Skoro rovina
Na Džerbě se hrálo druhé kolo turnaje Masters (Djerba International Chess Festival 2025) a k potěšení českých příznivců šachu sehrál David Navara ukázkovou partii.
David měl bílé figury s Bassemem Aminem a partie mu parádně sedla. Bílý zahájil tahem 1. d4 a za chvíli byla na šachovnici v poslední době poněkud méně hraná varianta tří jezdců v Gruenfeldově indické. Tedy tak je to nazýváno na serverech, ale mně připomíná rozestavění figur Londýnský systém . Ono je to v podstatě jedno, důležitější je, že bílý dostal po zahájení pozici, kterou zřejmě viděl už doma (nebo alespoň tušil, jakým směrem se bude hra ubírat).
Po tahu 11. Je5 a několika výměnách se ukázalo, že bělopolný střelec nemá na šachovnici moc dobrou perspektivu. David to asi věděl už při tahu 11. Je5, mně to došlo, až když jsem se zamýšlel nad třináctým tahem černého (13. … e5), kterým si černý na přechodnou dobu vytvořil izolovaného pěšce. To je přesně ten typ pozicí, které stroj hodnotí jako rovné (a asi má pravdu), ale ony až tak docela rovné nejsou. Spíše bych řekl, že jedna ze stran je strašně blízko vyrovnání, ale pořád je o něco pozadu.
Je to skoro rovné .
Izolovaného pěšce se černý zbavil, ale s ním zmizel ze šachovnice i jeho bělopolný střelc. Tady už „zavětřil“ i Stockfish a dává bílému malé bezvýznamné plus (díky dvojici střelců). Po výměně dam a věží zůstaly na šachovnici jen lehké figury (samozřejmě i králové a pěšci ), začal Davidův koncert. Občas se mu sice do hry připletl nějaký falešnější tón, ale jinak to byla ukázková partie na uplatnění výhody dvojice střelců. Bílý střelce postavil do centra šachovnice, rozbil pěšcové postavení černého na královském křídle, aktivizoval krále…a vyhrál
.
Vypadá to strašně jednoduše, a také to jednoduché je, ale musí se to umět. A David ukázal, že umí.
Výsledky 2.kola a los kola dalšího:
Tabulka:
Odkazy:
Výsledky na chess-results
Partie na lichess.org
Dnes se v „pralesní lize“ zase děly věci .
Každý aktivní (rozuměj hrající soutěže a turnaje) šachista už to asi někdy zažil. Soupeř vám postaví figuru na nesprávné pole, třeba ustoupí králem do šachu nebo figura spadne, a hráč zmáčkne hodiny. Vy mu je přemáčknete zpět: „Oprav si to na svůj čas!“
Velmi často se to stává také při zahájení partie. Hráči spustí hodiny a nevšimnou si, že je zvednutá páčka na hodinách černého, tak prostě černý hodiny přemáčkne (a přidá si 30 sekund ). Tahle automatická reakce je špatná.
Právě jste totiž provedli nemožný tah a měli byste za to být potrestáni. Málokdo si to u partie uvědomuje, ale je to opravdu tak. V pravidlech šachu se v bodu 7.5 píše:
7.5 Illegal moves:
7.5.1 An illegal move is completed once the player has pressed his/her clock. If during a game it is found that an illegal move has been completed, the position immediately before the irregularity shall be reinstated. If the position immediately before the irregularity cannot be determined, the game shall continue from the last identifiable position prior to the irregularity. Articles 4.3 and 4.7 apply to the move replacing the illegal move. The game shall then continue from this reinstated position.
7.5.2 If the player has moved a pawn to the furthest distant rank, pressed the clock, but not replaced the pawn with a new piece, the move is illegal. The pawn shall be replaced by a queen of the same colour as the pawn.
7.5.3 If the player presses the clock without making a move, it shall be considered and penalised as if an illegal move.
7.5.4 If a player uses two hands to make a single move (for example in case of castling, capturing or promotion) and pressed the clock, it shall be considered and penalised as if an illegal move.
7.5.5 After the action taken under Article 7.5.1, 7.5.2, 7.5.3 or 7.5.4 for the first completed illegal move by a player, the arbiter shall give two minutes extra time to his/her opponent; for the second completed illegal move by the same player the arbiter shall declare the game lost by this player. However, the game is drawn if the position is such that the opponent cannot checkmate the player’s king by any possible series of legal moves.
Přibližný překlad podstatného:
7.5.3 Pokud hráč stiskne hodiny, aniž by provedl tah, považuje se to za nelegální tah a trestá se to dle bodu 7.5.5.
…
7.5.5 Po provedení prvního nemožného tahu dle článků 7.5.1, 7.5.2, 7.5.3 nebo 7.5.4 přidá rozhodčí jeho soupeři dvě minuty času navíc; za druhý provedený nelegální tah téhož hráče prohlásí rozhodčí partii za prohranou. Partie je však remízová, pokud je pozice taková, že soupeř nemůže dát mat králi hráče žádnou posloupností legálních tahů.
Jenže v praxi to není tak jednoduché, protože pravidla často porušují oba hráči. „Co mi to mačkáš? To přece stojí na e5!“ a následuje přemáčknutí hodin, „Blbost, stojí to někde mezi d5 a e5,“ a znovu přemáčknutí. Takto se to někdy „otočí“ i vícekrát. Problém je v tom, že v dnešní době hrajeme s časovým přídavkem. Zmáčknete hodiny, přiskočí vám třicet sekund a na počitadle hodin se přičte tah. (Ano, někteří možná nevědí, že hodiny mají zabudováno počitadlo tahů, ale je tam .)
A jak fungují šachové hodiny? Za předpokladu, že je máte správně nastavené, tak po provedení čtyřicátého tahu a vyčerpání stanoveného času pro první periodu hráčům přiskočí 30 minut (bavíme se o tempu hry 90min/40 + 30min s bonusem 30sec).
Nic se nemusí dít, ale ve chvíli, kdy jeden z hráčů vyčerpá časový limit a hodiny mají na svém interním počitadle čtyřicet tahů, hráči přiskočí 30 minut . Nic se nemusí dít, pokud si toho hráči nevšimnou, vesele pokračují dál a zjistí to až po čtyřicátém tahu. Když si toho ale jeden z hráčů všimne před časovou kontrolou a reklamuje výhru na čas, je to už práce pro rozhodčího.
Nevím, nejsem si jistý, zda bych postupoval správně, jsem jen „rychlokvašený“ rozhodčí III.třídy, ale já bych v tomto případě zkontroloval zápisy (=partiáře) a pokud by se ukázalo, že hráči opravdu nemají provedený předepsaný počet tahů, výhru na čas bych uznal, i když nemá hráč na hodinách nuly, ale svítí mu tam 30 minut. Opravdu si nejsem jistý, zda by to bylo správné rozhodnutí, ale přijde mi logické, že když hráči nemají v reálu zahráno (dejme tomu) čtyřicet tahů, ale už jim přiskočilo třicet minut, tak jeden z nich (nebo oba, ale to by pak bylo jiné rozhodování ) vyčerpal stanovený čas a neměl splněný počet tahů. Bez ohledu na to, že má na hodinách 30 minut.
—–
Mimochodem, nedávno tu byla řeč o zápisu rošády . Podíval jsem se na web Chessbase. Má tam přímo uvedeno, že rošáda se zapisuje za pomoci písmen „O“ (capital „O“), nikoli nul. A také to tak mají na webové stránce napsáno
.
Screenshot z webu chessbase.com:

V prvé řadě potrestání hráče záleží na tempu. Řekněme že bílý dokončil nepřípustný tah a černý přemáčkl hodiny. V případě standardní hry se vrací nepřípustný tah i při přemáčknutí hodin a potrestán je bílý (ne černý) – i když to i tak pro černého není správný postup. V případě rapid/bleskové hry tah bílého platí (i kdyby třeba odkryl krále) a potrestán je černý za nepřípustný tah. Vyhodit krále nesmí samozřejmě. Pokud jde o počítadlo tahů, je velmi na rozhodčím případné nesprávnosti kontrolovat a počítadlo tahů upravit. V případě, že překročí čas, i když tomu tak podle hodin není, protože neoprávněně přidaly periodu, stále je nejdůležitější partiář. Proto je nejlepší postup se počítadlu tahů vyhnout (v soutěžích družstev je doporučení je neaplikovat) stejně tak trend v soutěžích ECU/FIDE je počítadlo tahů nepoužívat.
Děkuji za fundovaný komentář. Mohu to shrnout tak, že bych postupoval správně (prohra na čas)?
) a potvrdil to i David Navara, ale málokdo si uvědomuje, jaké by to mohlo mít důsledky v případě sporu při překročení času (a blbém rozhodčím
).
Jinak k přemačkávání hodin… Chtěl jsem tím jen říct, že se to stává každému (skoro
Ten „nemožný tah“ s přemáčknutím hodin po nemožném tahu jsem nedávno udělal také, ještě jsem dostal minutu. Vím, že mám zastavit hodiny, ale v turnajové partii mi nikdo mnoho let neudělal nemožný tah, takže reakci nemám zautomatizovanou.
Pokud jde o zápis, diskutovat by se dalo i o tom zmiňovaném rovnítku u proměny („e8=Q“, česky „e8=D“). Já jsem 32 let žil v přesvědčení, že se tam používá spojovník („e8-D“), asi jsem to tak zamlada někde vyčetl. Ale když jsem se pak díval do různých knížek (anglických, ruských i českých), asi nejčastější podoba byla bez rovnítka i bez spojovníku. Myslím, že Chessbase na zápis v knihách má asi větší vliv než kodex FIDE. Ale jinak jsem se také učil, že se rošáda píše s nulami (což je správně). A nikdy jsem si neuvědomil, že v řadě případů tam vidím písmena „O“. Mimochodem, toaleta se píše s nulami (0-0), že ano? Vím, že se to tak říká, ale nevzpomínám si, že bych to někdy viděl. A mouku dvounulku jsem viděl a opakovaně kupoval, ale obalu jsem nikdy nevěnoval větší pozornost.
Toalety se označují nulami. Údajně kdysi byly nultým pokojem v německých hotelích 🙂 .
V praktickém životě je jedno, co člověk napíše do partiáře, ale když se má se zápisem pracovat dál, jedno už to není.
Také mě skoro všichni (někteří podotýkali, že to mohou být i dvě „óčka“) učili se se rošáda zapisuje dvěma nulami, ale s příchodem počítačů to jedno opravdu není 🙂 . Je snazší sdělit „křemíkové hlavě“, že vše, co v zápisu následuje po tečce a mezeře a začíná písmenem, je tahem figury, než definovat výjimky.
Napadl mě takový příklad, který by mohl (nejen) počítač zmást 🙂 : „15. Jg5 0-0 {V této chvíli se oba hráči vzdálili od partie. Tajně se sešli na 0-0. Měli smůlu, byli tam přistiženi rozhodčím při domlouvání výsledku. Partie skončila kontumací obou viníků.} 0-0 “ . 😀
Treba striktne rozlišovať medzi zápisom v partiári a v literatúre mimo dokumetov FIDE – tam nemá FIDE páky na vymáhanie zápisu.
V Pravidlách FIDE je presne uvedené, že tam žiadna pomlčka ani znak = byť nemá, preto by to v partiári byť nemalo.