Nudně a netřaskavě
Sice se stále ještě hraje především online, ale šachový svět už pomalu usedá i za šachovnice. V ČR máme dokončeny některé soutěže družstev, tento víkend se dokončují mládežnické ligy a příští víkend se konečně uzavře vše.
V průběhu týdne nebylo moc o čem psát, a tak jsme připravili hned několik rozhovorů Honzy Jílka s Lubošem Zimniokem a Luboše Zimnioka s Honzou Jílkem. Pak jsme však usoudili, že by to mohlo být spíš nudné než třaskavé 😀 a že by nás to mohlo připravit o věrnou hrstku našich čtenářů , takže máte smůlu 🙂 , nic nebude!
„Nic“ je silné slovo, něco přeci jen bude, protože se šachy hrály i v tomto týdnu. Online i v reálu.
Z online akcí stojí za zmínku zápas mezi Američanem Jefferym Xiongem a Rusem Nikitou Viťugovem hraný na serveru chess.com. Zápas s klasickým hracím tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut na dohrání s přídavkem 30 vteřin od prvního tahu se hrál ve dnech 16.-19.6.2020. První tři partie byly oboustranně naprosto korektní a všechny skončily remízou. Ve čtvrté partii se hrála španělská a Xiongovi snad „hráblo“, protože jsem najednou začal v partii poznávat „své“ tahy 🙂
Xiong nejdříve obsadil svými figurami pravý okraj šachovnice ( 10.Jh4 ; 11.Sh6), pak obětoval levé (dámské) křídlo a nakonec ještě figuru, aby se mohl po 31.tahu vzdát. Celkově tak zvítězil Nikita Viťugov nad Jefferym Xiongem 2,5-1,5.
V Oslu se hrály „živé“ šachy. Od 10. do 18.6.2020 tam probíhal „normální“ turnaj „Offerspill Invitational“, na nějž bylo pozváno třicet hráčů. V konečné tabulce vidíme hráčů třicet jedna. Nasazená turnajová jednička velmistr Aryan Tari totiž po pátém kole odstoupil z turnaje. Ke cti hráči slouží, že se nevymlouval a jako důvod odstoupení uvedl nejen zdravotní potíže, ale i špatnou formu. V pátém kole jej zmasakroval IM Linus Johannsson. I když možná by bylo přesnější napsat, že se černý zmasakroval sám…
Vítězem turnaje se stal IM Johannes Haug se sedmi body z devíti partií před IM Linusem Johanssonem (6,5 bodů) a GM Frode Olavem Ulsenem Urkedalem (ano, je to jeden hráč s mnoha jmény a pokud jsem to špatně vyskloňoval, pak se předem omlouvám 🙂 ). Konečnou tabulku i partie jednotlivých kol naleznete na stránkách turnaje.
Živě se hraje také v lotyšské Rize. Open turnaje „Riga Summers Chess Festival 2020“ se účastní 79 hráčů a turnaj má za sebou šest kol. Na čele je čtveřice hráčů s pěti body: mladý FM Semjonovs, u nás dobře známý IM Berzinsh, IM Svešnikov (nepleťte si jej s GM Svešnikovem) a FM Stepins.
Pro mě je zajímavý pohled na startovní listinu, který potvrzuje to, co tvrdím už delší dobu: „normální“ pracující člověk, který se neživí šachem, nemá čas trávit devět dnů na šachovém turnaji. Ze 79 hráčů je takových „normálních“ jen hrstka (počítal-li jsem dobře, tak 13 hráčů i se započtením seniorů nad 50 let) a to už nemluvím o tom, že ani ti „normální“ zřejmě nejsou „normální“ a nějakým způsobem se živí šachem. Jinak v turnaji hrají jen mladí žáci či studenti a několik hráčů v seniorském věku.
Pořadí a los naleznete na chess-results, partie můžete sledovat třeba na chessbomb.com .
Kromě živých šachů se však stále hraje převážně na internetu. Dnes startuje další díl Magnusovy show (snad to nebude opět „shitshow“). Turnaje pod názvem „Chessable Masters 2020“ hraného od 20.6.2020 do 5.7.2020 na serveru chess24.com se zúčastní 12 hráčů, kteří budou v základní části rozděleni do dvou skupin, kde se utkají mezi sebou dvoukolově. Z každé skupiny postoupí čtyři hráči do vyřazovací části, kde sehrají sérii tří minizápasů na čtyři rapid partie (už vidím Honzu Jílka, jak nad právě napsaným hořekuje, že je to složitější než DPH na pivo 🙂 ). Vítěz turnaje si připíše na své konto 45 000 dolarů, poražený 27 000 dolarů, semifinalisté 15 000 dolarů, čtvrtfinalisté 8 000 a zkrátka nepřijdou ani ti, co se do vyřazovací části nedostanou, protože na ně zbývají 4 000 dolary.
Hrát se začíná již dnes. Kdo všechno se zúčastní?
Maxime Vachier-Lagrave, Alexander Griščuk, Magnus Carlsen, Fabiano Caruana, Tejmur Radžabov, Anish Giri, Hikaru Nakamura, Pentala Harikrishna, Ting Li-žen (Ding Liren), Jan Něpomňašči, Vladislav Artěmjev a Daniil Dubov.
Tempo hry je 15 minut s přídavkem 10 vteřin a platí „klasická“ pravidla podobných turnajů, tedy „sofijské“ pravidlo, armageddon atd. 🙂
Partie, videa, komentáře a vše ostatní naleznete na stránkách turnaje.
Na závěr si dovolím uvést pozici, kterou se na sociální síti FB „pochlubil“ jeden z mých přátel 🙂 Černému se závěr partie tak trochu vymkl z ruky, proto jej zde nebudu jmenovat a zachovám jeho anonymitu. Samozřejmě si ale dovolím připojit „ilustrační“ kresbičku 😉
Bílý stojí hůř a posledním tahem (Db5xb7) ještě navíc hrubě chyboval a černý mohl partii efektně zakončit (to také udělal, prohrál na čas 😀 ). Za jak dlouho najdete vítěznou kombinaci černého? 😉
Řešení pro lenochy (nepředpokládám, že to někdo nenajde) posouvám úúúúúúplně dolů.
Řešení: Řešení: 1. … Vxa2+ (libovolná věž) 2.Sxa2 Vxa2+ 3.Kxa2 Da4+ 4.Kb2 Jc4+ 5.Kc1 d2#
V Praze se po tříměsíční pauze způsobené koronavirem dohrávaly soutěže družstev. Upřesním to, pouze „Přeborová skupina.“
V I., II. a III. třídě šachisté neměli zájem pokračovat, a tak byl průběžný stav po devátém kole prohlášen za konečný. Já sám, značně „nadržen“ po dlouhém půstu, jsem vyrazil po ose Kladno – Praha k diviznímu klání TJ Pankrác „C“ vs. Sokol Vršovice „A.“ Čekal nás těžký soupeř bojující o postup do 2. ligy. Úderem osmnácté hodiny proti mně usedá sympatický pán středních let s ratingem cca 2050; záměrně zde neuvádím jeho jméno. Proč, vyplyne později z textu. Zdravíme se kývnutím hlavy…Těším se na poziční boj ve stylu José Raúla Capablanky trvající do pozdních večerních hodin (rád dobíhám poslední rychlíkový spoj do Kladna). Leč nestalo se…
1.d4 Jf6 2.Sf4 c5 3.e3 d6 4.dxc5 Da5 5.Jc3 dxc5 6.Dd2 g6 7.Vd1 Sg7? (po „a6“ se „nic neděje“) 8.Sxb8 Vxb8 9. Sb5+ a černý se vzdal
Nyní je zřejmé, proč jsem zachoval anonymitu vojevůdce černých kamenů. Kdyby náhodou zavítal na stránky „šachy.cz,“ mohlo by se ho to dotknout. Mojí snahou, ba přímo prioritou, bylo, je a bude neurážet a nezesměšňovat kolegy šachisty. Takovýto „úraz“ se může přihodit komukoliv z nás. Použiji slova novopečeného člena Rady ČT – Pavla Matochy: „My šachisté jsme jedna rodina (Gens una sumus).“
PS. Pane Zimnioku, pozici na diagramu řeším z hlavy a tak se omlouvám za případnou chybu… vedle efektního d2# šlo zahrát i 5…Dc2 se stejným výsledkem.
Škoda, že nemohu napsat totéž 🙂 .
Já si totiž nemyslím, že zveřejnění chyb v partii je zesměšňování. Pokud něco zahraji jako idiot, nemohu se divit, že se nad tím lidé (v lepším případě) pousmějí. Beru to prostě tak, že šachová partie je jakousi exhibicí a tudíž se nikdo nemůže divit, že jeho tahy nebo plány mohou být veřejně posuzovány.
Patří to ke hře.
A chyby, ba i hrubé, děláme všichni 🙂
WOW, jsem slavný! Kdybych ten mat normálně dal, tak se do článku asi nedostanu. Ale takhle, když jsem Vxa2 zahrál 5 vteřin po pádu praporku, to mám i s krásnou podobiznou ? Myslím, že si Magnus s Fabim a dalšími rvou vlasy: „Proč jsem třeba nenechal stát dámu, mohl jsem tam mít taky obrázek!“ ?
No…tak já chráním tvoji anonymitu a ty se takhle prokecneš 😀 😀 😀