Na Světovém poháru dohráno
Už včera se rozhodlo o vítězi Světového poháru mužů a také o třetím místě. Carlsen v boji o bronz porazil Fedosejeva 2-0, Duda vyhrál Světový pohár vítězstvím nad Karjakinem 1.5-0.5 .
Magnus Carlsen měl s Vladimirem Fedosejevem bílé figury a vedl 1-0. V první partii černými figurami Fedosejeva doslova udusil na královském křídle. Ve druhé partii tak stál před Fedosejevem nelehký úkol-porazit Carlsena černými.
Těžko říct, proč si k tomuto účelu vybral Fedosejev Caro Kann, který je sice velice pevný, ale bílý má mnoho možností jak s malou výhodou doplout bezproblémově do remízového přístavu. Možná Fedosejev svůj boj vzdal už před odvetnou partií, možná nechtěl jít do některých variant v sicilské, kterou také často hrává. Nebo chtěl Carlsena překvapit výběrem varianty v Caro Kannu?
Ať tak či onak, prvním, kdo se odchýlil od aktuální mainstreamové teorie byl Carlsen (7.Je2). Černý nezareagoval dobře už ve 13.tahu (13. … Kf8) a kdo viděl první partii obou hráčů, jistě si vzpomněl na „zadušení“ bílých figurek .
Tahem 13. … Kf8 sice černý pokryl pg7, ale zároveň tím vyřadil ze hry Vh8.
Od této chvíle záleží jen na tom, jak razantně si bude počínat vůdce bílých figur a zda někdy dovolí přejít černému králi na h7 a rozehrát tak Vh8.
Carlsen zaváhal jen jednou (30.b3?!), ale ani tady černý nevyužil příležitosti, aby se alespoň trochu uvolnil ze sevření (31. … Dg4??). Pak už šlo vše vlastně úplně samo. Oběť kvality na f5 (Carlsen si v poslední době poziční oběti kvality nějak oblíbil ), pak další oběť na f7 (36.Vxf7!!) a přechod do vyhrané koncovky.
Mimochodem, věž na poli h8 si vůbec nezahrála .
Sergej Karjakin v první partii s Janem Krzysztofem Dudou rychle zremízoval bílými a i když do hlav hráčů nemohu vidět, domnívám se, že hodlal remízovat i černými figurami. Pak by se rozhodovalo ve zrychleném tempu, kde určitě není Karjakin lepší než Duda, ale při troše štěstí by to Karjakinovi mohlo vyjít.
Jenže Karjakin se přepočítal.
Duda byl tentokrát velmi dobře připraven i v zahájení a rozhodně nehodlal hrát na remízu.
Drze si vzal izoláka na d5. Černý by za pěšce měl určitou kompenzaci, ale Karjakin jej raději při nejbližší příležitosti dobral zpět (14. … Sxb2). Následující Dudův tah 15.Ke2 sice vypadá efektně, ale i normální rošáda byla stejně dobrá.
V 18.tahu Karjakin vyměnil dámy, což se ukázalo jako chybné rozhodnutí, ale asi by se nenašlo moc hráčů, kteří by chtěli hrát pozici po údajně lepším (Stockfish) 18. … De7 .
Výměnou dam si však černý nepomohl. Slabí pěšci na dámském křídle a hodně nepříjemný bělopolný střelec na b3, to byly hlavní trumfy bílého.
K tomu je třeba ještě přičíst špatné postavení černých figur.
Zvlášť postavení Sf6 je pozoruhodné, protože ač mu nic nestojí v cestě, prakticky nemá kam táhnout. Kdyby si to Karjakin uvědomil při partii, možná by zahrál lepší 20. … g6 místo tahu 20. …h6?? .
Ne, že by pak stál dobře, ale bílý by se musel ještě hodně snažit, aby uplatnil svou převahu.
Od tahu 20. … h6 už hraje jen bílý. Černý se může jen smutně dívat, jak bílý ostřeluje pole f7 a celé dámské křídlo.
A Duda to samozřejmě věděl . Bezchybnou hrou svého soupeře sešněroval a po zásluze zvítězil nejen v partii ale i v zápasu.
Stal se tak vítězem Světového poháru. Důstojným vítězem, protože z osmnácti partií proti špičkovým hráčům, včetně mistra světa, neprohrál ani jednu partii!
Konečné pořadí: 1. Duda 2. Karjakin 3. Carlsen 4. Fedosejev.
Výsledky na webu Světového poháru (pavouk).
Gratulace vítězi a přeji úspěch i v turnaji kandidátů. Teprve nyní můžeme docenit sílu pražského turnaje, jehož vítězná trojka ( Shankland, Duda, Wojtaszek ) předvedla své kvality i na Světovém poháru. Ten skončil, ale začalo například mistrovství Evropy žen v Rumunsku ( Iasi ). Od naší tříčlenné výpravy ( Kristýna Novosadová, Anna Marie Koubová, Lada Zelbová ) by vzhledem k nasazení i umístění v první třicítce byl velký úspěch. V prvním kole uhrály tři remízy proti soupeřkám, jejichž Elo bylo o dost vyšší, takže vydařený začátek. A zítra by měl začít v Saint Louis další z turnajů Grand Chess Tour.