Přestupy v Karlsruhe
V indickém Puné, kde se hraje turnaj ze série FIDE Women’s Grand Prix měly hráčky včera volný den. Hraje se silný festival v Karslruhe Grenke Open, který letos kombinuje normální a Fischerovy šachy. Na startovních listinách festivalových turnajů v Karlsruhe najdeme řadu českých hráčů v čele s Davidem Navarou.
Turnaj v Puné sleduji pravidelně, páté kolo nebylo výjimkou, ale tentokrát to „odfláknu“ .Čtyři partie z pěti skončily remízou, poctivou výhru si vybojovala Vaishali Rameshbabu s Batkhuyag Munguntuul. Mongolská hráčka stála po celou partii akitvněji, ale pak přišla časová tíseň, ve které partii pokazila.
Výsledky a los dalšího kola:
Tabulka:
Odkazy:
Web pořadatele
Online na lichess.org
Výsledky na chess-results
Freestyle Chess není nic jiného než jiný název pro „staré“ známé Fischerovy šachy. Ve dnech 7. – 14. dubna se hrál v Paříži další turnaj ze seriálu Freestyle Grand Slam, který se moc nezamlouvá světové šachové organizaci (FIDE). Vítězem pařížského klání se stal Magnus Carlsen, který ve finále porazil Hikaru Nakamuru. Třetí skončil Fabiano Caruana, čtvrtý Vincent Keymer. Další pořadí: 5. Arjun Erigaisi, 6. Maxime Vachier-Lagrave, 7. Jan Nepomňašči, 8. Nodirbek Abdusattorov, 9. Praggnanandhaa Rameshababu, 10. Richard Rapport, 11. – 12. Vidit a Gukesh.
V současné době se hraje festival v Karlsruhe. Známý a populární Grenke Open prošel letos určitou transformací. I letos se hrají „normální“ openy v klasickém šachu, ale souběžně s tím se hrají i turnaje v Fischerově šachu. Turnaje přilákaly hodně špičkových hráčů, včetně tradičního účastníka Magnuse Carlsena.
Z českých hráčů hrají od prvního kola FRC (=Fischerovy šachy) turnaj tři hráči: David Navara, Václav Finěk a Filip Cabela. Píši od prvního kola, protože k nim přibyla ještě trojice Sofia Markina, Zuzana Stará a Jan Souček.
Na festivalu platí jedno zajímavé turnaje, které děla z „náhodných“ Fischerových šachů ještě náhodnější a nepřehlednější turnaj. Z mého úhlu pohledu: CHAOS.

Nevím, možná to mnoha hráčům bude vyhovovat, ale klidně bych se vsadil, že se mezi desítkami (nebo stovkami) hráčů najde pár jedinců, kteří přehlédli malou změnu ve festivalových pravidlech. Až do pátého kola měli hráči klasického turnaje možnost přesunout se do turnaje ve Fischerových šachách i s uhranými body z klasického turnaje. Této možnosti využila zhruba padesátka hráčů, mezi nimi i tři naši (naše). Tak třeba se stalo, že Američan Awonder Liang uhrál v klasickém šachu 3.5 bodu ze čtyř partií, přesunul se do FRC turnaje, kde v pátém kole porazil Dardhu a rázem se ocitl na druhém místě hned za svým dnešním soupeřem Magnusem Carlsenem.
Můj pocit z téhle přestupové novinky je nedobrý. Z „freestyle“ šachu se stává až moc „freeturnaj“, kde si člověk do poloviny turnaje nemůže být skoro ničím jistý. Vezměte si, že po čtvrtém kole máte nahrány krásné tři body a držíte se někde v popředí tabulky. Pak přestoupí hromada tříbodových nebo tříapůlbodových hráčů z hlavního turnaje a rázem spadnete v tabulce o „x-míst“.
Řeknu to ještě expresivněji: bordel . Tedy takto to vnímám já jako divák.
Naši hráči se vedou celkem dobře. David Navara má 3.5 bodu, Vašek Finěk rovněž a za sebou střetnutí s Magnusem Carlsenem ve druhém kole. Vašek hrál dobře a dlouho držel s Carlsenem krok. Problém je v tom, že držet s Magnusem krok je málo .
Velmi dobře hraje v klasickém openu Jáchym Němec. Po pátém kole má 4.5 bodu a je v těsném kontaktu s vedoucí špičkou. Dobře hrají i Jakub Roubalík, Jan Rubeš a Nikita Filindash (všichni 4 body).
Odkazy:
Web festivalu
Výsledky na chess-results
Online na lichess.org
Fotogalerie turnaje
