Den vítězství na Mitropě
8.5. je státní svátek, Den vítězství. Naše týmy ho oslavily docela příhodně: muži vyhráli s Rakouskem 2.5-1.5, ženy 3-1.
Muži nastoupili k zápasu s Vaškem Fiňkem v sestavě, odpočíval Honza Krejčí.
Tha Dai Van Nguyen na první šachovnici, Vlasta Babula na druhé i Vašek Finěk na čtvrté desce, ti všichni celkem v pohodě a bez problémů své partie remízovali. Rozhodovala partie Tadeáše Kriebla, kterému se na turnaji daří. Rovněž včera to od začátku byla hra na jednu branku. Jeho soupeř, IM Froewis, hrál od začátku dost nenáročně. Nedělal sice očividné chyby, ale hrál spíše druhořadé tahy, které při dobré hře Tadeáše vedly k narůstající výhodě černého.
Bílý pak v horší pozici vyčerpal prakticky celý časový fond na vymýšlení tahu 21.Vd3. Ale kdo ví, o čem vlastně přemýšlel. V každém případě v těžké a horší pozici s minimem času stoupá pravděpodobnost chyby. Pro dobře hrajícího Tadeáše nebyl problém všech těchto okolností beze zbytku využít.
Ani naše ženy se se soupeřkami moc nepáraly.
Karolína Olšarová na první desce jako černá sice spíše pozici bránila a v závěru stála mírně hůře, ale její soupeřka hrála na vteřinách a tipuji, že byla ráda za možnost opakovat tahy a remízovat tak partii.
Joanna Worek měla soupeřku stejného příjmení jako Tadeáš Kriebel. Aniž bych se nejdříve díval, zda jde o příbuzné, podle stylu hry jsem tipoval, že ano. Samozřejmě jsem si to ověřil a nemýlil jsem se . Podobně jako její bratr hrála i Annika bez hrubých chyb, ale většinou ne ty nejlepší tahy. To ji brzy přivedlo do horší pozice a i když s časem hospodařila mnohem lépe něž její sourozenec (tady měla problémy s časem Joanna ), naše hráčka bez problémů skórovala a partii zakončila matem.
Na třetí šachovnici hrající Nataša Richterová sice tahala partii dost dlouho, ale rozhodující převahu získala již brzy po zahájení, kdy její soupeřka vymyslela podivný plán, po němž se černé figury krásně rozehrály a bílé v partii dělaly vlastně jen statisty.
Úspěch českých barev zpečetila Natálie Kaňáková, která v kombinaci připravené její soupeřkou počítala mnohem lépe, vložila si jednoduchou výměnu a získala figuru. Snadný bod .
Muži na první příčce mají dvoubodový náskok na druhou Itálii a třetí Německo, což je solidní pozice pro druhou polovinu turnaje. Ženy šplhají vzhůru a po včerejšku poskočily na čtvrté místo. Na vedoucí Itálii ztrácejí tři body, ale druhé Maďarsko a třetí Německo jsou jen o dva body před nimi. Do konce zbývají čtyři kola a nevypadá to, že by naše dívky mohly přeskočit tři týmy, ale přeskočení alespoň jednoho z nich nemusí být až tak nereálné. Uvidíme, jak si ženy povedou dnes proti druhému Maďarsku. Dnes si odpočine Karolína Olšarová a naše sestava bude: Petrová, Worek, Richterová, Kaňáková.
U mužů si dá proti Maďarům pauzu Tadeáš Kriebel. Nastoupí: Nguyen, Babula, Krejčí a Finěk.
Tabulky na chess-results: muži, ženy.
Slyšel jsem o jistých kontroverzích na sociálních sítích v souvislosti s ukliknutím slovenské hráčky ve čtvrtém kole. Viz následující ukázka, v níž bílá evidentně směřovala dámou na pole h7, aby po ústupu krále na f8 dala mat Dh8.
Píši „ukliknutí“, protože se domnívám, že o nic jiného nešlo. Zbytečné debaty, kdo četl minirozhovor s Tadeášem Krieblem, ví, že se není o co přít.
Tadeáš (TK) tam doslova píše:
TK: „Platí čas na webu, platí i tahy provedené na webu. Když se uklikneš, tvoje smůla. Reálnou šachovnici mít můžeš, ale nemusíš . Cokoli na šachovnici v reálu je pro průběh a výsledek partie irelevantní. Na reálné šachovnici neplatí pravidlo „dotknuto-hráno“ … .
Někteří si myslí, že takové překliknutí by se mělo vracet. Já si naopak myslím, že to k takovým partiím patří a stává se to i v reálném šachu, takže žádné vracení. Pamatuji si svou partii s hráčem III.VT, který měl snad o dvě figury méně a v jedné chvíli zahrál dámou na c7, pak naskočil jezdcem na g4 a pohrozil matem na h2.
Když mi soupeř zahrál Jg4, říkal jsem si:
“ Idiot. To si jako myslí, že přehlídnu mat na h2??? Vyženu mu koně, pak zahraju h3 a konečně se vzdá.“
Zahrál jsem tah a z pohledu mého soupeře bylo jasné, co si myslí:
„Idiot. Pohrozím mu matem na h2 a on mi vyhání koně?!“
Zahrál jsem h3 a dostal mat na h2 .
Lidské „překliknutí“.
Viz ukázka bez ostatních figur:
Podmínky pro všechny hráče jsou stejné a všichni s nimi byli seznámeni před turnajem. V reálném i online šachu.
Objevují se dokonce i „teorie“, že chyba je v Tornelu . Tornelo nemám moc rád, ale asi by nebylo od věci zamyslet se nad tím, jak by vůbec k takové chybě mohlo dojít a jak to, že by se případná programová chyba (tomu v tomto případě fakt nevěřím) neprojevila v jiných partiích?
Jistě, nic není nikdy na 100%, ale tady bych jen politoval hráčku a její prstovou (či „myšovou“) chybu, to je asi tak vše. Nakonec, obrazovky hráčů jsou sledovány a snad i zaznamenávány, neměl by být problém podívat se, zda náhodou opravdu nedošlo k nějaké softwarové chybě (já osobně o tom pochybuji).
Ledaže bychom věřili na nějaké škodolibé skřítky, kteří číhají někde ne drátech a nenechají doputovat ten správný tah ke svému cíli .
Polovina heren má problémy s různými platformami nebo specifickým prohlížečem a myslím, že nemusíme chodit daleko, protože i na šachy.cz jsem myslím jednu takovou kdysi objevil, co se mi tak vybavuje, nějaký menší posun v časoprostoru na mobilu ? Běžně na hernách dva rychlé kliky na telefonu začnou zoomovat. Pak si někdo napočítá souřadnice políček při inicializaci od určitého místa, vše funguje, než se tam objeví nějaký nečekaný vetřelec, který všechno posune, třeba reklamní pásek, info pruh, nečekaně dlouhý zalomený text, co „se přece vždy vejde na jeden řádek“, atp. Na kandidátech mi to během přenosu jeden den pouštělo figurky na drag and drop pořád. Padesát prstových chyb jsem tehdy fakt neudělal ? Typicky, když se kousne počítač a chvíli nereaguje, to pak může být veselo, až to tam začne pálit se zpožděním 10s. A jestli se tam něco takto nečekaně kousne (a při toku obrazu, souběhu více náročných SW a bůhví čeho se vždy něco kousnout může) a asynchronně z jiného vlákna někdo třeba očekává, že jinde musí být už dávno spočítáno, bude přesně tohle generovat velmi malé procento těžko vystopovatelných chyb. Něco ve stylu „tady await dávat nemusím…“. Už jsem viděl dost zprasenýho kódu v podobném duchu. Není tak nelogické si usnadnit práci a 0.1% pádů svést na neschopnost obsluhy. Zejména u heren, jejichž SW není postaven na nových technologiích může docházet k překvápkům, které tu deset let zpátky jednoduše nebyly a autoři je tak nemohli moc očekávat. A dokud není pádů milion, tak stačí schovat hlavu do písku a říkat, že někdo jen tak for fun pustí dámu na h6, nebo) asi rozklepanej od nervozity ? Z pozice šachového dinosaura si stojím za tím, že tohle do vážného šachu nepatří. Je to i jeden z hlavních důvodů, proč jsem zde nechtěl hrát. Tohle divadlo, kde sem tam balónem povalíte pár figurek, aby i slabší měli šanci, jsem nějak hrát nechtěl. Tohle podle mě patří do online šachu, který se hraje rychle a ve velkých objemech. A tam ať to taky zůstane.
Jo, máš pravdu. Ani mně se nelíbí „hybrid šach“. Ale když už do toho někdo jde, pak je jasné, že k takovým situacím může dojít. Přesto si myslím, že chyba je v 99% případů na straně obsluhy.
Ale OK, Tornelo vyžaduje sledování obrazovky, hráčů atp. Za turnaje se platí (?). Proto by bylo dobré, aby se zveřejnil záznam obrazu z PC a bylo jasné, co vlastně bílá opravdu hrála. Moc sice nevěřím tomu, že chyba je v kódu, ale nevylučuji to.
Celkem by mě zajímalo, co hrála bílá…a taky pokud šlo o chybu v kódu, pak o jakou a jaká je pravděpodobnost podobného dalšího výskytu.
Už jen proto, že Tornelo prosazuje FIDE jako něco, co nám dá možnost hrát „vážně“ i online.
Vždycky je to chyba obsluhy ? Prostě si to pustili v blbej čas na blbým prohlížeči a na špatným operačním systému. A zapomněli si před tím vypnout antivirák a na úrovni prohlížeče vypnout blokování cookies ? A když si to nějakej teenagerskej fracek chtěl pustit na telefonu, tak jen dobře, že mu to spadlo!
Jj, to je pravda
Já bych Luboši mezi tvojí partií a tou z Mitropy menší rozdíl viděl. Ty jsi zahrál normální tah – napadl pěšcem figuru, takže to alespoň mohlo působit dojmem, že jsi mat mohl přehlédnout, a kdyby soupeř v pozici mat neměl, na tvém h3 by nebylo vůbec nic divného. V partii z Mitropy je ovšem Dh6 už na první pohled naprosto očividný nesmysl, který nikdo normální nemohl zamýšlet hrát. Jistě podle psaných pravidel se nic špatného nestalo, tady jde ovšem spíš o nepsanou morálku a slušnost, což si musí každý v sobě najít sám. Sorry ale vzít výhru zneužitím tohohle je prostě trapné, i když chápu, že když jde o soutěž družstev a člověk nechce pokazit výsledek spoluhráčům, je trochu komplikovanější dělat slušná gesta.
Souhlas, rozdíl v tom je, ale… Vezmi si, že máš dva možné tahy, např. Vc6 a Vc8 a oba vypadají dobře. Jenže třeba po Vc8 se ukáže, že dostaneš několikatahový mat. Kdo pak posoudí, zda šlo o přehmaty ne o o chybu??? Ne, prekliknuti je stejná chyba jako prehmatnuti a nic by se nemělo vracet. Myš je prodloužená ruka.
Jasně stoprocentně všechny situace se nezpochybnitelně vyhodnotit nedají. Ale když použiješ zdravý rozum a cit, pak asi musíš vidět, když jde naprosto zjevně o nezamýšlené tahy jako zde a pouze o selhání techniky (výpadek přenosu, zaseký pohyb kurzoru po obrazovce…). Skutečně dobří šachisti nemají potřebu se takto chytat každého slovíčka a body si dokáží vybojovat i bez zneužití podobně trapných nešťastných náhod.
Jo, ale i přesto si myslím, že to k onlinu patří. Nelíbí se mi to, ale je to tak. Osobně bych takový turnaj asi ani nehrál 🙂 a je to taky důvod, proč blicky (a nejen blicky) na onlinu hraji jen pro zábavu. Vadilo by mi, kdyby mi hráč vrátil tah a já potom vyhrál a stejně tak by mi vadilo, kdybych měl vracet tah já 🙂 Navíc ta hráčka hrající černými figurami měla na „rozhodnutí“ jen vteřiny… Neumím si představit, jak bych se na jejím místě zachoval: vzdal bych se? Možná, ale možná ne. Fakt nevím.
Jinak už se mi třeba (a to nejednou) stalo na lichess, že jsem soupeři (soupeřům) několikrát vrátil tah v jedné partii a pak, když jsem se překlikl já, soupeř mě nemilosrdně zařízl
No, v tom problematickém momentu to vidím trochu jinak než Luboš. Ačkoli, stejně jako on, považuji ukliknutí hráčky za asi nejvíc pravděpodobné, moje představivost je v tomto nejspíš o něco větší a např. softwarovou chybu si dovedu velmi dobře představit. Pokud je k dispozici videozáznam z inkriminovaného okamžiku (34. tah Julie Movsesian), asi nejčistší by bylo se na ten záznam podívat – koneckonců, je-li k dispozici, tak nevidím důvod ho nevyužít.
V pohodě 🙂 Nejsem proti . Já na takové softwarové chyby nevěřím 😉