„Horde“ šachy
Na Americkém poháru se hrála partie, která silně připomínala variantu šachu „horde“ 🙂 .
„Horde“ (horda)je zábavná varianta šachu, v níž má jedna strana (bílý) na šachovnici jen 36 pěšců, figury a pěšci stojí v základním postavení (viz obrázek základního postavení výše).
Cíl hry? Bílý musí zmatit černého krále, černý se pokusí posbírat všechny bílé pěšce, včetně těch, kteří se proměnili na figury.
V Saint Louis se hrály odvetné partie jednotlivých minizápasů.
V „normální“ hrací době (dvě klasické partie) se v mužské části rozhodlo o postupujícím jen v zápase So-Sevian. Sam Sevian si remízou ve druhé partii a vítězstvím 1.5-0.5 zajistil postup, Wesley So jde do „opravného pavouka“.
V ostatním zápasech musely rozhodovat až tiebreaky.
Dominguez se Shanklandem remizovali obě vážné partie a remízou skončila i první rapid partie tiebreaku. V té druhé zvítězil Dominguez a postoupil.
Fabiano Caruana si doslova vydřel postup s Jefferym Xiongem. Po remízách v klasickém šachu, remizovali hráči i obě rapid partie a rozhodoval až armageddon. V něm měl bílé figury a jen čtyři minuty času a povinnost zvítězit Caruana. Zvítězil a postoupil.
Levon Aronjan vyřadil v tiebreaku Raye Robsona. Zápas v „klasice“ skončil remízou. Robson srovnal na 1-1, když Aronjan ve druhé partii obětoval až příliš mnoho (šest!) pěšců .
Do problémů se Aronjan dostal už v zahájení, kdy buď neviděl tah 12.Vxc6!, nebo jej špatně propočítal. Černý sice získal figuru, ale ztratil za ni hordu pěšců a když se ve 36.tahu vyměnily věže, pozice opravdu připomínala „horde“ šachy.
Bílý měl střelce a sedm(!) pěšců, černý jezdce, střelce a jednoho pěšáčka. Vyhraná pozice za bílého a na různých šachových fórech se kibicové divili, proč to Aronjan ještě hraje.
Důvod byl prozaický: tempo hry. Diváci zapomněli, jaké je turnajové tempo hry. Hraje se 90 minut na celou partii (!) s přídavkem 30 sekund od prvního tahu.
Po výměně věží měl na hodinách Robson necelé čtyři minut, Aronjan přes šest minut. Stačila by malá chybička a Aronjan by se mohl zachránit (nebo i zvítězit na čas), ale Robson chladnokrevně směřoval k vítězství. Občas mu na hodinách zůstávaly jen tři či čtyři sekundy, ale nechyboval a „stíhal“
V tiebreaku hraném tempem 10+5 Aronjan nezaváhal. Zvítězil v první partii, ve druhé remizoval a postoupil.
Dnes tedy uvidíme v „základním pavoukovi“ dvojice Aronjan-Domiguez a Sevian-Caruana. Ve druhém pavouku, který se hraje tempem 25+10, budou o postup do finále bojovat Robson se Shanklandem a So s Xiongem.
Ve skupině „B“, tedy v ryze ženské skupině , byly zápasy jednoznačnější.
Irina Krush vedla 1-0, ve druhé partii remizovala a postupuje. Její soupeřka Ruiyang Yan jde do „oprav“. Stejně snadno vyřadila Gulrukhbegim Tokhirjonova Kateřinu Němcovou. Dvě remízy v klasice si „střihly“ Alice Lee a Stavroula Tsolakidou, ale v rapidech jednoznačně dominovala Lee.
Tragickou partii sehrála Anna Zatonskih s Tatev Abrahamyan. Anna vedla po prvním dnu 1-0 a k postupu jí stačila remíza ve druhé „klasice“. Anna od začátku partie tahala za kratší konec provazu, ale nakonec měla remízu na dosah ruky.
Ale tempo hry je neúprosné. S 37 sekundami na hodinách vyrobila černá strašný blundr, když místo pokrytí pěšce usilovala o výměnu dam.
V tiebreaku zvítězila Abrahamyan 2-0 a postoupila.
Odkazy:
Web pořadatele
Propozice
Online přenos na chess24.com, muži
Online přenos na chess24.com, ženy
Online přenos na lichess.org, muži
Online přenos na lichess.org, ženy
Online stream na webu pořadatele