CHruPki

Jen stručný, skoro telegrafický přehled 🙂 .

  • V Bielu na festivalu Biel International Chess Festival je odehrána první disciplína.
  • Celkem silný turnaj se hraje u sousedů, Slovakia Open Piešťany 2022.
  • Pokračuje online turnaj FTX Road to Miami a jak už to při hře zrychleným tempem bývá, občas někomu „ujede“ ruka 🙂 .

 

Biel International Chess Festival má za sebou první klání. Osmička velmistrů odehrála sedmikolový rapid, v němž se za vítězství počítají účastníkům Velmistrovského triatlonu za výhru dva body, za remízu jeden bod.

Vítězem rapidu se stal Quang Liem Le, druhý skončil Andrej Jesipenko a třetí místo si vybojoval Nodirbek Abdusattorov.
Absolutně se nedařilo Gatovi Kamskému, který „utržil“ jen jeden bod za remízu s Gukeshem, zbytek prohrál.

 

Web turnaje
Výsledky na chess-results.


 

Demčenko, Dončenko, Moroni jr., Krasenkow.
To jsou první čtyři nasazení hráči „A“ turnaje festivalu Slovakia Open Piešťany 2022, který se koná ve slovenských Piešťanech.

V „A“ turnaji hraje sice „jen“ 64 hráčů (symbolický počet  :usmev: ), ale ještě čtyřicátý čtvrtý hráč má rating přes 2200. V „A“ turnaji je podmínkou pro start rating 2100+, ale jako všude jinde, i zde je povoleno určité procento hráčů s ratingem nižším.

V „B“ turnaji hraje šedesát šest hráčů a nasazenou jedničkou jsou dva hráči s ratingem 2079 (Hurtuk a Šalgovič). I v tomto turnaji platí omezení, hrát mohou jen hráči s ratingem pod 2100.

Festival začal v pondělí 11.7. a končí další pondělí 18.7.2022. Rapid turnaj Augustus Cup je na pořadu 15.7.2022.

Propozice festivalu
Online přenos na chess24.com
Výsledky na chess-results.


 

Sevian, Erigaisi a Duda. Tito tři hráči sehráli velmi dobře čtyři kola třetího dne online turnaje FTX Road to Miami.
Dopředu se tlačí i Rapport a zabral také Aronjan. Mistryně světa Ťü Wen-ťün (Ju Wenjun) se naopak propadla až na dvanácté místo, když prohrála všechny čtyři partie třetího dne (asi jsem ji minule přechválil  :usmev: ).

Dnes jsou ale na pořadu ještě poslední tři kola kvalifikace a hraje se tak celkem o devět bodů. Hráči na sedmém (Aronjan) a osmém (Giri) místě mají sedmnáct bodů a pokud chtějí postoupit, budou muset zabrat, protože za nimi je smečka hráčů, kteří je mohou předstihnout.

I třetí den byl zajímavý, bylo se na co dívat a „našinec“ má někdy až škodolibou radost, když vidí, že i velmi dobří hráči chybují stejně jako my  :usmev: .
A některé hrubky (chrupki???  :usmev: ) jsou do očí bijící.

 

 

Podívejme se na několik CHruPek  :usmev: .

Mameďarov je dítě štěstěny. Hans Niemann musel vidět nějaká strašidla, protože zhruba čtyři minuty počítal tah 31. … Vc2?!, který sice ještě nic nekazil, ale následující 32. … Jd2?? už je asi jen tahem, který vychází z předchozího propočtu.

 

 

V partii Erigaisi-Duda už se mohutně blicalo (se vším, co k tomu patří, tedy s mnoha chybami), bílý měl o dvacet vteřin více, přesto to byl on, kdo se dopustil poslední chyby.

 

 

V následujícím kole se potkali dva protagonisté z předchozích ukázek, ale tentokrát si vyměnili role  :usmev: . Šťastnějším byl Erigaisi, ale není se čemu divit, protože Mameďarov hrál v závěru na vteřinách.

 

 

I v další ukázce vidíme jména, která už jsme tady dnes viděli  :usmev: . Erigaisi se v koncovce s Niemannem „uchrtil“ na materiál a utekl mu pěšec.

 

 

Štěstí se usmálo i na posledního Shanklanda (Radžabova nepočítám  :usmev: ) v partii s Aronjanem. Černý si nechal zavřít na královském křídle dámu a bílý mu rychle ukázal, že se hraje na opačné straně šachovnice.

 

 

Poslední ukázkou je partie Wej – Sevian. Také zde se chybovalo, ale nešlo o hrubku. Bílý se dostal do těžké pozice a s nedostatkem času nenašel cestu k udržení.

 

 

Tabulka po 12.kole:

 

Web turnaje
Online přenos na chess24.com


 

Nadpis „CHruPki“ , protože občas vídám na webu i jinde tak hrubé pravopisné chyby, že z toho bolí oči. Písmeno „CH“ na začátku je na „počest“ mých polských kolegů, kteří při mluvení česky s železnou pravidelností vyslovují „H“ jako „CH“ a naopak.  :usmev:

Vzpomínám na jednoho mého kolegu, se kterým jsem kdysi pracoval a který byl rodilým Polákem. Česky uměl a neměl problém poprosit kolegyni, která šla do závodní kantýny o malý nákup:
Chelka, kup mi tam hleba!
„Chelka“ mu přinesla „hleba“, ale vůbec jí jeho čeština nevadila, protože ona sama pocházela z maďarské Békecscaby  :usmev: .


Jiný můj polský kolega žije v ČR už několik let a česky mluví velmi dobře, ale i jemu dělají „H“ a „CH“ v češtině problémy.
„Porůha!“ hlásí mi občas závadu.
V jídelně se často ozývá vysloveně těšínské (to jinde neuslyšíte, dokonce ani v okolních městech a obcích  :smich: ) :
„Smáčo“ , což je počeštěný polský výraz pro „dobrou chuť!“ (smacznego!), ale můj kolega mluví česky, a tak při usedání ke stolu vždy zdvořile popřeje strávníkům:
Dobrou huť!“ 


Nedávno mě „rozbil“ jednou česko-polskou větou.
Nechtěně a nevědomky zmáčkl nouzové tlačítko a když jsem se začal podivovat, proč se zastavily stroje, došlo mu, že to zřejmě zavinil on.
Podíval se na mě a pronesl:
Ahá, počkej! To chyba moje hyba.
Přeloženo do češtiny („chyba“ znamená polsky „asi“): „Aha, počkej! To je asi moje chyba.“
Takže „CH“ evidentně vyslovovat umí, ale z nějakého důvodu má pocit, že „H“ zní více česky.   :usmev:

Loading

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x