Cena za krásu
V komentáři ke včerejšímu příspěvku zmínil David Navara partii dvou ruských šachistek, Alisy Galljamové a Aliny Kašlinské, v superfinále ruského šampionátu. Při pročítání různých šachových webů jsem také narazil na Davidův komentář či dotaz, zda dostane Alina Kašlinská cenu za krásu.
Za mě… Alina by si cenu za krásu jistě zasloužila, tak jako mnoho jiných šachistek . Aby to nebylo tak jednoznačné, tak jsem ji tužkou zošklivil (viz obrázek nahoře).
Po jednodenní přestávce se včera (tj.v sobotu 12.12.2020) pokračovalo nejen v ženském, ale i v mužském turnaji na superfinále Ruska.
V turnaji mužů ubyl jeden účastník, Michail Antipov měl pozitivní test na Covid (už včera informoval v komentáři David Navara) a Andrej Jesipenko dostal celý bod, aniž by se musel namáhat zvednout pěšce či jezdce. V této souvislosti konstatoval aktuálně vedoucí hráč turnaje Jan Nepomňašči, že by se po pozitivním testu Antipova měli znovu otestovat i ostatní hráči.
V sedmém kole se potkaly zajímavé dvojice. Zaujala mě partie Čigajeva s Artěmjevem a samozřejmě souboj vedoucích hráčů, tedy partie Nepomňašči-Karjakin. Nebudu zastírat, že Čigajev je mým favoritem. Líbí se mi jeho hra a navíc…na začátku turnaje byl mezi outsidery a tohle je vždycky chytlavé. Co si budeme povídat , stačí se podívat na populární seriál Dámský gambit na Netflixu. Dívka, sirotek a outsider drtící své soupeře. To muselo u diváků zabrat. Prostě lidé se rádi ztotožňují s těmi „slabšími“.
V partii Čigajeva s Artěmjevem se hrála Rauzerova varianta sicilské, v níž stojí černý jako „černý v sicilské“ , tj. mírně hůře a čeká na svou šanci. Čigajev však svému soupeři moc šancí nedal a bezpečně „zavěsil“. Snad jen tahu 32.Sg4 moc nerozumím, já bych šel rovnou na diagonálu h1-a8 a zahrál hned 32.Sg2.
Asi nejsledovanější partií sedmého kola bylo utkání dvou vedoucích hráčů. Po partii Nepomňašči konstatoval, že to pro něj byla ideální konstelace: bílé figury a den volna na přípravu.
Opravdu, zatímco Karjakin u partie postupně „zkonzumoval“ skoro všechen svůj čas, Nepo potřeboval na partii necelých 30 minut. K celé partii stačí komentář Nepomňaščiho: „Analyzoval jsem pozici za obě strany. Strategické plusy černých jsou očividné, ale pozici je třeba posuzovat po každém tahu a když se černý nezačne okamžitě věnovat pěšci na d6, může mít problémy.“
Dostávám se k partii Galljamova-Kašlinskaja. Partie plná zvratů a chybiček (chyb). Bílá stála po celou partii lépe, ale ve chvíli, kdy měla „mazat“ a-pěšcem k poli proměny, začala se bát útoku černé na královském křídle. Bílé stačily dva tahy (31.hxg4 a 32.g3) na zahození výhody a prohru partie.
Ovšem David Navara má pravdu, matové obrazce, které se mohly na závěr vyskytnout, jsou opravdu působivé.
Po sedmi kolech tak začíná být jasněji. V mužích má celkem dobře našlápnuto Nepomňašči s jednobodovým náskokem na Karjakina. Na třetím místě je s 1,5 bodovou ztrátou Čigajev.
V ženách je v čele velmi dobře hrající Šuvalova s bodovým náskokem na Gorjačkinu. Jenže vzájemný souboj na obě hráčky ještě čeká a Gorjačkina se jistě jen tak lehce nespokojí s druhým místem.
Osmé kolo právě probíhá, sledovat jej můžete s online komentářem na chess24.com .
Mimochodem… David píše o vítězství ducha nad hmotou .
Přihřeji si svou polívčičku a ještě jednou zveřejním závěr mé partie z předloňského ročníku II.ligy .
…. a včil mudrujte o vítězství ducha nad hmotou
Pokud jde o partii Čigajev – Artěmjev, odhaduji, že bílému na 32.Sg2 vadil postup 32…d5, a proto raději vzal pole e2 pod kontrolu. Neříkám, že to černému vychází, ale připadá mi to jako dost pravděpodobný důvod. Mimochodem, na přirozený tah 32.Ve1? by mohlo přijít 32…Vh5! s výbornou hrou černého.
U partie Něpomňaščij – Karjakin bych vítězovu větu přeložil trochu jinak. Na chess-news.ru jsem našel originál: Стратегические плюсы чёрных очевидны, но всё-таки идёт игра „ход в ход“, и если с пешкой на d6 сразу не справиться, то потом будут сложности…“
Ten výraz „igra chod v chod“ označuje velmi konkrétní hru, takže dost volný překlad by mohl znít například takto: „Strategické plusy černého jsou očividné, ale hra je přeci jen velmi konkrétní a pokud si černý s pěšcem d6 hned neporadí, může mít problémy.“ Určitě by to šlo přeložit i lépe, než jsem předvedl. A abych nezapomněl, u partie Galljamova – Kašlinskaja se mi ze všech matových variant nejvíce líbí 42.a8-D Sg1 mat. Zrovna tam okamžité odskoky jezdce prohrávají kvůli vzetí na h8.
Ano , díky, Davide, přesně takto, jak jsi napsal, jsem Něpomňaščiho slova chápal, ale v daném okamžiku jsem nebyl schopný nalézt pro to správný český výraz . K tahu 32 … d5. U partie se mi zdálo, že 32. … d5 nejde kvůli následnému Vb6+ a dobraní na b4. Pravdou však je, že jsem to jako vždy jen odhadl a nijak nepočítal. Kvůli stejnému motivu (Vb6+) mě však také vůbec nenapadl počítačem doporučovaný (a asi nejlepší) tah 32.Vf4 .
V každém případě děkuji za opravu a doplnění