Konec v St.Louis, ostatní pokračují
V Saint Louis dohrály ženy jeden z nejsilnějších turnajů letošního roku (Cairns Cup), v Teplicích bojuje Václav Finěk o první místo v hlavním openu, Robert Cvek hraje v chorvatské Pule a v uzbecké metropoli Taškentu se hrála druhá kola v turnajích v turnajích Masters, Challengers a Futures.
Poslední kolo turnaje Cairns Cup v St.Louis nebylo pbvyklou „dojezdovou etapou“, dámy bojovaly do posledních šancí. Bibisara Assaubayeva porazila černými Nino Batsiashvili, Maria Muzyčuk přehrála v rovné věžové koncovce Humpy Koneru, která naděje na vítězství v dobře rozehraném turnaji pohřbila hodně hluboko v posledních čtyřech třech kolech. Čtyři Tři porážky jsou nepříjemné nejen kvůli výsledku v turnaji (a s tím spojenou finanční „ztrátou“ ), ale hlavně mohou mít hodně nepříjemný dopad na psychiku hráčky. Nevím, jak dobrou nervovou soustavu má Koneru a jak se staví k podobným situacím, ale znám dost lidí, se kterými by něco takového pořádně zametlo.
Spravedlivou remízou skončily partie Dronavalli – Kašlinskaja a Dzagnidze – Tan. Remízou skončil i souboj o první místo mezi Carissou Yip a Alicí Lee. V těžké koncovce měla Yip dámu proti věži a lehké figuře. Stoskfish vidí partii jako „lehce vyhranou“ za bílou , ve skutečnosti to však tak jednoduché není. Když vedete o půl bodu a víte, že k prvnímu místu stačí remíza, není lehké donutit se hledat nejlepší tahy v pozici. Remíza dvou mladých hráček znamenala, že Yip obsadila samostatné první místo, Lee samostatné druhé. Slovo samostatné je v tomto případě důležité, protože při dělení míst se dělily i finanční ceny.
Na tomto místě tak vzniká prostor pro milovníky konspiračních teorií , protože kdyby Yip uplatila svou výhodu a partii vyhrála, Lee by se o druhou a třetí cenu musela podělit s Dronavalli. Podobné teorie jsou podle mě nesmyslné, protože finanční ztráta by nestála za řeč (-5 tis.dolarů) a koncovka nebyla tak jasná. Bílá udělala jedinou chybu (79. De5?), když vsadila na špatného volného pěšce místo likvidace pěšců soupeřky.
Konečná tabulka Cairns Cup:
Konečné pořadí s dělením cen (screenshot z webu pořadatelů):
Odkazy:
Web turnaje
Partie na chess.com
V Teplicích si na „A“ turnaji festivalu Teplice Open velmi dobře vede Václav Finěk. V sedmém kole bojoval o první místo s vietnamským mladíkem Phamem Phucem (nechce se mi skloňovat celé jeho jméno – Pham Tran Gia Phuc ) a jejich vzájemný souboj skončil remízou, která je oba stále drží ve hře o první místo. Za remízu může být rád spíše bílý, protože v určitých chvílích stál Vašek jasně lépe a těsně po časové kontrole dokonce i na výhru (43. b4?). Stačilo najít správný plán s aktivizací jezdce, který by společně se střelcem podpořil postup volného pěšce. Dobře se to píše, když člověk nesedí u partie
, ale v praxi se musí v prvé řadě takový plán najít a pak ještě dobře spočítat, zda se náhodou neurve nějaký bílý pěšec na dámském křídle, což po několika hodinách hry není jednoduché.
Turnaj ovládá „gang mladistvých“ . V čele jsou tři hráči ve věku 14-16 let, za nimi pak skupinka starších hráčů, kteří mají o půl bodu méně. Těší nás, že je mezi nimi i Jarda Bureš, kterému se zatím daří (a doufejme, že se mu bude dařit i nadále). Pravda, Jarda si i v této tříčlenné skupince může připadat jako „stary gřyb“, jak říkáme u nás (není třeba překládat, jen pro zajímavost, u nás se řadí „gřyb“ mezi vyjmenovaná slova po „ř“
), protože už má přes třicet, ale vzhledem k tomu, že je „principálem“ šachové školy Hříbata, tak se s tím snad bez problémů vyrovná a ukáže „pionýrům a svazákům“, že třicet ještě není seniorský věk
.
Odkazy:
Web turnaje
Výsledky na chess-results
Na turnaji Pula Open to nemají favorité lehlé. Po šestém kole jsou s 5.5 body v čele Slovinec Stevanić a Srb Omorjan, kteří na začátku turnaje rozhodně nepatřili mezi favority. České fanoušky jistě zajímá, jak si vede Robert Cvek. Řekl bych „tak středně na ježka“ . V šestém kole remizoval s chorvatským FM Bornou Francem, který sehrál velmi dobrou partii. Robert je prozatím na 10. – 29. místě, na první příčku ztrácí bod. To není zrovna málo, ale ve švýcarech se to nejdůležitější odehrává až v posledních třech kolech. Věřím tomu, že se český hráč dostane do cen, na první místo to však zatím nevypadá.
Odkazy:
Web pořadatele
Výsledky na chess-results
Partie na lichess.org
Videa Roberta Cveka s rozbory partií z turnaje
Druhé kolo turnaje Masters na UzChess Cupu bylo kolem remízovým. Tři partie z pěti skončily smírně (na druhou stranu, to není až tak moc), hezky vyhrál Praggnanandhaa s Vokhidovem a po strašné hrubce prohrál Aravindh s Yakubboevem.
Praggnanandhaa postavil otravného jezdce na h5. Nic strašného černému nedělal, ale jeho přítomnost byla opravdu frustrující. Nedal se odstranit, nedal se sežrat.
Ale Vokhidov se rozhodl, že zkusí, zda je jedlý. Nebyl.
Aravindh udělal ve špatné koncovce hrubku, po které černý lehce vyhrál. Prostě úlet .
Výsledky a los Masters:
Výsledky a los Challengers:
Výsledky a los Futures:
Odkazy:
Web pořadatelů
Výsledky na chess-results
Partie na lichess.org

Je to tam.
Soupeř se v časovce spletl a vzdává to. A pěknou divočinu tam má Jirka Štoček. Je na co koukat
.
Dvě Američanky nakonec na čele, to je určitě překvapení. A hodně krásné ceny v turnaji.
Vaška jsem včera v časovce sledoval, počítač sice psal něco jako 2,5+, ale přesně, jak píšeš, hodně složité na vyhrávání. 2 kola do konce, bude to boj.
To mi připomíná, jak jsem cca před 2-3 lety stál v jedné partii hodně dobře, ale nakonec jsem jen remizoval. Po partii za mnou přichází borec:
.“
. Možná je, ale ne pro člověka. Dá se najít správný tah, ale pak je nutné udělat ještě několik dalších tahů v souladu s motorem, a to už lehké není.
„Hele, jak jsi to mohl tak zkazit? Tady jsi stál jasně na výhru!“ a ukazuje mi svůj mobil s vyhranou pozicí.“
„Nestál jsem na výhru.“
„Ale stál! Dívej se, tady zahraješ tohle, soupeř musí toto a pak ho dorazíš tímto tahem. Jasně, ještě není konec, ale převaha +4 už mluví za vše.“
„Nestál jsem na výhru ani náhodou, protože i kdybych měl na hodinách o 60 minut víc a i kdybych viděl základní motiv, tak bych určitě nezahrál několik dalších tahů přesně podle Stockfishe
Prostě někteří lidé si myslí, že když něco ukazuje Stockfish, je to tutovka
Je rozdíl mezi +4 a +4. Jsem si téměř jistý, že existují pozice +4, které v praktické partii nevyhraje nikdo.
Technická – Koneru prohrála „jen“ 3 poslední partie, v 6. kole vyhrála s Harikou.
Jo, díky
, počítám deset hráček=deset kol
. Opravím…