) a nešachové turnaje v shogi a klocu. Pokud nevíte, oč běží, tak si asi málo věříte .
Shogi jsou japonské šachy a „kloc“ známe i u nás, jen pod jiným názvem. Kloc jsou totiž šachy na dvou šachovnicích, neboli Bughouse nebo ještě jinak – u nás známé jako „holanďany“.
Už jsme doma?
V pořádku, řeč stejně nebude o těchto variantách šachové (shogi?) hry, ale o šachových turnajích a přesněji o hlavním turnaji, kterého se zúčastnila i trojice českých hráčů.
Velmistři Robert Cvek , Tomáš Polák a FM Michal Novotný si vyrazili na turnaj .
Zní to možná zvláštně, ale královské město Kraków má v zimě podmanivou atmosféru, takže pokud se vám v turnaji náhodou nedaří, nemusíte zoufat, můžete si užívat lehce povánoční a čerstvě novoroční atmosféru Krakówa.
Českých hráčům se však celkem dařilo, takže na prohlídky asi neměli moc času . V devítikolovém turnaji hraném tempem, které známe i z našich soutěží ( 90 minut na 40 tahů + 30 minut na dohrání s přídavkem 30 sekund od prvního tahu), nepropadli.
Nejvíce bodů „nasbíral“ Robert Cvek, který se se 6.5 body umístil na konečném sedmém místě. Na sedmou příčku jej odsunulo až vedlejší hodnocení, protože o třetí až devátou příčku se dělilo sedm hráčů.
O půl bodu méně než Robert Cvek uhrál Tomáš Polák . Polák uhrál v Polsku šest bodů a obsadil jedenácté místo. Kromě celkového umístění rozdělil naše hráče i jejich výsledek. Ani jeden z výše jmenovaných neprohrál, ale Robert Cvek měl na svém kontě o jednu remízu méně.
Robert Cvek potvrdil svůj vysoký standard v technických pozicích. Věžovka z osmého kola asi není bezchybná, ale bílý stále „věděl, co dělá“.
Špatně si nevedl ani Michal Novotný, který byl na startovní listině nasazen pod číslem 51. Jeho konečných pět bodů sice nestačilo na žádné medailové (nebo finančně hodnocené) umístění, ale třicáté deváté místo není až tak špatné.
Nešálí-li mě zrak (všechno jsem nekontroloval), tak se festivalu zúčastnil ještě jeden český hráč s nečeským jménem .
Temirbek Amirali hrál ve skupině „B“ (rating 1800-2150) a s 2.5 body na medailové umístění nedosáhl.
V hlavním turnaji dosáhli dva hráči sedmi bodů. Mladí polští velmistři Igor Janik a Szymon Gumularz se podělili o první dvě místa, takže o konečném pořadí rozhodovalo pomocné hodnocení. To měl lepší Janik, Gumularz se musel spokojit s druhou příčkou
Konečné pořadí prvních patnácti hráčů (screenshot z webu chessmanager.com):
Odkazy:
Web turnaje
Partie na lichess.org
Výsledky na chessmanager.com
Náhledové foto: Kraków, zdroj Redok.