Střepy a střípky
Šachy jsou velice často nejen o tom, jak kdo zvládne hru samotnou, ale i o jiných věcech. Psychika, soustředění, fyzická kondice a zábava.
(Nečekejte ode mě nějaké rady, nejsem psycholog-amatér 🙂 . )
Kromě výše zmíněného jsou šachy i o vztazích mezi hráči a mnohdy o velmi podivných myšlenkových pochodech šachistů.
Těžko říct, na co myslí hráč, který v časové tísni s úsměvem kouká na šachovnici, až nakonec prohraje na čas. Stává se to i velmistrům (např.Hort, ale i mnozí jiní).
Osobně jsem byl přítomen zápasu, kdy náš hráč hrající černými dosáhl v rozhodujícím zápasu o postup z okresního přeboru na šachovnici ohromné převahy. Figura navíc a tři spojení černí pěšci došli na druhou řadu. Na hodinách tři minuty a odehráno 39 tahů. Chybí jeden tah do časové kontroly. Hráč nehnutě sedí, na tváři viditelné uspokojení s pozicí a zřejmě počítá, zda je lepší zahrát 40. … f1D nebo 40. … e1D. Nebo je ještě lepší 40. … d1D?
Nemusím říkat, že černý nepotáhl ani s jedním ze tří pěšců, nepotáhl vůbec ničím a ještě dlouho po zápasu nikdo z týmu nevěřil tomu, že překročil čas. Další rok v okresním přeboru.
Jiný zápas družstev. Hraje se poslední partie a hráči obou týmů vidí, že bílý dává mat nejpozději třetím tahem. Jednoduchý mat. Šach dámou, ústup, ještě šach a dalším tahem mat. Bílý přemýšlí (nebo se kochá?) minutu, dvě…Hráči obou týmů se na sebe dívají, usmívají se a už se ze všech stran ozývá nápověda. Radí domácí i hosté, protože zápas je i tak rozhodnut a je čas věnovat se jiným věcem.
Hráč stále přemýšlí, času má dost. Pak pomalu natáhne ruku, uchopí dámu…a táhne s ní na druhý konec šachovnice. Hukot, jako když na fotbalu nikým neatakovaný hráč netrefí z jednoho metru bránu.
Hráč vstane, jde na cigárko a za ním se doslova valí hráči obou týmů.
Rozčílený kapitán se ptá: „Ty vole! Ty’s to neviděl? Ty’s to neslyšel?! Vždyť to řval celý sál!!!“ Hráč potáhne z cigarety: „Právě proto, že jsem to slyšel. Nemáte mi radit.“
Pár hráčů je na infarkt, několik dalších se chystá k inzultaci. Vyřešil to na chodbu vstupující soupeř: „Co tady řvete? Je vás slyšet až dovnitř. Stejně mám pořád o figuru míň, tak jsem to vzdal.“
Kuriozita se vyskytla také v zápasu posledního kola v nejmenované soutěži.
Před devátou hodinou přijíždějí hosté k poslednímu kolu jen v sedmi lidech.
Oba týmy v klidném středu tabulky, k postupu daleko, k sestupu ještě dál. Hosté přijeli v sedmi, ale domácím také jeden hráč chybí. V soutěži už oběma týmům o nic nejde a kapitáni se domluví, že napíší plné sestavy, zápas dají za remis a zahrají si blicák.
Jistě, nemá se to, ale nikoho to nepoškodí (dokonce ani sponzory nebo diváky, protože v této soutěži se každý hráč sponzoruje sám a sám sobě je také divákem).
Hraje se blicák, popíjí pivo. Pak kapitánovi hostujícího týmu zvoní telefon. Přerušuje partii a běží vyřídit hovor ven.
Vrací se bledý. Zastavují se všechny hodiny a všichni na něj napjatě hledí. „Hoši, Honza zemřel. Nezaspal, jak jsme si mysleli, ale zemřel v sedm ráno.“ Ozývají se soustrastné věty, hráči nevěřícně kroutí hlavami.
Najednou pobledl i kapitán domácího týmu: „No, tak to je průser. Před hodinou jsem poslal výsledek zápasu a Honza ‚hrál‘ taky.“
Tragikomedie…
Naštěstí nikdo hodinu úmrtí nezkoumal.
O tom, že jsou někteří lidé při šachu tak hluboce „soustředění“ na určitou myšlenku, že ani nevnímají realitu, asi nikdo ze šachistů nepochybuje, většina z nás to zná. Jenže někteří si tu realitu ve svých hlavách i přetvářejí k obrazu svému .
Hrál jsem v nějakém blicáku a v jedné partii jsem byl opravdu doslova vtažen do hry. Ve chvíli, kdy jsem zaregistroval pád praporku, okamžitě jsem zastavil hodiny, zařval „ČAS!“ a začal shánět rozhodčího. Jenže jak jsem byl zabrán do partie a sledoval můj i soupeřův čas, nějak jsem zapomněl, „za koho kopu“ . Přivolaný rozhodčí se sice trochu podivoval mému chování, pak však už jen suše konstatoval, že jsem prohrál. Nechápal jsem a několik hodně dlouhých vteřin jsem vstřebával okolnost, že jsem zaregistroval pád svého praporku (soupeř si toho ani nevšiml) a přivolal na sebe rozhodčího .
Ale pro ty, co mě znají, to nebylo nic překvapivého. Kdysi, ještě jako mladík, jsem se po turnaji zúčastnil knižní aukce. Vyvolávací cena jedné knihy, po níž jsem strašně toužil, začínala na 25,- Kčs (Kčs=koruna československá). Měl o ní zájem ještě jeden hráč a postupně jsme cenu po jedné koruně vyšponovali „až“ na 30,- Kčs. Pak přišel příhoz na 35,- Kčs…
Při vyvolávání: „35 poprvé, 35 podruhé…“ jsem ani na vteřinu neváhal a přihodil: „Čtyřicet!“ .
A znovu…: „40 poprvé, 40 podruhé…“.
„Šedesát!“ zařval jsem doufaje v to, že nikdo jiný už víc nedá a vyzývavě jsem se rozhlédl po sálu.
Když se ozvalo: „Šedesát poprvé…“ a dražitel viděl, že se chystám znovu přihodit, nedalo mu to a slitoval se nade mnou: „Fakt si chceš tu cenu zase zvednout?“
Chvíli mi trvalo, než jsem vše pochopil.
V zápalu „boje“ jsem nepostřehl, že můj protivník přestal přihazovat už při třiceti korunách a úspěšně jsem přihazoval sám proti sobě až na šedesát korun .
Mimochodem, když jsem u toho zapomínání…. Nedávno jsem tady ukázal jednu „covidovou“ úlohu. Dlužím řešení. Na následujícím diagramu černý všechno pokryje tahem 1. … Da8 +.
Ale ona to vlastně ani nebyla žádná úloha.
Dnes však jednu úlohu uvedu…
Taková „retrográdní úloha“
Bílý na tahu dá mat 2.tahem.
Mat 2.tahem? No napadá mě , že černý hrál posledním tahem buď f7-f5 nebo d7-d5, pak tedy bílý exf6 a f7 mat nebo cxd6 a d7mat.
Skoro správně, Aleši. Podotknu, že poslední tah černého nemohl být d-escem. Buď by byl bílý v šachu (kdyby stál na d6) anebo… nemohl stát na D7, protože pak by stál na desce i Sc8.
Taky me Aleši napadlo stejne reseni, ale asi má pravdu Luboš, střelce na c8 mohl vzít bílý figurou, ale bílý musel brát desetkrát pescem, tedy všechny chybejici černé figury musely být posbirane bílými pešci a proto na c8 černý střelec stát nemůže.
A tim padem v pozici musi stat cerny pesec na d5 a jediny mozny tah, co mohl černý zahrát, je pesec f7 na f5.
„Naštěstí nikdo hodinu úmrtí nezkoumal.“
Ani nemusel, pane Zimnioku…Dotyčný Honza (budiž mu země lehká) teoreticky mohl partii odehrát i po svém skonu.
Nejzáhadnější partie všech dob se hrála od roku 1985 do roku 1993, na první pohled běžná korespondenční hra mezi dvěma účastníky: mezinárodním velmistrem Viktorem Korčnojem a Gézou Maroczym, maďarským šachovým mistrem, předním hráčem ve své době. Problém je, že Maroczy byl v době zahájení hry již 34 let po smrti. Duel zorganizoval dr. Wolfgang Eisenbeiss, prezident Švýcarské asociace pro parapsychologii, který zkontaktoval psychické médium Roberta Rollansa (*1914), aby zprostředkoval hru mezi „živým“ velmistrem a šachistou, který již nežije. Samotný Rollans šachy hrát neuměl a nikdy se jim nevěnoval. To byl hlavní důvod, proč byl vybrán. Médium Robert Rollans dostal seznam dvanácti šachistů a úkol, aby se je pokusil kontaktovat v posmrtném životě. Ve stejnou dobu začalo hledání „živého“ velmistra, který by byl ochoten se této události účastnit. Na nabídku kývl Viktor Korčnoj…Samotná hra mezi těmito dvěma velikány napříč hranicí života a smrti začala 15. června 1985, bílé měl Maróczy. Partii zahájil tahem 1.e2-e4. Médium Rollans komunikoval s Maróczym prostřednictvím automatického psaní. Oba protagonisté, Rollans a Korčnoj, se poprvé setkali během televizního vysílání německé televize krátce po skončení hry. Partie byla mnohokrát analyzována a pochyby o pravosti nejsou, samotný Korčnoj uvedl, že Maróczy hrál ve staromódním stylu a na velmi vysoké úrovni.
To, že velmistr Korčnoj věří, že skutečně hrál s Maróczym, ještě neznamená, že nejsou pochyby o pravosti partie.
Například já tomu nevěřím. Dotyčný parapsycholog například mohl znát nějakého praktického či korespondenčního šachistu. Určitě by bylo daleko snazší podobný experiment zfalšovat, než ho zopakovat s rychlejším hracím tempem.
Davide, dovolím si s Vámi nesouhlasit. Viktor Korčnoj na „vlastní kůži“ v Baguio pocítil sílu parapsychologie. Hypnotizér ve službách KGB – prof. Zuchar – negativně ovlivnil zápas o titul mistra světa. GM Korčnoj v interview na otázku :
„V roce 1978, dva roky po emigraci, jste hrál na Filipínách s Karpovem o světový titul a prohrál, Sověti tak odvrátili obrovskou potupu. Zápas vešel do dějin jako jeden z nejbizarnějších. V Karpovově týmu proti vám dokonce působil známý hypnotizér doktor Zuchar, kterého využívala KGB. Jak na vás účinkoval?“
Odpovídá následovně:
„Zuchar, to už je obnošená vesta. Na Filipínách to byl jen první krok sovětské parapsychologie používané později při šachách ve velkém. Zuchar byl tehdy sám, ale třeba v dalším zápase (v roce 1981) jich bylo hned několik. Šachista, pokud se umí skvěle ovládat, neumožní nikomu, aby ho jakkoliv ovlivnil. Ale jsou chvíle, kdy se přesto nedokážete úplně soustředit, a pak dokáže parapsychologie zázraky.“
PS. CIA i KGB v 50-tých a 60-tých letech investovaly do bádání na poli paranormálních jevů desítky miliónů dolarů…Výsledky byly pozoruhodné, nicméně nešly „kategorizovat“ a pokusy do značné míry zavisely na „médiu,“ resp. jeho „zdatnosti.“ Výzkumy skončily cca po 20 -ti letech na „obou stranách barikády.“ Existuje pár knih na toto téma…
1)Tajné služby a parapsychologie NEJ Autor: Elmar R. Gruber2)Vědecký úvod do parapsychologie Autor: Milan Rýzl
Monistická materialistická věda buhužel za(při)dusila možné alternativy…
Úvahy o posmrtném životě raději přenechám povolanějším… , ale ta partie mi připadá spíše jako špatný vtip… Vždyť Géza Maróczy byl svého času jedním z nejlepších šachistů na světě, v roce 1906 se jednalo o jeho zápase s Laskerem, a tak moc nevěřím, že by zahrál tahy 12.Sb5? a 13.Sxc6? po kterých už bílý stojí nejspíš na prohru, navíc s tak obrovskou časovou spotřebou (v průměru měsíc na tah)… A že by takový znalec francouzské a takový hráč, jakým Korčnoj byl, snad někdy zahrál 17…Sxf3?, to už je fakt moc… Myslím si, že Korčnoj by bez příliš dlouhého přemýšlení zahrál 17…Sb5+ 18.Kd1 Vd8 a bílý by se mohl docela v klidu vzdát…
Ta partie není fake, Viktor ji sehrál a opravdu věřil tomu, že skrze médium hraje s Maroczy. Bohužel nedaří se mi nalézt pořad německé TV o setkání Rollanse a Korčného ve studiu po odehrání partie. Jako cenu „útěchy“ nabízím
portugalský surogát, kterému bohužel nerozumím ani s automatickým překladem titulků.
https://www.youtube.com/watch?v=4M_FT0MNpFI&ab_channel=XadrezBrasil
PS. Na zapomenutou kazetu v německém televizním archivu zřejmě sedá prach a kdo ví, zda její obsah ještě někdy spatří světlo světa (monitoru)…
Ještě uvedu link na:
https://psi-encyclopedia.spr.ac.uk/articles/maroczy-chess
Kde se inkriminovaná partie pitvá na atomy. Článek popisuje též do nejmenších podrobností, jak duel probíhal. Zaznívají v něm i kritické hlasy odpůrců, kteří partii považují za podvrh…
O tom, že černými skutečně hrál GM Korčnoj, bych nepochyboval. Nevím, kolik času měl na přemýšlení on, ale materiál bral často a rád. A ta varianta skutečně není složitá, ale v předpočítačové době by nebyla považována za úplně samozřejmou. Věžová koncovka vypadá pro černého dostatečně vyhraně a praktikům tolik nezáleží na tom, zda vyhrají rychle, nebo pomalu. Hlavní je, aby to bylo dostatečně přesvědčivé!
Velmistr Korčnoj byl vynikající hráč a sovětská mašinerie se skutečně snažila ho vyvést z míry, ale netroufám si spekulovat, nakolik v tom mohly hrát roli údajné mimořádné schopnosti parapsychologa Zuchara. Velmistr Karpov podle mne byl i tehdy o něco silnější, takže konečný stav zápasu 6:5 při 21 remízách poměrně přesně odpovídá poměru sil.
Velmistr Sosonko před pár lety v eseji na serveru chess-news.ru uvedl, že v roce 1981 sovětské tajné služby v hotelu, kde bydlel GM Korčnoj, rozprašovaly nějaké látky narušující soustředění, ale o detailech nic nevím, v nejlepším případě bych dokázal najít jeho článek. Vím, že si svědomitě shání podklady a určitě to tam nenapsal jen tak, ale zdroj neznám. (Že by to byla kniha KGB Plays Chess? A nakolik můžeme bývalým tajným agentům věřit?)
Pokud informace z textu GM Sosonka je pravdivá, přikládal bych tomu větší význam než práci parapsychologů, kteří byli tehdy velmi módní, ale později s nimi špičkoví hráči (asi) přestali spolupracovat. Jinak velmistr Karpov v roce 1981 byl jednoznačně nejsilnějším hráčem světa, i když výsledek 6:2 při 10 remízách mi připadá snad až moc jednoznačný.
Velmistr Korčnoj prožil těžký život, jeho původní rodina na několik let zůstala v SSSR a musela čelit různým potížím. Sovětská mašinerie ho bojkotovala a tím se snažila mu bránit v účasti na superturnajích. (Vyberte si. Buďto u vás bude hrát Korčnoj, nebo několik špičkových sovětských velmistrů.) Ale to neznamená, že bych automaticky musel souhlasit s názory GM Korčného na parapsychologii. Pokud je mi známo, před lety veřejně tvrdil, že Magnus Carlsen své soupeře hypnotizuje. Nevím o dalším silném velmistrovi, který by si myslel totéž. A velmistr Korčnoj to netvrdil jen o Magnusovi.
Všichni jsme jen lidé a to, že někdo je špičkový šachista (fotbalista, politik, ekonom, herec, zpěvák, vědec), ještě neznamená, že musí mít ve všem pravdu. Větší důraz kladu na ověřitelné argumenty. A když zmiňuji hypnózu za šachovnicí, nechci GM Korčného nijak odsuzovat. Prožil nelehký život a skutečně se setkal s řadou ústrků, takže na jeho místě bychom možná uvažovali podobně.
Netroufám si vyjadřovat se k tomu, zda parapsychologie je či není možná, ale nejprve bych hledal přirozenější vysvětlení. Sám jsem před lety viděl fascinující vystoupení jednoho mága, které se jen stěží dá objasnit pomocí známých věděckých poznatků. Vysvětlení nemám a nebojím se to přiznat. Ta historka s GM Maróczym mi ale připadá dost nedůvěryhodná, ale asi se tu nedozvíme, jak to bylo doopravdy. Ale to, že pár lidí včetně přímých aktérů napíše, že to tak bylo, mi nepřipadá jako dostatečně pádný argument.
R
To písmeno R pod textem nemá žádný hlubší smysl, vzniklo tam omylem. Na dvou místech pod textem jsem odklikl, že nejsem robot, ale v jednom případě se ta informace asi nenačetla. Možná právě takto vzniklo to záhadné R (jako robot), kdoví?
Škoda, že se tam někde nahoře Geza Maroczy s někým neradil, pár jmen mě napadá, mohli s Viktorem Korčným pěkně vydrbat ?
To je dobrý materiál pro knihu ( + vaše kresby )
Byl by to bestseller 🙂
a David Navara by měl velkou konkurenci 😉
Hodně zdraví, šťěstí a úspěchů v novém roce 2021 !
Díky, ale myslím, že David nemá konkurenci.