Z akce do akce
Konec Mistrovství světa seniorských družstev je tu. Dnes zasednou družstva naposledy k šachovnicím a budeme znát vítěze. Něco končí, něco začíná. Dnes začíná Pražský mezinárodní šachový festival. Vlastně začal slavnostním zahájením už včera, dnes se hrají první kola. Ke svému závěru se blíží i turnaj žen v Monaku. Dámy dnes budou hrát osmé kolo, zítra kolo poslední.
Předposlední kolo Mistrovství světa seniorských týmů bylo hodně napínavé. Ledacos napovědělo, ale zatím není nic stoprocentně jasné .
V kategorii 50+ byli všichni asi zvědaví, jak dopadne souboj „těžkých vah“. Narazily na sebe turnajová jednička (USA) a turnajová dvojka (England 1).
Ve vyrovnaném souboji rozhodla prohra Angličana Hebdena s Američanem Novikovem. Partie na ostatních třech šachovnicích skončily remízami, což znamenalo vítězství USA poměrem 2.5-1.5. Prohra Angličany prakticky vyřadila z boje o medaili, naopak Američané mají velkou naději na zlaté medaile. Nebudou to však mít jednoduché, protože spolu s nimi mají třináct bodů ještě další dva celky. Dobře hrající Italové nepatří k týmům s nejvyššími ratingy, ale v turnaji se jim daří a zatím ještě neokusili hořkost porážky. V osmém kole porazili ratingově silnější Island. Sice těsně 2.5-1.5, ale každá výhra se počítá.
Spolu s Italy a Američany se dělí o první místo Kazachstán. Kazaši mají vyrovnanou sestavu, a i když nejde o nějaká slavná jména, tak pokud vyhráli, většinou své soupeře poráželi 3-1 (ve třetím kole vyhráli „jen“ 2.5-1.5 s Magdeburgem). Poměrem 3-1 porazili v osmém kole i Slovensko . Škoda, Slováci hráli hodně dobře a medaili by si zasloužili. Aktuálně se dělí s Anglií o šestou a sedmou příčku, což na zisk medaile nevypadá. Nepočítal jsem to, ale před nimi je pět týmů s vyšším počtem bodů a také Anglie s lepším skóre, takže odhaduji, že se šance Slováků na medaile rovnají nule. Ale to je jen odhad
, medaili bych jim přál, když už jsou bez šance naši.
Naši jsou bez šancí, ale naše, tedy ženy , šanci na medaili mají a dokonce velkou. Pokud mistrovství sledujete, jistě vám neunikl dnešní sestrobratrovražedný souboj dvou českých týmů. Utkaly se dva reprezentační(?) celky. Muži pod hlavičkou Czech Republic remizovali v osmém kole s naším ženským týmem Czech Republic Women.
Na první šachovnici udržela horší pozici Olga Sikorová s Petrem Hábou, na druhé desce přehrál Petr Zvára Martinu Folkovou a zvítězil. Na třetí remizovala Michaela Svobodová s Michalem Konopkou a o zápasové remíze rozhodla prohra Vasila Tričkova, který chyboval v časové tísni, s Miroslavou Čejkovou.
V tabulce patří našim ženám čtrnácté místo, ale důležitější je, že je tato remíza posunula na první příčku v soutěži žen. Mají sice stejný počet bodů jako Číňanky, ale lepší skóre. O dva body méně mají třetí Američanky, Angličanky, a Kazašky. Počítám-li dobře, tak k zisku medailí stačí Češkám neprohrát více než 1.5-2.5 . Lepší by však bylo, kdyby se jim podařilo v posledním kole porazit tým Moravské Slavie Brno. Při těsném vítězství by to ještě stále nebyla jistota prvního místa, ale šance by vzrostla.
Medaili mají naše ženy jistou i v kategorii 65+, protože v ní hrají jen tři ženské týmy . V osmém kole naše porazily Polky (Czech Republic Women – Poland Women 3-1) a udělaly tak důležitý krok k zisku stříbrné medaile. Možná by mohly zacinkat i zlaté, ale to je málo pravděpodobné, protože první Lotyšky mají o dva body více a o dva body lepší skóre. Lotyšky by musely prohrát s Kazachstánem a naše by musely vysoko porazit třetí tým Irska (Ireland 3). V reklamě Toyoty se říká, že nic není nemožné, tak to dámy zkuste!
O vítězi v této kategorii je po osmém kole téměř rozhodnuto. V souboji mezi dvěma anglickými družstvy porazil tým England 1 mužstvo England 2, Lasker Schachstiftung GK jen remizoval s dobře hrající Itálií. Anglie tak má před posledním kolem dvobodový náskok a ještě k tomu celkem příjemný los. Angličané budou v posledním kole hrát se Saxonií, což je německý tým, který měl v soutěži hodně dobrý los a až v posledních kolech dostal silnější soupeře. „Laskerovce“ čeká silná Francie.
Z českých týmů si v tabulce stojí nejlépe Coriolus (16. místo), který v osmém kole porazil VýchodoČechy 2.5-1.5.
Mohlo by se zdát, že už je rozhodnuto, ale pozor!, v turnaji platí přísná anticheatingová pravidla. Na můj vkus až moc přísná . Ve třetím kole na ně doplatila jedna z našich historicky nejlepších hráček. Český ženský tým vysoko prohrál s Rakouskem. Ve výsledcích „svítí“ 0-4, ale ve skutečnosti skončil zápas 0.5-3.5 a výsledek byl změněn až po pozápasové osobní prohlídce Elišky Richtrové. V kabelce měla flashdisk, což je, a to mi hlava nebere
, považováno za elektronické zařízení.
Schválně jsem se podíval na Pravidla FIDE, flashdisk tam jako elektronické zařízení vyjmenován sice není, ale je tam lakonická poznámka, že seznam porušení anticheatingových pravidel není vyčerpávající.
Považovat flashdisk za elektronické zařízení mi přijde „ujeté“. Co kdyby si někdo přinesl CD disk? Nebo starou disketu? Flashdisk je nosičem informací, ale abyste z něj (nebo do něj) mohli ty informace dostat, potřebujete elektronické zařízení – počítač. Tím nechci říct, že pořadatelé nebo rozhodčí pochybili, možná to bylo označeno jako elektronické zařízení už před samotnou soutěží, ale i tak mi to přijde hodně za hranou. Mnohem nebezpečnější by mi přišel obyčejný zápisníček se zapsanými variantami .
Když už jsem se tak díval do Pravidel a řádů, zaujalo mě, co vše se dá považovat za porušení anticheatingových pravidel. Mezi vyjmenovanými věcmi, které u partie nemají co dělat, sice chybí flashdisk, ale za to tam jsou jmenovány: wallets, smart glasses, pens, watches. Přeloženo: peněženky(!), chytré brýle, pera, hodinky.
Pozor! Nestojí tam „chytré hodinky“, ale jen „hodinky“.
Má to logiku? Možná ano, protože chytré brýle dokáží komunikovat s počítačem, stejně tak může být čip zabudovaný i v peru nebo brýlích a i do peněženky se dá vložit počítač velikosti platební karty. Počítač dnes může být vlastně skoro ve všem, klidně i v knoflíku . Jenže pokud procházíte „rámem“, tedy kontrolou, mělo by to být odhaleno. Elišku Richtrovou odhalila až namátková prohlídka osobních věcí. Navíc si opravdu myslím, že zrovna flashdisk je ta nejméně nebezpečná věc.
A teď se vrátím k tomu, co jsem napsal o kousek výš: „Mohlo by se zdát, že už je rozhodnuto, ….“
Elišce Richtrové změnili výsledek její partie až po ukončení zápasu, zcela v souladu s pravidly. Co když se budou měnit ještě i jiné výsledky? Celkem by mě zajímalo, proč vadí nosič dat v kabelce (flashdisk), který je bez počítače jen kusem „železa“ a nevadí třeba hodinky? Chytré hodinky (smart watches) mohou klidně vypadat jako analogové a na rozdíl od flashdisku dokáží komunikovat na dálku i bez počítače.
Chápu, že pravidla jsou pravidla a je třeba je dodržovat (samozřejmě, jen tehdy pokud se nejmenujete Magnus Carlsen, pak FIDE klidně přimhouří, ba přímo zavře, obě oči ), ale proč vadí flashdisk v kabelce a nevadí hodinky (které jsou dokonce přímo vyjmenovány v pravidlech FIDE) na rukách některých účastníků? Nemusím být fyzicky přítomen na turnaji, abych viděl, že toto pravidlo je porušováno. Stačí mi podívat se na fotografie z turnaje. Až se funkcionáři FIDE (pořadatelé, rozhodčí, delegáti a ostatní) chytí za nos a podívají se důkladně kolem sebe, budou měnit zpětně výsledky? Pochybuji.
Nic proti pravidlům, ale občas by neškodilo používat při jejich výkladu i zdravý rozum. Flashdisk bez PC je prostě jen nosič stejně jako CD disk, DVD disk nebo stará disketa, nic víc.
Odkazy:
Web turnaje
Partie na lichess.org (50+)
Partie na lichess.org (65+)
Výsledky 50+
Výsledky 65+
Fotogalerie turnaje
Ke konci se chýlí i turnaj žen v Monaku. Hráčkám zbývá odehrát už jen dvě kola. Sedmé kolo bylo opět ve znamení remíz, ale většinou to byly bojovné remízy.
Jen partie Paehtz – Gorjačkina skončila hodně rychle. Než jsem se stačil podívat, jak si kdo stojí, svítila už u této partie půlka. V partiích Munguntuul – Dronavalli a Kosteniuk Assaubayeva sice měly bílé malou výhodu, ale v podstatě se nic nedělo a obě hry skončily smírně.
Remíza v partii Tan – Lagno remízou být nemusela a ani neměla. Před časovou kontrolou se černá v koncovce nestejných střelců dopustila hrubé chyby (35. … Sd4??), ale naštěstí pro ni neviděla (a asi i nečekala) cestu k výhře ani bílá.
Naopak prohra černé v partii Koneru – Khademalsharieh být prohrou neměla. Samozřejmě za předpokladu, že jsou tahy v online přenosu správně. Partie končí prohrou černé po 74. Vh5. Na lichess.org je navíc i tah 74. … Kd5, ale právě po tomto jediném tahu je podle databází koncovek pozice remízová . Předpokládám, že tah 74. … Kd5 se na lichess.org dostal nedopatřením, když hráčky stavěly krále na znamení výhry bílé na pole e4 a d5.
Výsledky 7. kola a los posledních kol:
Tabulka:
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky na chess-results
Partie na lichess.org
Konec jedné akce, začátek jiné. Dnes končí MS seniorů a dnes v 15:00 zasednou hráči k prvnímu kolu na festivalu Prague International Chess Festival (PICF). Součástí Pražského mezinárodního festivalu jsou tři uzavřené turnaje-Masters, Challengers a Futures, hlavní open turnaj a doprovodné turnaje (když se dívám na turnajový web, mám pocit, že v předešlých letech bylo turnajů o něco více . Že by se i tady začalo šetřit? Nebo jen ubylo zájemců?)
Bližší informace k turnajům přineseme po prvním kole , pro dnešek musí stačit los prvního kola turnajů Masters a Challengers.
Masters:
Challengers:
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
1054 přístupů celkem , 1 přístupů dnes

Tak jsem si přečetl zajímavou diskuzi. A jsa zainteresován (jako člen skupiny C níže), pokusil jsem se dle doporučení Nietzscheho Zarathustry vylézt na myšlenkový kopec, abych shlédl situaci shora. A vidím 3 skupiny s odlišnými přístupy (byť přibližně stejnými deklarovanými cíli):
A) federace potažmo poskytovatelé zdrojů (investoři) – nastavování pravidel a normových rámců – reálně však neustálé utahování „elektronických“ šroubů pod praporem znemožňování či alespoň ztěžování možnosti podvádění – ve skutečnosti skutek utek,
B) organizátoři turnajů včetně rozhodčích – aplikace pravidel a praktických opatření – neboli, aby se skupina A nažrala a skupina C zůstala celá – fakticky ale odškrtávání opatření pro A a upozaďování názorů hráčů,
C) hráči – aneb jaké „s…“ na nás zase nasypou shora, abychom si mohli zahrát.
A k dokladování smyslu pravidel a opatření postačí odpověď na dvě otázky (respektive okruhy otázek):
1) Proč by způsob podvádění měl být pouze elektronický? A naopak proč každé elektronické zařízení by mělo být používáno k podvádění? NIKDO nepodvádí náhodou. A pokud někdo CHCE podvádět, pak si volí prostředky tak, aby se vyhnul opatřením a současně naplnil své potřeby.
2) Kolik hráčů bylo na MS družstev seniorů přistiženo(!) při podvádění? (Mám pocit, že 0, ale mohu se mýlit.) A kolik hráčů bylo sankcionováno (a jak – kontumace, výstraha, aj.) za pouhé porušení opatření? A jednalo se o vstupní kontrolu, anebo náhodné výstupní kontroly? (Tipoval bych, že jednotky, ale možná i více než 10 případů). Možná by měl p. Huňa jako arbitr přesná čísla.
Můj osobní pocit ze vstupních kontrol – střední generace pocit moci a namachrovanost, mladší generace pocit studu před seniory.
Obvyklý průběh kontroly po vyndání věcí z kapes. Co to je? S pocitem trapnosti – no v klíčence klíče, v peněžence mám peníze a tady jsou různé karty. Můžete nám to ukázat? No tak se podívejte, není to nic tajného, nemám co skrývat. To my ne, to musíte sám. Uf, nechápavý pohled a rozevření. V pořádku, můžete jít. Kdybych měl na ruce napsanou variantu, tak nikdo nezjistí nic.
Naprosto souhlasím hlavně s bodem 1. Všichni se zaměřují na elektronické podvádění, ale nikdo nekontroluje, zda hráči nemají popsány stohy papírů aktuálními variantami zahájení
. Jasně, to, že někdo sehraje geniálně zahájení, mu ještě nezaručuje bod(y), ale přece jen je i dnes dobré postavení figur základem každé partie.
.
).
Tím nechci říct, že by si tím někdo výrazně pomohl, jen mě štve, že se všechno točí kolem elektronického podvádění a všichni, opravdu všichni kromě Carlsena, jsou uplatňováním přísných kontrol vlastně bráni jako podezřelí
Více než kontrolám tašek bych se věnoval podezřelému chování. Někdo může mít v tašce mobil, ale ani jednou tu tašku nevezme do ruky, ani jednou nevstane od partie. Přesto, bude-li přistižen, označí jej za podvodníka. Jiný bude vstávat po každém tahu, bavit se s lidmi na chodbě a přesto bude za klaďase (btw.já třeba vstávám skoro po každém tahu
To mi přijde opravdu „ujeté“.
Tak. Je to už přes 30 let, ale znával jsem hráče, co po kapsách nosil papírky s vypsanými variantami z Malé encyklopedie zahájení – té v ruštině, co v ní z nějakého záhadného důvodu chyběl urychlený drak – a tak někdy kolem 8. tahu se zvedal od partie na WC, aby se podíval, jak se to hraje dál. No, moc mu to nepomáhalo… Také jsem zažil takové, místo kterých zásluhou konzultací na chodbě spoustu tahů hraje vlastně někdo jiný.
níže překládám fakta a názory – pokud jde o názory, jsou to názory FIDE a nemusí být shodné s mým osobním:
nikomu se mobil pronést nepovedlo a obecně je cílem FIDE ne podvodníky odhalit, ale nastavit podmínky tak přísně, aby to nikdo nezkoušel, za to jsem musel ale řešit situaci z druhé strany a to řešit falešná obvinění z podvádění – ano, i na takové akci – včetně písemného protestu (v daném případě nemělo jít o podvádění elektronické, ale o match-fixing).
1) nemusí být elektronický – partiový materiál jsme při vstupních prohlídkách nepovolovali (správně podle FIDE bychom neměli povolit ani partiáře z předchozích kol), šachové knížky tedy musely zůstat doma, pokud přišlo družstvo s šachovými časopisy jako dárek pro soupeřovo družstvo, povolil jsem, ale zápasový rozhodčí byl se mnou domluven a dohlédl během partie, rád bych také upozornil častou větu „že kdo chce podvádět, najde si způsob“ – vzhledem k velmi podrobným prohlídkám po partii (tam bych našel cokoliv) i často během partie (někteří hráči vlastně ani když seděli za šachovnicí nevěděli, že jsou při partii na dálku skenováni), přesné techniky neprozradím, ale podvodník by se sítu nevyhnul. Ať už možnými „papírovými taháky“, tak názorem že častější bude pokročilé podvádění, vaším příspěvkem spíš podporujete (překvapivě) tvrzení, že ty peněženky máme prohledávat, jak nám FIDE poroučí – přesněji řešeno, ona to taky nechce – ráda by byla, abyste je nechali doma a hráli na lehko např. jen s řidičákem v kapse.
2) ano 0 a to je správně
Za celou dobu partie jedna prohra partie (náhodná výstupní kontrola). Dále u asi 8 osob byly nalezeny analogové hodinky během hry (napomenutí a odebrání do konce partie) u 2 osob byly při výstupní kontrole nalezeny propisky (vždy jen 1 kus – napomenutí).
–
Z té ruky byste musel ty tahy číst a toho chování by si někdo z rozhodčích všiml – pořád všech těch několik osob, co se staralo o prohlídky před kolem, během kola neměli práci rozhodcovskou, takže byl čas na to sledovat podezřelá chování, časté chození na záchod/do kabinky apod.
–
Zároveň bych rád uvedl, že v případě kontrol naštěstí drtivá většina účastníků přicházela spořádaně, věci měli již z kapes správně vyndané a připravené k prohlídce, při podrobných prohlídkách přesně věděli, co po nich budu chtít, neodporovali, jeden hráč mi dokonce řekl, že „“je rád, že se to provádí, protože podvádění je v šachu velký problém.“ Problémy byli takřka jen s domácími hráči, kteří bohužel přijeli na tento turnaj s vizí, že to bude jeden z dalších desítek turnajů, co se tady hraje, což není pravda. Je to dáno tím, že zahraniční týmy tento turnaj po většinou hráli i v předchozích ročnících v zahraničí, takže jsou zvyklí.
Pokud šlo o nejlépe nasazené hráče, pak byly všechny kontroly bez problémů. Jsem také potěšen, že např. anglické družstvo dělalo, to co má, nestěžovalo si a pak napsali protest na FIDE – věděli, že stížnost ke mě bude zbytečná a na tomto turnaji už stejně nic nezmění.
Pokud jde o hodinky, bohužel jsou na konci rukou, kde vždy dochází k falešnému pípnutí detektoru. Jedinou správnou možností je tak se zeptat (2 hráči mi řekli ne, ačkoliv jsem u nich hodinky našel) nebo přímo požádat o vyhrnutí rukávů. Vzhledem k tomu, že by z časových důvodů toto nebylo možné, občas se u někoho našly – např. pán na obrázku sice prošel kontrolou, ale později to u něj našel rozhodčí a musel je sundat a odevzdat. Za analogové hodinky bylo dáváno napomenutí (nedělo by se u elektronických – to se naštěstí nestalo). Rád bych také upozornil, že ačkoliv jsou prohlídky velmi přísné vzhledem k tomu, o jakou akci jde (a kdyby bylo na mě, režim by byl jistě jiný), na světových akcích se tomu nevyhneme, navíc – za celou dobu turnaje nikomu nezazvonil mobil, což je obrovský úspěch – zato boxy, kde byly mobily odevzdány, byly někdy hotovým orchestrem
Základním stavebním článkem elektroniky je tzv. PN přechod (oblast na které se setkává oblast s přebytkem elektronů s nedostatkem – tzv. děrová oblast), proto také slovo elektronika (souvisí právě s elektrony). Práve pokud se PN přechod nachází v nějakém zařízení, je pak logicky takovéto zařízení zařízením elektronickým. Jedním ze součástek, které PN přechod obsahují, jsou integrované obvody. Ty jsou nedílnou součástí většiny procesorů a dalších výpočetních zařízeních – jak fungují se můžete dozvědět zde.
http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/351-integrovane-obvody
Níže je pak uveden USB flesh disk i náhled do něj, s viditelnými integrovanými obvody. Jedná se o encyklopedii fyziky, na které spolupracovali odborníci z MFF UK. Ačkoliv není vhodné citovat z wikipedie, protože se jedná o kýmkoliv upravitelný zdroj, při vyhledání pojmu ,,USB flash disk” se zcela jistě dozvíte, že integrovaný obvod obsahuje a také, pokud si vyhledáte pojem ,,integrovaný obvod”, zjistíte, že i na wikipedii je definován jako elektronická součástka. A je zcela logické, že zařízení, které obsahuje elektronickou součástku, bude zařízením elektronickým. Tedy USB flash disk je paměťové zařízení, které je elektronické.
Dále bych rád nad rámec toho všeho upozornil, že právě pokročilejší detektory (tzv. nelineární detektory), které používáme, hledají právě tyto PN přechody a zařízení s nimi bychom nemohli odlišit od zařízení, které se k podvádění mohou použít a která nepochybně tyto přechody obsahují. Zároveň není v silách Fair Play Teamu zkontrolovat, že Vámi vnesená elektronika nebyla nijak upravena k jinému účelu, což pro odborníka nemusí být problém. I když se zařízení jeví jako pouhé paměťové médium, může být schopné dělat něco úplně jiného (tzv. Emulator).
Toto vyjádření bylo schváleno předsedou FPL komise panem Garrettem, stejně jako odborníkem FPL komise, elektroinženýrem Andrew Howiem.
Dobrý den,
na dané akci jsem měl pozici Chief Fair Play Officera – osoby odpovědné za fair play, proto bych se rád vyjádřil k několika věcem a vyjasnil některé skutečnosti a přidal informace, které nezazněly. Především, otázka, zda FIDE chce vynucovat pravidla tak silně, odpovím jednoznačně – ano. Měl jsem za zády 2 supervizory z komise FPL, se kterými jsem musel pravidelně telefonicky komunikovat a ke kterým se dostávala videa toho, jak práci provádím. O tom, jak je komise FPL přísná, svědčí fakt, že prohlásili na olympiádě za prohranou partii hráči, u kterého byla nalezena SIM karta. Všechna rozhodnutí se musela s nimi konzultovat, pokud bych režim prohlídek zmírnil apod., měl bych velký problém (stalo se mi na WRBC v Albánii 2024). Další věc, na kterou bych rád upozornil, je ta, že se jednalo o 2 USB flash disky a asi 10 propisek. Propisky byly také zakázány a takové množství už i mohlo vyžadovat přísnější trest než za propisky běžně dávané napomenutí. Co je nejdůležitější a co vůbec nikde nezaznělo, je to, že na disku se nacházely různé šachové materiály (partie v pgn).
Přesně jak říká pan Kubeček, na zdroji nezáleží – vysvětlím v dalším komentáři.
Chápu a nechtěl jsem tím nijak kritizovat ani pořadatele, ani rozhodčí. Jen konstatuji, že procento takto odhalených SKUTEČNÝCH podvodníků možná nebude ani procento, ale promile
. Tahle anticheatingová pravidla neodrazují podvodníky, ti si cestu vždycky najdou, ale normální hráče.
Je to zhruba totéž, jako když se v Evropě zakazuje nošení nožů. Normální člověk může být perzekuován, magor si nůž obstará a na pravidla kašle.
Takže kontumák za powerbanku je asi jasná věc také? a zakázené věci se můžou před partii někam uložit? nebo jak to funguje? Při čtění se děsím hrát turnaje.
Tak z našich týmů skončili nejlépe obšívaní, tedy Moravská Slavia. Jinak blahopřeji Češkám ke zlaté medaili mezi ženami, snad to pořadí čtu správně.
Ad anticheating – tak to u Elišky Richtrové je nepříjemné (že toto nařízení nedává smysl je jiná věc). Překvapuje mě ale poznámka o hodinkách. Všechny(!) se musejí při vstupu odevzdávat (jako mobily). Pokud by je měl někdo na ruce, pak je to skutečně problém. Nebyla by fotka? Já jsem fotogalerii tak detailně neprohlížel.
Rozhodčí a asistenti krouží po sále jako ohaři (zvláště někteří). Stalo se mi, že se mě během partie jistý pán 3x ptal, jestli už jsem neskončil, aby mě mohl promptně vyhodit. Mimochodem čas odchodu po dohrání byl během turnaje zkrácen z pěti minut na tři.
Že by si tito bdělí ohaři nevšimli hodinek na něčích rukou je tedy na snížení jejich odměn.
Byla by
https://www.wstcc2025.net/gallery/photogallery/Ediz-Gurel/1-200-4 . A viděl jsem to i u českého hráče, proto raději nedám odkaz
.
Samozřejmě lze namítnout, že to byla jen propagační fotka/fotky
, ale i tak: dotyčný se do sálu s hodinkami dostal 
Jak píše Luboš, považovat flashku za elektronické zařízení je blbost – je to jen nosič dat, jako je třeba účtenka z obchodu
za něco takového kontumaci je fakt úlet a považuji to za nespravedlivé.
Jen tak mezi řečí, není to kontumace. Ta by se nepočítala do ratingu. Je to prohra se vším všudy, tedy i se zápočtem na rating
.
Dík za upřesnění – o to větší je to nesmysl. Zajímalo by mě stanovisko pana Huni.
Tak jako… Jaké stanovisko? Všechno je v souladu s pravidly, ta tvoří FIDE
(pro všechny, kromě Carlsena
).
Flashdisk samozřejmě elektronické zařízení je, podstata jeho fungování už je holt taková (na rozdíl třeba od té diskety nebo CD). To, že nemá vlastní zdroj energie a bez dalšího zařízení je k ničemu, na tom nic nemění. Navíc pro dostatečně motivovaného podvodníka není problém (nechat si) vyrobit zařízení, které je k nerozeznání od flashdisku, ale půjde použít ke komunikaci (nebo na něj půjde rovnou nainstalovat Stockfish). Jenže pak jde zase namítnout, že to samé jde udělat i se rtěnkou… To jsou holt ty méně příjemné dopady technického pokroku.
Co se týká hodinek, tak na našem svazovém webu jsem viděl upozornění, že v oficiálních soutěžích jsou zakázané všechny digitální, protože rozhodčí není od toho, aby zkoumal, jak moc jsou „chytré“. Pokud se ovšem budeme držet striktní formulace „elektronické zařízení“, tak to technicky zahrnuje i všechny s quartz pohonem. No a že by rozhodčí zkoumal, co je quartz a co klasická mechanika, to už si vůbec nedovedu představit. Takže nakonec je na takovém turnaji zákaz veškerých hodinek možná to nejlepší řešení.
Samozřejmě elektronické zařízení? Proč? Protože je tam tišťák?
A senioři s bypassem hrát mohou? Proč?
Osobní prohledávání a prohra kvůli flashce je prostě debilita na n-tou.
Přidávám se k Lubošovi, budou se zpětně přepisovat výsledky u partií, kde se zjevně hrálo s hodinkami?
Líbí se mi příklad se rtěnkou, který jste uvedl. Zásadně nesouhlasím s Vaším závěrem, že „Takže nakonec je na takovém turnaji zákaz veškerých hodinek možná to nejlepší řešení.“
Myslím, že by bylo lepší používat trochu víc selský rozum a na akcích typu MS seniorů to tak nehrotit.
Kontrola po odehrané partii, kde nedošlo k žádnému podezření (aspoň pokud vím), mi prostě hlava nebere. K čemu je to vlastně dobré? Aby rozhodčí ukázali svaly nebo proč ona kontrola vlastně proběhla?
> Zásadně nesouhlasím s Vaším závěrem, že „Takže nakonec je na takovém turnaji zákaz veškerých hodinek možná to nejlepší řešení.“
V situaci, kdy je obtížné spolehlivě rozeznat smart hodinky od obyčejných a shodneme se, že smart jsou jasný problém, mi opravdu připadá rozumnější zakázat i ty obyčejné.
> Myslím, že by bylo lepší používat trochu víc selský rozum a na akcích typu MS seniorů to tak nehrotit.
AFAIK má FIDE nějakou klasifikaci soutěží a tomu odpovídají bezpečnostní opatření. MS seniorů je pořád brané mistrovství světa, takže asi není až takové překvapení, že je v té klasifikaci poměrně vysoko. Na šachové olympiádě se dokonce dělaly i dopingové kontroly, přestože u většiny látek ze seznamu zakázaných není vůbec jasné, jak by mohly šachistovi pomoci k lepšímu výkonu (a u spousty je naopak jasné, že by spíš škodily) and nejsem si ani jistý, jestli je vůbec známa nějaká, která by opravdu pomáhala. Taky si můžeme myslet, že je to blbost, ale doba je holt taková, paranoia kvete, a bohužel je dost příkladů, které ukazují, že asi právem.
> Kontrola po odehrané partii, kde nedošlo k žádnému podezření (aspoň pokud vím), mi prostě hlava nebere.
Neznám detaily, ale pokud vím, kromě plošných kontrol při vstupu se dělají i namátkové. A je asi pořád citlivější kontrolu udělat po partii než při ní, to se asi dělá jen v případě konkrétního podezření.
Paranoia kvete, ale to neznamená, že musíme být všichni paranoidní
. Namátkové osobní prohlídky jsou typickou ukázkou paranoidního přístupu a právě tady by měl nastoupit zdravý rozum.
. Neděje se to a kdyby se to dělo, asi by se to líbilo jen málokomu.
. Nebo si pořadatelé vyberou po partii pár hráčů ke kontrole. Aby sundali ponožky a dokázali svou nevinu.
Občas se (v nešachovém světě) stane, že nějaký magor vytáhne nůž a pobodá nevinné lidi. Kdybychom na to převedli naši „šachovou paranoiu“, pak by asi nikdo neměl protestovat proti tomu, že jej třeba v obchodním domě odvedou policisté na „náhodnou osobní prohlídku“
FIDE nám zavedla „paranoidní standardy“, které bezmyšlenkovitě uvádíme do praxe. Pokud se proti tomu nebudeme ozývat, můžeme se dočkat toho, že na nějakém turnaji bude třeba nařízení hrát bez ponožek, protože se někde jinde našel podvodník, který si do ponožky schoval mobil
Prostě místo presumpce neviny se v šachu začíná uplatňovat presumpce viny. Všichni jsme podle FIDE potenciální podvodníci, kteří by měli podstoupit kontrolu, aby prokázali svou nevinu.
Zdá se vám to normální?
Mně ne.
Souhlasím s tím, že než se něco zavede, mělo by to projít diskusí a náležitým vysvětlením, tato diskuse by měla prokapat ke každému šachistovi ….ne jen něco zavést a nikoho se na nic neptat, snad jsou šachisté svéprávní a docela inteligentní lidé
A ne říkat, tam je tišťák, čau.
Já bych s Vámi docela souhlasil ve všem, kontext senioři, selský rozum, česká reprezentantka, fandíme atd. Sám bych se hádal a apeloval na zdravý rozum. Jenže … s překotným vývojem AI, elektroniky jen těžko může rozhodčí něco vědět a nějak reagovat, flashdisk je až moc velká velikost pro nějaký minicomp, který může mít baterii, třeba vibrovat nebo nevím co . Navíc opravdu nechápu, proč na šachovém turnaji provokovat s flashdiskem. Anticheating bude vždy pozadu a nakonec se z toho šachový svět zhroutí.
Vsadil byste se, že se nedá s upravenou flashkou podvádět o milion dolarů :-), (za to to už i nechám vyrobit)?
Česká reprezentantka? Fandíme? Nikde jsem to nepsal a nehraje to pro mě v tomto případě žádnou roli.
Takovou flashku určitě vyrobit lze, ale selským rozumem právě nejspíš dospějeme k závěru, že není příkiš reálné, že by si ji někdo nechal vyrobit pro MS seniorů.
Provokovat s flashdiskem? Paní Richtrové jsem se neptal, ale tipuji, že se jednalo o nedopatření, kdy třeba mohla prostě zapomenout, že flashku v kabelce má.
Ve světle již proběhlé partie, ke které nebyly výhrady mi trest, který byl udělen přijde velmi nepřiměřený. Napomenutí by mi dávalo větší smysl.
Chápu, česká reprezentantka jsem napsal jen pro kontext (samozřejmě vím, že jste to nepsal, ale myslím, že kdyby to byl někdo z Burkiny Faso, tak by jste se tím asi nezabýval tak podrobně), taktéž berte slovo provokovat, bylo to myšleno jinak, samozřejmě si to zapomněla/neuvědomila, to chápeme oba, ale právě problém je, že to je flashdisk a ne kapesník… Jinak souhlasím, že to ten rozhodčí neměl řešit, že to je nepřiměřené, já jen, že nelze tvrdit, že flashdisk je nutno za každou cenu považovat za kapesník (opět nadsázka).
A opakuji, souhlasím s tím, že v tom konkrétním případě na konkrétním mistroství seniorů to byla blbost, a štve mě to, protože vynaložená energie té hráčky by neměla být takto vyhozena do koše, a souhlasím se zdravým rozumem, jen nesouhlasím s argumentací, já bych to asi pojal jinak – rozhodčí by jí to asi měl vysvětlit a napomenout pro příště.
Jasně, souhlas. Nemusíte mi to věřit, ale zabýval bych se tím úplně stejně, i kdyby šlo o hráčku Burkiny Faso (kde mimochodem skupina volně žijících ledních medvědů tvoří prázdnou množinu dle již zesnulého Prof. RNDr. Bohdana Zelinky, DrSc
, kterého jsem měl na teorii grafů na škole). Souhlas, o napomenutí píši také.
> Samozřejmě elektronické zařízení? Proč? Protože je tam tišťák?
Tišťák je to nejmenší. Na něm je ale hromada logických obvodů a nedivil bych se kdyby komplexita takového flashdisku vysoce převyšovala můj mobil (Nokia 2323 Classic), který automaticky odevzdávám v souladu s regulemi. A když takový flashdisk otevřete (což u většiny ani nedestruktivně nejde), ani odborník bez potřebného vybavení a náročné analýzy není schopen posoudit, jestli je to opravdu jen flashdisk. Jak to má posoudit rozhodčí?
> A senioři s bypassem hrát mohou? Proč?
V pravidlech se píše „During a game, a player is forbidden to have any electronic device not specifically approved by the arbiter in the playing venue.“ Předpokládám, že získat souhlas pro bypass by problém nebyl. Jestli si ho opravdu každý, kdo ho má, vyžádá, je jiná otázka; ne vždy se všechno děje přesně podle předpisů, ale když nechci mít problémy, radši počítám s nejhorší variantou.
> Osobní prohledávání a prohra kvůli flashce je prostě debilita na n-tou.
Pro mne je to spíš to, že si někdo takovou věc vezme s sebou k šachovnici. Řadil bych to do kategorie „prohra z blbosti“. Když jsem se nechal ukecat k blickám a prohrál proto, že jsem soupeři dal mat, ale přehlédl, že když v předchozím tahu uhnul dámou, dal mi tím zároveň šach, tak si o takové prohře taky můžu myslet svoje, ale pravidla taková jsou, takže je to moje chyba, ne soupeře. Nebo jsem slyšel historku o člověku, kterému v nějaké regionální soutěži v totálně vyhrané pozici asi dva tahy do matu zazvonil mobil. Být na místě jeho soupeře, asi bych na takové „výhře“ netrval (tedy aspoň ne v individuální soutěži), ale bylo to jeho právo a primárně je to chyba toho, kdo si ten mobil zapomněl vypnout.
Já tedy nevím. Flashdisk mám v kapse celkem běžně a vůbec by mě nenapadlo jej považovat za elektronické zařízení právě proto, že mu chybí „vlastní pohon“
.
, takže z tohoto úhlu pohledu je kategorizace flashdisku jako elektronického zařízení poněkud sporná.
. Rozhodčí automaticky ukončí hru a neměl by ho zajímat „názor“ hráčů (ledaže by prohlásili, že mobil zazvonil až poté, co se dohodli na remíze
).
Máte pravdu, že se do něj dá dostat i plnohodnotný „počítač“ (spíše čip), ale ten se dá v dnešní době dostat prakticky do čehokoli, třeba do spony u opasku nebo zapínání podprsenky
Co se týče zazvonění mobilu, tak nemusíte trvat na ničem
A co občanský průkaz nebo platební karta? To jsou věci, kterou člověk někdy nechce nechávat bez dozoru.
> A co občanský průkaz nebo platební karta? To jsou věci, kterou
> člověk někdy nechce nechávat bez dozoru.
To je asi největší problém. Věci jako občanka (pas), platební karty nebo třeba karta od hotelového pokoje (nebo naopak klíč od auta u dojíždějících), to jsou věci, které dost dobře nejde nechat doma a asi bych neměl dobrý pocit, kdybych je měl nechat i v zamčené skříňce. Definici elektronického zařízení ale v dnešní době hravě splňují. Po pravdě netuším, jaká je praxe (a teorie) na turnajích takové úrovně, kde se řeší i (nedigitální) hodinky a vlastní propiska.
S FPL jsme byli domluvení, že na akcích MS jako senioři nebo mládež jsou povolené z hlediska elektroniky jen platební karty, karty od hotelu a klíče od auta. Toto však neplatí u turnajů jako kandidáti, grand prix, zápas o titul apod. Zde nemohou mít hráči vůbec nic, ovšem u takovýchto akcí je to řešitelné.