Dobře se vyspal
Rozstřely pokračoval Světový pohár mužů i žen. Zatímco ženy po včerejšku už znaly vítězku turnaje (Kostenjuk) a bojovalo se už jen o třetí místo, muži znali jen jednoho finalistu (Karjakin) a o druhém rozhodoval dnešní rozstřel.
Anna Muzyčuk a Čung-i Tchan (Zhongyi Tan) bojovaly o třetí místo.
Nebudu napínat, k určení pořadí stačily pouhé dvě rapid partie. Hned v té první, kdy měla Muzyčuk bílé figury, se rozhodlo. Čung-i Tchan sehrála ruskou hru dost dobře, naopak Anna Muzyčuk to zpackala. Snažila se hrát na výhru, obětovala pěšce za pofiderní útok, pak ještě jednoho a nakonec se vlastně jen bránila. A neubránila.
Ve druhé partii se Čung-i Tchan „bránila“ bílými figurami Albinovu protigambitu. Mám-li být upřímný, tak mi pojetí gambitu v podání Anny Muzyčuk silně připomínalo mé blicky v online prostředí po návratu z celovečerní pařby (samozřejmě v době „předcovidové ).
Věřte mi, tohle opravdu nefunguje .
(Vzpomínám na jeden zápas 1.ligy Karviné proti Třinci.
Jako černý jsem obětoval nějakého pěšce a figuru za slibně vyhlížející iniciativu. Pak, aby oheň nevyhasl , jsem přiložil pod kotel ještě jednu lehkou figuru. Bylo to tak dobře vymyšlené, že jsem se dokonce dostal na dostřel k bílému králi, ale abych jej mohl „ohrozit“, musel jsem ještě rozbít jeho pěšcový kryt. Stalo se, ale za oběť padla další figura. Následovaly dva šachy dámou a vzdal jsem se, protože jsem najednou zjistil, že nemám čím hrát .)
Ale bílá byla na Annu hodná a nabídla remízu, kterou černá „nemohla“ odmítnout. Tedy, mohla, ale i hráč IV.VT by už to za bílé dotahal k celému bodu .
Čung-i Tchan (Zhongyi Tan) obsadila třetí příčku.
Pokud jsem si dobře prostudoval (nebo pochopil) regule soutěže, pak by Čung-i Tchan i Anna Muzyčuk měly i tak postoupit do turnaje kandidátek, protože Gorjačkina jej bude hrát jako neúspěšná vyzývatelka a Kostenjuk si zajistila účast umístěním v Grand Prix.
Ale berte tuto informaci s rezervou, četl jsem to na začátku soutěže a také jsem si to nemusel správně vyložit.
Magnus Carlsen bojoval s Janem Krzysztofem Dudou o postup do finále, kde už čeká Sergej Karjakin.
Ve včerejším článku jsem „predikoval“, že když se Janek dobře vyspí, může být pro Magnuse nepříjemným soupeřem.
Vypadá to, že se Duda vyspal do růžova .
V první partii měl Duda bílé a Carlsen černé (logicky, že? ). Hrála se mírně netradiční španělská, která však nijak nevybočila z pozic, které se obecně považují za rovné. V závěru, kdy už oba hráči neměli na hodinách ani celou minutu, možná černý zvažoval 32. … Sxe5!?, ale ani tak by se bílému nic strašného nedělo a kdo ví, jak by dopadlo blicání.
Takže remíza.
Ve druhé partii se hrála sicilská se Sb5+. Duda zvolil netradiční 12. … Sb4!? a Carlsen se s tím moc dobře nevypořádal. Pozice silně připomínala francouzskou (pd4+e5 proti e6+d5), ale černý neměl „špatného“ bělopolného střelce. Magnus sice v 38.tahu chyboval, když nezvolil nejlepší obranu (38.Vd1?), ale i Duda zahrál normální tah 38. … Vc4 místo silnějšího 38. … Jd3! . Černé těžké figury na c-sloupci bílého zřejmě dost znervózňovaly, protože místo aktivního 42.g5! zvolil pasivní krytí druhé řady (42.Va2?). Černý toho využil a v podstatě vynutil přechod do lepší koncovky.
Ve 46.tahu Magnus přechodně odevzdal pěšce za rozehrání svého střelce (46.d5??) a Duda mu mohl oplatit stejnou mincí, kdyby o pár tahů později zahrál 49. … f6 s rozhodující výhodou. Místo toho se černý rozhodl aktivizovat svého krále.
Mohlo by se zdát, že oba hráči hráli nepřesně, ale čas ubýval a tahy či plány, které zvolili, jsou celkem logické (to jen PC „vidí“ dál ).
Koncovka byla určitě lepší pro černého, ale bílý se stále držel. K remíze neměl až tak daleko, jenže neštěstí nechodí po horách, ale po lidech (a navíc se Duda asi dobře vyspal ). Bílému se pozice hrála dost těžce, musel hrát přesně, ale držet se to dalo.
V 62.tahu se bílý dopustil rozhodující chyby. Oba hráči již měli na hodinách méně než minutu a předpokládám, že Carlsen neviděl zugzwang. Duda však nezaváhal.
Po 62. Sc1?? je prostě konec. Pak už ani velký Magnus nemohl zabránit porážce.
Duda postoupil nejen do finále SP, ale stejně jako druhý finalista Karjakin i do příštího turnaje kandidátů.
Magnus Carlsen ani tentokrát Světový pohár nevyhraje a zahraje si o třetí místo.
Odkazy pro sledování Světového poháru:
Komentované přenosy:
- Přenosy ve slovenštině na Twitchi IM Štefana Mazúra
Pri šachuIMStefanMazur (Štefan se vyjádřil, že s absencí slovenských hráčů postrádá další přenos smysl. Přesto doporučuji zhlédnout alespoň záznamy z prvních kol) - Přímý přenos v angličtině na YouTube chess24.com
- Přímý přenos v angličtině na YouTube chess.com
- Přímý přenos v angličtině na YouTube FIDE
- Přímý přenos v polštině na Twitchi chess24pl
- Přímý přenos v Ruštině na YouTube FIDE
Průběh partií:
Turnajový pavouk: