Polojasno v Soči

Semifinále mužů a finále žen. Světový pohár pokračoval odvetnými zápasy a začíná se vyjasňovat.

 

Carlsen s Dudou remízovali i druhou partii. Nebyla to ale jednoduchá remíza, jaké jsme zvyklí vídat v různých turnajích  :usmev: .
Duda měl bílé, hrála se zavřená „španělka“ a Carlsenovi se nepodařilo v zahájení zcela vyrovnat hru. Těžko říct, zda se bílý rozhodl správně, když ve 20.tahu obětoval kvalitu za dva pěšce (20.Jd2!?). Přitom mohl klidně napadenou věží ustoupit.
Byla to však oběť plně korektní a bílý měl mírnou převahu (či spíše aktivnější hru).  Koncovka V+J – V+V se dvěma pěšci na straně bílého vypadala pro Dudu nadějně, ale Carlsen se dobře bránil.
Partie skončila remízou a oba hráče čekají tiebreaky. Doposud byl Carlsen v rozstřelech neomylný, ale doposud nepotkal hráče, který mu může být nepříjemným soupeřem i v partiích se zkráceným tempem.
Carlsen je asi favoritem, ale když se Duda „dobře vyspí“, mohli bychom se dočkat překvapení.

 

 

Ze druhé semifinálové dvojice už vzešel první finalista. Segrej Karjakin porazil Vladimira Fedosejeva a postupuje. Také tady se hrála španělská a Fedosejev si zvolil zajímavou variantu. Vybral si Zajcevovu variantu, která je založena na tlaku na pěšce e4 především pomocí taktických prostředků. Varianta s košatou teorií je celkem ostrá a hodí se pro hráče, kteří chtějí hrát černými na výhru.
Má to však jeden háček.
Bílý může už v jedenáctém tahu vynutit opakování pozice a remízovat (11.Jg5 Vf8 12.Jf3 Ve8 13.Jg5 = ). Výběr Zajcevovy varianty tak lze brát jako výzvu Karjakinovi: „Buď „zahodíš“ bílé figury, remízujeme a půjdeme do tiebreaku, nebo budeš muset hrát ostře a já budu mít šanci.
Karjakin se nezalekl a šel do ostrých variant. Navíc ve 20.tahu zahrál zajímavé 20.h4!? místo obvyklého 20.Jd2. Tah 20.h4 asi není lepší než 20.Jd2, ale zjevně to Fedosejeva zaskočilo a hned v následujícím tahu chyboval.
(Mimochodem, 20.Jd2 se hrálo v partii Tari-Vidit ve Wijku v roce 2018 a kdyby to někdo chtěl hrát, doporučuji 21.Se3!? a pak pozice vypadá pro bílého asi ještě lépe než po Karjakinově 20.h4.)

Po 21. … Vf8 stál bílý jasně lépe, ale do výhry bylo daleko. Černý však bílému „pomáhal“ i nadále  :usmev: a snažil se o aktivní hru. Ukázalo se, že 26. … d4?? je „aktivní“ až příliš. Od 27.tahu už to byla hra na jednu branku, ale nehrálo se na ni moc dlouho  :usmev: .
Karjakinovi stačilo udělat ještě několik tahů a bylo jasné, že vítězství a postup do finále mu neuniknou.

 

 

O něco jasněji je v ženské sekci Světového poháru a to i přesto, že obě odvetné partie (o třetí i o první místo) skončily remízami.

Anna Muzyčuk sehrála s Čung-i Tchan (Zhongyi Tan) celkem zajímavou partii, v níž měla po většinu času navrch černými barvami hrající Číňanka. Po oboustranně nepřesné hře partie skončila zaslouženou remízou a obě hráčky se střetnou v boji o bronz v tiebreaku.

 

 

Alexandra Kostenjuk v boji o první místo porazila Alexandru Gorjačkinu černými figurami v první partii, kde Gorjačkina měla sice prohranou pozici, ale celkem solidní praktické šance na záchranu partii (viz komentáře). Kostenjuk tak v odvetě, v níž měla bílé figury, stačila k vítězství v turnaji remíza. Od toho se odvíjel průběh partie.
Bílá měla převahu, ale nijak se v této partii nesnažila hrát na vítězství a byla vidět její enormní snaha uhrát remízu.
V závěrečné pozici má bílá dokonce o tři pěšce více a asi nikdo by nepochyboval o výsledku partie. Přesto bílá nabídla remízu „z pozice síly“, která musela být vyslyšena.

Alexandra Kostenjuk tak porazila Alexandru Gorajčkinu 1.5-0.5 a stala se vítězkou Světového poháru.

 

 

Alexandra Kostenjuk v roce 2013 ve Varšavě. Autorem fotografie je Przemysław Jahr. Zdroj: wikipedie.

 

 

 


 

Odkazy pro sledování Světového poháru:

Komentované přenosy:

Průběh partií:

Turnajový pavouk:

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x