V Saint Louis zahájeno
Předposlední turnaj Grand Chess Tour (GCT) v americkém Saint Louis včera zahájil prvními třemi koly rapidu. Z patnácti partií „padlo“ pouhých šest remíz 🙂
Desítka hráčů má za sebou první tři kola v rapid šachu. Fabiano Caruana, Šakrijar Mameďarov, Wesley So, Richard Rapport, Leinier Dominguez, Quang Liem Le, Jeffery Xiong, Hikaru Nakamura, Sam Shankland a Peter Svidler zatím předvádějí bojovné šachy. V prvních dvou kolech bylo vše ještě „v normě“ a remízy převažovaly nad rezultativními partiemi, ale ve třetím kole se všichni „utrhli ze řetězu“.
V prvním kole zaujal perfektní poziční výkon Domingueze, který v italské hře zatlačil černé figury Xionga k základní čáře. Je zábavné sledovat, jak černý neměl co hrát, aniž by se dopustil nějakého hrubého pozičního prohřešku .
Zábavnou partii s malebnou závěrečnou pozicí sehráli Shankland s Rapportem. Bílý (Shankland) stál v „katalánu“ v zahájení asi o něco lépe, ale ve 14.tahu se rozhodl vyhnat otravného černého jezdce z b4 (14.a3). Černému se ale ustupovat nechtělo a obětoval figuru, po čemž se rozjela černá pěšcová lavina.
Také druhé kolo přineslo tři remízy a dvě výhry. Ty však stojí za to . Peter Svidler dosáhl proti Mameďarovi v ruské hře téměř vyhraného postavení (dva pěšci navíc v koncovce), pak se však začal zamotávat a černý vykřesal šance na remízu. Při hledání cesty k výhře Svidler „zapomněl“ na hodiny a prohrál na čas.
Pokud jste nadšenými přívrženci Londýnského systému, pak zbystřete. Fabiano Caruana v partii proti Leovi ukázal, jak proti „Londýnu“ bojovat. „Londýňáci“ by se měli zamyslet .
Ve třetím kole se hrálo tvrdě. Žádné remízy. Za zmínku stojí dvě partie, kde si hráči s nějakou teorií zahájení moc hlavu nelámali .
Mameďarov rozehrál vídeňskou bílými figurami dost pochybně a když k tomu přidal ještě pár chyb, vznikla z toho miniaturka.
Originální Caro Kann byl k vidění v partii Caruany a Xionga. Černý byl celkem rychle rozdrcen, ale nikoli vinou zahájení.
Tabulka po třech kolech:
Turnaj pokračuje dalšími koly dnes ve 22:00 našeho času.
Sledovat jej lze na obvyklých platformách (chessbomb, chess24 atd.).
Dramatický závěr , devět rozhodnutých partií, co víc si může šachový divák přát – snad jen vhodnější čas . Fabiano Caruana prožil v 7.kole s Rapportem dá se říci, tragédii, hodnocení bylo dlouho 4,5 v jeho prospěch a vypadalo to, že i pozici s dámou a dvěma pěšci navíc proti dvěma věžím nakonec vyhraje, jenže si králem vlezl na kraj šachovnice do matu… Následně sice porazil Mamedjarova, ale v posledním kole podlehl Nakamurovi. Právě to rozhodlo, že se Hikaru stal vítězem se 6 body. Caruana nakonec skončil až třetí, když měl 5,5 bodu stejně jako Rapport, ale horší pomocné hodnocení. Na dalších místech pak se 4,5 body finišovala trojice Wesley So, Sam Shankland a Petr Svidler.
Máme za sebou 4. – 6. kolo , ve kterých zářil Sam Shankland, získal 2,5 bodu, když porazil Caruanu a Mamedjarova. Caruana ale své dvě další partie vyhrál a tak zůstává na čele. Také proto, že mu Wesley So věnoval figuru a hned se vzdal. Viděli jsme i řadu nevyužitých šancí. V 5.kole mohl Le Quang Liem zasadit Svidlerovi v 36:tahu těžké K.O., kdyby šel dámou na f2 , ale se dvěma minutami zbývajícího času je snadné tento tah přehlédnout…
Osobně mě potěšilo vyvrácení londýnského systému, který považuji za méněcenné zahájení. Cena za nejhezčí partii ( pokud by se udělovala ) by patřila určitě Rapportovi, Sam Shankland asi nečetl knihu “ Zahrajte si šachy s velmistry „, kdy je pod jedním podobným příkladem uvedeno: “ Pozor tedy, napadnout neznamená odehnat ! „
Z důvodů vyčerpání se detailnímu rozboru inkriminované partii budu věnovat ve večerních, případně zítřejších ranních hodinách. Caruana samozřejmě nevyvrátil lautr nic. Le sehrál Londýnský systém jako vepř a měl by dobrovolně odevzdat na headquarter FIDE titul GM. Pohybovat se v temných uličkách města na Temži vyžaduji určitou míru prostorové orientace a samozřejmě i obezřetnosti. Vietnamec, po celý svůj život bytostně spjatý s džunglí, zkrátka a dobře nezvládl nástrahy megapole. Je úsměvné z tohoto prostého faktu vyvozovat dalekosáhlé závěry. A výrok „Osobně mě potěšilo vyvrácení londýnského systému, který považuji za méněcenné zahájení,“ svědčí o tom, že autor sám je šachový břídil a o zahájeních neví zhola nic.
Dal bych plus za srovnání Londýna s džunglí a minus za poslední větu, takže nic a ušetřím kliknutí (i když napsat tento canc bylo asi víc práce než kliknout jednou na + a jednou na – )
Na rozbor se samozřejmě těším