Убийца Богов (CCT)

Na začátku prosince vstupuje do krámku na moskevském Arbatu pohublý mladík a zvědavě si prohlíží zboží. Jeho oči těkají po vystavených cetkách a suvenýrech. Hledá talisman, který by mu dodal sebevědomí a sílu. Najednou se rozesměje. Na zaprášené polici vidí kladívko s přivěšenou cedulkou na níž stojí: Убийца Богов.

Prodavač vycítil svou příležitost a vychvaluje předmět. Nejen, že prý dodá člověku strašnou sílu, ale cedulka je dokonce dvojjazyčná! Na jedné straně „Убийца Богов“, na straně druhé „Killer of Gods“. Po chvíli smlouvání sleví prodejce několik kopějek a vysmátý mladík odchází s podivným předmětem.

Pár dnů na to zdevastuje na moskevském superfinále v šachu dva „bohy“. O dalších pár dnů později, ve středu 30.12.2020, „zabíjí“ dalšího „Boha“. Daniil Dubov vyřadil Magnuse Carlsena z turnaje Airthings.

Příběh je vymyšlený, až na poslední odstavec  :smich: .

Ale pěkně popořádku.

Po prvním dnu čtvrtfinálových vyřazovacích zápasů bylo jasné, že půjde do tuhého.
Nepomňašči s Radžabovem v prvním minizápasu odremízovali, co se dalo a ve druhém konečně začali hrát. Hned v první partii se ujal Radžabov vedení, když Nepo udělal poměrně hrubou chybu (18. …Db7??), po níž vynuceně ztratil materiál (19.De4! a nejde 19. … Jf6, protože na b7 stojí nekrytá dáma).

Po dvou remízách byl Radžabov blízko k postupu, ale ve čtvrté partii zvítězil Nepomňašči a vynutil si prodloužení. V blickách každý ze soupeřů vyhrál jednu partii (ze dvou  :usmev: ) černými a rozhodoval armageddon. V něm měl bílé figury Nepomňašči (a povinnost zvítězit). Radžabov černými remizoval, čímž vyhrál zápas a postoupil do semifinále.

Levon Aronjan nedal šanci Nakamurovi. V prvním zápasu vyhrál (2.5 – 1.5) Aronjan a ve druhém zápasu prohrál Nakamura hned dvě partie po sobě. Aronjan postoupil bez toho, že by se hrály zbývající dvě partie. Na zápasy vedl Levon 1-0 a případná remíza ve druhém zápasu (kdyby Naka vyhrál zbývající dvě partie), by stejně posunula do semifinále Aronjana.

Wesley So v prvním zápasu prohrál poměrně vysoko s Vachier-Lagravem (1-3). Do druhého zápasu vstoupil So výhrou v první partii. Pak hráči třikrát remízovali a zápas tak vyhrál So.
Na zápasy byl stav 1-1 a rozhodoval tiebreak.
V obou bleskovkách vyhráli bílí, a tak musel rozhodnout armageddon. So měl bílé figury, MVL černé. Wesley se sice snažil, ale Maxime byl pozorný a bez větších problémů udržel remízu, která mu zajistila postup do semifinále.

Už minule jsem psal, že Dubov je pro Carlsena zřejmě dost nepříjemný soupeř. Dubov hraje vynalézavé ostré šachy a nebojí se riskovat. A jak známo, odvážnému štěstí přeje.
Po prvním remízovém zápasu (2-2) se začínalo zase od nuly.
Dubov nakonec „vyklepl“ hvězdného Magnuse poměrem 2.5 – 0.5. Nebylo to však tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát ze suchého skóre.

Hned v první partii získal Dubov poměrně velkou převahu, když MC, bůhví z jakého důvodu, zahrál 19. …Kh8. Normální člověk by vzal na c6 a lhostejno, zda dámou či střelcem. Převaha Dubova se zvětšovala, ale čas nemilosrdně ubýval. Od 25.tahu začal hrát dost nepřesně a jeho výhoda se pomalu, ale jistě, vytrácela, až se rozplynula úplně. Pak však přišlo to, o čem jsem psal výše: odvážnému štěstí přeje. Magnus zahrál v rovné pozici tah 38. … Da1+? místo správného 38. … Dh8= . Tipuji, že přehlédl, že Dubov nechá po 39. … Sxe3 klidně stát napadenou dámu na f2. Po jejím dobrání by přišel mat černému králi. Po Da1+ už prakticky nešlo partii zachránit.

 

 

Ve druhé partii měl Magnus převahu prakticky od jejího začátku. Tlačil, až nakonec získal pěšce a „přivyhranou“ věžovku. Tedy, řekl bych že vyhranou, ale Dubov by se mnou asi nesouhlasil  :usmev: . Odborníci na koncovky (a jiní GM) říkají, že Magnus vypustil výhru tahem 51.f3 . Něco na tom bude, pak už se výhra za bílého hledá dost těžko. Mě potěšil vtipný šach černé věže v 68.tahu (68. … Vc1+). Není to sice nic světoborného, ale je to takové pěkné odtlačení krále silnější strany  :usmev: .

Zřejmě není jednoduché porazit držitele kouzelného „molotku Killer of Gods“  :smich: .

Třetí partie byla ostrá jako břitva. Oba hráči ve stylu „šachanismu“ vynechali rošády a nechali své figury neohroženě „pobíhat“ po celé šachovnici. Pak si však až příliš odvážně naskočil bílý jezdec na c5 (27.Jc5??) a Carlsen „nečekaně“ neustoupil napadenou dámou. Místo toho beztrestně jezdce zkonzumoval věží. Vypadalo to, že s figurou méně už není proč hrát. Jenže Dubov musel vidět nějaké mé partie (nevěřím na kouzelné kladívko  :usmev: ) a nevzdával se. Po zásluze byl odměněn ve chvíli, kdy Magnus mohl napadenou dámou ustoupit prakticky kamkoli, jen ne na pole e7 (34. … De7??).
Nic proti poli e7, takové hezké černé pole.
K Magnusově smůle by se však toto pole celkem hodilo černému králi stojícímu na f6. Evidentně znechucený Carlsen si nakonec ještě nalezl do matu. Ale ono to už bylo stejně jedno.

 

 

Sranda, ale asi ne pro každého  :mrknuti: .

Semifinálové dvojice?

Najdete je na webu turnaje anebo také zde:

Daniil Dubov – Tejmur Radžabov
Levon Aronjan – Maxime Vachier-Lagrave

 

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka Kadlec

Do nového roku 2021  :oslava:  přeji Honzovi Jílkovi   :klobouk:   :pivo: , Luboši Zimniokovi   :to-miluju:   :valim-se-smichy: , Davidu Navarovi   :prvni:   :pohar:    :palec-nahoru:  i všem čtenářům   :pohoda:  pevné zdraví a hodně štěstí!   :ctyrlistek: 
Vůbec netuším, nakolik je známá půvabná šachová groteska z roku 1925, mj. s Capablankou, Rétim, Marshallem, Grünfeldem i dalšími účastníky moskevského turnaje, snad vás pobaví   :mrknuti: 
https://youtu.be/xM_5bi9pkqk

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x