Hádanka vyřešena
Včera jsem tu avizoval , že se následující den, což je dnes 🙂 , budu více věnovat Grand Slamu ve Fischerově šachu. Nuž tedy, ač to zní pateticky, čas se naplnil 😀 .
Freestyle Grand Slam je celosvětová soutěž, jež kombinuje online hraní s hraním v reálném světě. Aby toho snad nebylo málo, tak se celá soutěž hraje ve „fischerkách“, tedy v formě šachu, kterou sice Fischer nevymyslel, ale nese jeho jméno.
„Náhodné“ šachy tady jsou s námi už od roku 1792, kdy holandský amatérský šachista Philip Julius van Zuylen van Nijevelt vydal knihu „La Supériorité aux Échecs“, v níž tuto variantu šachu propagoval (a zřejmě i vymyslel). Tehdy se tomu v anglicky mluvících zemích říkalo „shuffle chess“ (zpřeházené/náhodné šachy). Pravdou je, že „fischerky“ nesou Fischerovo jméno zaslouženě, protože někdy v devadesátých letech přišel s některými změnami pravidel. Střelci nemohli stát v počátečním postavení na polích stejné barvy, král musel stát mezi věžemi a změnila se i pravidla pro rošádu.
Fischer sám propagoval název Chess960, který odkazuje na počet zahajovacích pozic. Setkat se však můžeme i s jinými názvy, Fischer Random Chess (FRC, Fischerovy náhodné šachy) nebo 9LX, což je název, který kombinuje arabské a římské číslice, ale jeho význam je stejný, jako když napíšete „960“ .
Název „Freestyle“ je zavádějící, protože mnozí z nás si asi ještě pamatují, že se tak označovaly šachy, v nichž hráči mohli používat i počítače.
Přesto se bohatě dotovaná soutěž jmenuje právě tak, tedy „Freestyle Chess Grand Slam„.
Určitě si pamatujete, že při nedávném mistrovství světa ve zrychleném šachu byla zmiňována i jistá řevnivost mezi FIDE a Carlsenem, který tento Gran Slam spolupořádá (nebo spíše sponzoruje). Nešlo ani tak o soutěž samotnou, ale o to, zda si vítěz Grand Slamu může říkat „mistr světa“. Nevím, jak se nakonec dohodli, ale abych pravdu řekl, moc takové „spory“ nesleduji, takže do toho nebudu „zabrušovat, abych pak nemusel vybrušovat“ .
Kvalifikace probíhala v několika fázích. Nejdříve hráli netitulovaní hráči své openy, z nichž postupovali vždy tři nejlepší do švýcarského turnaje. Ve „švýcaru“ hráli kromě vítězů už jen titulovaní hráči, kteří bojovali o jedno místo, které jim zaručí „flek“ na turnaji v německém Weissenhausu.
Švýcarský turnaj si zahrálo 248 hráčů, mezi nimiž se našly tři české vlajky (ale je možné, že jsem někoho přehlédl). Kromě Davida Navary hráli i Štěpán Hrbek a Ondřej Toman. Z těchto 248 hráči pak čtyři nejlepší postupovali dál.
Kam?
Na to je americky jednoduchá odpověď: do další kvalifikace , kde na ně čekalo dvanáct dalších silných hráčů, kteří dostali od pořadatelů divokou kartu.. Ze „švýcaru“ postoupili Vladimir Fedosejev, Denis Lazavik, Javokhir Sindarov a Oleksandr Bortnyk.
Nepostoupil David Navara, který se se 6.5 body umístil na jedenáctém místě. Nedařilo se ani dalším českým hráčům. Štěpán Hrbek obsadil 59. příčku, Ondřej Toman byl 197. .
V turnaji došlo k několika překvapením. Mladý polský hráč, kterého známe i u nás, Patryk Cieslak porazil v prvním kole Donchenka, ve druhém kole ale mladík předvedl vskutku šachanistický výkon . Partie, která nepotřebuje komentář.
Ke čtyřem postupujícím „přiskočil“ tucet dalších velmistrů a hrál se vyřazovací turnaj, jehož vítěz si zahraje (konečně!!!) o pěknou finanční cenu. Přibyli: Nepomňašči, Vachier-Lagrave, Niemann, Dominguez, Maghsoodloo, Duda, Yi Wei, Vidit, Praggnanandhaa, So, Yangyi Yu a Liem Le.
Ze čtyř „hrdinů“ švýcarského turnaje nepostoupil do čtvrtfinále jen Bortnyk, který byl vyřazen Nepomňaščim. Ve čtvrtfinále byli úspěšní Fedosejev a Sindarov, Lazavik podlehl Yuovi.
Celkem mě těší, že „divocí“ hráči neprošli semifinálovým sítem . Nepomňašči podlehl Fedosejevovi, Yu prohrál se Sindarovem. Ve finálovém boji o jedno bohatě dotované místo v turnaji „hvězd“ zvítězil až v tiebreaku Fedosejev, který doplní devítku hráčů na turnaji ve Weissenhausu na plný počet.
V článku byly použity screenshoty z webu chess.com .
Odkazy:
Ještě doplním, že účastníci elitního uskupení Freestyle Chess Club, kteří mají rating vyšší než 2725, nejspíše dostanou zaplacenou i za účast ve vyřazovacích zápasech, do nichž jsou automaticky nominováni:
12% of the 2025 prize funds ($90k) will be allocated among those nonplaying members of the Freestyle Chess Players Club, who have a classical ELO rating of more than 2725 in the month of the Grand Slam (relative allocation according to ELO points above 2725).
Je to bod 4.4 v dokumentu, který se dá stáhnout tady: https://www.freestyle-chess.com/fc-players-club-rules/
Jsou to všechno velmi silní hráči, ale když je v celé tour tolik peněz, připadá mi divné, že sponzoři úplně zapomněli na účastníky „švýcarské kvalifikace“. Přitom hráči jako Vladimir Fedosejev nebo Sam Sevian dosáhli ve Fischerových šachách naživo i na internetu velkých úspěchů, ostatně prvně zmíněný nakonec po velkém boji dokázal postoupit do hlavní soutěže. A třeba velmistr Svidler je legenda, přičemž k Fischerovým šachům má také velmi blízko.
Nechci zpochybňovat výsledky v klasickém šachu jako kritérium kvalifikace, ale pokud se udělají ostré čáry, ti nad nimi dostanou velmi mnoho a ti pod nimi nic, není to v pořádku. Ratingy také fungují jen přibližně a rozdíl do 20 bodů nemusí znamenat vůbec nic. (V případě jiného druhu šachů ani vyšší rozdíl nemusí být směrodatný.)
Ono to celé působí dojmem, že se jedná o komerční akci pro uzavřený klub hvězd a „kvalifikace“ existuje jen proto, aby se dalo tvrdit, že se tam (teoreticky) může probojovat kdokoli.
Já to své 11. místo v kvalifikaci neberu jako neúspěch, byla mimořádně silná. Například „sedmistovkař“ Aravindh tam uhrál 4/9, pravděpodobně i kvůli časovému posunu. (Hrál po půlnoci a prohrál poslední tři kola.)
Hrál jsem s velmistry Sindarovem, Dragnevem, Ponomarjovem, Murzinem, Dvirným a Hamitevicim (nebo Chamicevičem?) a se dvěma mezinárodními mistry, uhrál jsem 6,5/9, zdařilé partie mírně převládaly nad méně povedenými. Na postup to zdaleka nestačilo, tak jsem v úterý mohl přijmout pozvání na návštěvu.