Malý souhrn
Hrají se finálové zápasy Světového poháru mužů, v Bielu skončil velmistrovský trojboj a online turnaj Chessable Masters se dostal do vyřazovací fáze.
Na Světovém poháru se v boji o první místo taktizovalo. Sergej Karjakin měl bílé figury a vůbec nic nenamítal proti remíze s Janem Krzysztofem Dudou.
Krátká a celkem nudná remíza dává tušit, že ani dnes by se nemuselo hrát dlouho a že oba hráči si věří v tiebreacích.
Ale Duda dnes bude mít bílé a je možné, že se pokusí rozhodnout. Možná to je Karjakinova taktika . První partii rychle remízovat bílými a pak si černými počkat, až si Duda sám naběhne.
Uvidíme.
V boji o třetí místo si po 1.d4 Jf6 2.c4 g6 dal Vladimir Fedosejev ihned 3.h4!? . Magnus Carlsen hrající černými si proti nástupu (či oslabení…jak se to vezme ) bílého na královském křídle zvolil královskou indickou.
Za několik tahů byla na šachovnici pozice, v níž mají obě strany slabiny a pokud se nerozhodne ve střední hře, pak je třeba zvážit, jaká koncovka bude komu ku prospěchu.
V 16.tahu Carlsen drze postoupil pěšcem na f4 (16. …f4) s jasnou myšlenkou-buď se otevře f-sloupec nebo budou síly bílého rozděleny vklíněným pěšcem na f4. Bílý nabízeného pěšce přijal (17.Sxf4) a muselo mu být jasné, že minimálně několik příštích tahů bude trpět.
Logickým pokračováním oběti pěšce na f4 byla oběť kvality. Ještě předtím však černý do hry zapojil i ostatní figury. Za obětovaný materiál měl černý plnou kompenzaci. Černý vyměnil dobře postavené bílé figury a Fedosejev si mohl zavzpomínat na starou počítačovou hru „Sokoban“ (v češtině občas „Skladník“), v níž si panáček přesouváním beden dělá cestu, aby se dostal k cíli.
Bílý král totiž zůstal v centru šachovnice a naopak těžké figury (dáma a věž) uvízly zabetonované na královském křídle. Dá se předpokládat, že bílý viděl, jakým způsobem přesouvat své „bedny“ (Kf1-g2, Dg1), ale posunul špatnou krabici (27.Dg1??) . K dalšímu šoupání už se nedostal.
Magnus mu dal sice ještě jednu šanci (29. … Da1+ ?!), ale Fedosejev už měl „klapky na očích“ a pokračoval v rychlém (opravdu odpovídal téměř bleskově) tahání varianty (31.Jg2??), kterou si zřejmě spočítal už někdy při tahu 23.Vc3.
Druhou šanci už bílý nedostal.
V boji o třetí místo tak před dnešní odvetou vede Magnus Carlsen 1-0.
Ve švýcarském Bielu skončil GM Triatlon, který byl součástí festivalu Biel International Chess Festival.
Osmička velmistrů soupeřila v blickách, rapidech a klasice (psali jsme zde). V blickách vyhrál Nihal Sarin, v rapidech Gata Kamsky, který vyhrál i klasický turnaj.
Gata Kamsky se tak stal celkovým vítězem triatlonu.
V silně obsazeném openu zvítězil se sedmi body (a lepším vedlejším hodnocením) GM Salem A.R. Saleh ze Spojených arabských emirátů.
Chessable Masters je součástí série online turnajů Champions Chess Tour (CCT). I o tomto turnaji už jsme referovali.
Po úvodní části, kdy se utkalo šestnáct hráčů každý s každým, už jsou v běhu vyřazovací boje osmičky postoupivších.
Wesley So trochu překvapivě remízoval v prvním minizápasu s Jordenem Van Forrestem (2-2), ve druhém však So neponechal nic náhodě a po vítězství 2.5-0.5 postupuje dál.
Hikaru Nakamura s Vladislavem Artěmjevem remízovali oba dva minizápasy a musel rozhodnout tiebreak, ze kterého postoupil Artěmjev.
Při neúčasti mnoha silných hráčů proklouzl do finálové osmičky i Alireza Firúzdža, kterého „vycvičil“ vietnamský GM Quang Liem Le . V prvním zápasu zvítězil Le 3-1, ve druhém skončil zápas po druhé partii, kdy byl stav 2-0 pro Lea. Firúzdža vyřazen, Le postoupil.
Poslední dvojici tvořili dva hráči, kteří patřili pravděpodobně k favoritům tohoto klání. Levon Aronjan se Šachrijarem Mameďarovem v prvním zápasu zvítězil 2.5-0.5. Stejným poměrem vyhrál Aronjan i druhý zápas a postoupil.
V semifinále uvidíme dvojice: Levon Aronjan – Quang Liem Le a Wesley So – Vladislav Artěmjev.